جسی پلمونس

بازیگر
جسی پلمونس (Jesse Plemons) بازیگر اهل ایالات متحده آمریکا در روز ۲ آوریل ۱۹۸۸ متولد شد. او از دوران کودکی به کار بازیگری پرداخت و با نقش مکمل لندری کلارک در سریال «چراغ‌های شب جمعه» (۲۰۱۱-۲۰۰۶) به موفقیت رسید. در سال ۲۰۱۵ برای بازی در نقش اد بلومکویست در فصل دوم سریال «فارگو» اولین نامزدی جایزه امی را دریافت کرد و برنده جایزه تلویزیونی منتخب منتقدان نیز شد. دومین نامزدی امی را برای بازی در نقش رابرت دالی در قسمتی از سریال «آینه سیاه» دریافت کرد.  او در سال ۲۰۲۱ برای بازی در فیلم «قدرت سگ» نامزد جایزه بفتا برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و نیز نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

بیوگرافی جسی پلمونس

جسی لون پلمونس (Jesse Lon Plemons) هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا در روز دوم آوریل سال ۱۹۸۸ در شهر دالاس از ایالت تگزاس متولد شد.

 

خانواده جسی پلمونس

نام مادرش لیزا بث و نام پدرش جیم باب پلومنز است. در دالاس متولد شد اما در شهر مارت در نزدیکی واکو رشد کرد و بزرگ شد.

او یک خواهر بزرگتر به نام جیل دارد.

 

کریستن دانست، همسر جسی پلمونس

جسی پلمونس در سال 2016 با هم‌بازی خودش (کریستن دانست) سر صحنه فیلم‌برداری فیلم «فارگو» با او آشنا شد و سرانجام در سال 2017 نامزد و ازدواج کردند.

پسرشان انیس هاوارد پلمونس در سال 2018 به دنیا آمد.

در سال 2021 دومین فرزندشان جیمز رابرت پلمونس به دنیا آمد. کریستن درباره پسرش جیمز روبرت گفت: او تازه‌ترین عضو خانواده ماست؛ یک فرشته؛ اما او یک فرشته‌ی گرسنه و سنگین است.

در سال 2022 جسی و دانست یکی از دو زوجی بودند که نامزد دریافت جوایز اسکار شدند.

 

تحصیلات جسی پلمونس

در سال 2007 جسی پلمونس از طریق برنامه‌ی آموزشِ غیر حضوری، از ناحیه‌ی مدرسه‌ی مستقل دانشگاهِ فناوریِ تگزاس دیپلم گرفت و فارغ التحصیل شد. قبل از آن، به صورت آموزش حضوری، در مدرسه‌ی مارت تحصیل کرد اما با اوج‌گیری فعالیت‌های بازیگری، تحصیلش از طریق برنامه آنلاین و غیر حضوری ادامه یافت.

 

اولین بار که جسی پلمونس جلوی دوربین قرار گرفت

جسی پلمونس وقتی که حدود ۳ یا ۴ سالش بود، برای یک کار تبلیغاتی (تبلیغ کوکاکولا) جلوی دوربین قرار گرفت و در سنین بالاتر با حمایت و مدیریت و نظارت خانواده‌اش مدتی را در لس‌آنجلس به تست‌زنی و یافتن مشاغل کوچک پرداخت.

 

اولین بازی‌ها در سینما و تلویزیون

در سال ۱۹۹۸ برای اولین بار وقتی که یک پسربچه‌ی ده ساله بود، در نقشی کم و کوتاه در فیلم درام و کمدی و مستقل با تمِ هم‌جنس‌گرایانه‌ی «یافتنِ شمال» (Finding North) به نویسندگی کیم پاورز و کارگردانی تانیا وکسلر بازی کرد.

در سال ۱۹۹۹ در فیلم ورزشی و کمدی-درام «تیم اول دانشکده بلوز» (Varsity Blues) به کارگردانی برایان رابینز حضورِ کم و کوتاهی داشت.

