ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم پرونده کولینی, The Collini Case, , دموکراسی از نوع فاشیستی !!

سامان سامانی
۴ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبع.
امتیاز منتقد به فیلم :

فیلم که بر اساس یک واقعیت تاریخی ساخته شده نشان دهنده رسوایی یکی از جنایات قضایی و حمایت شده از سوی حاکمان رده بالای کشور آلمان است که در سال ۱۹۶۸ با تصویب قانون منع پیگیری جنایت های جنایتکاران جنگی.......

نگاهی به فیلم پرونده کولینی ( DER FALL COLLINI )یا (THE COLLINI CASE)


فیلم بسیار زیبا و دیدنی پرونده کولینی محصول آلمان ساخته ۲۰۱۹ به کارگردانی مارکو کروزپنتر و فیلنامه رابرت گلد و فردریک اتو ، با بازی الیاس مبرک و فرانکو نرو و ..... 

براساس رمانی به همین نام که توسط فردیناند فون شیراک نوشته شده در سال  ۲۰۱۱  است . 

فیلم که بر اساس یک واقعیت تاریخی ساخته شده نشان دهنده رسوایی  یکی از جنایات قضایی و حمایت شده از سوی حاکمان رده بالای کشور آلمان است که در سال ۱۹۶۸ با تصویب قانون منع پیگیری جنایت های جنایتکاران جنگی و با این متن که : جنایاتی که در زمان جنگ رخ داده مشمول مرور زمان گشته و عاملان تحت پیگرد قانونی قرار نمیگیرند . این قانون که به نام «قانون درهر» توسط بوندستاگ آلمانی تصویب شد باعث گشت تا بسیاری از عاملین کشتارهای دسته جمعی مردمان عادی و غیر نظامی ، یا همان جنایتکاران جنگ براحتی از چنگ عدالت بگریزند . 

فیلم روایتگربخشهایی از زندگی فابریزیو کولینی صنعتگر حدودآ ۷۰ ساله ایتالیایی (فرانکو نرو) است که در سال ۲۰۰۱ به سراغ ژان باتیست هانس مایر (هاینر لاترباخ) در دفتر ریاست جمهوری در هتل مرکزی میرود و دقایقی بعد در لابی با لباسی خون آلود ظاهر میشود ، که دستگیر و به اتهام قتل به زندان میرود ، کارگردان در شروع فیلم چیزی از صحنه به قتل رسیدن مایر  نشان نمیدهد . دولت وکیلی جوان را برای دفاع از کالینی تعیین میکند ، کاسپار لاینن (الیاس مبرک) او که با نخستین پرونده خود رو برو شده ، بزودی در میابد وکیل شخصی شده که ظاهرآ قاتل هانس مایر یا کسی است که در طول دوران کودکی و نوجوانی و جوانی بزرگترین پشتیبان او بوده به حدی که هم اکنون هم سوار اتوموبیلی میشود که هانس مایر در پی وکیل شدنش به او هدیه داده است .

سوال اساسی که برای کاسپار وکیل جوان مطرح میشود اینستکه چگونه یک صنعتگر عادی ایتالیایی ممکن است اقدام به قتل یک رده بالای دولتی و سرمایه دار بزرگ کند؟ که ظاهرآ هیچ ارتباطی با هم و احتمالآ سابقۀ آشنایی هم ندارند. 

کارگردان که کم کم داستان را بازگشایی میکند ، شاید در یک سوم نخست فیلم تماشاگر عادی و کمی عجول را راضی نکند اما با گذشت هر چه بیشتر فیلم و با فلاشبک های متعدد و بجا در ارائه وقایع پیش آمده چه در دوران آشنایی وکیل جوان با مایر و چه نگرشی به دوران جنگ جهانی دوم در المان ، بتدریج با پیگیری کاملآ موشکافانه و دقیق و با هوشمندی خاص خودش پرده از جنایتی تاریخی بر میدارد که بیشک بیانگر پایمال شدن خون بسیاری از مردمیست که جرمشان تنها بودن در جغرافیای جنگیست که بخشهایی از جهان را مبدل به ویرانه ای کرد که تاریخ بشر آنرا کمتر به خود دیده بود . بهر رو کار بسیار زیبای کارگردان مارکو پنتر  و فیلنامه ارزشمندش ، با بازی بسیار عالی و موفق الیاس مبرک در نقش وکیل جوان و همچنین بازی بسیار ارزشمند و خوب پیر سینمای ایتالیا فرانکو نرو در نقش کولینی و دیگر بازیگران فیلم ، در مجموع موفق به خلق اثری دیدنی شده که بیشک تماشاگر هوشمند را تا پایان حتی نمایش نامهای دست اندرکاران فیلم بدنبال خود میکشد ، دیدن این فیلم بسیار زیبا که در خود به نوعی نقدیست بر نوع دموکراسی از نوع البته آلمانی آن در نگاه فون شیراک نویسنده کتاب پرونده کولینی که نام خود و کتابش  را در زمره آثار پر فروش آلمان و اروپا ثبت کرده ، قطعآ توصیۀ کوچکیست از سوی نگارنده .

سامان سامانی

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است