ربکا فرگوسن

بازیگر

ربکا متولد ۱۹ اکتبر ۱۹۸۳ در بالا شهر استکهلم، سوئد است. وی فرزند رزماری فرگوسن یک بریتانیایی - اسکاتلندی و الاف ساندراسترم یک سوئدی است. او از تبار اسکاتلندی‌ها، سوئدی‌ها، بریتانیایی‌ها است. او رقص را از سن کم شروع و رقص‌هایی نظیر: باله (رقص), هیپ پاپ و جاز را امتحان کرده طوری که مدتی در کمپانی رقص در لوند، سوئد آموزش رقص تانگو می‌داد.

در ۱۳ سالگی به صنعت مدلینگ روی آورد و توانست علاوه بر مدلینگ برای مجلات مختلف، در تبلیغات تلویزیونی نیز حضور فعالی داشته باشد همین باعث شد او دیگر نیاز به کمک مالی پدر و مادرش نداشته باشد. از جمله فیلم های او می‌توان به فیلم «مأموریت: غیر ممکن‌ ـ‌‌ ملت یاغی»،  «دختری در قطار»، «بر‌ترین شومن» و «تل‌ماسه» اشاره کرد. 

بیوگرافی ربکا فرگوسن

ربکا لوئیزا فرگوسن ساندستروم، معروف به ربکا فرگوسن، یک بازیگر سوئدی است که حرفه بازیگری را در ۱۹۹۹ با سریال سوئدیِ "نیا تیدر" آغاز کرد و در ۲۰۰۴ در فیلمِ Drowning Ghost  بازی کرد. 

او در ۲۰۱۳ با بازی در نقش الیزابت وودویل در مینی‌سریالِ تلویزیونیِ بریتانیایی «ملکه سفید» (The White Queen) به شهرت بین المللی رسید که برای آن نامزد دریافت گلدن گلوب بهترین بازیگر زن در بخش مینی‌سریال شد.

ربکا فرگوسن در ۲۰۱۵ در نقش ایلسا فاوست مامورِ MI6 در فیلمِ اکشن و جاسوسیِ «مأموریت: غیر ممکن‌ ـ‌‌ ملت یاغی» (Mission: Impossible – Rogue Nation)  و دنباله‌ی آن، در «ماموریت غیرممکن ۶: فال اوت» (Mission: Impossible – Fallout) بازی کرد. 

در ۲۰۱۶ در فیلم پیچیده و معماییِ «دختری در قطار» (The Girl on the Train) نقش‌آفرینی کرد و در ۲۰۱۷ نقش جنی لیند را در فیلم درام و موزیکال «بر‌ترین شومن» (The Greatest Showman) به کارگردانی مایکل گریسی و نویسندگی جنی بیکس و بیل کاندون بازی کرد. در همین سال در فیلم علمی تخیلی ترسناکِ "زندگی" (Life) نیز ظاهر شد. 

در ۲۰۱۹ در فیلم ترسناک «دکتر اسلیپ» (Doctor Sleep) بازی کرد و نقش‌های فرعی در فیلم کمدی - درام «فلورنس فاستر جنکینز» (Florence Foster Jenkins) داشت. 

در همین سال در فیلم علمی تخیلی «مردان سیاه‌پوش: بین المللی»  (Men in Black International) و در ۲۰۲۱ در فیلم علمی تخیلی «تل‌ماسه» (Dune) ظاهر شد.

 

 خانواده ربکا فرگوسن

ربکا فرگوسن در روز نوزدهم اکتبر ۱۹۸۳ در شهر استکهلم در سوئد زاده شد. مادرش رزماری فرگوسن، یک بریتانیایی‌ -‌ اسکاتلندی است؛ و پدرش الاف ساندراسترم یک سوئدی است. یعنی تبار او از تبار اسکاتلندی‌ه و سوئدی‌ها و بریتانیایی‌ها است. 

مادرش با "سارا دوشس فرگوسن" نسبت فامیل دارد. یعنی سارا دوشس فرگوسن همسر سابق شاهزاده اندرو، دوک یورک، پسر دوم ملکه الیزابت دوم و شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو بود. برخی باور دارند که همین پیوند باعث شده است که بی‌بی‌سی با او همکاری کند.

