ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم لوس, Luce, شطرنجی جذاب برای تخریب باورهای غلط

جیک هوول
۳ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

قبل از جمع بندی این فیلم که مانند یک بازی شطرنج است ، کارگردان «جولیوس اونا» و نویسنده «جی.سی. لی» سوالات بسیاری را برای هرکدام از کاراکترها در ذهن ما ایجاد می کنند که باعث می شود بفهمیم که قضاوت اولیه ی ما درباره ی هرکدام از این کاراکترها اشتباه بوده است. اکتیویا اسپنسر با نقش آفرینی فوق العاده اش و حضور در نقشی که چهره ی کلیدی مقابله با هریسون جونیور است ، یکی از شانس های اصلی فصل جوایز خواهد بود.

ترجمه اختصاصی سلام سینما

«لوس»(کلوین هریسون جونیور) ، شاگرد اول دبیرستان که خیلی زود فارغ التحصیل شد ، از ظاهر جذابش گرفته تا افتخارات درخشانش ، البته اگر گذشته اش را که به عنوان کودکی بی سرپرست از اریتره ی جنگ زده به فرزندی پذیرفته شد را کنار بگذاریم ، او یک نمونه ی درخشان برای تمام نوجوانان آمریکایی است. لوس در لغت به معنای «نور» در زبان لاتین است و اسم او را به این دلیل لوس گذاشته اند که روزی در شهر آرلینگتون ، خانواده ای او را از تاریکی نجات داده اند. اما اینجا می شود تمثیل پرمعنایی را به کار برد و آن تمثیل این است که : «هرگاه فردی در جعبه ای گرفتار شد(در شرایط سختی قرار گرفت) ، نور زیادی به وجودش وارد و از وجودش خارج می شود».

برای لوس تبدیل شدن به کسی مانند «اوباما» ، یکی از این جعبه هاست. او مودب و سختکوش است و همه ی اطرافیانش دنیا را برای او می خواهند. اما او نیز روی دیگری نیز دارد که گاهی فردی بسیار حقه باز و چاپلوس است (در جایی می گوید که در نقش بازی کردن بسیار خوب هستم) و همین ویژگی شخصیتی این امکان را به او می دهد تا با عوام فریبی و گول زدن دیگران بتواند کارهای مختلفی انجام دهد. شما فکرش را می کنید که زرنگ ترین دانش آموز مدرسه در کمدش ، وسایل آتش بازی پنهان کند ؟

پس از اینکه یکی از معلم های لوس یعنی «خانم ویلسون»(اکتیویا اسپنسر) ، قسمتی از تکلیف دردسرساز او را می خواند ، تصمیم می گیرد که با والدین او صحبت کند زیرا نگران است که لوس چیزی را از آنها پنهان می کند. والدین لوس تصمیم می گیرند تا با او برخورد کند و لوس در واکنش به کار آنها شروع به صدا کردن مادرش با اسم کوچکش می کند. خانم ویلسون همچنان به مقابله اش با لوس ادامه می دهد اما والدین او تنها به او شک دارند و این مسئله باعث می شود که این سوال به ذهن ما بیاید : «آیا اعتماد آنها به فرزندشان بخاطر عشق خالص است یا احساس گناه از رفتار سفیدپوستان با سیاه پوستان ؟».

والدین لوس با اینکه هنوز هم به او مشکوک هستند اما در تلاشند تا زندگی بهتری را برای او رقم بزنند و این نعمتی است که نوجوانانی مانند او هرگز آن را نخواهند دید. برای لوس این یک شمشیر دولبه است ، هرچند که پیشرفت کردن در زندگی و تحصیلات بسیار خوب است اما فشاری که برای این کار روی دوش اوست ، برای او از سکوت کردن در برابر تبعیض نژادی دولتی نیز دردناک تر است. قبل از جمع بندی این فیلم که مانند یک بازی شطرنج است ، کارگردان «جولیوس اونا» و نویسنده «جی.سی. لی» سوالات بسیاری را برای هرکدام از کاراکترها در ذهن ما ایجاد می کنند که باعث می شود بفهمیم که قضاوت اولیه ی ما درباره ی هرکدام از این کاراکترها اشتباه بوده است(اکتیویا اسپنسر با نقش آفرینی فوق العاده اش و حضور در نقشی که چهره ی کلیدی مقابله با هریسون جونیور است ، یکی از شانس های اصلی فصل جوایز خواهد بود).

دلیل جذابیت و کشش فیلم «لوس» ، همین سوال هاست زیرا همان چیزی را که وارد فیلم می کنی ، در انتها نیز همان را برداشت خواهی کرد. این فیلم با نیت تخریب کردن شایعات و باور های غلطی مانند این باور که رنگین پوستان همواره محکوم به شکست هستند ، خود را در رده ی مهم ترین فیلم های سینمای معاصر آمریکا قرار داده است. این فیلم پر از پیچیدگی ، فریب و نکات بحث برانگیزی است که مخاطبان را در سال 2019 و پس از آن نیز به چالش می کشد.

منبع : فیلم استیج

مترجم : وحید فیض خواه

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است