ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم درخونگاه, اعتمادی بر باد رفته!!!

علی قربانی گرمکی
۷ ماه پیش - ۱ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

اعتمادی بر باد رفته! «درخونگاه» آخرین ساخته سیاوش اسعدی است. کارگردانی که به قول خودش آثارش متاثر از مسعود کیمیایی است ولی این تاثیرات تنها در قالب ادعا و شعارات تماما کلیشه ای است و در فیلم چیزی جز یکسری از دیالوگ های سخیف و بی ارزش که مثلاً مخاطب را به حال و احوال فیلمهای کیمیایی منتقل کند چیزی دیگری دیده نمیشود و حتی دیگر ما آن خانواده ای که مفهوم والا در آثار کیمیایی بود را در اینجا شاهد نیستیم. در آخرین ساخته سیاوش اسعدی ما با یک...

اعتمادی بر باد رفته!«درخونگاه» آخرین ساخته سیاوش اسعدی است. کارگردانی که به قول خودش آثارش متاثر از مسعود کیمیایی است ولی این تاثیرات تنها در قالب ادعا و شعارات تماما کلیشه ای است و در فیلم چیزی جز یکسری از دیالوگ های سخیف و بی ارزش که مثلاً مخاطب را به حال و احوال فیلمهای کیمیایی منتقل کند چیزی دیگری دیده نمیشود و حتی دیگر ما آن خانواده ای که مفهوم والا در آثار کیمیایی بود را در اینجا شاهد نیستیم.


در آخرین ساخته سیاوش اسعدی ما با یک خانواده لجام گسیخته ای مواجه هستیم که کاراکترهای آن اعم از مادر و پدر و خواهر و داماد همگی موجب بوجود آمدن وضعی شده اند که در نگاه کلی مخاطب به فیلم این خانواده را نامتعادل و غیر قابل اعتماد در می یابد.

پدری تنبل و معتاد ، مادری بدقول خواهری حریص و دامادی احمق که همگی کنار هم موجب بوجود آمدن خانواده ای نفرت انگیز برای رضا (امین حیایی) شده اند که سال ها در غربت به امید ساخت بهشتی در وطنش کار میکرده اما غافل از اینکه اینهمه سختی او برای رویایی بوده که خانواده اش مرثیه ای برای آن رویا بوده اند.


ساخته اسعدی بر اساس تحمیل نگاه شخصی خود به جامعه ایرانی بوده زیرا خانواده ای تا این حد نفرت انگیز که آن را تعمیم به کل جامعه میدهد به طوری که قداست مفهوم خانواده از بین رفته است به هیچ وجه نمی‌تواند مطابق فکت های موجود اطراف ما باشد زیرا حرمت خانواده‌ تا جایی پایین می آید که رضا آن فرد لوتی و غیرتی را در حال زدن خواهر و حتی دست بلند کردن بر پدرش می‌بینیم!!! 

شاید بهتر بود تیم ساخت فیلم چند روزی را در محلات جنوب شهر در میان خانوادها میگذراندند تا تنها فکت موجود فیلم تم دهه هفتاد نباشد.

با گذر از تمام مطالب ذکر شده و قصه پردازی ضعیف در حول محور کاراکترها  فیلم آنقدر عمیق نبوده تا بتواند مخاطب همذات پنداری لازم را بکند و تنها او را تماشاگر صرف حوادث باقی میگذارد و او را با پایانی گنگ و مبهم به حال خود رها میکند.


0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است