 

تحصیلات و مهارت‌های ربکا فرگوسن و شغل‌های قبل از بازیگری

ربکا فرگوسن با این‌که از کودکی و نوجوانی، سخت به دنبال موسقی و رقص و کارهای مختلف بود، به اصرار مادرش تحصیلاتش را نیز تا دیپلم ادامه داد اما همزمان با تحصیلات، به شدت به کلاس‌های موسیقی و رقص نیز می‌رفت. او با این‌که از موسیقی چندان بهره نبود اما به موسیقی خیلی بها می‌داد و می‌گفت موسیقی از بازیگری سخت‌تر است. 

از دوران کودکی و سنین کم، رقص‌هایی مانند باله، هیپ پاپ و جاز را کم‌کم و به خوبی یاد گرفت؛ تا جایی که سال‌ها بعد، مدتی در کمپانی رقص در لوندِ سوئد، رقص تانگو تدریس می‌کرد. 

سیزده ساله بود که به علت قد و قامت و هیکل مناسبش به صنعت مدلینگ روی آورد و در سایه‌ی آن، در تبلیغات تلویزیونی نیز حضور فعالی داشت و برای مخاطبان و بینندگان شناخته شد. او حتی گاهی در یک مهد کودک پرستار بچه بود و در یک مغازه جواهرات‌فروشی و نیز در یک کفش‌فروشی و نیز در یک رستوران کره‌ای کار می‌کرد. از این رو بود که او از سنین نوجوانی، دیگر کم‌کم نیازی به کمک مالی پدر و مادرش نداشت. 

 

زندگی شخصی ربکا فرگوسن

در سال ۲۰۰۷ ربکا فرگوسن با لودویگ هالبرگ ارتباط برقرار کرد و حاصل این ارتباط، یک فرزند پسر بود. بعدها، به سواحل جنوب شرقی سوئد نقل مکان کرد اما این پیوند، هشت سال دوام آورد و سرانجام این دو زوج، در آوریل ۲۰۱۵ از هم جدا شدند.

ربکا فرگوسن از سال ۲۰۱۶ تا کنون با مردی به نام روری رابطه دارد و حاصل این پیوند، فرزند دختر بود که در ۲۰۱۸ به دنیا آمد. هم‌اکنون آن‌ها خانه‌ای در ریچموند، در جنوب غربی لندن دارند. نکته مثبت این خانه این است که استودیوهای Pinewood و Shepperton نزدیک است.

 

شهرت نسبی ربکا فرگوسن در آغاز بازیگری

ربکا فرگوسن پس از این‌که در سال ۱۹۹۹ از مدرسه موسیقی آدولف فردریک استکهلم فارغ التحصیل شد، وارد دنیای بازیگری شد و توانست نخستین بار با بازی در سریال تلویزیونی و سوئدیِ "نیا تیدر" (Nya tider) (New Times) در نقش دختر طبقه بالا، آنا گریپنهیلم، حرفه‌اش را آغاز کند و با همین بازیِ درخشان، تا حدی به شهرت برسد. و این آغاز نسبتاً درخشان، راه را برای ورود به جهانِ گسترده‌ی بازیگری باز و هموار کرد. 

 

آغاز پیشنهادهای بازیگری به ربکا فرگوسن

پس از این آغاز خوب و درخشان، ربکا فرگوسن در سال ۲۰۰۲ در سریال دیگرِ سوئدی به نامِ Ocean Ave در نقش کریسی اریکسون بازی کرد. و از این پس بود که کم‌کم و به تدریج تبدیل به یک بازیگر تا حدی مشهور شد.

در سال ۲۰۰۴ نیز در فیلمِ ترسناک و ضعیفِ Drowning Ghost به کارگردانی میکائیل هافستروم ظاهر شد.

 

یک اتفاق و آغاز اوج‌گیری ربکا فرگوسن

سال‌ها بعد، کارگردان سوئدی ریچارد هوبرت به طور اتفاقی ربکا فرگوسن را در بازار شهرِ سیمریشمن در سال ۲۰۱۱ دید و او را برای بازی در فیلمِ خودش به نام "سفر یک طرفه به آنتیب" (A One-Way Trip to Antibes) پسندید.

 

جایزه‌ی ستاره‌ی در حال ظهور

در همین سال در فیلم درام سوئدیِ En enkel till Antibes (A simple to Antibes) به کارگردانی و نویسندگی ریچارد هوبرت ظاهر شد و با بازی خوب و درخشانش نامزد جایزه از جشنواره فیلم استکهلم شد.

 

 نخستین بازیگر سوئدی که نامزد گلدن گلوب می‌شود

در آگوست ۲۰۱۲ به طور رسمی اعلام شد که ربکا فرگوسن برای بازی در نقش الیزابت وودویل در یک سریال درام تلویزیونی و تاریخیِ ده قسمتی به نام "ملکه سفید" (The White Queen) برگزیده شده است. 

