ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

سارا پلسون

اطلاعات کاربر
نام و نام خانوادگیسارا پلسون
درباره منسارا پلسون (Sarah Paulson) متولد 17 دسامبر 1974 در تمپا، فلوریدا، بازیگر و تهیه‌کننده آمریکایی است. مادرش کاترین پلسون و پدرش داگلاس لایل پلسون نام دارد. او یک خواهر به نام لیز دارد که مدیریت و هماهنگی عوامل سینمایی و تلویزیونی در ساخت فیلم‌ها و سریال‌ها برعهده اوست. وی روزهای کودکی‌اش را در نیویورک گذراند و مادرش با پیشخدمتی در رستوران، هزینه‌ی زندگیشان در آنجا را تامین می‌کرد. در پنج سالگی به همراه خانواده‌اش به منهتن رفت و در بزرگسالی توانست به آکادمی هنرهای نمایشی آمریکا برود تا رشته‌ی بازیگری را به صورت حرفه‌ای فراگیرد. او بازیگری را با ایفای نقش در «The Sisters Rosensweig» و «Talking Pictures» آغاز کرد و پس از آن توانست در سریال‌ تلویزیونی «Law & Order» و همچنین فیلم تلویزیونی «Friends at Last» بازی کند. سارا با عملکرد شگفت‌انگیزش در سریال تلویزیونی «American Gothic» محصول سال 1995 در نقش خواهری دلسوز و خیرخواه، و همچنین برای بازی در سریال محبوب آمریکایی به نام «Jack & Jill» در سال 1999 شناخته شد. او بعدها با حضور در فیلم‌های متعددی چون کمدی رمانتیک «What Women Want» محصول سال 2000، «The Other Sister» در سال 1999 و «Held Up» محصول سال 1999 توانست در کنار بازیگرانی مانند مل گیبسون، دایان کیتن و جیمی فاکس بازی کند. سارا پلسون با بازی در «American Crime Story» محصول سال 2016 برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر زن در بخش سریال‌های کوتاه یا فیلم تلویزیونی گلدن گلوب شد. او پیش از این در سال 2012 و 2006 برای بازی در سریال‌های «Game Change» و «Studio 60 on the Sunset Strip» نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن در گلدن گلوب شده بود. وی به عنوان اولین بازیگری که در یک سال، برای بازی در یک نقش، برنده‌ی پنج جایزه بازیگری در پنج مراسم مهم گلدن گلوب، امی، گزینش منتقدان فیلم، انجمن بازیگران فیلم و انجمن منتقدان تلویزیونی شده، شناخته شده است. از دیگر فیلم‌های او می‌توان به «Years a Slave12» محصول سال 2013 و «The Post» در سال 2017 اشاره کرد که هردو نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم در مراسم اسکار شدند. سارا پلسون در 25 سالگی متوجه غده سرطانی در پشتش شد و به موقع توانست جلوی گسترشش را بگیرد. سارا پلسون از ترایپوفوبیا (ترس از الگوهای نامنظم یا خوشه‌ای از سوراخ‌های کوچک و حفره‌ها) رنج می‌برد.

عکس‌های سارا پلسون

22
خبرهای مرتبط
اسامی کامل نامزدهای جوایز گلدن گلوب ۲۰۲۱
اسامی کامل نامزدهای هفتاد و هشتمین گلدن گلوب (Golden Globe ۲۰۲۱) اعلام شد./ فیلم سینمایی منک و سریال گامبی وزیر در صدر نامزدها
بازیگرانی که بعد از ایفای یک نقش، دیگر مثل سابق نشدند
این بازیگران بعد از ایفای نقش در یکی از فیلم هایشان چنان متاثر شدند که زندگی بعضی از آنها به صورت موقت و بعضی دیگر برای همیشه تغییر کرد.