ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

داریوش مهرجویی

اطلاعات کاربر
نام و نام خانوادگیداریوش مهرجویی
درباره منداریوش مهرجویی متولد 1318 در ایلام است. او در 17 سالگی به سینما علاقه‌مند می‌شود و برای درک بهتر فیلم‌های روز، به آموختن زبان انگلیسی می‌پردازد. تحصیلات مقدماتی را در تهران به پایان برد و یک سال در هتل آتلانتیک مدیر می‌شود و سپس بیست ساله بود که برای ادامه‌ی تحصیل به کالیفرنیا در آمریکا رفت. وی نخست به خواندن سینما رو آورد اما خیلی زود سینما را رها کرد و به فلسفه پرداخت و در سال 1344 از دانشگاه یوسی‌ال‌ای در لس‌آنجلس لیسانس فلسفه گرفت. در همین سال سردبیری نشریه‌ی پارس ریویو در لس‌آنجلس را به‌عهده گرفت و سال بعد به تهران آمد و در سال 1346 نخستین فیلم خود به نام الماس 33 که فیلمی بسیار پرهزینه بود را ساخت. این فیلم در 5 بهمن 1346 در تهران روی پرده آمد و فروش متوسطی داشت و با توجه به هزینه‌ی بالای ساخت آن شکستی تجاری محسوب می‌شد و توجه منتقدین را هم چندان به خود جلب نکرد اما در 1348 با هم‌کاری غلامحسین ساعدی فیلم‌نامه‌ی گاو را از روی یکی از داستان‌های کوتاه عزادارن بیل نوشته‌ی ساعدی نوشت و کارگردانی کرد. این فیلم برای مهرجویی و سینمای ایران جوایز متعددی را در جشنواره‌های بین‌المللی به ارمغان آورد. گاو هم از نظر تجاری هم از نظر هنری فیلم موفقی از کار درآمد و فصل جدیدی در سینمای ایران گشود.

عکس‌های داریوش مهرجویی

9
خبرهای مرتبط
بهترین نویسنده های سینمای ایران ازمیان برگزیدگان جشنواره فجر
نگاهی به 11 نویسنده منتخب و فیلمنامه‌های برگزیده‌ شان در ۳۷ دوره جشنواره فیلم فجر از اول انقلاب تا به‌امروز که سیمرغ بهترین فیلمنامه را از آن خود کرده‌اند.
ده فیلم برگزیده از «بهترین فیلم»‌های تاریخ جشنواره فیلم فجر
ده فیلم برگزیده کاربران سلام سینما از بهترین‌های جشنواره فیلم فجر، از فیلم‌های بزرگی چون «آژانس شیشه‌ای»‌ تا فیلم‌های محجوری مانند «روز سوم»
کنایه های مجدد محسن چاوشی به داریوش مهرجویی
کنایه های مجدد محسن چاوشی به داریوش مهرجویی، کارگردان فیلم «سنتوری»: خنده ام می گیرد به جویندگان مهری که فلسفه می دانند و کاری می گردانند اما جای مهر به راحتی دهانشان را به بی مهری باز می کنند.
فیلم‌هایی که در سال‌های اخیر توقیف شده‌اند- بخش دوم
در بخش دوم این یادداشت بیشتر سراغ فیلم‌هایی رفته‌ایم که دلایلی جز خط قرمز‌های سیاسی عامل توقیفشان بوده است./ «ارادتمند، نازنین، بهاره، تینا»-«کاناپه»-«فرزند صبح»-«سنتوری»
داریوش مهرجویی: حضور هیچ خواننده‌ای در فیلم مرد پاییزی (سنتوری ۲) قطعی نشده‌ است
مهر جویی می‌گوید؛ تاکنون ۱۱ قطعه برای فیلم مرد پاییزی یا همان سنتوری۲ ساخته شده است.
داریوش مهرجویی: من همان کسي هستم که با «هامون» «خسرو شکيبايي» را تا اين حد مشهور کرد
داریوش مهرجویی در مصاحبه‌اش با روزنامه شرق توضیحاتی درباره واکنشش نسبت به فوت عباس کیارستمی و فیلم سنتوری ۲ داده است
واکنش تند محسن چاوشی به صحبت های شریفی نیا/ می‌خواهند مرده خودشان را به نام من زنده کنند
در حالی ‌که محمدرضا شریفی‌نیا همکار جدید داریوش مهرجویی روز گذشته از حضور محسن چاووشی در «سنتوری ٢» خبر داد، چاووشی در گفت‌وگو با «شهروند» اعلام کرد كه قطعا با سنتوری ٢ همکاری نخواهد کرد
محمرضا شریفی نیا: چاوشی و مهرجویی با هم رفیق هستند
با وجود مصاحبه های تند داریوش مهرجویی علیه محسن چاوشی و نه محسن چاوشی به حضور در سنتوری 2، محمدرضا شریفی نیا از همکاری این خواننده و کارگردان کشورمان خبر داد.