0
مهدی خدادادی
۹ ماه پیش - ۱ دقیقه مطالعه

یادداشتی بر فیلم مردی به نام اوه, A Man Called Ove, مردی که قلبش بزرگ شد بود

امتیاز منتقد به فیلم :

فیلم خوش ساخت و دوست داشتنی سوئدی داستان مرد خوشتیپ و گنده بک است که از روشنی به سیاهی فرورفته است و قلبش بزرگ شده است.

 

مردی به نام اوه ، اثر کارگردان سوئدی"هانس هولم"است .هانس هولم همان مردی است که در کنار مارن اده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را به فرهادی واگذار کردند.

فیلم خوش ساخت و دوست داشتنی سوئدی داستان مرد خوشتیپ و  گنده بک است که از روشنی به سیاهی فرورفته است و قلبش بزرگ شده ، داستان ساده بنظر میرسد اما هرگز قابل پیش بینی نمیشود. غافلگیر کننده و جذاب است،فلش بک ها در "مردی به نام اوه" به اندازه دیگر دارام خیره کننده سال گذشته "منچستر بای د سی "به موقع و مناسب هستند.

تناسب بین حال و گذشته و همینطور ترکیب تصور و واقعیت ِداستان ساده و خواندنی رمان "مردی بنام اوه" مانند کتاب در فیلم هم موفق است.

کتاب به زبان های زیادی ترجمه شد و  از پرفروش های سوئد در سال انتشار(2012)بود ؛ حالا فیلم هم در جشنواره ی سالانه سینمای سوئد موسوم به "گلدبک" با اقبال فراوان داوران مواجه شد و سپس در کنار فروشنده از ایران نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان هم بود.

نماهای چشم نواز حاصل اجرای موفق فیلمبرداری ، طراحی صحنه ، لباس و در نهایت کارگردانی هستند که در نتیجه باعث میشوند فیلم خسته کننده نشود و همچنان یک درام قوی باقی بماند.

نکته قابل توجه در بازیگران فیلم حضور بهار پارس بازیگر شیرازی است که در فیلم هم مانند زندگی خودش نقش شخصیت یک مهاجر ایرانی به سوئد را که احتمالا بخاطر جنگ یا چیزی شبیه آن به سوئد آمده است و به جریان پیدا کردن پیرمرد کمک میکند.

علاوه بر ایفای نقش بهار پارس ، رولف لاسگورد بازیگر سوئدی نیز در فیلم حاظر است و البته در کنار یکدیگر بازی خوبی را به نمایش میگذارند.

در با ارزش بودن فیلم شکی نیست اما پایان آن به شکل فوق العاده ای  همراه با گریه و خنده است و لذت دیدن فیلم را دوچندان میکند.

در مجموع شاید "مردی به نام اوه"مانند دیگر فیلمهای مطرح سال گذشته دیده نشده و مورد توجه قرار نگرفته است اما مطمئنا دیدن آنرا با توجه به توضیحات بالا توصیه میکنم.اُوه اقتباسی است از رمانی به همین نام از فردریک بکمن درباره مردی که در سنین پیری تنها در یک شهرک مسکونی زندگی می کند. انسانی که بر خلاف دیگر افراد جامعه نسبت به اتفاقات اطراف محیط زندگیش حساس و مسئولیت پذیر است.