رابرت پتینسون

بازیگر

رابرت داگلاس تامس پتینسون (انگلیسی: Robert Douglas Thomas Pattinson؛ زادهٔ ۱۳ مهٔ ۱۹۸۶) بازیگر انگلیسی است. رابرت پتینسون بازیگری را در ۱۵ سالگی آغاز کرد و فعالیت او در سینما با بازی در نقش سدریک دیگوری در فیلم فانتزی «هری پاتر و جام آتش» (۲۰۰۵) آغاز شد. او برای بازی در نقش ادوارد کالن در مجموعه فیلم‌های «گرگ‌ومیش» (۲۰۰۸–۲۰۱۲) که بیش از ۳٫۳ میلیارد فروش داشتند، به شهرت جهانی دست یافت. رابرت پتینسون در ادامهٔ بازی در درام‌های عاشقانه «مرا به یاد داشته باش» (۲۰۱۰) و «آب برای فیل‌ها» (۲۰۱۱) به دلیل بازی در فیلم‌های مستقل کارگردانان مؤلف از سوی منتقدان مورد تحسین قرار گرفت. او در فیلم‌هایی با ژانر مختلف مانند «جهان‌شهر» (۲۰۱۲)، «ولگرد» (۲۰۱۴)، «شهر گمشدهٔ زی» (۲۰۱۶)، «اوقات خوش» (۲۰۱۷)، و «فانوس دریایی» (۲۰۱۹) ایفای نقش کرده است. رابرت پتینسون با فیلم «تنت» (۲۰۲۰) و نقش بتمن در فیلم «بتمن» (۲۰۲۲) به فعالیت در آثار پرمخاطب بازگشت.

بیوگرافی رابرت پتینسون

رابرت داگلاس تامس پتینسون (Robert Douglas Thomas Pattinson) بازیگر انگلستانی در روز سیزدهم مه ۱۹۸۶ در شهر لندن زاده شده است. 

رابرت پتینسن

 

نام رابرت پتینسون در بین رتبه‌بندی بازیگرها با بیش‌ترین درآمد در جهان قرار دارد. در سال ۲۰۱۰ نامش در فهرست مجله تایم در میان صد شخصیت تاثیرگزار در جهان آمد و همچنین نامش در فهرست صد ستاره ثروتمند فوربز قرار گرفت. حضور عمده‌ی او در فیلم‌های مستقل و نیز در بلاکباسترها بوده است. 

رابرت پتینسون در سال ۲۰۰۵ پانزده ساله بود که وارد عرصه بازیگری شد و در نقش سدریک دیگوری در فیلم فانتزی «هری پاتر و جام آتش» (Harry Potter and the Goblet of Fire) ظاهر شد. شهرت جهانی‌اش نیز در بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ با بازی در نقش ادوارد کالن در سریال «گرگ ‌و میش» (Twilight) رخ داد. 

بهترین بازی رابرت پتینسون که به خاطرش به بیش از بیست جایزه دست یافت و نقطه‌ی عطف بازیگری‌اش شد، بازی در فیلم «اوقات خوش» (Good Time) بود.

رابرت پتینسون جدای از بازیگری، اهل نوازندگی نیز هست و در فیلم خوانندگی نیز کرده ‌است.

 

خانواده و تحصیلات رابرت پتینسون

پدر رابرت پتینسون ریچارد، ماشین‌های وینتاژ را از آمریکا وارد می‌کرد و مادرش کلر نیز در یک مؤسسه مدلینگ کار می‌کرد. رابرت پتینسون در خانه‌ای کوچک در بارنز با دو خواهر بزرگتر، الیزابت (لیزی) و ویکتوریا بزرگ شد. او آخرین فرزند از ۳ فرزند خانواده بود. 

خانواده رابرت پتینسون همراه با کریستن استوارت

 

چهار ساله بود که به یادگیری گیتار و پیانو پرداخت و وقت تحصیل، به مدرسه تاور هاوس رفت اما در دوازده سالگی به دلیل دزدی مجلات بزرگسالان در یک فروشگاه پست و فروش آن‌ها به همکلاسی‌های مردش از این مدرسه اخراج شد و سرانجام تحصیلات خود را در مدرسه هارودین به پایان رساند. 

 

کار مدلینگ رابرت پتینسون

در نوجوانی برای برندها و مجلات مد بریتانیا مدل عکس می‌شود تا اندک پولی به دست آورد. او از همان نوجوانی عاشق سینما بود و بت‌های بازیگری‌اش جک نیکلسون، مارلون براندو و ژان پل بلموندو بودند. 

رابرت پتینسون

 

رابرت پتینسون دوازده ساله بود که کار مدلینگ را آغاز کرد اما پس از گذشت چهار سال که پا به سن گذاشت و قیافه‌اش از حالت نیمه‌پسرانه و نیمه‌دخترانه خارج شد، از این شغل کم‌کم دور شد. نکته این بود که در آن دوره، ظاهر آندروژنیک (چیزی بین زنانه و مردانه) طرفدار داشت. 

