0
سامان پارسی
یک سال پیش - ۵ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه هنرمند

نقد فیلم زوتوپیا, Zootopia, آرمان شهر حیوانات

امتیاز منتقد به فیلم :

جودی متوجه می شود آرمان شهر بر خلاف انتظار او شهری رویایی نیست که همه چیز به بهترین شکل ممکن در آن در حال پیش رفتن باشد بلکه زندگی مدرن و تکرار عادت گونه شهرنشینی باعث شده که افراد بدون اینکه فکر کنند در حال انجام کارهای روزمره خود بدون توجه به جزئیات باشند.

  

آرمان شهر حیوانات

نگاهی به Zootopia اثر: بایرون هاوارد، ریچ مور، جرید بوش

سامان پارسی

کارگردان: بایرون هاوارد، ریچ مور، جرید بوش، نویسنده: جرید بوش، فیل جانستون، موسیقی: مایکل جاکینو، بازیگران: جنیفر گودوین(جودی هاپس)، جیسون بیتمن(نیک وایلد)، ادریس البا(رئیس پلیس بوگو)، محصول: والت دیزنی پیکچر، 108 دقیقه.

داستان آرمان شهر حیوانات موضوعی تکراری درباره شهری است که همه افراد بدون نگاه نژادی و جنسیتی در صلح و آرامش کنار هم زندگی می کنند موضوعی که بارها داستان فیلم ها و داستان ها و نمایشنامه های مختلفی شده است. والت دیزنی یکی از شرکت های معروف و موفق در زمینه انیمیشن سازی با همکاری بایرون هاوارد، ریچ مور و جرید بوش داستانی تکراری را درون شهری که حیوانات ظاهری شهری و مدرن دارند و مانند انسانها در حال زندگی کنار یکدیگر هستند تبدیل به انیمیشنی موفق کرده که در فصل جوایز نیز توانست اسکار بهترین انیمشن سال را دریافت کند. 

داستان درباره دختری سختکوش به نام جودی هاپس است که آرزوی زندگی در آرمان شهر حیوانات را به عنوان پلیس دارد او که اولین خرگوشی است که از شهردار نشان خود را دریافت می کند زیاد مورد اعتماد رئیس پلیس بوگو نیست و به او ماموریتی ساده سپرده می شود تا اینکه در جریان پرونده گم شدن حیوانات شکارچی می تواند ارزش خود را اثبات کند. دیزنی که بیشتر شخصیت های اصلی انیمیشن هایش پرنس هایی زیبا و جذاب بوده اند این بار سنت شکنی کرده و دختری سخت کوش و جسور را که تلاش می کند بر خلاف ایده ها و نگاه جامعه سنتی اطرافش که اکثرا مردمانی ساده و کشاورز هستند به آرزوهایش برسد را شخصیت اصلی داستانش قرار داده است. نماهای زیبا و جذاب آرمان شهر که در ابتدای ورود جودی به تصویر کشیده می شود با ترانه زیبایی که خوانده می شود شهر رویایی را جذاب جلوه می دهد. اما جودی پس از ورود به شهر متوجه می شود همه چیز در درون ساختار شهری و زندگی تکراری مدرن بر خلاف انتظار او در حال فروپاشی است. شهر از نظر ظاهری مکانی است که بیشتر افراد فارغ از نژاد و نگاه جنسیتی در کنار یکدیگر در حال زندگی با یکدیگر هستند در درون خود در روند فرسایشی و تکرار گونه زندگی شهری مدرن در زیر پوستش همچنان تفاوت های نژادی را حفظ کرده و افراد نه بر اساس استعداد و توانایی بلکه صرفا بر اساس نوعی نگاه سحطی به مقوله آرمان شهر مسئولیت های مختلف را به آنها سپرده شده است. 

جودی متوجه می شود آرمان شهر بر خلاف انتظار او شهری رویایی نیست که همه چیز به بهترین شکل ممکن در آن در حال پیش رفتن باشد بلکه زندگی مدرن و تکرار عادت گونه شهرنشینی باعث شده که افراد بدون اینکه فکر کنند در حال انجام کارهای روزمره خود بدون توجه به جزئیات باشند. با اینکه شهر محصول انسان است اما در روندی تراژیک پس از مدتی در حال ساختن قالب انسان شهری به شکلی جدید و چیرگی فعل بر فاعل است. جودی متوجه می شود که ماهیت تراژیک زندگی شهری سبب چیرگی بر تفکر انسانها شده و زندگی تکراری و عادت گونه افراد را به خود کاربردی در ساختار شهر تبدیل کرده و دوباره افراد در حال بازگشت به خود حقیقی و غیر متمدن هستند. 

