ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم شکل آب, The Shape of Water, نقد فیلم شکل آب (Shape of water)

علیرضا مظاهری
۹ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعپیج سینمایی "سینما پرداز" اینستاگرام
امتیاز منتقد به فیلم :

shape of water نقد فیلم #شکل_آب یک درام ماجراجویانه است که با ایجاد حسِ هیجان فانتزی و دربرخی موارد ترسناک نوستالوژی های قرون وسطایی را برایتان زنده می کند . شکل آب از لحاظ بصری یک فیلم بسیار قوی است و به نقل از "راتن تومیتوز" یا همان گوجه فرنگی های گندیده خودمان داستان جذاب و هیجان انگیزی دارد که البته این جذابیت با حضور درخشان "#سالی_هاوکینز" بیشتر هم میشود . کارگردان ، نویسنده و تهیه کننده این اثر یک با تجربه است ! دل تورو تا بحال 9 فیلم...

 

shape of water

نقد فیلم

#شکل_آب یک درام ماجراجویانه است که با ایجاد حسِ هیجان فانتزی و دربرخی موارد ترسناک نوستالوژی های قرون وسطایی را برایتان زنده می کند . 

شکل آب از لحاظ بصری یک فیلم بسیار قوی است و به نقل از "راتن تومیتوز" یا همان گوجه فرنگی های گندیده خودمان داستان جذاب و هیجان انگیزی دارد که البته این جذابیت با حضور درخشان "#سالی_هاوکینز" بیشتر هم میشود .

کارگردان ، نویسنده و تهیه کننده این اثر یک با تجربه است !

دل تورو تا بحال 9 فیلم ساخته که حتما یاد و خاطر بسیاری شان از خاطرتان نرفته . در این بین میتوان به آثاری چون "هزارتوی پن" و "#پسر_جهنمی 1 و 2" اشاره کرد که در زمان خود بی نظیر بوند و شاید همین تجرمه ملموس بود که باعث دست آوردهای خلاقانه بعدی او شد .

با این حال او تمام آنچه را خلق کرده چیزی جز بازتاب ترس و رؤیاهای کودکانه اش نمیداند ، اما اکنون وقت آن رسیده که خود را اثبات کند و نخست بعنوان یک بزرگسال به داستان نگاه کند . 

دل تورو بار دیگر بار دیگر دل را به دریا میزند و علاقه ی شخصی اش به #سینمای_کلاسیک را به رخ بیننده میکشد .

در واقع شکل آب را میتوان اثر ویژه و شخصی دل تورو دانست و در این باره گفت : این فیلم نه تنها با وجود تمام تاریکی ها ، عذاب و شکنجه هایش میتواند شما را سراسر مجذوب خود کند بلکه پارا فراتر از آن گذاشته شما را با دنیایی غیر معمول و در عین حال عاشقانه بین شخصیت های اصلی فیلم آشنا میکند . 

کارگردان فیلم که همگام با رای و علاقه شخصی ما فیلمش را در زمره آن دسته فیلم های حال خوب کن میداند در این باره می گوید : این از آن داستان های جن و پری است که اگر به مخاطب بگویی در دهه60 اتفاق افتاده او کمی با گارد بازتر به تماشای فیلم مینشیند و این چیزی است که من دنبالش بودم من میخواستم تماشاگر بجای اینکه به این فکر کند که این فیلم با عقل جور در نمی آید به شخصیت ها توجه کند .

بیایید کمی به داستان اصلی فیلم بپردازیم . سال 1963 است و آمریکا در دوران #جنگ_سرد بسر می برد . دختری ساکت و منزوی با آن چهره ی معصومانه در یک آزمایشگاه سری و مخفیانه ایالات متحده مشغول کار محقرانه نظافت است .

شخصیت اصلی فیلم ما اگرچه بظاهر مثل دیگر افراد ، عادی و بی تنش بنظر میرسد اما درونش حقیقتی نهفته است که در نهایت او را از دیگران متمایز میکند و ما بزودی از آن مطلع خواهیم شد .

"الیسا" یک دختر تنهاست که از مشکل ناشنوایی رنج میبرد و با دیگران فقط از طریق اشاره ارتباط برقرار میکند .

اتاقش انتهای راهرویی است که به 2 در چوبی ختم میشود ؛ یکی خانه الیسا و دیگری همسایه اش آقای "گیلز" (ریچارد جنکینز) که پیرمردی مهربان ولی محافظه کار است . 

دخترک داستان ما نمیتواند صحبت کند و انگار در کودکی اش دچار عارضه ای شده که او را از این کار منع میکند .

الیسا بسیار تنها و غمگین اما جسور است ، هر روزش مثل روز های دگیر عادی و یکنواخت سپری میشود تا آنکه روز موعد فرا میرسد : او و تنها دوستش "زلدا. دی.فولر" (#اکتاویا_اسپنسر) در حال انجام کار های آزمایشگاه هستند که از ورود یک محموله مهم به محوطه آزمایشگاه خبر دار میشوند، محموله ای که برای دولت آمریکا بسیار با ارزش است تا حدی که باعث بخطر افتادن جان بسیاری میشود و این همان کلید اصلی فیلم است که سرنوشت الیسا را تغییر میدهد و داستان اصلی فیلممان را رقم میزند . 

نخستین نمایش شکل آب در طی هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز رقم خورد که البته تحسین بسیاری از منتقدین را بدنبال داشت، بعد ازآن جایزه بهترین کارگردانی گلدن گلوپ و سپس بهترین فیلم جشنواره اسکار از دید منتقدین اعلام شد.

در مجموع میتوان این فیلم را یک اثر شگفت انگیز و پر رمز و راز دانست که در طول داستان ذهنتان درگیر روابط دو شخصیت اصلی فیلم میشود و در آخر با یک پایان خوش به اتمام میرسد .

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

نوید
۸ ماه پیش
شکل آب یکی از مزخرف ترین فیلم هایی بود که ديدم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
علیرضا مظاهری
۳۳ دقیقه پیش
منم موافقم ولی وقتی جایزه اسکار بهترین فیلمو میبره بهتره تو هم مث بقیه بهش احترام بذاری تا بین جمع انگشت نشون نشی