ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم یلدا, پاشش با دِبی بالای وایتکس بر پیکره سلبریتی‌های متصل به «ستاره چیز مربع»!!

حامد مظفری
۶ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعhttp://www.cinemajournal.ir/?p=54702
امتیاز منتقد به فیلم :

"یلدا" بی ادعا، هیجان ایجاد میکند! بی‌نقص، سوءرفتارها را بازسازی میکند و بی‌لکنت روایت میکند!


 

افتتاحیه آتشین با نمای بالای تهران و خردشدگی همه کس و همه چیز و بعد حرکت سیال دوربین تا دل جام جم بدون ادا و اطوارهای موجود در فیلمهای به‌ظاهر استراتژیک حکایت دارد از آن که ساخت فیلم خوب بیش از پشتوانه به عقل نیاز دارد.
 

 مسعود بخشی بی ادعا، هیجان ایجاد میکند! بی نقص، استودیوهای جام جم را بازسازی میکند و بی لکنت روایت میکند!
 

"یلدا" به طور کامل و بی‌شعار به نقد ...ی رسانه ای می‌پردازد که نام ملی را گرفته و از ملیت بیشتر تاراج منابع ملی را آموخته! یک نقد بدون تظاهر، بدون اغراق و بدون زدن به در و دیوار! با طعنه‌های بجا به اختاپوسهای "ستاره چیز مربع" که بالا و پایین مخاطبان را یکی کرده اند.
 

ایراد مسعود بخشی آنجاست که حرف زدن بیش از اندازه در نماهایی که به روایت گذشته کاراکترها اختصاص دارد اصطکاکیست بر پیشروی فیلم! آیا وحی منزل است فیلمی حول و حوش یک برنامه تلویزیونی، به مانند برنامه های تلویزیونی پر شود از حرافی؟
 

با این حال خرده داستانکهای پیش برنده درام از نمایش کمابیش عریان فقر و نقش آن در ازدواجهای عجیب و قتلهای غریب گرفته تا پاشش با دبی بالای سفیدکننده بر پیکره سلبریتی های ولو شده در برنامه های متصل به ستاره چیز مربع به شدت کمک کرده به همذات پنداری مخاطب.
 

به اینها بیفزایید تغییر پیاپی مسیر داستان و گره‌افکنی‌های ممتد از ورود نوزاد به ماجرا تا تصادف با موتورسیکلت و گریز از صحنه تصادف و قیچی دست گرفتن مادر و ورود به اتاق نوزاد!!
 

شخصیت پردازی درست و بازیگردانی صحیح از دیگر ویژگیهای ممتاز "یلدا"ست! بازیهای ملموسی از بابک کریمی و آرمان درویش در قامت تهیه کننده-مجری تلویزیون می‌بینیم! هم کریمی و هم آرمان درویش بی درغلتیدن به تیپهای مشابه در مرز شوخی-جدی ایفای نقش کرده اند!
 

 اسپانسری آبفا+حمایت آپ که برای این دومی فیلمنامه‌ای بس طنازانه هم نوشته شده نمایانگر آن است که توجیه اسپانسر فقط نمایش لوگویش در پس و پیش تصویر نیست و می‌شود به سبک "یلدا" برای گنجاندن اسپانسر به فیلم هم سناریو داشت.
 

"یلدا" در کنار نقد ساختار رسانه‌های شبه‌ملی، بر ساختار
کاسب‌مسلکانه تولید مدرک هم به‌اندازه تاخته؛
 تأکید بر دانشگاه کاربردی بهینه‌سازی علم و اخلاق(!) برای تمسخر کاسبانی که به بهانه پرورش دانشجو، جیب ملت را خالی میکنند به خوبی باورپذیر شده به خصوص یکی اش هم بیخ گوشمان در دوران رییس معزول در سینما راه افتاد و همین اواخر افشا شد که میلیاردها تومان فقط هزینه اجراییش است.
 

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است