شارلیز ترون

بازیگر, تهیه کننده

شارلیز ترون به انگلیسی Charlize Theron متولد 7 اوت 1975 بازیگر و تهیه‌کننده آفریقای جنوبی - آمریکایی است. او از کودکی یادگیری رقص باله را شروع کرد و در آن موفق بود تا اینکه در اثر آسیب دیدگی آن را کنار گذاشت. شارلیز ترون در پانزده‌سالگی شاهد مرگ پدر خودش بود.

اولین حضور او جلوی دوربین در سن 19 سالگی اش بود. 2 سال بعد در سال 1997 او در فیلم «وکیل مدافع شیطان» همبازی آل پاچینو و کیانو ریوز شد. او دوباره با کیانو ریوز در فیلم «نوامبر شیرین» همبازی شد. نقطه اوج کاری او از فیلم «شغل ایتالیایی» بود.

سپس او در فیلم «هیولا» ساخته پتی جنکینز بازی کرد. در نهایت این نقش شارلیز ترون را به اولین جایزه اسکار زندگی اش رساند. 

بیوگرافی شارلیز ترون

شارلیز ترون (Charlize Theron) بازیگر و تهیه‌کننده اهل آفریقای جنوبی و آمریکا در روز ۷ اوت ۱۹۷۵ در یکی از روستاهای پیرامون ژوهانسبورگ به نام بنونی، در استان ترانسفال (خائوتنگ از سال ۱۹۹۴) در آفریقای جنوبی به دنیا آمد. 

شارلیز ترون

 

وی در میان زنان بازیگر یکی از کسانی است که بیشترین دستمزد را داشته است. شارلیز ترون برنده جوایز متعددی از جمله یک جایزه اسکار و یک جایزه گلدن گلوب شده ‌است. مجله تایم نیز وی را در سال ۲۰۱۶ یکی از ۱۰۰ فرد تأثیرگذار در جهان برگزید.

شهرت جهانی شارلیز ترون در دهه ۱۹۹۰ شروع شد؛ با بازی در نقش بانوی اول فیلم‌های هالیوودی «وکیل‌مدافع شیطان» (The Devil's Advocate) (۱۹۹۷)، «جو یانگ نیرومند» (Mighty Joe Young) (۱۹۹۸) و «قوانین خانه سایدر» (The Cider House Rules) (۱۹۹۹). 

اوج بازیگری شارلیز ترون وقتی بود که در نقش قاتل سریالی به ‌نام آیلین وورنوس در فیلم «هیولا» (Monster) (۲۰۰۳) بازی کرد و برای آن جایزه اسکار و خرس نقره‌ای در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد. او نخستین آفریقایی‌ای بود که در رشته بازیگری برنده اسکار می‌شود. 

او یک بار دیگر به فرش قرمز اسکار رسید اما این بار موفق به دریافت نامزدی اسکار شد. او در نقش یک زنی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرد و خواهان عدالت می‌شود، در فیلم درام «سرزمین شمالی» (North Country) (۲۰۰۵) این نامزدی را دریافت کرد.

شارلیز ترون در این میان در فیلم‌های اکشن و تجاری نیز بارها بازی کرده است؛ فیلم‌هایی مانند «کسب‌ و کار ایتالیایی» (The Italian Job) (۲۰۰۳)، «هنکاک» (Hancock) (۲۰۰۸)، «سفیدبرفی و شکارچی» (Snow White and the Huntsman) (۲۰۱۲)، «پرومتئوس» (Prometheus) (۲۰۱۲)، «مکس دیوانه: جاده خشم» (Mad Max: Fury Road) (۲۰۱۵)، «سرنوشت خشمگین» (The Fate Of The Furious) (۲۰۱۷)، «بلوند اتمی» (Atomic Blonde) (۲۰۱۷) و «نگهبانانی از دیرباز» (The Old Guard) (۲۰۲۰). 

شارلیز ترون

 

شارلیز ترون به خاطر نقش‌آفرینی در نقش زن‌های مشکل‌دار، در کمدی - درام‌های «بزرگسال جوان» (Young Adult) (۲۰۱۱) و «تالی» (Tully) (۲۰۱۸) نیز مورد تحسین قرار گرفت. 

او برای سومین بار به اسکار رسید و در سال ۲۰۱۹ برای به تصویرکشیدن میگن کلی در درام زندگی‌نامه‌ای «بمبشل» (Bombshell) نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

شارلیز ترون بارها به تهیه‌کنندگی نیز دست زد و از اوایل دهه ۲۰۰۰ از طریق کمپانی تولیدی خودش فیلم‌های متعددی را تهیه‌ کرد که در بسیاری از آن‌ها خودش نیز نقش‌آفرینی داشته ‌است؛ از جمله «دشت سوزان» (The Burning Plain) (۲۰۰۸)، «جاهای تاریک» (Dark Places) (۲۰۱۵) و «تیری در تاریکی» (Long Shot) (۲۰۱۹). 

وی در ۲۰۰۷ به شهروندی آمریکا دست یافت اما تابعیت آفریقای جنوبی خود را حفظ کرد. 

 

خانواده و دوران سخت کودکی شارلیز ترون 

نام مادر شارلیز ترون، گِردا و نام پدرش چارلز است. شغل مادرش ساخت و ساز جاده، و شغل پدر دائم الخمرش مکانیک بود. و هر دوی پدر و مادر متولد آفریقای جنوبی هستند. البته اصلیت پدر فرانسوی و اصلیت مادر آلمانی‌ست. اجداد فرانسوی‌اش اوگنوهای اولیه در آفریقای جنوبی بودند. ترون، یک نام خانوادگی اکسیتانی است. عموی بزرگ شارلیز ترون، دانیل ترون، رهبر نظامی جنگ بوئر دوم بود. 