در سال ۲۰۰۰ در فیلم آمریکایی وسترن «همه اسب‌های زیبا» (All the Pretty Horses) به کارگردانی بیلی باب تورنتون نقش نه چندان مهمی داشت و در همین سال به عنوان بازیگر مهمان در سریال آمریکایی جنایی و اکشن «واکر، رنجر تگزاس» (Walker, Texas Ranger) در نقش راسل جونیور و فقط در اپیزودِ بازگشت ژنرال ظاهر شد.

در سال ۲۰۰۱ در سریال آمریکایی و درام «نگهبان» (The Guardian) در نقش لارنس نیل و فقط در اپیزودِ «پدری» و نیز در سریال Sabrina, the Teenage Witch در نقش بچه بزرگ‌تر و فقط در اپیزود اپیزودِ Really Big Season Opener حضور یافت.

 

در سال ۲۰۰۲ در دو فیلم بازی کرد:

۱. فیلم مستقل آمریکایی «بچه‌ها در روز تولدشان» (Children on Their Birthdays) به کارگردانی مارک مدوف در نقش مکمل.

۲. فیلم کمدی «مثل مایک» (Like Mike) به کارگردانی جان شولتز در نقش مکمل اوکس.

 

در سال ۲۰۰۳ در دو فیلم و دو سریال تلویزیونی، در نقش کم و کوتاهی بازی کرد:

۱. فیلم کمدی-درام «وقتی زاخاری بیور به شهر آمد» (When Zachary Beaver Came to Town) به کارگردانی جان شولتز، در نقش جی.

۲. فیلم The Failures به کارگردانی تیم هانتر در نقش بو

۳. سریال درام حقوقیِ The Lyon's Den به کارگردانی رمی اوبوچون در نقش ری فریس و فقط در اپیزود «سوی دیگر احتیاط»

۴. سریال درام آمریکایی «قاضی ایمی» (Judging Amy) در نقش جیمز فرانکلین و فقط در اپیزود «ازدواج کن؛ کاملا برعکس ازدواج کن».

 

در سال ۲۰۰۴ در دو سریال تلویزیونی در نقش کوچکی ظاهر شد:

۱. نقش داوسون جیمز در سریال درام آمریکاییِ Huff به کارگردانی  Bob Lowry

۲. نقش اوون دوربین در سریال درام جنایی پزشکی قانونی CSI: Crime Scene Investigation 

 

در سال ۲۰۰۶ نیز در دو سریال تلویزیونی حضور کوتاهی یافت:

۱. سریال آمریکایی درام پزشکیِ «آناتومیِ گرِیْ» (Grey's Anatomy) در نقش جیک برتون و فقط در اپیزودِ «دیروز».

۲. سریال پلیسی آمریکاییِ NCIS در نقش جیسون گکلر و فقط در اپیزود «فریب»

 

اولین بازی جسی پلمونس در سریال | نقشی جدی‌ اما فرعی

جسی پلمونس وقتی که هجده سال داشت به گروه بازیگران سریال تلویزیونی درام ورزشی «چراغ‌های شب جمعه» (Friday Night Lights) ملحق شد و برای اولین بار در ۵۹ قسمتِ این سریال بازی کرد. او از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۱ در سریال در نقش جدی اما فرعی لندری کلارک ظاهر شد.

 

در سال ۲۰۰۸ در یک فیلم و یک سریال، نقش کوتاهی داشت:

۱. فیلم ماجراجویی هوانوردی آمریکایی The Flyboys به کارگردانی روکو دی ویلیرز و در نقش قلدر شماره 1

۲. سریال تلویزیونی ترسناک Fear Itself در نقش لِمِن و فقط در اپیزود «قربانی»

 

در سال ۲۰۰۹ در دو فیلم و یک سریال ظاهر شد:

۱. فیلم کمدی سیاه Observe and Report به کارگردانی و نویسندگی جودی هیل در نقش فرعی چارلز.