این سریال، محصول مشترک شبکه‌های بی. بی. سی و استارز استبر است که بر اساسِ سه رمان از فیلیپا گرگوری ساخته شده است. این رمان، از نگاه سه زن به جنگ سی ساله‌‌ی میان احزاب رقیب در مجلس سلطنتی پلانتاژنت (مجلس اعیان در آن دوره) برای به دست آوردن تاج و تخت انگلستان می‌پردازد. 

بازی ربکا فرگوسن در ملکه سفید با تحسین منتقدان مواجه شد و نامزدی جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر زن در مینی‌سریال را برایش به ارمغان آورد. و همین اتفاقات مهم بود که پای ربکا فرگوسن را در سال ۲۰۱۵ با نقش‌آفرینی در فیلم "مأموریت ناممکن"، به دنیای هالیوود باز کرد.

در سال ۲۰۱۳ در فیلمِ VI به کارگردانی مانی مازرات - آگا و در کنار گوستاف اسکارسگارد ظاهر شد و در سال ۲۰۱۴ در یک سریال مستند درباره اساطیر یهودی به نام "چادر قرمز" (The Red Tent) بازی کرد.

 

تقابل نظر منتقدان و نظر مردم

در سال ۲۰۱۴ در فیلم ضعیف اما پرفروش "هرکول" (Hercules‏) به ‌کارگردانی برت راتنر حضور یافت. این فیلم حادثه‌ای و ماجراجویی نتوانست نظر منتقدان و مخاطبان را به خود جلب کند و اما بیش از دو برابر هزینه و بودجه‌ی تولید (که صد میلیون دلار بود) فروش کرد. 

 

بزرگ‌ترین موفقیت ربکا فرگوسن

در سال ۲۰۱۵ ربکا فرگوسن نقش ایلسا فاوست، نقش اصلی زن در پنجمین فیلمِ "مأموریت ناممکن‌ ـ‌ ملت یاغی" (Mission: Impossible – Rogue Nation) را در کنار تام‌کروز ایفا کرد که تحسین منتقدان را برانگیخت. 

ماجرا این بود که تام کروز پس از تماشای بازیِ ربکا فرگوسن در فیلم "ملکه سفید"، از بازی‌اش لذت برد و او را برای بازی مقابلش انتخاب کرد. او این نقش خود را در سال ۲۰۱۸ نیز در " ماموریت غیرممکن ۶: فال اوت " (Mission: Impossible – Fallout) ساخته کریستوفر مک کوارین تکرار کرد. این بزرگ‌ترین موفقیت تجاری ربکا فرگوسن تا به امروز است. ربکا فرگوسن تا امروز در سه قسمت از فیلم‌های "ماموریت غیر ممکن" بازی کرده است.

 

ربکا فرگوسن بهترین بازیگر زن در جشنواره فیلم مستقل پراگ

در سال ۲۰۱۶ ربکا فرگوسن نقش دوگانه‌ی کاتیا و لورن را در فیلم جاسوسیِ Despite the Falling Snow به کارگردانی شمیم شریف در مقابل سم رید و چارلز دنس بازی کرد. این فیلم، اقتباسی از رمانی به همین نام است. ربکا فرگوسن در همین سال برای بازی در این فیلم، جایزه بهترین بازیگر زن را در جشنواره فیلم مستقل پراگ دریافت کرد. 

 

ربکا فرگوسن در ۲۰۱۶ در دو فیلم دیگر نیز بازی کرد

۱. در فیلم کمدی - درام "فلورنس فاستر جنکینز" (Florence Foster Jenkins) اثر استیون فریرز در کنار مریل استریپ و به عنوان نقش فرعی.

۲. در فیلم پیچیده و معماییِ The Girl on the Train  به نویسندگی ارین کریسیدا ویلسون و کارگردانی تیت تیلور، که اقتباسی از رمانی با همین نام به قلم نویسنده بریتانیایی پائولا هاوکینز است. 

 

همکاری دو سوئدی با هم

در سال ۲۰۱۷ ربکا فرگوسنِ سوئدی با گارگردان سوئدی دنیل اسپینوزا همکاری کرد و نقش اصلیِ موفقی را در فیلم ترسناک و علمی‌- تخیلی "زندگی" (Life) به نویسندگی رت ریس و پال ورنیک بازی کرد. دو بازیگر ستاره‌ی این فیلم، جیک جیلنهال و رایان رینولدز بودند که در کنار ربکا فرگوسن خوش درخشیدند. این فیلم، در گیشه، تقریباً دو برابر هزینه‌‌های فیلم (که ۵۸ میلیون دلار بود) به دست آورد.