شارلیز ترون

 

شارلیز ترون که تنها تک‌فرزند بود دوران کودکی را در کنار پدر و مادرش در مزرعه خودشان گذراند. او خیلی سخت کار  و در نگهداری حیوانات و کشاورزی کمک می‌کرد. در چهار سالگی بود که از طریق یک معلم انگلیسی، رقص باله را نیز تا حدودی آموزش دید.

در ۲۱ ژوئن ۱۹۹۱ پدر الکلی‌اش او (که نوجوانی ۱۵ ساله بود) و مادرش را در حالتی که مست بود تهدید کرد و بعد به مادرش حمله کرد و در نهایت با اسلحه به سمت هر دوی آن‌ها شلیک کرد. مادر نیز بی‌کار ننشست و ناگزیر با اسلحه دستی‌اش به او شلیک کرد و او را کشت. 

شارلیز ترون و مادرش

 

این تیراندازی از نظر قانونی دفاع شخصی شناخته شد و مادرش با هیچ اتهامی مواجه نشد.شارلیز ترون تا سال‌ها درباره مرگ پدرش  می‌گفت که پدرش به علت مستی شدید، در یک تصادف رانندگی کشته شده است.

 

تحصیلات شارلیز ترون

شارلیز ترون در مدرسه‌ی ابتدایی پوتفونتین تحصیل را آغاز کرد. او در طول دوران دبستان و دوران کودکی اغلب یرقان داشت؛ لذا آنتی‌بیوتیک‌هایی می‌خورد که باعث پوسیدگی دندان‌های پیش بالای شیری او شد.  

شارلیز ترون

 

شارلیز ترون در ۱۳ سالگی به مدرسه شبانه‌روزی فرستاده شد و تحصیلات خود را در مدرسه ملی هنر در ژوهانسبورگ آغاز کرد. اگرچه شارلیز ترون به زبان انگلیسی مسلط است، زبان مادری او آفریکانس است.

 

مهاجرت شارلیز ترون به ایتالیا و اشتغال به مدلینگ در اروپا

شارلیز ترون در سن 16 سالگی یک قرارداد مدلینگ یک ساله را در یک مسابقه محلی در سالرنو برنده شد. سپس با مادرش به میلان ایتالیا مهاجرت کرد و تا حدود یک سال در ایتالیا و سراسر اروپا به شغل مدلینگ پرداخت. 

شارلیز ترون

 

مهاجرت شارلیز ترون به آمریکا 

آنگاه با مادرش به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد. در نیویورک در مدرسه باله جافری ثبت نام کرد و رقص باله را آموزش دید اما به علت آسیب‌دیدگی زانو آموزش را ادامه نداد و به شدت افسرده شد. مادرش که به آفریقا برگشته بود، دوباره به آمریکا آمد و برایش یک بلیط یک‌طرفه به لس آنجلس خرید تا دنبال علاقه‌اش بازیگری برود. 

شارلیز ترون

 

 

چه شد که راه شارلیز ترون به بازیگری باز شد؟

در ماه‌های اولیه در این شهر با بودجه 300 دلاری که مادرش به او داده بود در متل زندگی می‌کرد. یک روز، او به یک بانک بلوار هالیوود رفت تا چند چک نقد کند، از جمله چکی که مادرش برای کمک به اجاره خانه فرستاده بود اما به دلیل این‌که چک متعلق به خارج از ایالت بود رد شد. 

شارلیز ترون

 

شارلیز ترون به شدت ناراحت شد و سر و صدا کرد و در عین حال التماس کرد که کارش را راه بیندازد. تا این‌که جان کراسبی که مشتری بعدی بود و یکی از تهیه‌کنندگان فیلم و از استعدادیاب‌ها بود، به کمکش شتافت و آن را نقد کرد و کارت ویزیت خود را نیز به او داد و به یک مدرسه بازیگری معرفی‌اش کرد. 

او در ابتدا فکر کرد که دروغ می‌گوید اما بعد فهمید که وعده‌اش درست است و از طریق همین ارتباط راهش به بازیگری باز شد.

 

زندگی شخصی شارلیز ترون

شارلیز ترون هم‌اکنون در لس آنجلس زندگی می‌کند. او در سال ۲۰۰۷ در عین حفظ تابعیت آفریقای جنوبی خودش، شهروندی ایالات متحده آمریکا را نیز دریافت کرد. 

 

 

شارلیز ترون و کریگ برکو

شارلیز ترون از ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ با بازیگر کریگ برکو قرار ملاقات گذاشت و با او در ارتباط بود.

 

شارلیز ترون و استیون جنکینز

پس از آن، تا اکتبر ۲۰۰۱ با استیون جنکینز خواننده گروه راک ثرد آی بلایند رابطه داشت. 

 

 

شارلیز ترون و استوارت تاونسند

در سال ۲۰۰۱ در صحنه فیلم‌برداری سریال «به ‌دام ‌افتاده» با بازیگر ایرلندی استوارت تاونسند رابطه برقرار کرد و با وی در لس آنجلس و ایرلند مدت‌‌ها زندگی مشترک داشت اما در اواخر ۲۰۰۹ از هم جدا شدند.

 

شارلیز ترون و شان پن

در دسامبر ۲۰۱۳ با بازیگر آمریکایی شان پن آشنا شد اما این رابطه نیز در ژوئن ۲۰۱۵ به اتمام رسید.

 

شارلیز ترون دو فرزند را به فرزندخواندگی پذیرفته‌ است

یک دختر به نام جکسون در مارس ۲۰۱۲ و یک دختر دیگر به نام آگوست در ژوئیه ۲۰۱۵. شارلیز ترون از همان دوران کودکی و نوجوانی که از پرورشگاه‌ها و تعداد زیاد کودکانشان آگاه شد به فرزندخواندگی نیز متمایل شد. او درباره دخترانش و آینده‌ی ایشان گفته است که این تصمیم او نیست که دخترانش وقتی بزرگ شوند چه خواهند کرد. 

