سارا شاهی

بازیگر

آهو جهانسوز «سارا» شاهی به انگلیسی Sarah Shahi، متولد 10 ژانویه 1980، اولس، تگزاس، مُدل و بازیگر آمریکایی است.

پدر او عباس جهانسوز شاهی، یک ایرانی از نوادگان فتحعلیشاه قاجار و مادرش اسپانیایی می‌باشد. 

او با بازی در سریال‌های «آلیاس» (Alias)، «واژه ال» (The L Word)، «نسبتاً قانونی» (Fairly Legal) ، «مظنون» (Person of Interest) و «بلک آدام» (Black Adam) به شهرت رسیده است. 

بیوگرافی سارا شاهی

آهو جهانسوزشاهی (Aahoo Jahansouzshahi) معروف به سارا شاهی (Sarah Shahi) بازیگر آمریکایی و مدل سابق در روز دهم ژانویه ۱۹۸۰ در شهر یولس از ایالت تگزاس به دنیا آمد. 

سارا شاهی

 

برخی از نقش‌های او عبارتند از: 

نقش مکمل جنی در سریال «آلیاس» (Alias) (۲۰۰۱-۲۰۰۶)، نقش کارمن در سریال «واژه ال» (The L Word) (۲۰۰۵)، نقش کیت رید در سریال درام حقوقی «نسبتاً قانونی» (Fairly Legal) (۲۰۱۱ و ۲۰۱۲)، نقش سمین شاو در سریال درام و جنایی «مظنون» (Person of Interest) (۲۰۱۲-۲۰۱۶)، نقش دنی ریس در سریال «زندگی» (Life) (۲۰۰۷-۲۰۰۹)، نقش اصلی مارا کینتدر سریال «خیال» (Reverie) (۲۰۱۸)، نقش تکراری راشل بنهام در «شهر روی تپه» (City on a Hill) و نقش جسیکا روسو در سریال کمدی «تازه‌کار» (The Rookie) (۲۰۱۹-۲۰۲۲).

 

خانواده سارا شاهی| نوه فتحعلی شاه

پدر سارا شاهی عباس جهان‌سوز شاهی، ایرانی و از نوادگان فتحعلی خان قاجار است. مادر سارا شاهی ماه‌منیر سروشاذر، اسپانیایی و طراح داخلی است. ماه‌منیر در اسپانیا از پدری ایرانی و مادری اسپانیایی به دنیا آمد. 

سارا شاهی

 

پدر قبل از انقلاب در سفارت آمریکا کار می‌کرد و زندگی مرفهی داشت. پس از انقلاب به علت این‌که او جزء اعدامی‌ها بود، به همراه خانواده‌اش به آمریکا (تگزاس) فرار کرد. 

سارا شاهی و پدرش

 

عباس جهان‌سوز در آمریکا با ماه‌منیر آشنا شد و مدتی بعد با یک‌دیگر ازوداج کردند و چند سال بعد، دخترشان آهو (سارا) به دنیا آمد.

سارا شاهی یک برادر بزرگ‌تر به نام کوروش و یک خواهر کوچک‌تر به نام سامانتا دارد. 

 

از نام آهو به نام سارا شاهی

اسم سارا شاهی هنگام تولد، آهو بود اما وقتی که کلاس دوم دبستان بود، بعد از شنیدن آهنگی به نام «سارا»، این نام را برگزید. دوستان و هم‌کلاسی‌های سارا شاهی با نام آهو مشکل داشتند.

 

تحصیلات سارا شاهی

پدر سارا شاهی همیشه از دوران کودکی می‌کوشید درباره اجداد قاجاری خودش و نیز فرهنگ ایرانی به سارا شاهی آموزش بدهد. او به فرمان پدرش علاوه بر انگلیسی با زبان فارسی نیز از همان کودکی آشنا شد و با فرهنگ و زبان فارسی تربیت و بزرگ شد. علاوه بر این، پدر و مادرش سارا شاهی را از سن هشت سالگی به مسابقات زیبایی فرستادند.