بازیِ ربکا فرگوسن در فیلم نسبتاً ناموفقِ "آدم برفی" (The Snowman) نیز در همین سال بود. کارگردانِ این اثر که بر پایه‌ی رمانی به همین نام اثر یو نسبو ساخته شده است، توماس آلفردسون است و بازیگرانی چون مایکل فاسبندر و شارلوت گینزبورگ هم‌بازیِ ربکا فرگوسن هستند.

منتقدان از این اثر چندان یا هرگز استقبال نکردند و فروش آن نیز فقط کمی بیشتر از هزینه‌ی تولیدش بود؛ یعنی با هزینه‌ی ۳۵ میلیون دلاری، حدود ۴۳ میلیون دلار فروش کرد.

باز در همین سال ۲۰۱۷ در فیلمِ درخشان و موفقِ درام و موزیکال "برترین شومن" (The Greatest Showman) به کارگردانی مایکل گریسی و نویسندگی جنی بیکس و بیل کاندون حضور داشت. این فیلمِ خوب و جذاب، موفقیت‌هایی در اسکار و گلدن‌گلوب و گرمی به دست آورد و موفقیت بزرگ‌تری در فروش کسب کرد. بودجه‌ی تولید، هشتاد و چهار میلیون دلار بود و فروش فیلم، حدود چهارصد و سی و پنج میلیون دلار.

 

یکی از بهترین بازی‌های ربکا فرگوسن

در سال ۲۰۱۹ ربکا فرگوسن در فیلم "دکتر اسلیپ" (Doctor Sleep) بازی کرد که اقتباسی از رمان استیون کینگ به همین نام بود و کارگردانش مایک فلانگان بود و نویسنده‌اش به طور مشترک مایک فلانگان و استیون کینگ بودند و ترور میسی و جان برگ وظیفه‌ی تهیه‌کنندگی را برعهده داشتند.

دکتر اسلیپ یکی از بهترین فیلم‌هایی است که ربکا فرگوسن بازی کرده است. فیلم نیز واکنش‌های نسبتا خوبی از سوی منتقدان دریافت کرد و مورد تحسین آنان قرار گرفت و فروش نسبتا موفقی نیز در باکس‌آفیس داشت. 

 

نظر مثبت منتقدان 

در سال ۲۰۱۹ در فیلم فانتزی و ماجراجوییِ "کودکی که پادشاه خواهد شد" (The Kid Who Would Be King) به نویسندگی و کارگردانی جو کرنیش، و در نقش مورگانا، جادوگر بد و دشمن قدیمی مرلین بازی کرد. 

این اثرِ بریتانیایی‌ ـ‌ آمریکایی با نقدهای مثبتی از سوی منتقدان همراه بود اما به قدری فروشش پایین بود که اصطلاحاً تبدیل به بمب گیشه شد! یعنی با هزینه‌ی پنجاه و نه میلیون دلاری، حدود سی و دو میلیون دلار فروش کرد!

 

بازی خوب در فیلم بد مردان سیاهوش: بین‌المللی

فیلم دیگر ربکا فرگوسن در سال ۲۰۱۹ فیلم علمی – تخیلی و اکشن و کمدیِ "مردان سیاه‌پوش: بین المللی" (Men in Black International) به کارگردانی به کارگردانی اف. گری گری و نویسندگی آرت مارکوم و مت هالووی بود. 

این چهارمین قسمت از مجموعه‌ی فیلم‌های "مردان سیاه‌پوش" بود. این فیلم بر اساس مجموعه‌ی کتاب‌های مصور مالیبو/ مارول به همین نام توسط لاول کانینگهام ساخته شده است. فیلم، هم نزد منتقدان و هم در گیشه، ناامیدکننده و ناموفق بود اما بازی ربکا فرگوسن، با این‌که تا حدی در حاشیه است، خوب و روان و قابل توجه است.

 

ربکا فرگوسن و سینمای مارول

در سال ۲۰۲۱ ربکا فرگوسن قدم در دنیای سینمایی مارول می‌گذارد و در فیلم علمی‌ - تخیلیِ "تل‌ماسه" (Dune) ساخته دنی ویلنوو بازی می‌کند. او در این اثر حماسی در نقش لیدی جسیکا بازی کرده است. دنی ویلنوو فیلم‌نامه‌ را به همراه اریک راث و جان اسپیتز با اقتباس از رمانی به همین نام اثر فرانک هربرت به نگارش در آورده است.