شارلیز ترون

 

 

اولین بازی غیر حرفه‌ای شارلیز ترون

در سال 1995 اولین نقش غیرحرفه‌ای خود را در سن ۱۹ سالگی در فیلم ویدئویی تک‌جلوه‌ و ترسناک «بچه‌های مزرعه ۳: برداشت شهری» (Children of the Corn III: Urban Harvest) در یک نقش کوتاه و بدون دیالوگ حضور یافت. 

شارلیز ترون

 

در سال ۱۹۹۶ دومین نقش‌آفرینی شارلیز ترون، اولین فیلمی بود که او در آن نقش نسبتاً مهمی (نقش هلگا) ایفا کرد و در آن برای اولین بار دیالوگ‌های مهمی داشت؛ یعنی فیلم «۲ روز در دره» (2 Days in the Valley). 

شارلیز ترون به دلیل زیبایی ظاهری‌اش و اجرای صحنه‌ای که در آن با شخصیت تری هچر مبارزه کرد، نظر اهل سینما را به خود جلب کرد؛ از جمله تام هنکس.

 

نقطه عطف زندگی بازیگری‌ شارلیز ترون

تام هنکس وی را به بازی در فیلمش دعوت کرد 

در همان سال تام هنکس که شارلیز ترون را در فیلم قبلی دیده بود او را دعوت کرد تا در فیلم «کاری که می‌کنی!» (That Thing You Do!) نیز بازی کرد که به گفته خودش نقش مهمی در بازیگر شدن وی داشت. 

شارلیز ترون

 

 

شارلیز ترون در سال ۱۹۹۷ در دو فیلم بازی کرد

- فیلم کمدی - رمانتیک «آزمون و خطا» (Trial and Error) به کارگردانی جاناتان لین، در نقش مری آن لومکس

- فیلم آمریکایی مهیج و معمایی «وکیل مدافع شیطان» (The Devil's Advocate) به کارگردانی تیلور هاکفورد، در کنار کیانو ریوز و آل پاچینو و در نقش مری آن، همسر جن‌زده یک وکیل غیرمعمول.

 

شارلیز ترون در سال ۱۹۹۸ نیز در دو فیلم ظاهر شد

- فیلم «سلبریتی» (Celebrity) به کارگردانی وودی آلن، در کنار ستارگانی چون هانک آزاریا و لئوناردو دی‌کاپریو، و در نقش فرعی سوپر مدل 

شارلیز ترون

 

- فیلم آمریکایی و حماسی «جو یانگ نیرومند»‌ (Mighty Joe Young) به کارگردانی ران آندروود، در نقش اصلی جیل یانگ، زن جوانی که بهترین دوست و محافظ جو (یک گوریل کوهستانی غول پیکر) است.

 

شارلیز ترون در سال ۱۹۹۹ نیز در دو فیلم حضور یافت

- فیلم علمی-تخیلی و مهیج «همسر فضانورد» (The Astronaut's Wife) به نویسندگی و کارگردانی رند راویچ، در کنار جانی دپ و در نقش اصلی جیلیان آرماکوست 

شارلیز ترون

 

- فیلم درام و رمانتیک «قوانین خانه سایدر» (The Cider House Rules) به کارگردانی لاسه هالستروم در نقش اصلی کندی کندال زنی که به دنبال سقط جنین در مین دوران جنگ جهانی دوم است

 

بازی‌ شارلیز ترون در چهار فیلم در سال ۲۰۰۰

ـ در فیلم «بازی‌های گوزن قطبی» (Reindeer Games) به کارگردانی جان فرانکن هایمر در کنار بن افلک و در نقش اصلی اشلی مرسر / میلی بابک 

شارلیز ترون

 

ـ در فیلم جنایی «محوطه» (The Yards) به کارگردانی جیمز گری در کنار مارک والبرگ و واکین فینیکس و در نقش اصلی اریکا سلتز

ـ در فیلم «افسانه بگر ونس» (The Legend of Bagger Vance) به کارگردانی رابرت ردفورد در کنار ویل اسمیت و مت دیمون و در نقش اصلی آدله اینورگوردون 

ـ در فیلم «مردان افتخار» (Men of Honor) به کارگردانی جرج تیلمان در کنار رابرت دنیرو و کوبا گودینگ جونیور و در نقش اصلی گوئن ساندی

در سال ۲۰۰۰ شارلیز ترون در قسمت «شارلیز ترون / پل سایمون»، میزبان برنامه‌ی تلویزیونی کمدی و متنوع آخر شب «پخش زنده شنبه شب» (Saturday Night Live) بود.

 

بازی‌ شارلیز ترون در سه فیلم در سال ۲۰۰۱

ـ در فیلم آمریکایی درام و رمانتیک «نوامبر شیرین» (Sweet November) به کارگردانی پت اوکانر در کنار کیانو ریوز و در نقش در نقش سارا دیور 

شارلیز ترون

 

ـ در فیلم کمدی - جنایی «نفرین عقرب یشمی» (The Curse of the Jade Scorpion) به کارگردانی و بازیگری وودی آلن (سی دبلیو بریگز)، و در نقش لورا کنزینگتون 

ـ در فیلم «۱۵ دقیقه» (15 Minutes) به کارگردانی جان هرزفیلد در کنار رابرت دنیرو و ادوارد برنز، و در نقش رز هرن

 

بازی‌ شارلیز ترون در دو فیلم در سال ۲۰۰۲

ـ فیلم جنایی «به‌دام‌افتاده» (Trapped) به کارگردانی لوئیز مندوکی در نقش اول کارن جنینگز 

شارلیز ترون

 

ـ فیلم کمدی - درام جاده‌‌ای «بیدارشدن در رنو» (Waking Up in Reno) به کارگردانی جردن برادی در نقش کندی کرکندال

 

اوج بازیگری شارلیز ترون با برنده‌شدن در اسکار و گلدن‌گلوب برا بازی در فیلم Monster

شارلیز ترون در سال ۲۰۰۳ در فیلم زندگینامه‌ای و جنایی و درام «هیولا» (Monster) به نویسندگی و کارگردانی پتی جنکینز در نقش اول آیلین «لی» وورنوس در کنار کریستینا ریچی بازی بسیار درخشانی کرد. ترون در کنار بازیگری، تهیه‌کننده‌ی این فیلم نیز بود. 