سارا شاهی

 

سارا شاهی در دبیرستان ترینیتی تحصیل کرد و در کنار درس ورزش نیز می‌کرد و کاپیتان تیم‌های والیبال و بسکتبال بود. پس از اتمام دبیرستان، به دانشگاه متدیست جنوبی (SMU) رفت و در رشته انگلیسی و تئاتر تحصیل کرد.

او در هنگام حضورش در این دانشگاه، عضو انجمن ملی زنان (آلفا چی ‌امگا) بود. شاهی در سال 1997 برنده مسابقه دوشیزه فورت ورث شد. او با امید به بازیگر شدن، به تیم دالاس کابوی هلهله‌چی (۱۹۹۹-۲۰۰۰) پیوست.

 

زندگی شخصی سارا شاهی

 

سارا شاهی و استیو هوی

سارا شاهی در 7 فوریه 2009 با بازیگر استیو هوی در لاس وگاس ازدواج کرد و در ژوئیه 2009 نخستین فرزندش یک پسر بود. در ژانویه 2015 نیز اعلام کرد که دوقلو باردار است. 

سارا شاهی

 

تولد دو قلوها که یک دختر و یک پسر بوده است، در ماه مارس در یک زایمان دیگر در خانه به دنیا آمدند. سارا شاهی و استیو هوی در ماه مه 2020 درخواست طلاق دادند و جداییشان در ژانویه 2021 قطعی و نهایی شد.

 

سارا شاهی و آدام دموس

در سال 2020 با بازیگر استرالیایی آدام دموس، که با او در صحنه فیلم‌برداری «س.ک.س/زندگی» آشنا شده بود، ملاقات کرد.

 

اولین تجربه سارا شاهی در یک نقش کوتاه

سارا شاهی در سال ۲۰۰۰ در یک قسمت از سریال کمدی «دکتر تی و زنان» (Dr. T & the Women) در تگزاس در نقش کوتاه یک دختر تشویق‌کننده، برای اولین بار جلوی دوربین ظاهر شد. 

 

مهاجرت سارا شاهی به هالیوود

او در میانه‌ی فیلم‌‌برداری این فیلم، با کارگردان فیلم رابرت آلتمن دیدار کرد و درباره بازیگری با او مشورت کرد. او نیز با توجه به استعداد و چهره و بدن آماده‌ی سارا شاهی او را تشویق کرد به هالیوود برود. و او چنین کرد و همین سفر باعث شد که بر حرفه‌ی بازیگری متمرکز شود.

سارا شاهی

 

نقش‌های کوتاه اولیه سارا شاهی در هالیوود

سارا شاهی در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ در سریال‌های زیر در نقش کم و کوتاه ظاهر شد

-در یک قسمت از سریال «پسران شهر» (City Guys)

- در یک قسمت از سریال اسپین‌سیتی (Spin City)

-در یک قسمت از سریال «بوستون پابلیک» (Boston Public) 

-در یک قسمت از سریال «مرکز خاموش» (Off Centre) 

-در یک قسمت از سریال «شاید این من هستم» (Maybe It's Me)

 

بازی سارا شاهی در اولین نقش جدی (نقش مکمل)

در ۲۰۰۱ سارا شاهی برای اولین بار یک نقش مهم بر عهده گرفت: ‌نقش مکمل جنی در هفت قسمت از سریال صد و پنجاه قسمتی آمریکایی اکشن و علمی - تخیلی «آلیاس» (Alias). 

سارا شاهی

 

در سال ۲۰۰۲ در یک قسمت از سریال «چهارشنبه ساعت 9:30» (Wednesday 9:30) و نیز در فیلم تلویزیونی Class of ’06 ظاهر شد.