در ژوئن ۲۰۱۳ به عنوان چهره جدید برای دیور هوم کار کرد و در تبلیغاتی با عنوان «هزار تن» به کارگردانی رومن گاوراس، و عکس از نان گالدین مطرح شد. 

در فوریه سال ۲۰۱۶ اولین سفیر پوشاک مردانه‌ی دیور هوم شد و در چندین و چند کمپین مجموعه‌ی چاپ این برند ظاهر شد.

در نوامبر ۲۰۱۰ پیشنهاد یک میلیون دلاری از سوی برند Burberry را نپذیرفت اما در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ با این برند همکاری داشت. او اولین بار که مقابل دوربین ظاهر شد، در آگهی تجاری شرکت هکِت در سال ۲۰۰۷ بود.

 

معلم رابرت پتینسون مخالف بود و پدرش موافق

رابرت پتینسون همیشه دوست داشت نوازنده شود و یا برای تحصیل به دانشگاه برود و هرگز دغدغه‌ی حرفه بازیگری نداشت. معلم مدرسه‌اش به او توصیه کرد که به علت عدم تناسب روحی‌اش به هنر نمایش، به باشگاه نمایش نپیوندد اما وقتی که او 13 سال داشت، و پس از این‌که پدرش متقاعدش کرد که در آن شرکت کند، به باشگاه تئاتر آماتور محلی به نام شرکت تئاتر بارنز پیوست؛ زیرا او خیلی خجالتی بود.

 

زندگی شخصی رابرت پتینسون

رابرت پتینسون و کریستن استوارت

رابرت پتینسون در تابستان ۲۰۰۹ با کریستن استوارت که همبازی‌اش در «گرگ و میش» بود، رابطه‌ای دوستانه و عاشقانه برقرار کرد. آن‌ها تصمیم گرفتند که درباره زندگی خصوصی خودشان حرفی نزنند؛ لذا هیچ‌وقت ارتباط‌شان را تأیید نکردند اما نتوانستند از عکس‌های عکاسان و گزارشات شاهدان عینی فرار کنند و کم‌کم توجه رسانه‌ها را جلب کردند و گمانه‌زنی‌های طرفداران را به وجود آورند. 

رابرت پتینسون

 

سرانجام کریستن استوارت رسماً و برای اولین بار رابطه خود را با رابرت پتینسون تأیید کرد و این تأیید، در هنگامی بود که در ژوئیه ۲۰۱۲ زمانی که مجله‌ی «هفتگی ما» عکس‌های کریستن استوارت و روبرت سندرز کارگردان «سفید برفی و شکارچی» را (که استوارت در آن بازی می‌کرد) منتشر کرد! 

در اکتبر ۲۰۱۲ این زوج آشتی کردند اما در مه ۲۰۱۳ زمانی که  رابرت پتینسون در حال بردن اقلام شخصی از خانه کریستن استوارت بود، از یک دیگر جدا شدند.

 

رابرت پتینسون و سوکی واترهاوس

رابرت پتینسون از تابستان سال ۲۰۱۸ با سوکی واترهاوس (بازیگر و مدل انگلیسی ۲۸ ساله) در رابطه است و گفته‌اند که در سال ۲۰۱۹ نامزدی آن‌ها (وقتی که پاپاراتزی‌ها خبر از حلقه‌ی در دست سوکی دادند) منتشر شد اما این زوج موضوع را مسکوت گذاشتند. 

رابرت پتینسون

 

اولین نمایش رابرت پتینسون در تئاتر 

پانزده ساله بود که بعد از دو سال کار در پشت صحنه‌ی تئاتر، برای نمایش «بچه‌ها و عروسک‌ها» (Guys and Dolls) تست داد و اولین نقش خود را به عنوان یک رقصنده کوبایی اجرا کرد. 

سپس برای اولین بار در نقش اصلی ظاهر شد و نقش جورج گیبس را در نمایش سه‌پرده‌ای «شهر ما» (Our Town) بازی کرد و بعد از آن در چندین نمایش دیگر نیز حضور یافت. 

 

اولین بازی رابرت پتینسون در سینما 

رابرت پتینسون با این‌که می‌خواست به دانشگاه برود اما به علت این‌که توسط کارشناسان سینما شناسایی شده بود، به سمت سینما کشیده شد؛ لذا او در سال ۲۰۰۴ در فیلم کمدی - درام «ونیتی فر» (Vanity Fair) به کارگردانیِ میرا نایر در نقش کوچک اما مهمی به عنوان پسر بزرگ‌شده‌ی بکی شارپ بازی کرد. 

اما او بعداً فاش کرد که متوجه شده است که صحنه‌های او در هنگام نمایش اولین اکران حذف شدند و فقط در نسخه DVD آمدند. رابرت پتینسون برای نقش‌آفرینی دقیق و درست، مجبور شد که غواصی را برای بازی در این نقش بیاموزد.

