ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم 50 کیلو آلبالو, 50 Kilos Of Sour Cherries, یک فیلم کمدی با 50 کیلو آلبالو !!!

علیرضا خباززاده رضایی
۵ سال پیش - ۳ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه همشهری
امتیاز منتقد به فیلم :

50 کیلو آلبالو ساخته ی مانی حقیقی یکی از آن فیلم هایی است که در ژانر کمدی برای گیشه ی نوروزی انتخاب شد و تا به الان در رقابت با دیگر فیلم های اکران نوروزی در جایگاه خوب و قابل قبولی قرار گرفته است. نخستین تلاش مانی حقیقی در ژانر کمدی قابل تامل است زیرا ...

50 کیلو آلبالو ساخته ی مانی حقیقی یکی از آن فیلم هایی است که در ژانر کمدی برای گیشه ی نوروزی انتخاب شد و تا به الان در رقابت با دیگر فیلم های اکران نوروزی در جایگاه خوب و قابل قبولی قرار گرفته است. نخستین تلاش مانی حقیقی در ژانر کمدی قابل تامل است زیرا نه قرار بر این دارد که با اسم اثر مردم را فریب دهد، نه می خواهد با ابتذال، سخیف بودن و شوخی با نامتعارف ها مردم را بخنداند و نه می خواهد عرضه ای روشنفکرانه و مدرن مضحک داشته باشد، از همان ابتدا تکلیف خودش را مشخص کرده و می خواهد با موضوعی تکراری اما در فضایی متفاوت مردم را صادقانه بخنداند ولی نه به هر قیمتی بلکه با وضع چارچوب هایی متعارف و مطابق با سینمای کمدی معاصر، در هر صورت همین مسیله بوده که این فیلم کمدی شلوغ و پر زرق و برق را با فیلم های هم رده اش و همزمانش متمایز کرده .

فیلم های کمدی ایرانی معمولا هیچگاه نمی توانند آن حداکثرها و حداقل های معقول یک فیلم در ژانر کمدی را در خود جای دهند و همیشه دچار ضعف و نقص هایی بوده و هستند، 50 کیلو آلبالو نیز مستثنا نیست و مملو است از ضعف و لکنت در شرح و تصویر سازی های طنزگونه اما اگر انتخابی قرار است میان فیلم های کمدی امروز داشته باشیم بی اغراق 50 کیلو آلبالو از فیلم های رقیبش پاکتر و طنازتر خواهد بود. 50 کیلو آلبالو فیلمی تجاریست این را پیش از این خود مانی حقیقی صادقانه اظهار کرده بود و وجود چهره های متعدد محبوب و سرشناس در این فیلم نیز این گفته را تصدیق می کند. وجود اینگونه چهره ها معمولا در چنین فیلم هایی باعث می شود که ضعف و نقص های فیلمنامه ای یا کارگردانی به کلی پنهان شود یا توقعات مخاطب کمتر گردد به هر حال در 50 کیلو آلبالو وجود بازیگرانی نام آشنا و محبوب هم به فروش بیشتر این فیلم کمک کرده و هم طرح دست خوبی برای شخص کارگردان و یا فیلمنامه نویس برای ارائه ی بهتر یک فیلم شده. فضای فانتزی این فیلم، از بازیگران گرفته تا حتی بعضی از دیالوگ های بازیگران ناخودآگاه فضایی طنز ایجاد می کند. بطور مثال موتور وسپای نارنجی پدر آیدا (فرهاد آئیش) که ترک آن نیز مادر آیدا ( افسانه بایگان) نشسته، همان فضای فانتزی و کمیک را بیشتر تصویر سازی می کند. گریم عجیب و غریب آزاده صمدی نیز جذابیت خاصی را برای مخاطب بوجود می آورد که تصویر زنی سلیطه و یکه تاز را بخوبی در آورده. باید گفت تمامی شخصیت های این فیلم گوشه هایی از یک شخصیت فانتزی را دارند از پدر داوود (امید روحانی) گرفته تا ویشکا آسایش (پذیرش کننده ی هتل) اما در این میان فقط و فقط دو شخصیت واقعی داریم، داوود (ساعد سهیلی) و آیدا (هستی مهدوی فر) شخصیت هایی که ریختن آب آلبالو روی پیراهن داوود باعث آشنایی ناگهانی آنها می شود و سوتفاهمی زندگی آنها را به هم گره می زند و مجبور می شوند که برای مدتی کوتاه با هم ازدواجی صوری کنند فیلم از آنجا به بعد دچار فراز و نشیب های کوتاه و بلندی می شود شخصیت های واقعی داستان از رفتار و واکنش هایشان فیلم را قابل پیش بینی می کنند، داوود و آیدا شخصیت هایی هستند که برای راضی کردن مخاطبین باید به هر شکلی که شده به هم برسند.

با آنکه 50 کیلو آلبالو به یک موضوع کلیشه ای و تکراری می پردازد و با تمام وجود سعی دارد تا مخاطب را بخنداند و در این هدف نیز تا حدی موفق می شود اما به اندازه ی خودش و قالب سینمای کمدی ایران فیلمی است که می شود به آن اعتماد کرد و برایش پا به سینما گذاشت چرا که شوخی هایش را با قاعده و قانون مخصوص به خودش انجام می دهد، قرار نیست فیلمی ببینید که شما را به هر قیمتی بخنداند علاوه بر همه ی این ها افکت های صوتی و موسیقی متن، ایجاد محیطی جوان پسندانه، فضایی فانتزی و جذاب، وجود بازیگران سرشناس و محبوب همه و همه مکمل آن هستند که این فیلم کمدی را به یک فیلم مفرح و مسرت بخش تبدیل کند.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است