در سال ۱۹۸۴ دیوید لینچ نخستین اقتباسِ سینمایی از این رمان را به همین نام ساخته بود. این، دومین اقتباس سینمایی از این رمان است. این فیلم به خاطر جلوه‌های بصری و کارگردانی تحسین منتقدان را بر انگیخت و با بیش از ۳۶۷ میلیون دلار فروش در برابر بودجه ۱۶۵ میلیون دلاری خود، دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۲۱ شد.

در همین سال ۲۰۲۱ در فیلم علمی– تخیلی و مهیج "خاطره‌پردازی" (Reminiscence) نیز حضور داشت که کارگردان و نویسنده‌اش لیزا جوی است. 

 

حواشی زندگی ربکا فرگوسن

ـ اجبار نیکو به ورزش

هنگامی که ربکا فرگوسن برای فیلم "ماموریت غیرممکن" قرارداد بست، مطابق با قرارداد باید جسم و بدنش را تقویت می‌کرد. به همین علت به مدت چهل روز، روزی شش ساعت تمرین بدنسازی و رزمی می‌کرد. اما این تمرینات، دامِ نیکویی بود که او از آن پس در آن افتاد و همواره و هر روز و به طور دائمی ورزش کرد و به بدن‌سازی و شنا پرداخت.

 

ـ اعتیاد به سیگار

ربکا فرگوسن در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است روزی پانزده نخ سیگار می‌کشد و سال‌های  قبل روزی‌ سی نخ مصرف می‌کرده است . مادرش خیلی نگران این مسئله است؛ و لذا ربکا قصد کرده است اعتیادش به سیگار را ترک کند.

 

جوایز و افتخارات ربکا فرگوسن

۲۰۱۱: نامزدی جشنواره فیلم استکهلم در رشته جایزه ستاره در حال ظهور، برای En enkel till Antibes (A simple to Antibes)

۲۰۱۴: نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر زن در مینی سریال، برای ملکه سفید

۲۰۱۶: برنده جشنواره فیلم مستقل کالیفرنیا در رشته بهترین بازیگر، برای Despite the Falling Snow

بستن

عکس‌های ربکا فرگوسن


ربکا فرگوسون در نمایی از فیلم «زندگی»(Life)
پوستر فیلم «زندگی»(Life)
پوستر فیلم سینمایی «زندگی»(Life)
نمایی از فیلم "برترین شومن"  با بازی هیو جکمن و ربکا فرگوسون
فیلم "برترین شومن" با بازی ربکا فرگوسون
ربکا فرگوسون در پوستر فیلم "برترین شومن"
ربکا فرگوسون در اکران فیلم «ماموریت غیرممکن:فال اوت»(Mission: Impossible - Fallout) در آمریکا
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

ویدیو و مصاحبه تصویری

آنونس «مردان سیاه پوش: بین ...
آنونس فیلم «دکتر اسلیپ Doctor ...
پوستر ماموریت غیرممکن 7: روزشمار مرگ قسمت اول
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر سیلو
۱۰ /۱۰

از مجموع ۱ رای

امتیاز شما
پوستر زندگی
۷.۱۶ /۱۰

از مجموع ۶۹۸ رای

امتیاز شما
پوستر تل ماسه
۸.۱ /۱۰

از مجموع ۱۰ رای

امتیاز شما
پوستر خاطره پردازی
۶.۵ /۱۰

از مجموع ۲ رای

امتیاز شما
پوستر تل ماسه: قسمت دوم
0 /۱۰

از مجموع 0 رای

امتیاز شما
پوستر برترین شومن
۷.۲۶ /۱۰

از مجموع ۳۱۵۵ رای

امتیاز شما
پوستر دختری در قطار
۶.۶۸ /۱۰

از مجموع ۶۳ رای

امتیاز شما
پوستر دکتر اسلیپ
۶ /۱۰

از مجموع ۴ رای

امتیاز شما
پوستر ماموریت غیرممکن 6: فال اوت
۷.۶۲ /۱۰

از مجموع ۲۹ رای

امتیاز شما
پوستر مردان سیاه پوش: بین المللی
۶.۴ /۱۰

از مجموع ۵ رای

امتیاز شما
پوستر فلورنس فاستر جنکینز
۶.۷۶ /۱۰

از مجموع ۵۰۴ رای

امتیاز شما