هیولا

 

فیلم، روایت‌گر داستانی واقعی درباره اولین آدم‌کشی زنجیره‌ای زن در تاریخ آمریکا، به نام آیلین وورنوس است. وورنوس (شارلیز ترون) در سال ۲۰۰۲ به جرم کشتن حداقل ۷ مرد در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی اعدام شد. 

بازی شارلیز ترون در این فیلم به قدری قوی و درخشان بود که به خاطر آن، جوایز بسیاری دریافت کرد؛ از جمله برنده چندین جایزه بزرگ و مهم، مانند اسکار و گلدن‌گلوب و ایندیپندنت اسپریت و انجمن بازیگران سینما، و نیز نامزد بفتا در رشته بهترین بازیگر نقش اول شد. 

 

شارلیز ترون در همین سال در فیلم دیگری نیز بازی کرد

فیلم جنایی/ سرقتی «کسب و کار ایتالیایی» (The Italian Job) محصول مشترک فرانسه و آمریکا در نقش استلا بریجر ظاهر شد.

 

نامزدی گلدن‌گلوب برای بازی شارلیز ترون در فیلم The Life and Death of Peter Sellers

در سال ۲۰۰۴ در فیلم درام و زندگینامه‌ای تلویزیونی «زندگی و مرگ پیتر سلرز» (The Life and Death of Peter Sellers) که درباره زندگی کمدین انگلیسی پیتر سلرز است، در نقش مکمل همسر دوم سلرز، بریت ایکلند و در کنار امیلی واتسون و استنلی توچی بازی درخشانی کرد و به خاطرش نامزدی گلدن‌گلوب را در رشته بهترین بازیگر مکمل زن در یک فیلم تلویزیونی را دریافت کرد. 

شارلیز ترون

 

در همین سال نیز در فیلم «سر در ابرها» (Head in the Clouds) به کارگردانی و نویسندگی جان داگان در نقش اول گیلدا بازی کرد.

 

نامزدی اسکار و بفتا و گلدن‌گلوب و انجمن بازیگران سینما برای بازی شارلیز ترون در فیلم North Country

شارلیز ترون در سال ۲۰۰۵ بار دیگر در هنر بازیگری‌اش اوج گرفت و با بازی درخشان در نقش اول جوزفین «جوسی» ‌ایمز در فیلم درام «سرزمین شمالی» (North Country) به کارگردانی نیکی کارو و نویسندگی مایکل سیزمن، پایش به اسکار و بفتا و گلدن‌گلوب و انجمن بازیگران سینما باز شد اما این بار فقط به مقام نامزدی در رشته بهترین بازیگر نقش اول دست یافت.

شارلیز ترون

 

شارلیز ترون در سال 2005 در یک فیلم و یک سریال نیز ظاهر شد

- در فیلم علمی - تخیلی و جاسوسی آمریکایی «ایان فلاکس» (Æon Flux) به کارگردانی کارین کوساما و نویسندگی فیل‌های و مت مانفردی و در نقش اول ایان فلاکس

- در پنج قسمت از سریال طنز موقعیتی «پرورش شکست‌خورده» (Arrested Development) در نقش ریتا. 

شارلیز ترون

 

در ۲۰۰۶ به تهیه‌کنندگی پرداخت و مستند «شرق هاوانا» (East of Havana) را ساخت. و در کنارش در یک قسمت از سریال استاپ موشن کمدی «مرغ ربات» (Robot Chicken) صداپیشگی کرد.

 

شارلیز ترون در سال ۲۰۰۷ در دو فیلم ظاهر شد

- فیلم جنایی و درام «در دره الاه» (In the Valley of Elah) به نویسندگی و کارگردانی پل هگیس در نقش امیلی سندرز 

شارلیز ترون

 

- فیلم «نزاع در سیاتل» (Battle in Seattle) به کارگردانی استوارت تاونسند در نقش مکمل در نقش الی

 

سه بازی و تهیه‌کنندگی شارلیز ترون در سال ۲۰۰۸

ـ فیلم درام «خوابگردی» (Sleepwalking) به کارگردانی ویلیام ماهر و تهیه‌کنندگی خودش، و در نقش جولین ریدی 

ـ فیلم ابرقهرمانی «هنکاک» (Hancock) به کارگردانی پیتر برگ در کنار ویل اسمیت، و در نقش مکمل مری امبری، همسر ری و همسر سابق هنکاک که مانند او قدرت‌هایی دارد اما هر دو با نزدیک شدن به یکدیگر ضعیف می‌شوند. 

شارلیز ترون

 

ـ فیلم درام آمریکایی - آرژانتینی «دشت سوزان» (The Burning Plain) به کارگردانی و نویسندگی گی‌یرمو آریاگا و تهیه‌کنندگی خودش، و در نقش اول سیلویا

 

شارلیز ترون در سال ۲۰۰۹ در دو پروژه حضور داشت

- در فیلم درام «جاده» (The Road) به کارگردانی جان هیلکات، در نقش همسر مرد (که فقط در یک سری فلاش‌بک ظاهر می‌شود) 

شارلیز ترون

 

- مجری‌گری در شهر کیپ‌تاون در مراسم نوزدهمین دوره جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ که از ۱۱ ژوئن تا ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۰ (۲۱ خرداد تا ۲۰ تیر ۱۳۸۹) در کشور آفریقای جنوبی برگزار شد.

