ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم پسری که باد را مهار کرد, The Boy Who Harnessed the Wind, داستانی که ارزش روایت شدن را دارد

دیوید لوئیس
۲ سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

«پسری که باد را مهار کرد» پروژه ای به شدت احساسی است اما اجیوفور به خوبی تلاش کرده تا فیلمش را به حقیقت پایبند کند و از داستان پردازی های تخیلی اجتناب بورزد. با اینکه داستان فیلم از ابتدا قابل پیش بینی است ، اما عملکرد خوب و یکدست گروه بازیگری ، بسیار در جذابیت فیلم اثر گذاشته است.سکانس های آغازین فیلم بسیار دوست داشتنی هستند.با قاطعیت می توان گفت که حضور جذاب اجیوفور به عناون بازیگر ، فیلم را از ورطه ی سقوط نجات داده است.

ترجمه اختصاصی سلام سینما

«پسری که باد را مهار کرد» ، داستان یک پسر آفریقایی است که با استفاده از نبوغش ، روستای قحطی زده و خشکسالی زده اش را نجات می دهد. این فیلم الهام بخش که براساس داستانی واقعی ساخته شده ، از اول ماه مارس برروی سرویس نتفلیکس قرار می گیرد و بنظر می رسد که باید خود را برای فیلمی تاثیرگذار و احساسی آماده کنیم. داستان فیلم در سال 2001 اتفاق می افتد و پسری بنام «ویلیام»(با نقش آفرینی بسیار خوب مکسول سیمبا) اکثر وقت خود را صرف تعمیر وسایل الکترونیکی هم محله ای های فقیرش در مالاوی می کند. او تنها سیزده سال دارد اما واضح است که سقف آرزوهای وی به بلندی آسمان است. متاسفانه در روز اول حضور ویلیام در مدرسه هیچ بارانی نیامد که این برای خانواده ی کشاورز ویلیام و تحصیلات او یک تهدید جدی است. 

سکانس های آغازین فیلم بسیار دوست داشتنی هستند. جایی که با خانواده و دوستان ویلیام آشنا می شویم بسیار زیبا و لذت بخش است. منظره های طبیعی مالاوی نیز به شکلی نابخشودنی زیباست. کارگردان این اثر یعنی «چویتل اجیوفور»(بازیگری که برای نقشش در فیلم دوازده سال بردگی برنده اسکار شد و در این فیلم نیز نقش پدر ویلیام یعنی ترایول را دارد) زندگی یک جامعه آفریقایی را به خوبی به تصویر می کشد و این به فیلم او اعتباری ویژه بخشیده است.

بعد از 20 دقیقه ی ابتدایی ، فیلم شروع به دست و پنجه نرم کردن با بحران های مختلف یکی پس از دیگری می رود ، بحران هایی مثل : کمبود باران ، فساد سیاسی ، سقوط قیمت جو و شورش بر سر غذا. این سکانس ها به فیلم ، پس زمینه ای خاص بخشیده اند و به شکلی منطقی ساخته شده اند. در حال تماشای این سکانس ها هستیم تا این اجیوفور خانواده اش را در خطری جدی می بیند. با قاطعیت می توان گفت که حضور جذاب اجیوفور به عناون بازیگر ، فیلم را از ورطه ی سقوط نجات داده است. کاراکتر او که پدری دلسوز و حسود است ، بیشترین تغییرات را در طول داستان تجربه می کند. کاراکتر ویلیام نیز در به همراه کردن مخاطب با خود بسیار موفق است ، او از ابتدا تا انتهای فیلم یک پسر باهوش که باعث شده تا نقش او تک وجهی به نظر بیاید.

«پسری که باد را مهار کرد» پروژه ای به شدت احساسی است اما اجیوفور به خوبی تلاش کرده تا فیلمش را به حقیقت پایبند کند و از داستان پردازی های تخیلی اجتناب بورزد. با اینکه داستان فیلم از ابتدا قابل پیش بینی است ، اما عملکرد خوب و یکدست گروه بازیگری ، بسیار در جذابیت فیلم اثر گذاشته است. و گذشتن از داستان ویلیام کاری سختی است. قطعا داستان او از آن دست داستان هایی است که ارزش روایت شدن را دارد.

