ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم جزیره رنگین, این هم گذشت آقای سینایی!

مهدی صالح پور
۴ سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعدوربرگردون
امتیاز منتقد به فیلم :

​«جزیره رنگین» خسرو سینایی اولین فیلمی بود که پارسال در جشنواره دیدم. فیلمی که نه تنها از خسرو سینایی، بلکه از مجموعه بنیاد سینمایی فارابی بعید بود که این همه برای تولیدش هزینه شود و این قدر هم برای حضورش در بخش مسابقه، اصرار!

تیتراژ فیلم اتفاقی نداشت. فقط در برهوت اسامی ناشناخته، نام «مهدی احمدی» امیدوار کننده به نظر می رسید. شروع فیلم هم به شکلی کلاسیک تنها شخصیت داستان را معرفی می کند؛ استاد دانشگاهی که به جزیره زیبای هرمز رفته تا هنر را در این جزیره احیا کند! اما مشکل از جایی شروع می شود که جمله یک خطی دکتر نادعلیان (که فیلم بر اساس طرحی از ایشان و با توجه به تجربه حضور وی در این جزیره ساخته شده) به شکل دم دستی به تصویر کشیده می شود. گویا آقای کارگردان بیشتر از نیم ساعت با طراح فیلمنامه صحبت نکرده و مجبور بوده ایده یک خطی نادعلیان را حدود دو ساعت کش بدهد.

بازی بازیگران بومی به شکل فاجعه باری، ضعیف است و جز بازی مهدی احمدی که البته او هم نشانی از فروغش در شب های روشن ندارد، بازی سایر بازیگران بسیار اذیت کننده است. نحوه ادای دیالوگ ها و بازی های اغراق شده را اصلا نمی توان از کارگردانی که از حمید فرخ نژادِ تازه‌کار در عروس آتش آن قدر خوب بازی می گیرد، پذیرفت. گویا هر پلان، در همان برداشت اول تایید شده و فیلمنامه سادهِ فیلم، عیناً مثل یک تئاتر دانش‌آموزی مو به مو اجرا شده و هیچ انعطاف و تغییر مثبتی از سوی عوامل نسبت به نسخه اصلی فیلمنامه وجود ندارد.

تاکید کارگردان بر روی «این نیز بگذرد» که روی دیوار خانه دکتر در جزیره نوشته شده هم کمی عجیب به نظر می رسد. جمله‌ای که با هر بار دیدنش با خودتان تکرارش می کنید اما… فیلم نمی گذرد! روایت کُند و بی حاشیه‌ی فیلم، در کنار عشق نه چندان جدی دختر و پسر نوجوان محلی که فیلم با ازدواج‌شان پایان پیدا می کند، کنار چند جمله شعاری و کلیشه‌ای با مضامینی حول محورهای محیط زیست و گردشگری، ملغمه‌ای نه چندان دلچسب ایجاد کرده است که رضایت هیچ کس را جلب نمی کند. سینایی حتی نخواسته با قاب بندی های جذاب از جزیره زیبای هرمز، هضم فیلمش را برای مخاطب آسان کند و همین آسان گیری ها در کنار انتخاب های دم دستی از آهنگ‌های لوریس چکناوریان و چند ساز محلی، باعث ناراحتی می شود.

استفاده کودکانه از کلمه «اینترنت» و تاکید همه شخصیت های داستان بر اینکه از طریق اینترنت جاذبه های گردشگری جزیره به دنیا معرفی شده و گردشگران رنگارنگی از استرالیا و هلند و مالزی و… جذب هرمز شده‌اند هم کمی عجیب است. گویی فیلم در اوایل دهه ۸۰ و اولین روزهای ورود اینترنت به ایران ساخته شده است و شخصیت دکتر طوری از تاثیر فیلم هایی که بر روی اینترنت می گذارد صحبت می کند که انگار ما نمی دانیم شبکه اجتماعیِ مذکور در ایران مسدود است و مشخص نیست این گردشگران رنگارنگ از طریق کدام شبکه اجتماعی با زیبایی های هرمز آشنا شده اند!

من به آخرین ساخته خسرو سینایی، نمره ای بیشتر از ۲ از ۱۰ و یا به عبارتی ۱ ستاره از ۵ ستاره نمی دهم.

نقطه اوج:  آموزش پخت پیتزا توسط همسر دکتر به زنان جزیره

نقطه ناامیدکننده: دیالوگ های زمخت و نچسبِ دکتر و همسرش درباره اهمیت حضورشان در جزیره

نکته قابل توجه: انتقاد دکتر از فروش خامِ خاکِ جزیره به گردشگران و توجه به بومی سازی استخراج منابع و صادرات محصولات تولیدی از خاک به جای محصولات خام که اشاره انتقادی غیرمستقیمی نسبت به فروش نفت خام دارد.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است