ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم سرخ پوست, رستگاری در ناکجاآباد

کاوه کیا
۳ ماه پیش - ۱ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

سرخپوست قطعا جهشی رو به جلو برای تمامی عوامل فیلم است از نیما جاویدی کارگردان خلاق گرفته تا نوید محمد زاده و....

«سرخ‌پوست» ماجرای یک زندان را در حدود سال 1346 روایت می‌کند که قرار است تخریب شود و زندانیان به مکان دیگری منتقل شوند. در این بین مشخص می‌شود که یکی از زندانیان گم شده است.... 

نیما جاویدی اولین فیلم خود (ملبورن) را در سال92 متاثر از جو حاکم آن روزه های سینمای ایران یعنی تم فیلم های فرهادی ساخت، همین موضوع باعث شد آن طور که باید وشاید نتواند خلاقیت و نبوغ خود را اثبات نماید ، اما پس از 5 سال  در فضای غبار آلود فیلمنامه های سینمای ایران جاویدی سراغ موضوعی جذاب و داستانی بکر و پرکشش رفته است که حتی اجازه پلک زدن  را از تماشاگر میگیرد.

ریتم داستانی فیلم بسیار دقیق تنظیم شده و دچار زیاده گویی های نامطلوب نمی شود و داستان خود را بدون لکنت ذره ذره به مخاطب عرضه می کند ، اما این فیلمنامه استاندارد بدون نقص هم نیست شخصیت های اصلی فیلم به خصوص سرگرد نعمت جاهد (نوید محمدزاده) خوب ساخته و پرداخته نشده و روند انقلاب درونی شخصیت برای مخاطب مشهود و قابل درک نیست و پایان بندی داستان دقت و وسواس بیشتری را می طلبید و به نظر می رسد  دقت و زمانی که صرف خلق موقعیت ها در آغاز داستان شده است در پایان فیلم وجود ندارد و باعث می شود بسیاری از تماشاگران ناراضی از پایان بندی فیلم سالن سینما را ترک نمایند.

نوید محمد زاده این بار با شاه نقش سرگرد جاهد توانسته است از قالب شخصیت عصبی و پرخاشجوی فیلم های قبلی خود خارج شده و نقشی بسیار متفاوت و ماندگار ایفا نماید ،علاوه بر بازی درخشان محمد زاده شاهد بازی های خوب شخصیت های فرعی داستان یعنی نگهبانان زندان و چند زندانی هستیم اما پریناز ایزدیار در نقشی که می توانست یکی از ماندگارترین بازی های خود را بجا بگذارد ، خوش ندرخشید و یکی از بدترین بازی های خود را اجرا کرده است.

موسیقی جذاب رامین کوشا و دوربین درخشان هومن بهمنش در کنار طراحی صحنه و جلوه های ویژه درست ،  مخاطب را به تماشای تصاویری جذاب سینمایی می نشاند.

نیما جاویدی در دومین کار خود کارگردانی نسبتا خوبی دارد و به خوبی اجزا مختلف فیلم را در کنار هم قرارداده و فضایی جذاب در ناکجاآباد خلق می کند اما هنوز برای تبدیل شدن به یکی از کارگردانان درجه1 سینمای ایران راهی زیادی دارد اما نوید یک کارگردان خوش فکر و سینمایی جذاب به سینمای ایران می دهد.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است