 

نقش‌های جزئی سارا شاهی در ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵

ـ فیلم کمدی «مدرسه قدیمی» (Old School) در ۲۰۰۳

ـ فیلم «قانوناً بلوند ۲: قرمز، سفید و بلوند» (Legally Blonde 2: Red, White & Blonde) در ۲۰۰۳ 

سارا شاهی

 

ـ در یک قسمت از سریال «فریژر» (Frasier) در ۲۰۰۳

ـ در سه قسمت از سریال درام «داوسونز کریک» (Dawson's Creek) در ۲۰۰۳

ـ در یک قسمت از سریال «بخش فوریت‌های پزشکی» (ER) در ۲۰۰۳

ـ در یک قسمت از سریال Century City در ۲۰۰۴

ـ در دو قسمت از سریال کمدی «ریبا» (Reba) در ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷

ـ در یک قسمت از سریال «سوپرنچرال» (Supernatural) در نقش یک روح، در ۲۰۰۵

ـ در یک قسمت از سریال «کندو» (The Drop) در نقش خودش، در ۲۰۰۵

 

آغاز شهرت سارا شاهی در اولین بازی در نقش اصلی 

سارا شاهی برای اولین بار، در سال ۲۰۰۵ فقط در فصل ۲ و ۳ از سریال شش فصله‌ی درام تلویزیونی «واژه ال» (The L Word) در نقش اصلی کارمن د لا پیکا مورالس ظاهر شد. او در فصل ششم این سریال نیز در نقش مهمان حضور داشت. پس از بازی در این فیلم بود که در لیست زیباترین بازیگران هالیوود قرار گرفت.

سارا شاهی

 

اولین بازی در نقش اصلی ماندگار

در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار در همه‌ي قسمت‌های یک مینی‌سریال شش قسمتی بازی کرد: مینی‌سریال تلویزیونی «معلم‌ها» (teachers) در نقش‌ اصلی (تینا تورس). 

سارا شاهی

 

در همین سال در سه پروژه‌ی دیگر حضور داشت: 

- فیلم کمدی «مشکل سگ» (The Dog Problem) به کارگردانی و نویسندگی اسکات کان و در نقش مکمل کندی

- فیلم کمدی «محض اطلاع» (For Your Consideration) در نقش کم و جزئی سانچز

- در دو قسمت از سریال درام آمریکایی «سلول خواب» (Sleeper Cell) در نقش فرح.

 

بازی سارا شاهی در نقش اصلی در سریال زندگی

در سال ۲۰۰۶ در سریال تلویزیونی درام و جنایی آمریکایی «زندگی» (Life) (در دو فصل) به کارگردانی رند راویچ و در نقش اصلی کارآگاه دنی ریس ظاهر شد. 

ریال زندگی

 

در این سال در فیلم کمدی و اکشن «ساعت شلوغی ۳» (Rush Hour 3) در کنار کریس تاکر و جکی چان و در نقش کوتاه زوئی (یک دختر ثروتمند کم‌پوش که توسط کریس تاکر، کارآگاه کارتر تعقیب می‌شود)؛ و نیز در یک قسمت از سریال تلویزیونی درام و مافیایی «سوپرانو» (The Sopranos) نیز در نقش سونای آراگون، یک رقصنده و دانشجوی کالج که یک آخر هفته را با تونی می‌گذراند حضور یافت.

در ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به ترتیب در فیلم «عبور از مرز» (Crossing Over) در نقش کوتاه و جزئی پونه براهری و نیز در یک قسمت از سریال «غیب‌گو» (psych) در نقش کوتاه و جزئی روبی بازی کرد.

 

بازی سارا شاهی در نقش اصلی در سریال نسبتاً قانونی

در ۲۰۱۱ در نقش اصلی کیت رید (یک وکیل برتر در شرکت پدرش که بعد از پی بردن به تعارض اخلاقی خود با حرفه‌اش ناامیدانه تبدیل به یک واسطه ارزیابی می‌شود) در سریال کمدی - درام «نسبتاً قانونی» (Fairly Legal) بازی کرد. 