 

بازی رابرت پتینسون در فیلم هری پاتر و جام آتش

یک سال بعد در سال ۲۰۰۵ در فیلم فانتزی بریتانیایی - آمریکایی «هری پاتر و جام آتش» (Harry Potter and the Goblet of Fire) به کارگردانی مایک نیوول و نویسندگی استیو کلاوز بازی کرد. رابرت پتینسون در این فیلم، جایگزین جو لیورمور بازیگر/ بازیگر بدلکاری در نقش سدریک دیگوری قهرمان هاگوارتز شد. 

هری پاتر و جام آتش

 

رابرت پتینسون برای اولین بار در نقش اصلی در فیلم هواپیمایی خالی از مسافر 

در سال 2006 در فیلم روان‌شناختی «هواپیمایی خالی از مسافر (The Haunted Airman) به کارگردانی کریس دورلاچر که از شبکه چهار بی‌بی‌سی پخش شد و نقدهای مثبتی به دست آورد رای اولین بار در نقش اصلی توبی جوگ بازی کرد. 

رابرت پتینسون

 

رابرت پتینسون با «گرگ و میش» یک شبه ستاره شد

در سال ۲۰۰۸ در فیلم تخیلی و رمانتیک خون‌آشامی «گرگ ‌و میش» (Twilight) به کارگردانی کاترین هاردویک و در نقش خون‌آشامی به نام ادوارد کالن نقش‌آفرینی کرد و به خاطر بازی درخشانش برنده جوایز برگزیده مردم شد.

رابرت پتینسون

 

نخستین نقش کمدی رابرت پتینسون

در همین سال برای اولین بار در فیلم کمدی - درام مستقل کم‌بودجه‌ی «چگونه باشیم» (How To Be) به نویسندگی و کارگردانی الیور ایروینگ و در نقش مرد جوانی به نام آرت که در بحران یک چهارم زندگی می‌گذرد بازی کرد و به خاطرش برنده‌ی جایزه بهترین بازیگر مرد را در جشنواره بین المللی فیلم استراسبورگ شد. 

رابرت پتینسون

 

در سال ۲۰۰۹ در فیلم درام اسپانیایی - بریتانیایی «خاکستر کوچک» (Little Ashes) به کارگردانی پل موریسون، در نقش اصلی سالوادور دالی ظاهر شد.

 

 بازی خوب رابرت پتینسون در قسمت دوم فیلم گرگ و میش و تبدیل‌شدن به ستاره جهانی

رابرت پتینسون در سال ۲۰۰۹ نقش خود را در نقش ادوارد کالن در دنباله‌ی گرگ و میش یعنی فیلم «ماه نو» (new moon) به کارگردانی کاترین هاردویک تکرار کرد.  

رابرت پتینسون در ماه نو

 

منتقد فیلم، مایکل فیلیپس از شیکاگو تریبون درباره بازی رابرت پتینسون گفت که وی با وجود گریم بد، «دیدنش جذاب و تماشایی بود». فیلم «ماه نو» رابرت پتینسون را تبدیل به ستاره جهانی و به یکی از پردرآمدترین بازیگران جهان تبدیل کرد. 

 

فیلمی مستند درباره رابرت پتینسون

در 10 نوامبر 2009  توزیع‌کننده‌ی فیلم در بریتانیا و کانادا و آمریکا به نام Revolver Entertainment، دی وی دی Robsessed را که مستندی درباره زندگی و محبوبیت رابرت پتینسون بود منتشر کرد. این مستند، نگاهی به این که چگونه نوجوانان در سراسر جهان به رابرت پتینسون با مضمون خون‌آشام وسواس پیدا کرده‌اند، می‌باشد.

 

رابرت پتینسون در سال 2010 در سه فیلم بازی کرد

بازی رابرت پتینسون در فیلم حماسه گرگ و میش: کسوف

در سال ۲۰۱۰ در فیلم بعدی‌اش «حماسه گرگ ‌و میش: کسوف» (The Twilight Saga: Eclipse) بازی کرد. کیرک هانی از هالیوود درباره بازی وی (که چندین جایزه به خاطرش دریافت کرد؛‌ از جمله جایزه برگزیده مردم) بگفت: «او باعث می‌شود که شما آرایش سفید و لنزهای طبی چشمی را فراموش کنید.» 

کسوف

 

ـ فیلم «مرا به یاد داشته باش» (Remember Me) در نقش اول و اصلی تایلر هاوکینز. جیک کویل از خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره بازی او گفت: «سینمای این بازیگر جوان بی‌نظیر است.» 

مرا به یاد داشته باش

 

ـ فیلم ویدئویی عاشقانه‌ی «عشق و بی‌اعتمادی» (Love & Distrust) که مخصوص شبکه خانگی بود.

 

رابرت پتینسون و بازی در فیلم آب برای فیل‌ها

در سال ۲۰۱۱ در نقش جیکوب جانکوسکی در «آب برای فیل‌ها» (Water for Elephants) بازی کرد. منتقد فیلم ریچارد کورلیس، از مجله تایم وی را به علت خجالتی و مراقب بودن، مورد ستایش قرار داد و گفت که یک مغناطیس آرام از او تراوش می‌کند؛ به طوری که چشمان تماشاگران را به خود جلب می‌کند. 

