ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

یادداشتی بر فیلم خون خدا, محرم در قاب سینما

عباس مدحجی
۳ ماه پیش - ۱ دقیقه مطالعه
منبععباس مدحجی
امتیاز منتقد به فیلم :

طیِ طریق معرفت همیشه سوژه ی محبوب هنرمندان و نویسندگان بوده که این بار مرتضی علی عباس میرزایی را برای ساخت فیلمی تحریک کرده است


خون خدا اثری متفاوت در بستر محرم است که تلاش کرده تحول انسان را از نظر بگذراند.
شخصی که همه چیزش راباخته ناگهان در غذای نذری محرم چکی با مبلغی باورنکردنی میابد. برای اینکه بفهمد با چک چکار کند در عالمی رویاگونه به دیدار شخصیت های مختلف میرود و هربار با هشداری روبرو میشود.
طیِ طریق معرفت همیشه سوژه ی محبوب هنرمندان و نویسندگان بوده که این بار مرتضی علی عباس میرزایی را برای ساخت فیلمی تحریک کرده است.
خون خدا بابهره گیری از آیتم های مذهبی شیعه ،شخصیتی را خلق کرده که در چارچوب محرم راه خویش را بیابد و به سیر در آفاق و انفس نائل آید. موسیقی زمینه ای تعزیه و زمان فیلم که در تاسوعا و عاشورای حسینی است همه خبر از نقش امام حسین(ع) در کمک به انسانهای راه گم کرده دارد. قاب های محدود و عادی‌، حذف کلی دیالوگهای نقش اول، استفاده ی زیاد از نمادها، کمک گرفتن از بازیگرانی که هیچوقت نقش اول نبوده اند و گریز به مسائل مهاجران افغان از دیگر ویژگی های این فیلم جشنواره ی فجر است.
 

فارغ از این امور ، منصفانه نیست بازی سخت و قابل پذیرش بازیگرِ مردِ نقش اولِ بدون دیالوگِ فیلم را ندید. رضا اخلاقی در آزمونی نه چندان ساده ، خوب از پس نقش برمی آید و با کمک میمیک چهره و زبان بدن ، خلا بی دیالوگی را بخوبی پُر میکند.
 

از دیگر سوژه های این فیلم موسسه فارابی حضور اسماعیل زمانی ،مدیر عامل سازمان منطقه ی آزاد اروند در یکی از سکانسهای فیلم بصورت کاملا!!! اتفاقی ست.

1

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است