۲. فیلم مستقل کمدی «روان‌پزشک» (Shrink) به کارگردانی جونز پتی در نقش فرعی عیسی (دلال قابلمه کارتر)

۳. سریال آمریکایی پلیسی «پرونده سرد» (Cold Case) ساخته‌ی مریدت استیم در نقش رایان استوارت و فقط در ۲ اپیزود.

 

در سال ۲۰۱۰ در دو فیلم بازی کرد:

۱. فیلم آمریکایی و کمدی سیاهِ Happiness Runs به کارگردانی راب کوردری در نقش فرعی چاد.

۲. فیلم «ملاقات با اسپنسر» (Meeting Spencer) به کارگردانی مالکوم موبری و در نقش مکمل اسپنسر وست

 

در سال ۲۰۱۱ در یک فیلم و یک سریال بازی کرد:

۱. سریال کمدی سیاه «بیمارستان کودکان» (Childrens Hospital) در نقش کوتاه جسی و فقط در اپیزود «روز پدر»

۲. فیلم کمدی علمی-تخیلیِ Paul به کارگردانی گرگ موتلا در نقش فرعی جیک، دوست گاس.

 

در سال ۲۰۱۲ در دو فیلم ظاهر شد:

۱. فیلم درام «استاد» (The Master) به کارگردانی پل تامس اندرسن در نقش فرعی وال داد، و در کنار بازیگران اصلی واکین فینیکس، فیلیپ سیمور هافمن و امی آدامز.

۲. فیلم علمی-تخیلی «کشتی جنگی» (Battleship) به کارگردانی پیتر برگ و در نقش فرعی

 

در همین سال در سریال کمدی-رمانتیک آمریکایی «بنت» (Bent) در همه‌ی شش اپیزود فصل اول در نقش فرعی بازی کرد اما بعد از یک فصل، سریال ادامه نیافت.

 

بازی به یادماندنی جسی پلمونس در فصل آخر بریکینگ بد

از سال 2012 تا 2013 جسی پلمونس نقش شرور و روان‌پریشِ تاد آلکوئیست را در اغلب سکانس‌های فصل آخر سریال درام بریکینگ بد بازی کرد. در این سریال، چندین کاراکتر شرور وجود داشت اما هیچ‌کدامشان به ‌اندازه‌ي کاراکتر تاد آلکویست، یک شرور ناب و خالص و به یاد ماندنی‌ نبودند.

 

در سال ۲۰۱۴ در یک فیلم و یک سریال و یک مینی‌سریال بازی کرد:

۱. فیلم درام-تاریخی وسترنِ The Homesman به کارگردانی تامی لی جونز در نقش فرعی گارن سورس و در کنار بازیگرانی چون تامی لی جونز، هیلاری سوانک، ویلیام فیکنر و مریل استریپ

۲. سریال تلویزیونی کمدی آموزشیِ Drunk History نقش‌های مختلف و فقط در در سه اپیزود

۳. مینی‌سریال چهار اپیزودی تلویزیونیِ «آلیو کیتریج» (Olive Kitteridge) به کارگردانی لیسا چولودنکو و در نقش فرعی

 

در سال ۲۰۱۵ در فیلم درام و جنایی آمریکاییِ Black Mass به نویسندگی مارک مالوک و جز باترورث و کارگردانی اسکات کوپر، در کنار جانی دپ و در نقش فرعی کوین ویکس ظاهر شد.

 

همکاری جسی پلمونس با استیون اسپیلبرگ

در همین سالِ ۲۰۱۵ با استیون اسپیلبرگ در نقش فرعی جو مورفی همکاری کرد و در فیلم درام و تاریخی و مهیجِ او به نام «پل جاسوس‌ها» (Bridge of Spies) بازی کرد.

فیلم دیگری که در سال ۲۰۱۵ در آن بازی کرد، فیلم درام و زندگینامه‌ایِ «طرح» (The Program) به کارگردانی استیون فریرز بود که در آن، در نقش مکمل فلوید لندیس ظاهر شد.