آب برای فیل ها

 

بازی رابرت پتینسون در فیلم حماسه گرگ و میش: سپیده دم: قسمت 1

در سال 2011 در همان نقش سابق، ادوارد کالن، در «حماسه گرگ و میش: سپیده دم، قسمت ۱» (The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1) ظاهر شد. 

سپیده دم قسمت اول

 

رابرت پتینسون در سال ۲۰۱۲ در سه فیلم ظاهر شد

ـ در فیلم علمی – تخیلی و درام «جهان‌شهر» (Cosmopolis) به کارگردانی دیوید کراننبرگ، و در نقش اصلی و درخشان و قابل تحسین اریک پکر. تلگراف بیان کرد که این یک اجرای هیجان انگیز از رابرت پتینسون است. «بله، آن رابرت پتینسون - در نقش پکر». 

جهان شهر

 

ـ در فیلم درام «بل آمی» (Bel Ami) به کارگردانی دکلن دانلان و نیک اورمرود و در نقش اول و اصلی ژرژ دوروی

 

بازی رابرت پتینسون در فیلم گرگ و میس: سپیده‌دم - قسمت دوم

ـ در فیلم «گرگ و میش: سپیده‌دم - قسمت دوم» (The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2) به کارگردانی بیل کاندون، در همان نقش قبلی و برای آخرین بار در نقش ادوارد کالن. 

سپیده دم قسمت دوم

 

رابرت پتینسون در نقش عضو ساده‌لوح یک باند جنایتکار در فیلم ولگرد

فیلم وسترن استرالیایی و جنایی و پادآرمان‌شهری «ولگرد» یا «خانه به دوش» (The Rover) به نویسندگی و کارگردانی دیوید، که رابرت پتینسون به خاطر بازی خوبش در نقش یک عضو ساده‌لوح باند جنایتکار، تحسین‌ منتقدان را برانگیخت. اسکات فانداس از ورایتی گفت که رابرت پتینسون بزرگ‌ترین غافلگیرکننده فیلم است و لهجه جنوبی قانع‌کننده‌ای دارد. 

ولگرد

 

رابرت پتینسون در فیلم مسیر ستاره شدن

بازی رابرت پتینسون  فیلم درام «مسیر ستاره شدن» (Maps to the Stars) به کارگردانی دیوید کراننبرگ در نقش جروم فونتانا، راننده لیموزین و بازیگری که می‌خواهد فیلمنامه‌نویس موفقی باشد. 

مسر ستاره شدن

 

رابرت پتینسون خودش این شخصیت را عاقل‌ترین و معمولی‌ترین شخصیت توصیف کرده است و گفته است: «جروم هرگز قبول نمی‌کند که او فقط یک راننده لیموزین است. فکر می‌کنم او احساس می‌کند که فقط منتظر استراحت خود است.» وی درباره فیلم‌نامه نیز گفت: «این واقعاً درباره افرادی است که تا آخر به خودشان دروغ می‌گویند»

 

چهل و پنج دقیقه در تهران!

در سال 2015 در دو فیلم بازی کرد که هر دو در شصت و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین در ماه فوریه اکران شد

ـ یکی فیلم «ملکه صحرا» (Queen of the Desert) اثر گرترود بل و در کنار نیکول کیدمن و جیمز فرانکو، در نقش تی ای لارنس با نام مستعار لارنس عربستان، که دیوید رونی از هالیوود ریپورتر نقش او را «کوتاه اما مهم» خواند و دوستی سهل‌گیرانه و آسان در سکانس‌های او با کیدمن جذاب دانست. گفتنی‌ است که چهل و پنج دقیقه‌ی آغازین سکانس‌های فیلم در تهران اتفاق می‌افتد. 

ملکه صحرا

 

ـ دیگری فیلم «زندگی» (Life) که در نقش دنیس استاک (عکاس مجله Life Dennis Stock) اثر آنتون کوربین بازی کرد. این فیلم به دوستی بین بازیگر جیمز دین و استاک می پردازد. استقبال منتقدان از فیلم متفاوت بود، اما رابرت پتینسون برای عملکردش به عنوان یک عکاس مورد قدردانی قرار گرفت.

 

رابرت پتینسون در نقشی زیبا و عالی در فیلم کودکی یک رهبر

در ماه‌های پایانی سال 2015 در نخستین کارگردانی بردی کوربت یعنی فیلم بریتانیایی، فرانسوی در سبک تاریخی، رازآلود و درام «کودکی یک رهبر» (The Childhood of a Leader) ظاهر شد. 

کودکی یک رهبر

 

رابرت پتینسون در این فیلم، در نقش‌های دوگانه بازی کرد:

۱. نقشی کوتاه اما مهم چارلز مارکر (گزارشگر آلمانی در طول جنگ جهانی اول)،

۲. در نقش نسخه‌ی بزرگسال رهبر. پیتر بردشاو از گاردین این نقش را زیبا، و لی مارشال از اسکرین اینترنشنال آن را عالی توصیف کرد.

