ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم بمب یک عاشقانه, bomb, آژیر بلند، آژیر کوتاه

هدی مقدسی
یک سال پیش - ۱ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

تنها نشانه دهه شصت خلاصه می‌شود در المانهایی مثل موسیقی دیدنی‌ها، ریشهای زورکی و البته بمبی که روی سرت خراب می‌شود.

دیوارهای آجری، صدای آژیر، خیابانهای درهم و شلوغ و لباسهای گشاد هیچ کدام در نگاه نخست مجابت نمی‌کند که اینجا دهه ۶۰ایران است، آبخوری فلاکتبار مدرسه و ژاکتهای چسبان و کوتاه پسربچه های مدرسه‌ای هم می‌تواند یکی از مدرسه‌های همین حالای محله‌های پایینتر تهران باشد. تنها نشانه دهه شصت خلاصه می‌شود در المانهایی مثل موسیقی دیدنی‌ها، ریشهای زورکی و البته بمبی که روی سرت خراب می‌شود.

بمب،یک عاشقانه ادعای تقابل عشق و جنگ را دارد و روایت طبقه‌ای از اجتماع آن دوران است که نجنگیدند و زندگی کردند. زندگی عادی‌ای که با دون کردن انار و دغدغه‌های زناشویی و کاری هرروزه می‌گذرد، هیچ لحظه‌ای از فیلم مجابت نمی‌کند که جنگی هولناک کمی آنسوتر در گذر است، تنها ترسی ساختگی توی نگاه زنان زیرزمین نشین است و نه حتی بچه‌ها و مردها. شاید و حتما وضعیت سفید حمیدنعمت‌الله نمونه بسیار بهتری برای نمایش دوران جنگ آدمهایی که نمی‌جنگیدند باشد. البته بمب ادعای دیگری دارد، ادعای عشق، که به نظر من آنقدر بچه‌گانه و سطحی‌ست که هیچ نقطه اثری ندارد. 

نقطه‌ی قوت فیلم از نگاه من فضای مدرسه،آدمها و کنش‌های میانشان است، آنجا که معاون مدرسه-حبیب رضایی با بازی خوب و متفاوتش- آنچنان نسبت به همه‌چیز بی‌تفاوت است و به مثابه شکنجه‌گری از جنس ساواک نسلی را می‌سازد که امروز همه‌ی ماست، شعارهای ناتمام و سختگیری‌های مدام نه در باب ارتقای علمی که فقط به جهت اعتلای فرهنگ و اعتقادی‌ست که هیچ از آن نمانده، و آنقدر برای امروز همان بچه‌های دهه شصت مضحک است که با هر اشاره‌ای سالن از فرط خنده منفجر می‌شود.

و کاش این اشارات روبان‌سفیدوار معادی به گذشته‌ی نسل امروز بیش از عشق دستمالی‌شده‌ی میان زن و مرد-که نسخه‌ی بهترش را در بیداری رویاهای باشه‌آهنگر میبینیم- بیشتر و قوی‌تر پرداخت می‌شد.

پایان بندی قابل حدس فیلم هم نه هیجانی می‌آفریند و نه حسی از عشق...

بمب فقط یک عاشقانه‌ی متوسط است.و تنها آژیر کوتاهی از آن شنیده می‌شود.

پانوشت: موسیقی النی هم با همان تونالیته‌ی همیشگی بمب را تبدیل به شاهکار نمی‌کند و گاهی اصلا شنیده هم نمی‌شود.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

نادر آقازاده
یک سال پیش
"بمب فقط یک عاشقانه‌ی متوسط است.و تنها آژیر کوتاهی از آن شنیده می‌شود." جمله ای دقیق بود و درست البته بنده از لحاظ موسیقی با شما مخالفم چون گاهی موسیقی به ضعفهای فیلم قدرت کمتری برای نمایش میدهد. نقدی گویا بود البته کمی تند و البته رک چون برای عامه ی مردم فیلمی شاید جذاب باشد و نگاهی دیگر به جنگ البته که کلی ضعف همانطور که فرمودید دارد.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
هدی مقدسی
۲۹ دقیقه پیش
متشکرم، موسیقی هم البته نسبت به نمونه‌های مشابه یونانی هیچ تاثیری نداشت...