 

نامزدی جسی پلمونس در جشنواره اِمی

در ماه‌های پایانیِ سال 2015 جسی پلمونس در فصل دوم سریال تلویزیونی کمدی سیاه و جنایی و درامِ «فارگو» (Fargo) در نقش مکمل اِد بلومکویست، قصاب و شوهر پگی بلومکوئیست (با بازی کرستن دانست) ظاهر شد. او برای این نقش نامزد جایزه اِمی در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در یک سریال شد.

 

بازی جسی پلمونس در اولین نقش اصلی

در سال ۲۰۱۶ در فیلم کمدی-درام آمریکاییِ Other People به کارگردانی کریس کلی (که اولین کارش بود) برای اولین بار در نقش اصلیِ دیوید مالکایی ظاهر شد.

 

همکاری دوم جسی پلمونس با استیون اسپیلبرگ

در سال ۲۰۱۷ برای بار دوم با استیون اسپیلبرگ همکاری کرد و در فیلم درام و تاریخی-سیاسی او به نام «پست» (The Post) در نقش فرعی راجر کلارک و در کنار ستارگانِ مطرحی چون تام هنکس و مریل استریپ بازی کرد.

 

جسی در سال ۲۰۱۷ در سه فیلم دیگر نیز ظاهر شد:

۱. فیلم علمی-تخیلی و رمانتیک «کشف» (The Discovery) به کارگردانی چارلی مک داول در نقش مکمل توبی هاربر

۲. فیلم اکشن و کمدی «ساخت آمریکا» (American Made) به کارگردانی داگ لیمان در نقش مکمل کلانتر جوداونینگ و در کنار تام کروز

۳. فیلم درام تاریخی و وسترن «متخاصمان» (Hostiles) به کارگردانی اسکات کوپر در نقش مکمل ستوان رودی کیدر، فارغ التحصیل تازه‌وارد از وست پوینت.

 

در سال ۲۰۱۸ در دو فیلم حضور یافت:

۱. فیلم کمدی و اکشن «شب بازی» (Game Night) به کارگردانی جان فرانسیس دالی و جاناتان گلداستاین، در نقش مکمل گری

۲. فیلم زندگینامه‌ای و کمدی-درام «معاون» (Vice) به کارگردانی و نویسندگی آدام مک‌کی و در نقش فرعی کرت. فیلم درباره زندگی دیک‌چنی سیاست‌مدار آمریکایی، و چهل و ششمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۱ تا ژانویه ۲۰۰۹ بود.

 

دومین نامزدی جشنواره اِمی جسی پلمونس | Black Mirror

در همین سالِ ۲۰۱۸ در سریال آنتولوژی و علمی-تخیلیِ بریتانیاییِ «آینه سیاه» (Black Mirror) نوشته و ساخته‌ی چارلی بروکر که یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی نیز بود. هرکدام از اپیزودهای سریال، داستان و گروه بازیگران متفاوت دارند. و جسی در نقش اصلیِ کاپیتان رابرت دالی که درونگرا و سادیست است، و فقط در اپیزود USS Callister ظاهر شد.

جسی در همین سال نیز در فصل اول سریال آمریکایی و کمدی No Activity به عنوان بازیگر مهمان حضور یافت.

 

در سال ۲۰۱۹ در دو فیلم ظاهر شد:

۱. فیلم درام و جنایی و نئو وسترن «ال کامینو: فیلم بریکینگ بد» (El Camino: A Breaking Bad Movie) به نویسندگی و کارگردانی وینس گیلیگان که به عنوان ادامه دهنده سریال تلویزیونی برکینگ بد.

۲. فیلم آمریکایی حماسی و جنایی «مرد ایرلندی» یا «ایرلندی» (The Irishman) به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مارتین اسکورسیزی، در نقش فرعی چاکی اوبراین و در کنار رابرت دنیرو و آل پاچینو.

