امیلی کری

بازیگر

امیلی کری (Emily Carey) بازیگر انگلیسی متولد 30 آوریل 2003 است.

او با بازی در فیلم‌ «زن شگفت‌انگیز» (Wonder Woman) در سال 2017، سریال (Get Even) در سال 2020 و سریال (House of the Dragon) در نقش آلیسنت هایتاور جوان در سال 2022 شناخته شده است.

بیوگرافی امیلی کری

امیلی جوآنا کری (Emily Joanna Carey) هنرپیشه انگلیسی در روز 30 آوریل 2003 در منطقه بارنت لندن به دنیا آمد. 

امیلی کری

 

امیلی کری فعالیت بازیگری خود را در تئاتر و تلویزیون وقتی شروع کرد که یک کودک و نوجوان بود؛ از جمله بازی در سریال «تلفات» (Casualty) (2014-2017، 2021). 

شهرت او بیش‌تر به خاطر بازی در فیلم «زن شگفت‌انگیز» (Wonder Woman) (2017)، سریال Get Even  (۲۰۲۰) و سریال «خاندان اژدها» (House of the Dragon) (۲۰۲۲) است.

 

خانواده امیلی کری

نام مادرش سارا مک دانل و نام خواهرش گالینا است. خانواده او در تئاتر فعالیت می‌کنند. امیلی کری هشت ساله بود که یکی از استعدادیاب‌ها او را شناسایی کرد. سپس مایکل خاویر دعوتش کرد تا در کلاس‌های بازیگری آخر هفته‌ی خودش شرکت کند.

امیلی کری

 

 اولین تجربه بازیگری امیلی کری در تئاتر در سن نه سالگی

در سن 9 سالگی اولین تئاتر حرفه‌ای خود را در Shrek The Musical در سالن نمایش تئاتر رویال، دروری لین، در نقش مارتا فون تراپ تجربه کرد.

 

اولین حضور امیلی کری جلوی دوربین

اولین نقش امیلی کری جلوی دوربین، در سن یازده سالگی بود: در سریال تلویزیونی «تلفات» (Casualty) که در آن از سال 2014 تا سال ۲۰۱۷ در نقش گریس بوچمپ بازی کرد و تا سال ۲۰۲۱ آن را تکرار کرد. 

تلفات

 

در ۲۰۱۴ در موزیک-ویدئوی «عزیزم بیرون سرده» (Baby, It's Cold Outside) که ترانه‌ای از هنرمند اهل آمریکا فرانک لسر بود، حضور یافت.

امیلی کری

 

امیلی کری یکی از پنج ستاره برتر کودک

در ۲۰۱۶ در شش قسمت از مینی‌سریال ده قسمتی درام «هودینی و دویل» (Houdini & Doyle) در نقش مری کانن دویل ظاهر شد. او در مقاله هافینگتون پست به عنوان یکی از پنج ستاره برتر کودک در سال 2016 فهرست شد.

 

اولین بازی امیلی کری در سینما در فیلم زن شگفت انگیز

امیلی کری وقتی که یک نوجوان ۱۲ ساله بود، در ۲۰۱۷ اولین فیلم بلند خود را در نقش دایانا پرینس جوان در فیلم «زن شگفت انگیز» (Wonder Woman) به کارگردانی پتی جنکینز و نویسندگی آلن هاین‌برگ، در کنار بازیگر نقش اول گال گدوت (در نقش دایانا پرنس / زن شگفت انگیز) ظاهر شد. وی در این اثر در نقش ۱۲ سالگی دایانا ظاهر شد. 

زن شگفت انگیز

 

در ۲۰۱۸ در فیلم اکشن «مهاجم مقبره» (Tomb Raider) به کارگردانی رور اوثاگ و نویسندگی ژنو رابتسون - دمر و آلستیر سیدتون در کنار آلیسیا ویکاندر (در نقش لارا) و در نقش چهارده سالگی لارا ظاهر شد. 