 

صداپیشگی شارلیز ترون

در سال 2009 در انیمیشن «پسر فضایی» (Astro Boy) صداپیشگی کرد و راوی بخش «دوستان ما» بود.

 

شارلیز ترون در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در سه فیلم حضور یافت

- سال ۲۰۱۱ در فیلم کمدی - درام «بزرگسال جوان» (Young Adult) به کارگردانی جیسون رایتمن و در نقش میویس گری 

شارلیز ترون

 

- سال ۲۰۱۲ در فیلم اکشن و فانتزی «سفیدبرفی و شکارچی» (Snow White and the Huntsman) به کارگردانی روپرت سندرز در نقش مکمل ملکه بدجنس

- سال ۲۰۱۲ در فیلم علمی - تخیلی «پرومتئوس» (Prometheus) به کارگردانی ریدلی اسکات در نقش اصلی مردیت ویکرز

 

شارلیز ترون در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نیز در سه فیلم ظاهر شد

- در فیلم کمدی و وسترن «یک میلیون راه برای مردن در غرب» با تهیه‌کنندگی و کارگردانی و نویسندگی ست مک‌فارلن، ‌در نقش اصلی آنا

- در فیلم درام «جاهای تاریک» (Dark Places) به نویسندگی و کارگردانی گیلز برنر در نقش اول در نقش لیبی دی 

شارلیز ترون

 

- در فیلم استرالیایی اکشن پساآخرالزمانی «مکس دیوانه: جاده خشم» (Mad Max: Fury Road) به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی جرج میلر، در کنار تام هاردی و در نقش اصلی فرمانده فیوریوسا

 

دو بازی و یک صداپیشگی و یک تهیه‌کنندگی شارلیز ترون در سال ۲۰۱۶

ـ فیلم درام «آخرین چهره» (The Last Face) به کارگردانی شان پن و نویسندگی ارین دیگنام، در کنار خاویر باردم، و در نقش اول رن پترسن 

شارلیز ترون

 

ـ صداپیشگی در انیمیشن استاپ‌موشن سه بعدی فانتزی و اکشن «کوبو و دو ریسمان» (Kubo and the Two Strings) به کارگردانی تراویس نایت، در نقش مانکی 

ـ فیلم اکشن و تخیلی - حماسی «شکارچی: جنگ زمستان» (The Huntsman: Winter's War) به کارگردانی سدریک نیکولاس-ترویان، در نقش اصلی ملکه شریر

ـ تهیه‌کنندگی فیلم زندگینامه‌ای «مغز در آتش» (Brain on Fire) به کارگردانی جرارد برت 

 

شارلیز ترون در سال ۲۰۱۷ در چهار پروژه ظاهر شد

ـ بازی در فیلم «سرنوشت خشمگین» یا «سریع و خشن ۸» (The Fate Of The Furious) در نقش مکمل سایفر 

ـ بازیگری در، و تهیه‌کنندگی برای فیلم «بلوند اتمی» (Atomic Blonde) به کارگردانی دیوید لیچ 

شارلیز ترون

 

ـ حضور در یک قسمت از سریال تلویزیونی و رادیویی کمدی «اورویل» (The Orville) در نقش پریا لاوسک

ـ تهیه‌کنندگی اجرایی سریال تلویزیونی جنایی «شکارچی ذهن» (Mindhunter) 

 

نامزدی گلدن‌گلوب برای بازی شارلیز ترون در فیلم Tully

در ۲۰۱۸ با بازی درخشانش در فیلم کمدی «تالی» (Tully) به کارگردانی جیسون رایتمن و نویسندگی دیابلو کودی که از سوی فوکس فیچرز در ۴ مه ۲۰۱۸ منتشر شد، در کنار مک‌کنزی دیویس و در نقش اول مارلو مورو بازی کرد و در کنار بازیگری، تهیه‌کنندگی آن را نیز بر عهده داشت. 

شارلیز ترون

 

شارلیز ترون به خاطر این نقش‌آفرینی خوب و عالی به مقام نامزدی جایزه گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر زن در نقش اول در فیلم‌های کمدی دست یافت.

در همین سال در فیلم کمدی - جنایی «گرینگو» (Gringo) به کارگردانی نش اجرتون در نقش الین مارکینسون ظاهر شد.

 

نامزدی اسکار و بفتا و گلدن‌گلوب برای بازی شارلیز ترون در فیلم Bombshell

شارلیز ترون در سال ۲۰۱۹ در فیلم درام آمریکایی «بمبشل» (Bombshell) به کارگردانی جی روچ و نویسندگی چارلز راندولف در کنار نیکول کیدمن (در نقش گرچن کارلسون) و مارگو رابی (در نقش کایلا پوپیسیل) و در نقش اول میگن کلی حضور درخشانی داشت.  

شارلیز ترون

 

داستان فیلم بر اساس یک اتفاق حقیقی درباره آزار جنسی کارکنان زن فاکس‌نیوز است. فیلم با واکنش خوبی از سوی منتقدان همراه بود و تیم بازیگری این اثر درام تحسین شد. شارلیز ترون به خاطر این نقش، نامزد اسکار و بفتا و گلدن گلوب در رشته بهترین بازیگر زن شد.

