ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
0
امید میرحسینی
۳ سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعامید میرحسینی

روانشناسی و موسیقی

موسیقی به عنوان یک هنر با انسان امروز پیوندی ناگسستنی دارد و می تواند تأثیری شگرف بر وضعیت روحی و روانی او داشته باشد .

روانشناسی و موسیقی ( 1 )

" هر بیماری یک اختلال موسیقیائی است و هر درمانی یک راه حل موسیقیائی است . " ( الیور ساکس )

روانشناسی و هنر به دو شکل به هم پیوند می خورند . شکل اول بررسی علت های روانی خلق یک اثر هنری است که این کار بیشتر در حوزه روانکاوی و تحلیل روان صورت می گیرد مثل تحلیل روانکاوانه فروید از " لئوناردو داوینچی " و " مجسمه موسی " اثر " میکل آنژ " . اما شکل دوم ،بررسی چگونگی تأثیر اثر هنری بر مخاطب است و اینکه چگونه یک اثر هنری سبب لذت ، انگیزش ، احساس خوب و یا حتی سبب احساس بد ، ناراحتی و افسردگی می شود .

موسیقی به عنوان یک هنر با انسان امروز پیوندی ناگسستنی دارد و می تواند تأثیری شگرف بر وضعیت روحی و روانی او داشته باشد ." بتهون " موسیقی دان برجسته آلمانی موسیقی را رابط بین روح و جسم می داند و معتقد است " موسیقی فقط در مدت چند دقیقه چنان اثری روی ما می گذارد که هیچ چیزی در زندگی روزمره نمی تواند آن اثر را داشته باشد "

ریچارد واگنر آهنگساز بزرگ آلمانی از رابطه ی میان موسیقی و روان شناسی یاد می کند و آگاهانه نظریه های خود را استوار به  دستاوردهای روانشناسی روزگارش می کند . اصطلاح معروف  " لایتموتیف " ( تم اصلی ) در آثار وی بار روانشناسانه بسیاری دارد . 

 توجه ناخودآگاه یا حتی خودآگاه به مقوله " موسیقی درمانی " از زمان های دور وجود داشته است . " افلاطون " موسیقی را علت سلامت جسم می دانست . در چین باستان از موسیقی برای شفای بیماران استفاده می شده است . 

در یونان و روم باستان " آپولو " خدای طب و موسیقی بود . " نیروی موسیقایی آپولو بی نظمی ها و ناهماهنگی های امواج بدن را تنظیم می کرد و سلامتی را به بیمار باز می گرداند " زیرا تصور می شد " وجود امراض به دلیل نبود هارمونی است و موسیقی موجب هارمونی و سلامتی است . "

در فرهنگ ایرانی – اسلامی نیز اشاره های زیادی به تأثیر موسیقی بر روح و روان انسان شده است . به عنوان نمونه در " رسایل اخوان الصفا " که در قرن چهارم هجری قمری نگاشته شده است به این تأثیر عمیق اشاره شده است . در این کتاب آمده است" الحان موسیقی اصوات و نغماتی هستند که برخی از آن ها جان ها را به سوی کارهای سخت و خسته کننده تحریک و اراده انسان ها را نسبت به چنین اعمالی تقویت می کنند .به تأثیر چنین نغمات و اصواتی است که جان ها و اموال بذل و بخشش می شود . بعضی از نغمه ها آتش خشم را فرو می نشانند و کینه ها را از بین می برند و باعث صلح و دوستی و محبت می شوند . "

 الیور ساکس عصب شناس معروف انگلستانی در شرایط درد بسیار وخیم و با دو زانوی شکسته بعد از گوش دادن به آهنگی از " موتزارت " در کنسرت " مرده شکر گذار " درد را فراموش می کند و به آرامش روحی عجیبی دست پیدا می کند . به همین دلیل تشویق می شود کتابی با نام " عشق به موسیقی " بنویسد و به آثار شگرف موسیقی بر روان انسان بپردازد . او در این کتاب موسیقی را دارویی برای درمان دردهای مزمن می داند و حتی به اثرات موسیقی بر سلامت قلب و عروق ، سیستم ایمنی بدن ، حافظه و یادگیری ، بهبود مهارت های حرکتی ، کمک به نوزادان نارس ، کمک به افراد مسن ، از بین بردن های غم و افسردگی و حتی درمان چاقی نیز اشاره کرده است .

اما موسیقی درمانی به عنوان یک شیوه درمانی مؤثر و نظام مند از دهه 1950 در پزشکی غرب کاربرد پیدا کرد و برای بیماران سنین مختلف با دردهای گوناگون استفاده شد .اامروزه اثبات شده است که موسیقی بر افرادی که دچار طیفی از اختلال های روانی گوناگون هستند تأثیرات مثبتی دارد به حدی که در بخش بستری بسیاری از بیمارستان های اعصاب و روان از موسیقی به عنوان برنامه درمانی بیماران استفاده می شود .