جودی در اولین برخوردش با شهر آرمانی متوجه می شود همسایه های او در هتلی ارزان قیمت بدون توجه به رعایت حقوقش آسایش و آرامش او را سلب کرده و دو روباه از مهربانی اش سو استفاده می کنند. پرونده گم شدن برخی حیوانات و ورود جودی به این پرونده بر خلاف انتظار رئیس پلیس باعث می شود نگاه جودی به آرمان شهر نگاهی حقیقی شود و به نوعی خودشناسی نسبت زندگی برسد. او در می یابد شهر محصولی آماده شده نیست که افراد بتوانند در ساختار آن بدون هیچ تغییری زندگی کنند بلکه برای ساخته شدن یک شهر رویایی باید همه با یکدیگر تلاش کنند و آرمان شهر را بسازند. 

تفاوت انیمیشن زوتوپیا با آثار دیگر دیزنی شخصیت اصلی داستان است که دختری سخت کوش و خستگی ناپذیر را بر خلاف داستانهای دیگر که پرنس هایی بودند که با شانس و جادو زندگی را تغییر می دادند با تکیه بر استعداد ها و سخت کوشی تلاش می کند به خواسته هایش برسد و زندگی خود را تغییر دهد. این سنت شکنی دیزنی و ساختار منسجم داستانی با جلوه های تصویری عالی و صداپیشگی بازیگران معروف اثری متفاوت را روانه بازار کرده که هم برای مخاطب لذتبخش و جذاب است و هم در فروش موفق بود. 

از ویژگی های خوب انیمیشن آرمان شهر حیوانات انسجام روایت اصلی و شخصیت پردازی عالی و هارمونی روایت های فرعی با روایت اصلی و تصاویر زیبا و رنگی است که حس زندگی را به مخاطب القا می کند و با نماهای زیبا و موسیقی و شوخی های کلامی و طنزی که در برخی دیالوگ های داستان وجود دارد اثری جذاب و لذت بخش را به وجود آورده است. 

بر خلاف انتظار معمول در داستان ها این بار شکارچی ها قربانی یک توطئه حیوانات غیر شکارچی شده که می خواهند در یک برنامه مشخص قدرت را از شهردار شهر که یک شیر است بدست گیرند. هر چند از نظر ساختاری شهر رویایی می باید بدون هیچ گونه نگاه نژادی باشد اما جودی متوجه می شود که نیک روباه قربانی همین نگاه شده و انتخاب شیوه زندگی بر خلاف انتظارش به خاطر گرفتن برخی فرصت به دلیل تفاوت نژادی او با دیگران است. نگاهی که سبب شده بر خلاف انتظار حقوق نه به طور مساوی بلکه با سو استفاده گروهی از مظلوم نمایی باعث کنار گذاشتن شدن گروهی دیگر از مناصب مختلف و استفاده از شرایط جامعه برای به دست آوردن قدرت با استفاده از یک برنامه از پیش طراحی شده باشند. گوسفندان که همواره قربانی خشونت بوده اند به خاطر تجربه تاریخی زندگی و استفاده از شرایط پیش آمده و خشونتی که همیشه نسبت به آنها اعمال شده می خواهند برای به دست آوردن قدرت و ترسی که حاصل تجربه تاریخی آنها از نابودی به وسیله خشونتی است که شکارچیان در حق آنها اعمال می کرده اند اکنون که در شرایط عادی و برابر قرار گرفته اند با تولید نوعی بی نظمی و آنارشی در یک چرخه اعمال خشونت و بازتولید آن بر علیه شکارچیان قدرت را به دست گیرند. این تلاش که در ابتدا با استفاده از شرایط و مناصبی است که به آنها داده شده در واقع فرصتی می شود که بر علیه ساختار متمدنی که از نظر سطحی همه در کنار یکدیگر با حقوق برابر در حال زندگی هستند انقلاب کرده تا ساختار قدرت را به دست گیرند. آرمان شهر حیوانات که تقسیم مناصب در آن نه بر اساس استعداد و شایستگی بلکه بر اساس نگاه نژادی و جنسیتی و سو استفاده از مظلوم نمایی گروهی از شرایط برای خود تقسیم شده به خوبی نشان می دهد که در جایی که خرس های تنبل برای انجام کاری ساده ساعتها وقت دیگران را تلف می کنند و جنب و جوش جودی و شوخی های کلامی نیک عدم کاربرد سپردن مناصب بر اساس نگاه نژادی و جنسیتی است. در عین حال جودی متوجه می شود که شهر که به دلیل ساختار مدرنش افراد را در درون خود هضم کرده و زمانی برای بطالت آنها باقی نگذاشته مانند گفته راسل همچنان از بربریت خارج نشده و همه دوباره در حال بازگشت به خویشتن غیر متمدن هستند. 

آرمان شهر حیوانات با تصاویر زیبا و شخصیت پردازی عالی و داستانی خلاق و صداپیشگی عالی بازیگران معروف و شوخی کلامی و طنزی که در درون روایت دارد در برخی زمانها خنده را بر لب مخاطبش می آورد و اثری تامل برانگیز برای تمام گروه های سنی است. در شهری که کاملاً تحت کنترل حیوانات است، یک افسر پلیس خرگوش و یک روباه کلاهبردار باید با همکاری یکدیگر پرده از یک پرونده فساد بردارند.