 

شارلیز ترون در سال 2019 سه پروژه دیگر داشت: صداپیشگی، بازی، تهیه‌کنندگی

ـ بازی در فیلم کمدی - رمانتیک «تیری در تاریکی» (Long Shot) به کارگردانی جاناتان لوین، در نقش اول شارلوت فیلد (وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا) 

شارلیز ترون

 

ـ صداپیشگی در انیمیشن کمدی و ترسناک «خانواده آدامز» (The Addams Family) به کارگردانی کنراد ورنن و گرگ تیرنن، در نقش مورتیشا آدامز (نام خانوادگی فرومپ)

ـ تهیه‌کنندگی فیلم کمدی-معمایی «راز جنایت» (Murder Mystery) به کارگردانی کایل نیواچک، با بازی ستارگانی چون آدام سندلر و جنیفر آنیستون و لوک ایوانزژ

 

بازی شارلیز ترون در دو فیلم نگهبانانی از دیر باز و سریع و خشن 9:سریع ترین حماسه

- سال ۲۰۲۰ در فیلم ابرقهرمانی و فانتزی «نگهبانانی از دیرباز» (The Old Guard) به کارگردانی جینا پرینس - بایدوود در نقش اول اندی 

شارلیز ترون

 

- سال ۲۰۲۱ در فیلم اکشن آمریکایی «سریع و خشن 9: سریع‌ترین حماسه» (F9: The Fast Saga) به کارگردانی جاستین لین

 

صداپیشگی شارلیز ترون

سال ۲۰۲۱ در انیمیشن جاده‌ای و کمدی سیاه «خانواده آدامز ۲» (The Addams Family 2) به کارگردانی گرگ تیرنان و کنراد ورنون مورتیشیا آدامز، همسر گومز صداپیشگی کرد.

شارلیز ترون

 

شارلیز ترون در سال ۲۰۲۲ در دو فیلم حضور یافته است

- در فیلم ابرقهرمانی «دکتر استرنج در چندجهانیِ دیوانگی» (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) در نقش کلیا که به عنوان جادوگری از بُعد تاریکی به زمین می‌آید تا از دکتر استرنج کمک بگیرد. 

شارلیز ترون

 

- در فیلم «مدرسه خیر و شر» (The School for Good and Evil) در سبک ادبیات داستانی نوجوانان به کارگردانی پال فیگ، در کنار کری واشینگتن و لارنس فیشبرن و میشل یئو، و در نقش پروفسور اِما انمنی

 

پروژه ۲۰۲۳ شارلیز ترون

شارلیز ترون  بار سال ۲۰۲۳ در فیلم سریع و خشمگین ۱۰ (Fast X) به کارگردانی لویی لتریر و نویسندگی جاستین لین و دن مازیو است که در سال ۲۰۲۳ منتشر خواهد شد در همان نقش سابق بازی کرده است.

شارلیز ترون

 

فعالیت‌های خیریه‌ای شارلیز ترون

شارلیز ترون در فعالیت‌های خیریه‌ای سابقه‌ی فراوانی دارد و در شهرهای مختلف ایالت متحده آمریکا و نیز در کشورهای مختلف به این فعالیت مشغول بوده است. 

مجله یو اس آمریکا در سال ۲۰۰۹ در مقاله‌ای تحت عنوان «ستارگان درخشان» هشت فرد مشهور را معرفی کرد که به روش‌های گوناگون به افراد نیازمند و محتاج و درمانده کمک می‌کنند. یکی از این افراد مشهور در این مقاله، شارلیز ترون بود. 

شارلیز ترون

 

برای نمونه، شارلیز ترون بنیادی را به نام «پروژه توسعه آفریقای جنوبی» پدید آورده ‌است که هدفش کمک اقتصادی و آموزشی و فرهنگی و پزشکی و درمانی به آفریقایی‌های فقیر به ‌خصوص کودکان آفریقایی است. شارلیز ترون به خاطر این کمک‌ها نامزد جایزه ماندلا نیز شد. این جایزه به کسانی اهدا می‌شود که بیشترین تلاش را برای مردم کشور آفریقا داشته‌اند. 

نمونه‌ای دیگر این است که شارلیز ترون در ۱۷ نوامبر سال ۲۰۰۸ از طرف دبیرکل سازمان ملل به عنوان سفیر صلح سازمان ملل انتخاب شد تا در جهت پیشگیری از ایدز، دفاع از حقوق زنان و پایان دادن به خشونت علیه زنان تلاش کند.

نمونه‌ي سوم کمک به مردمان آسیب‌دیده در زلزله‌ای در هاییتی در اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی بود.شارلیز ترون در این جهت، در مراسم‌های خیریه مختلف برای کمک به مردم هاییتی شرکت کرد.

 

 

حواشی زندگی شارلیز ترون

ـ انتخاب‌های بد اما عاشقانه!

شارلیز ترون در سال‌های اولیه‌ی بازیگری در بسیاری از فیلم‌های نه چندان خوب بازی کرد و خودش نیز میلی به بازی در آن‌ها نداشت اما انتخاب‌های آن دوره‌‌اش بر اساس رابطه‌ی عاطفی با کارگردان‌ها و کارهای تحسین‌برانگیزشان بود. مثلاً «بازی‌های گوزن قطبی» از نظر او فیلم خوبی نبود اما او در آن فیلم بازی کرد زیرا شیفته‌ی کار کارگردانش جان فرانکنهایمر بود.

شارلیز ترون

 

ـ مجری مراسم قرعه‌کشی جام جهانی

در دسامبر ۲۰۰۹ شارلیز ترون به عنوان مجری در مراسم قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ در شهر کیپ‌تاون حضور داشت. وی در مراسم تمرین قبل از اجرای اصلی، به شوخی وقتی توپی را که مربوط به کشور فرانسه بود برداشت، نام کشور ایرلند جنوبی را به جای آن خواند. و این، متلکی بود به خاطر صعود فرانسه به جام جهانی با گل مردودش. البته این شوخی باعث نگرانی بعضی از مسئولان فیفا شد که مبادا این کار را در مراسم اصلی نیز انجام دهد.