 

کاهش وزن زیاد رابرت پتینسون برای فیلم شهر گمشده‌ی زد

در سال 2016 در فیلم «شهر گمشده‌ی زد» (The Lost City of Z) به کارگردانی جیمز گری، در نقش سرجوخه هنری کاستین (کاشف بریتانیایی) بازی کرد. او برای بازی در این فیلم، ریش زیادی داشت و 16 کیلوگرم وزن کم کرده بود و کمی لاغر شده بود. مت نگ از NBP او را «به عنوان یکی از بهترین بازیگرانی که امروز کار می‌کند» توصیف کرد. 

شهر گمشده زد

 

اوج بازیگری رابرت پتینسون با بازی در فیلم اوقات خوش

در سال ۲۰۱۷ اوج بازیگری رابرت پتینسون بود. او در این سال در فیلم هیجان‌انگیز «اوقات خوش» (Good Time) به کارگردانی برادران سفدی، در نقش دزد بانک حضور بسیار درخشانی داشت و بیش از بیست جایزه را برایش به ارمغان آورد و یک نقطه عطف در حرفه رابرت پتینسون شد و بازی‌اش بسیار مورد تحسین واقع شد. 

شهر گمشده زد

 

گای لوج از ورایتی این فیلم را اوج حرفه‌ی رابرت پتینسون توصیف کرد. او به خاطر نقشش در این فیلم، نامزد جایزه مستقل اسپیریت برای بهترین نقش اول مرد شد.

 

مبارزه رابرت پتینسون با شهرت و ترس

در آگوست سال ۲۰۱۷ یک فیلم‌نامه‌ی کوتاه درباره زندگی خودش به نام «ترس و شرم» را برای جی‌کیو نوشت و خودش نیز در آن بازی کرد. جی کیو درباره این اثر گفت: «رابرت پتینسون با شهرت و ترس مبارزه می‌کند تا یک هات داگ خیابانی مخصوص نیویورک به دست بیاورد». 

 

دومین نقش کمدی رابرت پتینسون در فیلم دوشیزه

در سال ۲۰۱۸ برای دومین بار در یک فیلم کمدی بازی کرد به نام «دوشیزه» (Damsel) اثر دیوید زلنر که در ژانر وسترن بود. رابرت پتینسون در نقش مهاجر ساموئل آلباستر بازی کرده است که برای یافتن نامزدش به غرب سفر می‌کند. 

دوشیزه

 

آخرین فیلم رابرت پتینسون در سال ۲۰۱۸ درام علمی - تخیلی «حیات والا» (High Life) به کارگردانی کلر دنی بود. او در نقش مانتی، یکی از خلافکاران در فضا بازی کرد که دخترش ویلو را (در حالی که برخلاف تصمیم خودش با روش لقاح مصنوعی به دنیا آمده است) به تنهایی و در فضا بزرگ می‌کند.

 

بازی مسحورکننده رابرت پتینسون در فیلم روان‌شناختی فانوی دریایی به کارگردانی رابرت اگرز

در سال ۲۰۱۹ نخست در فیلم ترسناک و روان‌شناختی و سیاه و سفید «فانوس دریایی» (The Lighthouse) به کارگردانی رابرت اگرز در نقش اول و اصلی افرایم وینسلو/توماس هاوارد بازی کرد. 

فانوس دریایی

 

پیتر برادشو از گاردین بازی وی را مسحور‌کننده دانست که همواره در حال بهترشدن است. گرگوری ایلوود از وبگاه کلایدر گفت: «رابرت پتینسون خودش را در این اثر به صدر رسانده ‌است و بازی‌اش بسیار تحول‌آمیز است.» 

رابرت پتینسون به خاطر بازی در این نقش، برای بار دوم نامزد جایزه فیلم مستقل اسپیریت شد.

در همین سال در نقش کوتاه لویی، در فیلم «پادشاه» (the king) به کارگردانی دیوید میشد بازی کرد. 

پادشاه

 

رابرت پتینسون در سومین فیلمش در سال ۲۰۱۹ در فیلم «در انتظار بربرها» (waiting for the barbarians) به کارگردانی سیرو گرا، در نقش مکمل افسر مندل ظاهر شد.

 

بازی رابرت پتینسون در فیلم تنت به کارگردانی کریستوفر نولان

در سال ۲۰۲۰ در فیلم آمریکایی علمی - تخیلی اکشن و دلهره‌آور «تنت» (Tenet) به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی کریستوفر نولان، در نقش یک جاسوس و در کنار جان دیوید واشنگتن (به عنوان یک زوج هنری موفق) بازی کرد و این نشانگر بازگشت او به فیلم‌های تجاری بود. جسیکا کیانگ از نیویورک تایمز بازی او را "لذت بخش" نامید و رابطه او را با دیوید واشنگتن در فیلم تمجید کرد. 