نسبتا قانونی

 

در همین سال در فیلم «من نمی‌دونم اون چجوری انجامش میده» (I Don't Know How She Does It) به کارگردانی داگلاس مک‌گراث و در نقش جانین لوپیترو، و نیز در یک قسمت از سریال «عدالت جوان» (Young Justice) در نقش کیلر فراست ظاهر شد.

 

سارا شاهی در سال ۲۰۱۲ در سه پروژه بازی کرد

- در فیلم «استاتیک» (Static) به کارگردانی تاد لوین و در نقش اصلی آدی داد

- در فیلم اکشن «گلوله به سر» (Bullet to the Head) به کارگردانی والتر هیل، در کنار جیسون موموآ و در نقش دختر شخصیت سیلوستر استالونه

 

سارا شاهی و بازی در سریال آتش نشانی شیکاگو

- در فصل ۱ و ۲ و ۶ از سریال «آتش‌نشانی شیکاگو» (Chicago Fire) در نقش رنه رویس زنی که مجذوب کلی می‌شود و بعد از این‌که او را در یک تصادف رانندگی نجات می‌دهد، برای مدت کوتاهی با او قرار ملاقات می‌گذارد.

 

بازی سارا شاهی در سریال مظنون

در سال ۲۰۱۳ در سریال تلویزیونی اکشن و جنایی و درام «مظنون» با نام اصلی «فرد تحت نظر» (Person of Interest) در نقش ثمین شاو، یک آدم‌کش حرفه‌ای و بی‌احساس و مأمور سابق سازمان سیا که در کودکی پدر خود را در یک تصادف از دست داده‌است و اصالتاً ایرانی‌ است، در عملیاتی از سازمان کنار گذاشته می‌شود. 

سریال مضنون

 

در سال ۲۰۱۴ در فیلم درام و مهیج آمریکایی Road to Paloma به کارگردانی، تهیه کنندگی، نویسندگی و بازیگری جیسون موموآ در نقش اصلی در نقش ایوا ظاهر شد.

در سال ۲۰۱۵ در فیلم کمدی - درام آمریکایی «دسترسی الهی» (Divine Access) به کارگردانی استیون چستر پرینس در نقش ماریان، و همچنین در فصل ۵ و ۶ از سریال ری داناوان (Ray Donovan) در نقش اصلی سامانتا «سم» وینسلو، رئیس جدید ری حضور یافت.

در سال ۲۰۱۶ در سریال تلویزیونی درام آمریکایی Pitch در نقش ناتالی لونگو، دختر آل که او نیز با اسک حضور یافت.

در سال ۲۰۱۷ در فیلم جنایی و مهیج «بازی اعدام» (Hangman) به کارگردانی جانی مارتین، در کنار آل پاچینو و در نقش کاپیتان لیزا واتسون، و همچنین در برنامه‌ی ویژه نتفلیکس با بازی مایکل بولتون به نام Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special در نقش اصلی کارملا حضور داشت.

در سال ۲۰۱۸ در نقش اول مارا کینت، یک رفتارشناس، در سریال درام و علمی - تخیلی «خیال» (Reverie) بازی کرد. این سریال بعد از یک فصل، لغو شد.

 

سارا شاهی در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در سه پروژه حضور داشت 

- در فصل ۱ و ۲ از سریال تلویزیونی کمدی - جنایی آمریکایی «تازه‌کار» (The Rookie) به کارگردانی الکسی هاولی و در نقش جسیکا روسو، یک مذاکره‌کننده سابق اف بی آی که در حال حاضر شرکت امنیتی خود را اداره می‌کند. 

