ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم نت بالا, The High Note, داستانی جذاب درباره‌ی موسیقی

جاستین چانگ
۱۰ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

یکی از مهمترین نقاط قوت «داکوتا جانسون»، توانایی او در خلع سلاح کردن مخاطب است. «نت بالا» فیلمی با داستانی خیالی و آرام درباره‌ی صنعت موسیقی به کارگردانی «نیشا گاناترا» است. در هر لحظه از فیلم، مخاطب بهترین چیزها را برای مگی می‌خواهد و این نیز به دلیل همان توانایی‌هایی است که درباره‌ی «داکوتا جانسون» عنوان کردیم. به پایان فیلم که می‌رسیم با یک خط داستانی فرعی مواجه می‌شویم.

ترجمه اختصاصی سلام سینما

یکی از مهمترین نقاط قوت «داکوتا جانسون»، توانایی او در خلع سلاح کردن مخاطب است. او با لبخند و چهره‌ای مظلوم کم کم به مخاطب نزدیک می‌شود و هر احمقی که او دست کم بگیرد را کلّه پا می‌کند. فاکتوری که باعث درخشش او در «پنجاه سایه خاکستری» نیز همین توانایی اوست. او با استفاده از همین توانایی‌اش از پس کاراکترهای پر رمز و رازش در دو اثر «گوادانینو» یعنی «شیرجه» و «سوسپیریا» برآمده است.

«نت بالا» فیلمی با داستانی خیالی و آرام درباره‌ی صنعت موسیقی به کارگردانی «نیشا گاناترا» است. «مگی»(داکوتا جانسون)‌ دستیار شخصی سوپراستار موسیقی آر اند بی و پاپ «گریس دیویس»(تریسی الیس راس) است که معرفی کاراکتر آن به مخاطب بسیار شبیه «شیطان پرادا می‌پوشد» است. در سکانسی مگی را می‌بینیم که با سرعت در آزادراه در حال رانندگی است و خودروی او پر از لوازم جشن،‌ آبمیوه‌های ارگانیک و تمام چیزهایی است که گریس پنج دقیقه قبل درخواست کرده است. اما رابطه‌ی کاری آنها بسیار متفاوت با فیلم‌های مشابه‌ای است که پیش‌تر دیده‌ایم.

مگی دختر یکی از دی‌جی‌های معروف(بیل پولمن) است که به شدت عاشق موسیقی است. او شغل کنونی‌اش را فرصتی می‌بیند تا روزی بتواند تبدیل به یک تهیه‌کننده موسیقی شود و علاقه‌ی او به رئیسش صرفا به دلیل مسائل کاری نیست. در آن طرف هم گریس همانقدر که برای انجام شدن کارهایش توسط مگی کم طاقت است، به همان اندازه نیز او را دوست دارد. درک متقابل این دو از هم باعث می‌شود تا در اوقات ناراحتی و گرفتاری مثل وقتی که تعداد تورهای کنسرت گریس رو به نزول است، به کمک آنها بیاید. 

«نت بالا» بسیار ساده و آرام با تلاش مگی برای پیشرفت در صنعت بی‌رحم موسیقی شوخی ‌می‌کند و نگاهی همذات‌پندارانه به رئیسش دارد که او را نصیحت می‌کند. وقتی که گریس تصمیم دارد فعالیت‌هایش را گسترش دهد، با مخالفت مدیر برنامه‌های سخت‌گیرش «جک رابرتسون»(با نقش‌آفرینی بامزه‌ی آیس کیوب)‌ روبرو می‌شود. «نت بالا» نوشته‌ی «فلورا گریسون» جایی بین یک ملودرام درون‌گرا و یک فیلم مخاطب‌پسند قرار می‌گیرد.

در هر لحظه از فیلم، مخاطب بهترین چیزها را برای مگی می‌خواهد و این نیز به دلیل همان توانایی‌هایی است که درباره‌ی «داکوتا جانسون» عنوان کردیم. به پایان فیلم که می‌رسیم با یک خط داستانی فرعی مواجه می‌شویم. جایی که خواننده و آهنگسازی جوان به نام «دیوید»(کلوین هریسون جونیور) تبدیل به الگوی حرفه‌ای مگی شده و رابطه‌ای عاشقانه میان آنها در حال شکل گرفتن است. دیوید با گیتار در دستش و ترانه‌ای که می‌خواند، جذابیت فیلم را دوچندان می‌کند. مانند فیلم «نت بالا» که اسم خوبی را برای آرزوهای کاراکتر اصلی‌اش انتخاب کرده است.

منبع : ‌لس آنجلس تایمز

مترجم : وحید فیض خواه

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است