منبع : سن فرانسیسکو کرونیکل

مترجم : وحید فیض خواه

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

سامان سامانی
۲ سال پیش
نقد فیلم پسری که باد را مهار کرد, The Boy Who Harnessed the Wind, (خواستن ، آفریدن شرایط است برای بدست آوردن و انجام ، نه توانستن ) زندگی نوجوانی اهل مالاوی ، کشوری در آفریقا که با بوجود آوردن شرایط نوین ،تازیانه ای سخت بر تفکرات سنتی و پوسیده میزند صفحه فیلم بیشک ، بیشتر ما با این جمله روبرو شده ایم که خواستن ،توانستن است ، اما آیا با خواستن چیزی میتوان آنرا بدست هم آورد؟ فیلم درام و بنوعی گستاخ و دیدنی ، پسری که باد را مهار کرد بر اساس داستانی حقیقی ساخته شده ، فیلم بیانگر زندگی نوجوانیست در بخشی از جنوب شرقی آفریقا که در کشوری کوچک بنام مالاوی زندکی میکند . داستان فیلم روایت کننده زندگی مردمانیست که زیر بار فقر و خشکسالی و فلاکت ، پس از مرگ پدر بزرگ خانواده ،اکثرآ ، زمینهای خود را واگذار میکنند و آنجا را ترک میکنند. و تنها چند خانوار کوچک در آن روستا میمانند که ،داستان فیلم مربوط به یکی از خانواده هاییست که با خشم طبیعت و بیتفاوتی حکومت ،بنوعی با ماندن و تلاش در احیائه ،آنچه از دست رفته ،رو در رو قرار میگیرد . پدر خانواده نخست در کنار رئیس قبیله ،با طرح خواسته خود در جهت مطالبات بحق خود و بیان آن رو در روی رئیس جمهور که برای جمع کردن رٱی دوباره به آنجا آمده به بن بست خورده و رئیس یا همان ریش سفید قبیله پس از بیان خواست ها با ضرب و شتم ماموران روبرو میشود ، ویلیام ،نوجوانیکه داستان فیلم بر اساس آنچه او انجام میدهد استوار گشته ،پس از اخراج از دبیرستان بدلیل فقر ، و شرایط زندگی خانواده خود (کمکوامبا) با توانایی های خاص خود و علاقه فراوان به دانش الکترونیک و مکانیک ، پنهانی سر کلاس علوم حاضر میشود و با کمک معلم علوم باز هم پنهانی به کتابخانه مدرسه میرود و بدنبال آن با مطالعه کتابهایی در زمینه الکتریسیته و انرژی دست به کارستانی میزند که خط بطلانی میکشد بر تمامی تفکرات سنتی دیار خود از قبیل دعا برای آمدن باران و تمامی آنانیکه قوانین فیزیک را در ذهن کوچک خود به سخره میگیرند ، و تمامی آنانیکه تصور میکنند صرف داشتن خواستن ،توانستن است در حالیکه ،خواستن آفریدن و بوجود آوردن شرایطی مطلوب است با تلاش و ایجاد امکانی جهت توانستن ،چرا که به باور نگارنده ، ما هیچگاه به آرزوهای خود نمیرسیم بلکه تنها به هدفهایی میرسیم که با برنامه ریزی اصولی و با زحمات خویش راه را برای دستیابی به آن هدف مهیا کرده ایم (نگاه کنید به سخنان مادر بی پروای پسر در کنار همسر تقریبا متعصب خانواده با مدیر مدرسه و تسلیم آقای مدیر در برابر حقیقت ) . در فیلم پسری که باد را مهار کرد یا ( the boy how harnessed the wind ) بکارگردانی و نویسندگی : (Chiwetel Ejiofor چیوتل اجیفور ) یا همان پدر خانواده (ترایول) و بازی درخشان پسر خانواده ( مکسول سیمبا در نقش ویلیام ) و باز هم بازی بسیار زیبای مادر خانواده (آئیسا مائیگا) و دختر خانواده با بازی بسیار خوب (لیلی بندا) روبرو هستیم . فیلمی که در اوایل ماه دوم 2019 میلادی اکران شده و کاریست بسیار انگیزشی و دارای ارزشهای فراوان بخصوص ،تازیانه ای بر باورهای پوسیده و نگاهی به تفکر و حرکتی برتر در راه ساخت دنیایی بهتر ، برای آنانکه با توانایی های خود و تلاش بکمک علم و خرد راه را برای کنار زدن پرده های نا آگاهی ، هموار میکنند. سامان سامانی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ: