ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

ناصر تقوایی

اطلاعات کاربر
نام و نام خانوادگیناصر تقوایی
درباره منناصر تقوایی متولد 1320در آبادان است. وی دانش آموخته دبیرستان رازی آبادان است. تقوایی قبل از شروع کار در سینما، جذب تلویزیون شد در کارنامه فیلمسازی تقوایی 6 فیلم بلند و یک اپیزود از فیلم بلند (اپیزود "کشتی یونانی" از مجموعه "قصه‌های کیش" - 1377) دیده می‌شود که سه تای آن را قبل از انقلاب و سه تا را پس از انقلاب ساخته است. تقوایی یک سریال مشهور هم ساخته که مردم او را بیشتر با این مجموعه می‌شناسند. "دایی جان ناپلئون" نوشته ایرج پزشکزاد، از سریال‌های ماندگار تلویزیون ایران است. اما پیش از همه اینها تقوایی مستندساز بوده. "تاکسی‌متر" که در سال 1346 برای تلویزیون ساخته شد، نخستین فعالیت او در عرصه فیلمسازی محسوب می‌شود. مستندهایی چون "مشهدقالی"، "فروغ فرخزاد"، "اربعین" و "بادجن" مهمترین مستندهای تقوایی‌اند. او پس از انقلاب نیز مستند "تمرین آخر" 1383 را با موضوع تعزیه ساخت. تقوایی فیلم کوتاه تحسین‌شده "رهایی" 1350 را هم در کارنامه دارد. این فیلم در هشت جشنواره مهم جهانی از جمله جشنواره‌های ونیز، سانفرانسیسکو و جیفونی جایزه گرفت.

عکس

خبرهای مرتبط
صحبت از وضعیت زندگی شخصی ناصر تقوایی پیگرد قانونی خواهد داشت
مجید ناظمی - وکیل ناصر تقوایی - از پیگیری قانونی مطالبی که اخیرا درباره وضعیت زندگی این کارگردان منتشر شده است، خبر داد.
نمایش آثار مطرح کانون پرورش فکری کودکان در موزه سینما
به مناسبت فرارسیدن هفته کودک، موزه سینما با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هفت فیلم کمتر دیده شده از تولیدات سینمای کانون را نمایش می‌دهد.
کارگردانانی که قبل از سی سالگی فیلم مهم خود را ساخته‌اند
شش کارگردان سینمای ایران و فیلم‌ مهمشان که قبل از سی سالگی ساخته شده است. مثلا مسعود کیمیایی «قیصر» را در بیست و هشت سالگی می‌سازد.
درباره ناصر تقوایی از زبان بزرگان سینما
امروز سالروز تولد یکی از مهم‌ترین کارگردانان سینمای ایران و از جدی‌ترین فیلمسازانی است که موج نوی سینمای ایران را سبب شدند. فیلمسازی که هر فیلمش چیز تازه‌ای به سینمای ایران اضافه کرده است و وسواس و دقت ...
گزارش تصویری بزرگداشت ناصر تقوایی
عکس های مراسم بزرگداشت ناصر تقوایی