 

سومین نقش اصلی جسی پلمونس | I'm Thinking of Ending Things

در سال ۲۰۲۰ برای سومین بار در نقش اول و اصلی جک در یک فیلم درام و مهیج بازی کرد: «من به پایان دادن به اوضاع فکر می‌کنم» (I'm Thinking of Ending Things) به کارگردانی چارلی کافمن.

 

اوج بازیگری و  شهرت جسی پلمونس | نامزدی اسکار و بفتا

جسی پلمونس سرانجام در سال ۲۰۲۱ به نقطه‌ی اوج بازیگری رسید و خود را به جشنواره آکادمی اسکار رساند و به خاطر بازی در فیلم معروف درام و وسترن «قدرت سگ» (The Power of the Dog) نامزد اسکار در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد شد.

جسی پلمونس در سال ۲۰۲۱ فیلم آمریکایی زندگینامه‌ای و درام «یهودا و مسیح سیاه» (Judas and the Black Messiah) به کارگردانی شاکا کینگ و در نقش مکمل روی میچل، مامور ویژه اف بی آی اونیل بازی کرد.

 

بازی جسی پلمونس در کنار همسرش

جسی در این سال نیز در فیلم ماجراجوییِ «جنگل کروز» (Jungle Cruise) به کارگردانی ژاومه کویت-سرا در نقش مکمل شاهزاده یواخیم و در کنار شریک زندگی واقعی خود و همبازی‌اش در فارگو، کریستن دانست، بازی کرد.

فیلم دیگر جسی در سال ۲۰۲۱ فیلم ترسناک متافیزیکیِ «شاخ‌های گوزن» (Antlers) به کارگردانی اسکات کوپر در نقش مکمل پل میدوز بود.

در سال ۲۰۲۲ در فیلم آمریکایی جنایی، درام و مهیج «بادآورده» (Windfall) به کارگردانی چارلی مک داول در نقش مکمل و در کنار جیسون سیگلو لیلی کالینز بازی کرده است.

در همین سال ۲۰۲۲ در فیلم آمریکاییِ جنایی و درام و وسترن «قاتلان ماه کامل» (killers of the flower moon) به کارگردانی و تهیه کنندگی مارتین اسکورسیزی و نویسندگی اریک راث در نقش مکمل بازی کرده است.

 

حواشی

ـ ۱۱ بخیه جسی پلمونس در فیلم!

در اولین صحنه فوتبال در فیلم «چراغ‌های شب جمعه»، جسی پلمونس (در نقش لندری) توسط همبازی‌اش تیلور کیچ (با بازی تیم ریگینز) ضربه خورد و چانه‌اش باز شد و یازده بخیه خورد.

 

ـ سال ۲۰۱۴ در دو قدمی نقش اصلی در جنگ ستارگان

در ژانویه 2014 پلمونس به شدت مورد توجه قرار گرفته بود؛ تا جایی که گزارش شد پلمونس همراه با چهار بازیگر دیگر برای نقش اصلی فین در قسمت هفتم «جنگ ستارگان: نیرو بر می‌خیزد» در نظر گرفته شده‌اند. اما در عمل، این نقش به جان بویگا بازیگر بریتانیایی رسید.

 

ـ شباهت جسی پلمونس با مت دیمون و فیلیپ سیمور هافمن

وقتی که جسی پلمونس در «بریکینگ بد» حضور یافت، هوادارانش به علت شباهتش به مت دیمون، او را «مت دیمون» نامیدند.

یکی از اولین نقش‌های سینمایی جسی در سن 12 سالگی بازی در نقش جوانیِ کاراکترِ دیمون در فیلم All the Pretty Horses  بود.

از طرف دیگر، یک شباهت دیگر نیز اغلب مطرح بوده است. جسی پلمونس در نقش پسر فیلیپ سیمور هافمن در فیلم «استاد»، بازیگر دیگری که ظاهر فیزیکی او را با او مقایسه می‌کنند، ظاهر شد.