تام رایدر

 

 در ۲۰۱۹ در یک قسمت از سریال تلویزیونی کمدی و بریتانیایی Turn Up Charlie بازی کرد. 

امیلی کری

 

در ۲۰۲۰ امیلی کری نقش میکا کاوانا را در سریال بی‌بی‌سی نوجوانانه و مهیج و بریتانیایی Get Even بازی کرد. کاوانا دختری است که عکس‌های خصوصی‌اش بدون رضایتش به سرقت رفته و در فضای مجازی منتشر می‌شود.

در همین سال در فیلم ماجراجویی و فانتزی آمریکایی «آناستازیا: روزی روزگاری» (Anastasia: Once Upon a Time)‌ در نقش اول دوشس بزرگ آناستازیا نیکولاونا بازی کرد.

آناستازیا

 

صداپیشگی امیلی کری

در ۲۰۲۱ برای انیمیشن «آن فرانک کجاست» (Where Is Anne Frank) به کارگردانی آری فولمن به کار صداپیشگی پرداخت.

در ۲۰۲۲ در فیلم فانتزی بریتانیایی «دختران گمشده» (The Lost Girls) به نویسندگی و کارگردانی لیویا دی پائولیس در نقش اصلی وندی نوجوان بازی کرده است. 

 

بازی امیلی کری در سریال خاندان اژدها در نقش آلیسنت هایتاور جوان

در سال ۲۰۲۲ در فصل اول سریال تلویزیونی درام و فانتزی و آمریکایی «خاندان اژدها» (House of the Dragon) که پیش‌درآمدی بر «بازی تاج‌ و تخت» است، در نقش آلیسنت هایتاور جوان ظاهر شده است.

خاندان اژدها

 

صداپیشگی امیلی کری در انیمیشن روح کانترویل

در همین سال در انیمیشن «روح کانترویل» (The Canterville Ghost) به جای ویرجینیا اوتیس صداپیشگی کرده است.

امیلی کری

 

حواشی زندگی امیلی کری

ـ بازیگری در هنگام تولد

عمه او (جو/جوانا) و عموی بزرگش (تدوینگر فیلم «جان مک دانل») در زمان تولد امیلی کری مشغول کار بر روی «شهر هولبی» بودند. لذا اودر دو قسمت از این سریال، به عنوان یک نوزاد تازه متولد‌شده ظاهر شد. 

امیلی کری

 

 

ـ‌ جشن تولد مشترک

 امیلی کری تولد خودش را همراه با گال گدوت می‌گیرد. این دو بازیگر در نقش دایانا در فیلم «زن شگفت‌انگیز» در سال 2017 بازی کردند.

 

ـ طولانی‌ترین بازیگر کودک

امیلی کری در نقش گریس بوچمپ در سریال تلویزیونی «حادثه» طولانی‌ترین بازیگر کودک در تاریخ 30 ساله‌ی بی‌بی‌سی بود.

امیلی کر

 

ـ جوان‌ترین بازیگر سریال خاندان اژدها 

خاندان ازدها

 

امیلی کری 17 ساله بود که برای بازی در نقش آلیسنت هایتاور در سریال «خاندان اژدها» انتخاب شد و او را تبدیل به جوان‌ترین بازیگر اصلی کرد.

بستن

عکس‌های امیلی کری

لوئیس پارتریج و امیلی کری در فیلم سینمایی «دختران گمشده»(The Lost Girls)
میلی اکلاک و امیلی کری در سریال تلویزیونی «خانه اژدها» (House of the Dragon)
امیلی کری در سریال «خانه اژدها» (House of the Dragon)
امیلی کری در «خانه اژدها» (House of the Dragon)
پوستر خاندان اژدها
۸ /۱۰

از مجموع ۳ رای

امتیاز شما
پوستر دختران گمشده
۰ /۱۰

از مجموع ۰ رای

امتیاز شما