تنت

 

نقش بعدی رابرت پتینسون در سال ۲۰۲۲ کشیش پرستون تاگاردین (یک واعظ که ایمانش آزمایش می‌شود) در فیلم آمریکایی مهیج و روان‌شناختی «همیشه شیطان» (The Devil All The Time) به کارگردانی و نویسندگی آنتونیو کامپوس است. 

همیشه شیطان

 

فیلم‌نامه این فیلم را به طور مشترک آنتونیو کامپوس و پائولو کامپوس با اقتباس از رمانی به همین نام (نوشته دونالد ری‌پولاک) به نگارش درآورده‌اند. 

 

بازی رابرت پتینسون در نقش بتمن 

رابرت پتینسون در همین سال در نقش بروس وین / بتمن، در فیلم ابرقهرمانی «بتمن» (The Batman) به کارگردانی مت ریوز، که یک بازراه‌اندازی از فرنچایز سینمایی بتمن است، بازی کرده است. 

بتمن

 

این اثر ابرقهرمانی تا ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ ۳۵۹ میلیون دلار در آمریکا و کانادا، و ۳۷۷ میلیون دلار در کشورهای دیگر فروش داشته است. و در مجموع، فروشش در سراسر جهان به ۷۳۶.۲ میلیون دلار رسیده ‌است. این فیلم پرفروش‌ترین فیلم ۲۰۲۲ و همچنین پرفروش‌ترین فیلم در سبک قاتل سریالی است.

 
فعالیت‌های بشردوستانه رابرت پتینسون

رابرت پتینسون هموراه پشتیبان کمپین ECPAT انگلیس بوده است و بارها در مسیر جلوگیری از قاچاق جنسی کودکان و نوجوانان و جلوگیری از قاچاق انسان تلاش کرده است. در سال ۲۰۰۹ در جشنواره فیلم کن ۵۶٬۰۰۰ دلار به این موضوع اختصاص داد. 

در ژوئن سال ۲۰۱۰ آثار هنری خودش را به PACT هدیه داد که بعدها در ای بی به حراج گذاشته شد تا برای سازمان کار برای کودکان گمشده هزینه شود.  

رابرت پتینسون

 

در ژانویه ۲۰۱۰ در برنامه تلویزیونی خیریه‌ی جهانی کمک به زلزله‌زدگان به نام Hope for Haiti Now شرکت فعال داشت. در مارس ۲۰۱۰ بر روی گیتاری امضا کرد و آن را به مزایده گذاشت و پول جمع‌آوری‌شده به سازمان خدمت‌رسانی «مأموریت نیمه‌شب» داده شد. 

رابرت پتینستون در طول فیلم‌برداری فیلم «سپیده‌دم» از مجموعه‌ «گرگ‌ و میش» هشتاد هزار دلار از طریق ملاقات‌هایی که با مردم داشت جمع کرد. همچنین در اکران خصوصی فیلم «سپیده دم - قسمت ۲» برای کمپین GO پول جمع کرد. 

رابرت پتینستون کمپین Cancer Bites را در سخنرانی خود در آگوست ۲۰۱۱ در جوایز برگزیده نوجوانان کرد. در آگوست ۲۰۱۳ نیز به ملاقات کودکان بیمار در بیمارستان لس آنجلس رفت و با آن‌ها در انجام فعالیت‌های هنری مشارکت کرد. 

در ماه مه سال ۲۰۱۴ دوچرخه‌اش را جهت بهره‌مندی از خدمات پزشک رویال پرواز (RFDS) برای مزایده اهدا کرد. RFDS خدمات درمانی اولیه را به افراد ساکن در خارج از کشور ارائه می‌دهد. 

رابرت پتینسون

 

رابرت پتینسون در زمانی که چالش سطل یخ رواج پیدا کرده بود، در این چالش شرکت کرد و در جهت آگاهی‌بخشی درباره اسکلروز جانبی آمیوتروفیک تلاش کرد. 

در اکتبر سال ۲۰۱۵ به کمپینی به نام Global Goals پیوست که هدفش پایان‌دادن به فقر تا سال ۲۰۳۰ است.

رابرت پتینسون وقتی که اولین سفیر کمپین GO شد گفت: «من مشتاقانه تأثیر رو به افزایش کمپین GO را بر خیلی از کودکان و جوانان دنبال کرده‌ام و شفاف‌بودن این کمپین را دوست دارم. آن‌ها با برخی از قهرمانان معروف محلی که در حال انجام کارهای بزرگی هستند اما منابع لازم را ندارند، و نیز در جاهایی که کمی پول می‌تواند مسیری طولانی را طی کند، مشارکت دارند. من همواره نسبت به این کمپین یک اهداکننده و یک حامی بوده‌ام و اکنون مشتاقانه منتظرم که به تلاش‌های آن‌ها بپیوندم.»

در ماه مه سال ۲۰۱۹ در جشنواره کن در کنار هلن میرن برگزارکننده‌ی یک خیریه بود و نیم میلیون دلار به سازمان کمک‌های بین‌المللی کمک به پناهندگان به نمایندگی از انجمن مطبوعات خارجی هالیوود اهدا کردند.