 

ـ اولین نامزدی اسکار برای اولین زوج (جسی پلمونس و کریستن دانست) برای یک فیلم (قدرت سگ)

زوج کریستن و جسی برای نخستین بار در تاریخ جایزه اسکار، به عنوان دو زوج، هم‌زمان و در یک فیلمِ واحد و در یک سالِ واحد، نامزد اسکار در رشته بازیگری شدند.

کریستن دانست نامزد اسکار بهترین بازیگر زن شد و جسی پلمونس نیز نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. و هر دو برای نقش‌آفرینی در فیلم «قدرت سگ» به این مقام رسیدند.

 

برخی جوایز و افتخارات جسی پلمونس

۲۰۱۶: نامزدی جشنواره اِمی در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد در مینی‌سریال، برای «فارگو» 
۲۰۱۳: نامزدی جوایز انجمن بازیگران در رشته بهترین گروه بازیگران در فیلم درام، برای «بریکینگ بد»
۲۰۱۴: برنده جوایز انجمن بازیگران در رشته بهترین گروه بازیگران در فیلم درام، برای «بریکینگ بد»
۲۰۱۷: نامزدی جوایز مستقل اسپیریت در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، برای «مردم دیگر»
۲۰۱۸: نامزدی جشنواره اِمی در رشته بهترین بازیگر مرد در مینی‌سریال، برای «آینه‌ی سیاه»
۲۰۲۲: نامزدی اسکار در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد، برای «قدرت سگ»
۲۰۲۲: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر مکمل مرد، برای «قدرت سگ»

بستن

عکس‌های جسی پلمونس


جسی پلمونس و کریستین بل در نمایی از فیلم « متخاصمان‌ »
جسی پلمونس  در فیلم سینمایی «شب بازی» (Game Night)
جسی باکلی، جسی پلمونس، تونی کولت و دیوید تیولیس در فیلم «من به پایان دادن به اوضاع فکر می کنم» (I'm Thinking of Ending Things)
جسی باکلی و جسی پلمونس در فیلم «من به پایان دادن به اوضاع فکر می کنم» (I'm Thinking of Ending Things)
بندیکت کامبربچ و جسی پلمونس در فیلم «قدرت سگ» (The Power of the Dog)
آرون پال و جسی پلمونس در سریال «بریکینگ بد» (Breaking Bad)
رابرت دنیرو و جسی پلمونس در فیلم «قاتلان ماه کامل» (Killers of the Flower Moon)
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان
پوستر ال کامینو: بریکینگ بد
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر بریکینگ بد
۸ /۱۰

از مجموع ۱۷ رای

امتیاز شما
پوستر فارگو
۸.۷۵ /۱۰

از مجموع ۴ رای

امتیاز شما
پوستر یهودا و مسیح سیاه
۵ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر متخاصمان
۷.۶۷ /۱۰

از مجموع ۶ رای

امتیاز شما
پوستر معاون
۶.۷۶ /۱۰

از مجموع ۲۵ رای

امتیاز شما
پوستر قاتلان ماه کامل
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر آینه سیاه
۸.۶۳ /۱۰

از مجموع ۸ رای

امتیاز شما
پوستر استاد
۷ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر قدرت سگ
۶.۵ /۱۰

از مجموع ۴ رای

امتیاز شما
پوستر بادآورده
۸ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر مرد ایرلندی
۷.۳۹ /۱۰

از مجموع ۳۳ رای

امتیاز شما
پوستر جنگل کروز
۷ /۱۰

از مجموع ۵ رای

امتیاز شما
پوستر شاخ های گوزن
۶ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر من به پایان دادن به اوضاع فکر می کنم
۷.۴ /۱۰

از مجموع ۵ رای

امتیاز شما
پوستر شب بازی
۶.۹۶ /۱۰

از مجموع ۱۳۵ رای

امتیاز شما