سارا شاهی

 

- در یک قسمت از سریال تلویزیونی درام آمریکایی Dolly Parton's Heartstrings یا Heartstrings 

- در سریال درام و جنایی آمریکایی City on a Hill در نقش راشل بهنام، بازپرس دادستان منطقه

در سال ۲۰۲۱ در سریال تلویزیونی درام آمریکایی «س.ک.س/ زندگی» در نقش اول بیلی کانلی، کاندیدای دکترای روانشناسی سابق دانشگاه کلمبیا، مادر دو فرزند و خانه‌دار در یک جامعه مرفه حومه کانکتیکات که از بحران شدید میانسالی رنج می‌برد بازی کرده است. او در تلاش برای ماندن به عنوان یک همسر و مادری فداکار است که توسط شعله‌ای کهنه و روزهای آزادتر جوانی‌اش وسوسه می‌شود.

 

سارا شاهی در نقش آدریانا توماز در فیلم ابرقهرمانی بلک آدم

در سال ۲۰۲۲ در فیلم ابرقهرمانی «بلک ادم» (Black Adam) که بر پایه شخصیتی به همین نام از شرکت دی‌سی کامیکس و به کارگردانی ژاومه کویت - سرا است، در نقش آدریانا توماز، استاد دانشگاه و مبارز مقاومت در کهنداق ظاهر شده است.

بلک ادام

 

حواشی سارا شاهی

ـ سارا شاهی در لیست «هات ۱۰۰ سال 2005» رتبه نود را کسب کرد. در سال 2006 به رتبه 66 و در سال 2012 به رتبه 36 رسید. او در اکتبر 2012 روی جلد مجله ماکسیم در سال 2012 ظاهر شد. او رتبه 5 را در هات‌لیست وب‌سایت فرهنگی AfterEllen.com در سال 2007 کسب کرد.

 

ـ‌ سارا شاهی اولین فرزندش (پسر) را در منزل، در درون آب به دنیا آورد.

 

ـ شاهی در دوران جوانی در ورزش رزمی کاراته تسلط یافته بود و کمربند مشکی دان 1 گرفته بود.

 

ـ یکی از علت‌‌هایی که باعث شده است سارا همیشه اندام مناسبی داشته باشد، ورزش‌کردن‌های مداوم اوست. او از دوران نوجوانی به شنا و والیبال می‌پرداخت و در دبیرستان نیز کاپیتان تیم والیبال مدرسه شده بود. 

سارا شاهی

 

ـ سارا درباره رقصندگی برای لیگ فوتبال آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که این کار جزء بخش‌‌های سخت زندگی کاری‌اش بوده است. او گفت در آمریکا و به خصوص در تگزاس لقب زیبا را به دختری می‌دهند که موهای بور و چشمان آبی داشته باشید. همین مسئله باعث شده بود که به شدت احساس کمبود اعتماد به نفس را تجربه کند. به همین خاطر او برای این کار روزانه 6 ساعت تمرین می‌کرد.

 

جوایز و افتخارات سارا شاهی

۲۰۱۱: نامزدی جایزه آلما (جایزه هنر لاتینوی آمریکا) در رشته بهترین بازیگر در سریال تلویزیونی درام، برای «نسبتاً قانونی»

۲۰۱۲: برنده جوایز گریسی در رشته بهترین بازیگر زن در نقش برجسته، برای «نسبتاً قانونی»

بستن

عکس‌های سارا شاهی

سارا شاهی در سریال «مظنون» (Person of Interest)
سارا شاهی، مایکل امرسون و ایمی اکر در سریال «مظنون» (Person of Interest)
جیم کاویزل و سارا شاهی در سریال «مظنون» (Person of Interest)
سارا شاهی در سریال تلویزیونی «مظنون» (Person of Interest)
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان
پوستر بلک آدام
۶ /۱۰

از مجموع ۵ رای

امتیاز شما
پوستر مظنون
۶.۶ /۱۰

از مجموع ۵ رای

امتیاز شما
پوستر گلوله به سر
۱۰ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر بازی اعدام
۲.۵ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما