ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم 5 هم خون, Da 5 Bloods, قوی ترین و ساده ترینِ اسپایک لی...

رضا ظفری
۱۹ روز پیش - ۱ دقیقه مطالعه
منبعSafr
امتیاز منتقد به فیلم :

اسپایک لی را به معروفیتش در زمینه فیلمسازی بدون اغراق می‌شناسند. حال این بی شیله پیله بودن فیلم‌های وی!(اینجا منظور سادگی روایت اوست) در یک درام جنگی به کار رفته و بی انصافی نباشد با تدوین و داستان پردازی آن به یک فیلم حقیقی بدل شده. چیزی که در آن بازیگری وجود ندارد. در واقع شخصیت ها در نقششان زندگی می‌کنند نه بازی...

به نام خدا

شبکه جهانی نتفلیکس با خرید این اثر و انتشار آن ثابت کرد که میداند دارد چه کار میکند. بحث تحلیلی فیلم های اسپایک لی چیزی را عاید ما نمیکند. بلکه باعث عکس دیگر فیلم ها آنها را حسی دید و نگاه فنی فقط ارزش هنری فیلم را میکاهد. ستارگان حاضر در فیلم از جمله مرحوم چادوویک بوزمن جوری بازی میکردند که بدون اغراق میشودمی‌شود گفت بداهه پردازی در کارشان بالا بود.کمدی نیز زیر ژانری بود که به اثبات هر چه بیشتر این اثر روحیه میبخشید و به قولی روح این فیلم کمدی سیاسی اش بود. موسیقی متن فیلم تاثیر گذار و ماندگار بود و بی لطفی بود اگر آن را ذکر نمیکردم. 

فیلم هدف، که تقریبا دو ساعت و نیم زمان داشت توانایی کارگردان را در جمع و جور کردن داستان و اتصال آن به ریز داستان های فرعی گذشته را به رخ دراماتیک سازان میکشید. هر چند عموم مردم به سبب دیدن فیلم هایی با محور های انسجام متنی (فیلم هایی که به خودی خود جذابیت دارند. مانند فیلم های سریع و خشن) توقع دارند همه فیلم ها مانند هم باشند و صد در صد از فیلم پنج هم خون ایراد گیری های بیجا میکنند اما باید به یاد داشته باشند تنها چیزی که جهان را زیبا و قابل تحمل میکندمی‌کند همین رنگارنگی و تفاوت آن است وگرنه که استمرار تکرار و شباهت انسان را دیوانه کرده و قدرت ادراک.. تخیل.. ایده پردازی و خلاقیتش را از او میگیرد. پنج هم خون داستانی حقیقیست از ماجرایی عجیب که در آن پیام ریز ولی بارزی گنجانده شده. 

با ارزش ترین اشیاء و.. های این جهان در برابر یک عامل هیچ و پوچند. برابری و برادری. پس حواسمان باشد این دو صفت را با وسوسه شدن به وسیله هر عاملی در خود نقض نکنیم و اگر نقض کردیم باید حتما پشیمان شویم. ریشه تمام فساد های جهان پول و مال و اموال است. ما که نمیتوانیم ریشه ظلم را از ته بخشکانیم. لا اقل حتی اگر نیتمان درست است اول با خود شروع کنیم که نخواهیم رطب خورده منع رطب کنیم. 

پاراگراف بالا تمام سخن پنج همخون بود که در عین سادگی بیان شد. فیلم ساختار پیچیده و مشکلی ندارد که بخواهیم آن را غیر قابل حضم یا سنگین محتوا بخوانیم. گاهی اوقات فیلمسازان پیچیده ترین عناوین را ساده و ساده ترین آنها را پیچیده نشان میدهند و این شمایید که باید تشخیص بدهید چه اتفاقی می افتد. 

#پیشنهاد به درام دوستان. 


2

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است