 

ـ شارلیز ترون ازکودکی شیفته‌ی تام هنکس بود

یکی از نخستین فیلم‌هایی که شارلیز در کودکی‌اش دیده بود تئاتر Splash در سال 1984 بود. شارلیز ترون از آن سال به بعد عاشق سینما و شیفته‌ی تام هنکس شد. بازیگران آن تئاتر، دریل هانا و تام هنکس بودند که شارلیز ترون به دریل هانا حسادت کرد و همان موقع با فقط 9 سالش بود گفته بود که او می‌توانسته است خیلی بهتر از دریل هانا بازی کند!

 

ـ ترک سیگار با هیپنوتیزم

شارلیز ترون از طریق هیپنوتیزم به ترک سیگار اقدام کرد اما یک بار در سر صحنه فیلم‌برداری فیلم «هنکاک» دوباره سیگار در دستش دیده شد. او اعلام کرد که سیگار را واقعا ترک کرده است اما هر وقت که برای آرامشش نیاز داشته باشد، سیگار می‌کشد.

شارلیز ترون

 

ـ رکوردزنی شارلیز ترون در جایزه اسکار

شارلیز ترون دومین آفریقایی و اولین بازیگر آفریقایی است كه برنده اسکار شده است. قبل از او تد مور (که تصویربردار بود) برنده اسکار شده بود. همچنین وی سومین آفریقایی است كه نامزد جایزه اسكار شد.

 

ـ تلفظ نام خانوادگی شارلیز ترون

نام شارلیز ترون یك نام خانوادگی فرانسوی است. این نام به زبان آفریقایی به صورت Tronn و در زبان آمریکایی به صورت Theron تلفظ می‌شود. خود شارلیز ترون نیز می‌گوید که دوست دارد نام خانوادگی‌اش به صورت Thrown تلفظ شود.

 

ـ تغییر وزن شارلیز ترون قبل و بعد از فیلم هیولا

شارلیز ترون جهت آماده‌شدن برای بازی در فیلم «هیولا» به مدت چند هفته، 30 پوند به وزنش اضافه كرد. و بعد از پایان فیلم‌برداری نیز به مدت حدود هفت هفته به وزن اولش برگشت.

 

ـ پذیرش نقش، بدون هیچ توقع مالی

شارلیز ترون برای بازی در فیلم «در دره الاه» با سازندگان فیلم درباره مسائل مالی خیلی خیلی کوتاه آمد. پل هگیس کارگردان فیلم که فقط بیست میلیون بودجه برای ساخت فیلم داشت به شارلیز ترون گفت:

«فیلم‌نامه را می‌فرستم كه بخوانی؛ و پولی هم همراهش نیست!» یک روز بعد شارلیز ترون به او زنگ زد و قبول ‌كرد. کارگردان متعجب شد! دوباره با تاكید بیش‌تر به او گفت که از پول خبری نیست و شارلیز ترون بدون هیچ اعتراضی نقش را پذیرفت!

 

 

ـ دعوای لفظی شارلیز ترون و تام هاردی

تام هاردی و شارلیز ترون در محل فیلمبرداری «مکس دیوانه» با یک‌دیگر دعوای لفظی کردند. البته شارلیز ترون به نیویورک تایمز گفت: «هر دو  مقصر بودیم. من تام هاردی را هنگام در آن موقع درک نمی‌کردم که چه احساسی می‌توانست داشته باشد از این‌که جانشین مل گیبسون می‌شد. و هر دو ما به شکل عجیبی مانند شخصیت‌های‌مان در فیلم رفتار می‌کردیم. تام هاردی نیز به تایمز گفت: من با شارلیز ترون موافقم. فشار بر روی هر دوی ما در مواقعی غیر‌قابل‌‌ تحمل می‌شد. حالا که سال‌خورده‌تر و ناخوشایندتر شده‌ام، می‌توانستم بهتر عمل کنم.»

 

 

برخی جوایز و افتخارات شارلیز ترون

۲۰۰۰: برنده جوایز انجمن بازیگران سینما در رشته بهترین گروه بازیگران، برای «قوانین خانه سایدر»

۲۰۰۴: برنده اسکار در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن، برای «هیولا»

۲۰۰۴: برنده گلدن‌کلوب در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم‌های درام، برای «هیولا»

۲۰۰۴: برنده جوایز ایندیپندنت اسپریت در رشته بهترین بازیگر نقش اول، برای «هیولا»

۲۰۰۴: برنده جوایز انجمن بازیگران سینما در رشته بهترین بازیگر نقش اول، برای «هیولا» 

۲۰۰۵: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن، برای «هیولا»

۲۰۰۵: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته ستاره محبوب زن سینما

۲۰۰۵: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل زن در فیلم تلویزیونی، برای «زندگی و مرگ پیتر سلرز»

۲۰۰۵: نامزدی امی در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل زن در فیلم تلویزیونی، برای «زندگی و مرگ پیتر سلرز»

۲۰۰۵: نامزدی جوایز انجمن بازیگران سینما در رشته بهترین بازیگر زن در فیلم تلویزیونی، برای «زندگی و مرگ پیتر سلرز»

۲۰۰۶: نامزدی اسکار در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن، برای«سرزمین شمالی»

۲۰۰۶: نامزدی بفتا در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن، برای«سرزمین شمالی»

۲۰۰۶: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم‌های درام، برای«سرزمین شمالی»

۲۰۰۶: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن، برای«سرزمین شمالی»