 

رابرت پتینسون و موسیقی 

رابرت پتینسون اهل گیتارنوازی و پیانونوازی است و اغلب برای خودش آهنگ می‌سازد و برای خودش می‌خواند. اما دو مورد از آهنگ‌های فیلم‌های مختلف «گرگ‌ و میش» به نام‌های Never Think و Let Me Sign  را خوانده ‌است. 

رابرت پتینسون

 

او ۳ آهنگ نیز برای فیلم «چگونه باشیم» خواند که توسط آهنگساز «جو هِیستینگز» نوشته شده‌ بود. خودش یک بار گفت: «اگر به فرض از کار بازیگری به هر علتی کنار باشم، موسیقی اولویت بعدی و پشتیبان من است.» 

رابرت پتینسون در سال ۲۰۱۰ جایزه «تأثیرگذارترین موسیقی‌دانان غیرمنتظره هالیوود» را دریافت کرد.

او در اواخر نوجوانی و در آغاز جوانی و اوایل دهه بیست، کنسرت‌های گیتار آکوستیک را در شب‌های میکروفن باز در میخانه‌های اطراف لندن اجرا می‌کرد که در آن، آهنگ‌های مکتوبش را به صورت انفرادی (با نام هنری بابی دوپیا) یا به صورت گروهی با گروه Bad Girls خواند. 

 

حواشی زندگی رابرت پتینسون

تست مثبت کرونا

در هنگام فیلم‌برداری «بتمن» گفته شد که یکی از اعضای فیلم، کرونا گرفته است اما مشخص نشد که چه کسی بوده‌است. با این حال در سوم سپتامبر ۲۰۲۰ نتیجه‌ی آزمایش کروناویروس رابرت پتینسون مثبت اعلام شد و به همین علت فیلم‌برداری متوقف گردید.

 

زیباترین مرد جهان 

در سال 2009 Vanity Fair رابرت پتینسون را به عنوان زیباترین مرد جهان، در کنار زیباترین زن جهان یعنی آنجلینا جولی معرفی کرد. 

رابرت پتینسون

 

 

سخت‌گیری مت ریوز و خسته‌شدن رابرت پتینسون 

منابع نزدیک به فیلم بتمن به شرکت «سان» گفته است که فرایند تولید این فیلم توسط مت ریوز (کارگردان فیلم) چنان با وسواس‌های کمال‌گرایانه‌ی وی همراه بوده است که برای رابرت پتینسون سخت و طاقت‌فرسا شده است. رابرت پتینسون گاهی یک صحنه را تا 50 مرتبه بازی می‌کند و لباس شخصیت بتمن، او و عوامل دیگر را خسته کرده است.

 

حلقه ازدواج 

رابرت پتینسون پس از تمام‌شدن فیلم‌برداری «گرگ و میش»، به هم‌بازی‌اش کریستن استوارت حلقه‌ی ازدواج می‌دهد و او نیز آن را می‌پذیرد و برای خودش نگه می‌دارد.

 

آموزش اجباری غواصی 

رابرت پتینسون در مصاحبه‌ای با مجله‌ی Scholastic گفت او به خاطر نقشی که در «هری پاتر و جام آتش» داشته است، مجبور شده است که غواصی را به خوبی یاد بگیرد.

رابرت پتینسون

 

تست‌دادن حیرت‌آور

تست‌دادن رابرت پتینسون جهت بازی در نقش ادوارد کولن در اتاق خواب کارگردان فیلم، کاترین هاردویک اتفاق افتاد. رابرت پتینسون نیز با تستش، هم هاردویک و هم کریستن استوارت (هم‌بازی آینده‌اش) را با بازی خود حیرت‌زده کرد. کریستن استوارت به مجله‌ی GQ گفت: «هر کسی که برای تست می‌آمد، بازی بی‌روح و سطحی و بدون فکری انجام می‌داد اما رابرت به خوبی دریافت که این نقش، نقش بیهوده و بی‌معنی‌ای نیست.»

 

رابرت پتینسون مناسب نقش نیست

پس از این‌که رابرت پتینسون برای نقش ادوارد کولن در فیلم «گرگ و میش» انتخاب شد، حدود ۷۵۰۰۰ نفر از مخاطبان و نیز برخی متولیان فیلم، معتقد بودند که او برای این نقش مناسب نیست و به اندازه‌ی کافی خوش‌تیپ نیست. کاترین هاردویک اعلان کرد که تماسی از تهیه‌کننده داشتیم که می‌گفت مطمئن هستید می‌توانید این پسر را خوش‌تیپ کنید! خوش‌بختانه کاترین هاردویک برنده شد. او درباره‌ی این ستاره گفت: «او به ‌طور شگفت‌انگیزی فتوژنیک و البته مستعد است. من مطمئن هستم که او شخصیت‌های خاص، عجیب، سرکش، و فوق‌العاده‌ای را خلق می‌کند.»

