ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم آپوکالیپتو, Apocalypto, آخر زمان"آپوکالیپتو"

زهره نبی زاده
۹ ماه پیش - ۳ دقیقه مطالعه
منبعاین جستار بهمن 1385در کلاس مبانی و نقد و تحلیل فیلم استاد گرامی آقای دکتر سعید اسدی در دانشکده پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران ارائه گردیده است.-چاپ شده در روزنامه آفتاب یزد ۶ مهر ۱۳۹۸
امتیاز منتقد به فیلم :

آپوکالیپتو (آخرزمان) نام فیلمی به کارگردانی مل گیبسون محصول سال 2006 از آمریکا می باشد.


آپوکالیپتو (آخرزمان) نام فیلمی به کارگردانی مل گیبسون محصول سال 2006 از آمریکا می باشد. در دل جنگل های استوایی امریکا اقوام سرخ پوست در دهکده ای کوچک زندگی می کنند که با شکار و استفاده از منابع جنگلی امرار معاش می نمایند. به علت خشک سالی و در نتیجه بروز امراض بازار خرافات داغ و جادوگران و راهبان امپراطوری -که در نزدیکی همان دهکده واقع شده- خدایی می کنند. بر اساس همین اعتقادات و خرافات جنگجویان این امپراطوری دست به شکار جنگل نشینان می زنند تا مراسم قربانی به جا آورند و رضایت خدایان را جلب نمایند. از جمله افرادی که اسیر شده و برای قربانی کردن به معبد بزرگ شهر آورده می شوند جگوار پاو(رودی یانگ بلاد)شخصیت اصلی داستان و هم قبیله ای های اوهستند، جگوار پیش از اسارت از فرصتی کوتاهی که به دست می آورد استفاده کرده و زن و فرزند خود را در چاهی مخفی می نماید تا از اسارت و مرگ در امان باشند. در میانه راه انتقال اسرا دختر بچه ای پیشگویی هایی می کند، از این به بعد داستان بر اساس همین پیش گویی پیش می رود.

"آپوکالیپتو" ابتدا با نوشته ای (کپشن) از ویل دورانت محتوای خود را روشن می کند -هیچ تمدنی از بیرون مغلوب نخواهد شد مگر آن که از درون نابود شده باشد- بنابراین مل گیبسون قصد دارد چگونگی فروپاشی تمدن ها را بیان کند.او برای سادگی در ساخت وهمچنین درک مخاطب دست به بازسازی تمدنی که شواهد تاریخی بر وجود آن نیز موجود است، می زند. در این فیلم محور اصلی فروپاشی بر اثر جهالت و در پی آن خرافات و ظلم و بی عدالتی نسبت به رعایای تحت سیطره است و البته این موضوعات در فیلم مصداق های عینی هم پیدا می کند، جادوگران و راهبان مصداق جهالت و پرورش اوهام و خرافه و واگویی این خرافات می باشند، امپراطور و خانواده او نشانه چیرگی زور، جنگجویان و سربازان مظهر خشونت، بی رحمی و کشتار ظالمانه، مردم شهر بازی خوردگان و فریفتگان امپراطور و راهبان، بردگان و قربانیان مظهر مظلومان که تمدن های بزرگ برگرده ی آن ها ساخته می شود.

 در ضمن این فیلم نشان می دهد که اجتماعات اولیه و کوچگ چگونه با طبیعت سازگارند و با توقعات کم و فقط به جهت رفع نیازهای اولیه تلاش می کنند، اما از سویی دیگر هر چه اجتماعات بزرگ تر و یا به عبارتی متمدن تر می شوند با زیاده خواهی، قدرت طلبی، تجاوز، زورگویی و سلاح های مرگبارتر وارد صحنه می شوند تا آنجا که تمدنهای بزرگتری -اسپانیایی ها- از آن سوی اقیانوس با لشکر کشی تمدن بومی آن سرزمین را متلاشی می کند و ثروت آن ها را به یغما برده و مردمانشان را برده خود می کنند.لازم به ذکر است با وجود این که فیلم تلاش می کند که خرافات را محکوم نموده و زشتی های آن را نمایان کند و در این زمینه نیز با به تصویر کشیدن صحنه های متعدد کاملا موفق بوده است، اما خود در چند جای فیلم از خواب نما شدن یا پیشگویی دخترکی بیمار استفاده نموده و فیلم را پیش می برد و این شاید خود نقض غرض باشد و محتوای فیلم را به نوعی به قبول و ترویج خرافه باز می گرداند.

فیلم از لحاظ ساختار زمان و مکان پیوستگی دارد و مل گیبسون در این فیلم به خوبی توانسته است از ابتدای فیلم بیننده را درگیر حوادث کند، به هیجان بیاورد، در مواقعی آرامش دهد و فرصتی برای فکر کردن به آن چه پیام فیلم است بدهد. ماجرا از لحاظ مکان در دو محل به وقوع می پیوندد. در ابتدای فیلم اتفاقات در جنگل محل دهکده رخ می دهد و سپس با عبور از جنگل و رودخانه به مکان بعدی حوادث یعنی شهر مقدس بومیان انتفال می یابد و سپس بعد از آزادی (فرار) جگوار مسیر داستان جهت عکس می گیرد. او از رودخانه و جنگل عبور می کند و به محل واقع در اطراف دهکده باز می گردد. بنابراین فیلم از لحاظ موقعیت مکانی پراکندگی ندارد وکاملا پیوسته و منسجم است. همچنین از لحاظ زمانی این پیوستگی رعایت شده است. تمام ماجرای فیلم در سه روز و دو شب آغاز و پایان می یابد. بنابراین فیلم از لحاظ ساختار مکانی و زمانی بسیار منسجم است و از هم گسیختگی ندارد.

این فیلم بر اساس یک فیلمنامه کلاسیک (سید فیلدی)ساخته شده است و تمامی مشخصات آن را دارد، در این فیلم 130 دقیقه ای که به سه پرده تقسیم شده است، می توان دو نقطه ی عطف، میانه و دو مفصل را به راحتی تشخیص داد. 

زهره نبی زاده

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است