۲۰۰۶: برنده جایزه دستاورد نخل صحرا از جشنواره بین المللی فیلم پام اسپرینگز 

۲۰۱۲: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم‌های کمدی، برای «بزرگسال جوان»

۲۰۱۲: برنده جشنواره بین المللی فیلم پام اسپرینگز در رشته Chairman's Vanguard Award

۲۰۱۳: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته بازیگر محبوب سینمای رمانتیک

۲۰۱۵: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته بازیگر محبوب سینمای کمدی

۲۰۱۶: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته بازیگر محبوب سینمای اکشن

۲۰۱۹: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم‌های کمدی، برای «تالی»

۲۰۲۰: نامزدی اسکار در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن، برای «بمبشل» 

۲۰۲۰: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم‌های درام، برای «بمبشل» 

۲۰۲۰: نامزدی جایزه بین المللی ستاره از جشنواره بین المللی فیلم پام اسپرینگز، برای «بمبشل» 

۲۰۲۰: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن، برای «بمبشل»

۲۰۲۰: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته بهترین گروه بازیگران، برای «بمبشل»

۲۰۲۰: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته ستاره محبوب زن سینما، برای «نگهبانانی از دیرباز»

۲۰۲۰: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته ستاره محبوب اکشن سینما، برای «نگهبانانی از دیرباز»

۲۰۲۱: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته ستاره محبوب اکشن سینما، برای «سریع و خشن 9: سریع‌ترین حماسه»

۲۰۲۱: نامزدی جوایز برگزیده مردم در رشته ستاره محبوب زن سینما، برای «سریع و خشن 9: سریع‌ترین حماسه»

بستن

عکس‌های شارلیز ترون


نمایی از فیلم «مکس دیوانه: جاده خشم»(Mad Max: Fury Road) با بازی شارلیز ترون
شارلیز ترون در نمایی از فیلم «مکس دیوانه: جاده خشم»(Mad Max: Fury Road)
شارلیز ترون در فیلم «بلوند اتمی»(Atomic Blonde)
شارلیز ترون در نمایی از فیلم «بلوند اتمی»(Atomic Blonde)
فیلم «بلوند اتمی»(Atomic Blonde) با بازی شارلیز ترون
«بلوند اتمی»(Atomic Blonde) با بازی شارلیز ترون
نمایی از فیلم «بلوند اتمی»(Atomic Blonde) با بازی شارلیز ترون
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

ویدیو و مصاحبه تصویری

آنونس فیلم «گرینگو»(Grin ...
آنونس «لانگ شات Long Sho ...
آنونس «بامشل Bombshell»
پوستر سریع و خشن 10
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر بامب شل
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر مدرسه خیر و شر
۸.۶۷ /۱۰

از مجموع ۳ رای

امتیاز شما
پوستر سریع و خشن 9: سریع‌ترین حماسه
۵.۸ /۱۰

از مجموع ۵ رای

امتیاز شما
پوستر بلوند اتمی
۶.۸۸ /۱۰

از مجموع ۶۱۸ رای

امتیاز شما
پوستر تالی
۷.۰۷ /۱۰

از مجموع ۵۳۷ رای

امتیاز شما
پوستر لانگ شات
۷.۴ /۱۰

از مجموع ۵ رای

امتیاز شما
پوستر نگهبانانی از دیرباز
۸ /۱۰

از مجموع ۸ رای

امتیاز شما
پوستر مکس دیوانه: جاده خشم
۷.۶۴ /۱۰

از مجموع ۸۳۰۴ رای

امتیاز شما
پوستر در دره الاه
۷.۵ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر پرومتئوس
۶.۵ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر وکیل مدافع شیطان
۷.۶ /۱۰

از مجموع ۵ رای

امتیاز شما
پوستر خانواده آدامز 2
۵ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر سفیدبرفی و شکارچی
۶ /۱۰

از مجموع ۳ رای

امتیاز شما
پوستر شکارچی: جنگ زمستان
۶ /۱۰

از مجموع ۴ رای

امتیاز شما
پوستر بمبشل
۶.۹ /۱۰

از مجموع ۱۰ رای

امتیاز شما
پوستر جاده
۷.۷۵ /۱۰

از مجموع ۴ رای

امتیاز شما
پوستر سرنوشت خشمگین
۷.۳۷ /۱۰

از مجموع ۱۸۲۷ رای

امتیاز شما
پوستر سرزمین شمالی
۷.۰۷ /۱۰

از مجموع ۵۱۱ رای

امتیاز شما
پوستر خانواده آدامز
۸.۵۷ /۱۰

از مجموع ۷ رای

امتیاز شما
پوستر هیولا
۷.۲۳ /۱۰

از مجموع ۵۳۹ رای

امتیاز شما
پوستر گرینگو
۶.۳۳ /۱۰

از مجموع ۳ رای

امتیاز شما
پوستر سر در ابرها
۶.۸۲ /۱۰

از مجموع ۴۹۹ رای

امتیاز شما
پوستر کوبو و دو ریسمان
۷.۲۸ /۱۰

از مجموع ۶۷۹ رای

امتیاز شما
پوستر آخرین چهره
۷.۵ /۱۰

از مجموع ۴ رای

امتیاز شما
پوستر بلوند اتمی
۶.۸۸ /۱۰

از مجموع ۶۱۸ رای

امتیاز شما
پوستر شکارچی ذهن
۸.۶۷ /۱۰

از مجموع ۶ رای

امتیاز شما
پوستر بمبشل
۶.۹ /۱۰

از مجموع ۱۰ رای

امتیاز شما
پوستر هیولا
۷.۲۳ /۱۰

از مجموع ۵۳۹ رای

امتیاز شما
پوستر گرینگو
۶.۳۳ /۱۰

از مجموع ۳ رای

امتیاز شما