رابرت پتینسون

 

یکی از ترفندهای بازیگری

وقتی که رابرت پتینسون مشغول فیلمبرداری «گرگ و میش» بود، مجبور بود به خاطر نقشی که پذیرفته بود، لنز طلایی‌رنگ بگذارد که نامش را «حباب‌های نارنجی» گذاشته بود. از او پرسیدند هنگام اجرای سکانس‌های خیره‌شدن که بسیار سخت و دشوار است، چگونه تمرکز خودش را حفظ می‌کند؛ او جواب داد که این لنزها به دادش رسیده‌اند. قضیه از این قرار بود که لنزها مانع بینایی‌اش می‌شدند و این موجب می‌شد به چشم‌هایش فشار بیاید. لذا خیلی جدی و نیرومند به نظر می‌رسید.


استعداد گریمور

در سکانسی از« ماه نو» قسمت دوم فیلم «گرگ و میش» رابرت پتینسون به نظر می‌رسید که اندامش خیلی ورزیده و شکمش به صورت شش تکه است اما بعدا مشخص شد شکم ورزیده‌ی او فقط یک ایر براش (رنگ‌آمیزی) است که یک گریمور مستعد انجام داده ‌است.

 

انگار به دست آوردن دل کریستن مشکل است!

رابرت پتینسون برای راضی کردن کریستن استوارت، کمی مشکل داشت. کاترین هاردویک در مصاحبه‌ای با تایم گفت: «من گمان می‌کنم مدت‌ها به درازا کشید تا توجه کریستن استوارت به رابرت پتینسون جلب و سپس عاشقش شود. 

 

برخی جوایز و افتخارات رابرت پتینسون

۲۰۰۸: برنده جوایز فیلم مستقل استراسبورگ در رشته بهترین بازیگر مرد، برای «چگونه باشیم؟»

۲۰۰۹: نامزدی جوایز اسکریم در رشته Breakout Performance - Male، برای «گرگ و میش»

۲۰۰۹: برنده جوایز اسکریم در رشته بهترین بازیگر مرد فانتزی، برای «گرگ و میش»

۲۰۱۰: برنده جوایز برگزیده مردم در رشته بهترین گروه بازیگران، برای «گرگ و میش»

۲۰۱۰: برنده جوایز اسکریم در رشته بهترین بازیگر مرد فانتزی، برای «گرگ و میش: کسوف»

۲۰۱۱: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته بازیگر محبوب، برای «گرگ و میش»

۲۰۱۱: برنده جوایز برگزیده مردم در رشته بهترین گروه بازیگران، برای «گرگ و میش: کسوف»

۲۰۱۲: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته بازیگر محبوب

۲۰۱۸: نامزدی جوایز فیلم مستقل اسپیریت در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن،‌ برای «اوقات خوش»

۲۰۲۰:  نامزدی جوایز فیلم مستقل اسپیریت در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن،‌ برای «فانوس دریایی»

۲۰۲۰: نامزدی جوایز برگزیده جوان در آمریکا در رشته جذابترین زوج بازیگری، برای «ماه نو»

بستن

عکس‌های رابرت پتینسون


نیکول کیدمن و رابرت پتینسون در فیلم «ملکه صحرا»(Queen Of The Desert)
رابرت پتینسون
رابرت پتینسون در فیلم «اوقات خوش»(Good Time)
رابرت پتینسون
فیلم «اوقات خوش»(Good Time)
رابرت پتینسون
رابرت پتینسون در نمایی از فیلم «اوقات خوش»(Good Time)
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان
پوستر بتمن
۷ /۱۰

از مجموع ۱۲ رای

امتیاز شما
پوستر گرگ و میش: سپیده دم-قسمت دوم
۶ /۱۰

از مجموع ۳ رای

امتیاز شما
پوستر گرگ و میش: سپیده دم-قسمت اول
۶.۰۹ /۱۰

از مجموع ۱۱ رای

امتیاز شما
پوستر گرگ و میش2: ماه نو
۷.۲۲ /۱۰

از مجموع ۹۴۰ رای

امتیاز شما
پوستر هری پاتر و جام آتش 4
۶ /۱۰

از مجموع ۴ رای

امتیاز شما
پوستر شهر گمشده زد
۵.۵ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر همیشه شیطان
۳ /۱۰

از مجموع ۳ رای

امتیاز شما
پوستر گرگ و میش  
۷.۲۴ /۱۰

از مجموع ۳۹۷۹ رای

امتیاز شما
پوستر پادشاه
۱۰ /۱۰

از مجموع ۳ رای

امتیاز شما
پوستر تنت
۸.۵۲ /۱۰

از مجموع ۲۳ رای

امتیاز شما
پوستر هری پاتر و محفل ققنوس 5
۶.۴ /۱۰

از مجموع ۵ رای

امتیاز شما
پوستر فانوس دریایی
۷.۷۱ /۱۰

از مجموع ۷ رای

امتیاز شما
پوستر ملکه صحرا
۶.۹۷ /۱۰

از مجموع ۵۷۶ رای

امتیاز شما
پوستر اوقات خوش
۹.۳۳ /۱۰

از مجموع ۳ رای

امتیاز شما