ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم ملیندا و ملیندا, melinda and melinda, معلق بین کمدی و تراژدی

علی علیخانی
۳ سال پیش - ۱ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

 چارلی چاپلین اعتقاد داشت که زندگی در لانگ شات کمدی اما در کلوزآپ تراژدی است.اما به راستی زندگی کمدی است یا تراژدی؟ یکی از میراث داران سینمای چاپلین با ظرافت هوشمندانه ای ترکیبی از تراژدی و کمدی را در یک داستان واحد بر پرده سینما برده است. آلن هرچند در این فیلم از سینمای خوش فکر و زیرکانه خود فاصله دارد اما کماکان زبان تلخ و گزنده و طنز شیرین خود را چاشنی فیلم نموده است. داستان فیلم بدیع و جذاب است اما حجم دیالوگ ها و ضرب آهنگ سریع مکالمات...

 چارلی چاپلین اعتقاد داشت که زندگی در لانگ شات کمدی اما در کلوزآپ تراژدی است.اما به راستی زندگی کمدی است یا تراژدی؟

یکی از میراث داران سینمای چاپلین با ظرافت هوشمندانه ای ترکیبی از تراژدی و کمدی را در یک داستان واحد بر پرده سینما برده است.

آلن هرچند در این فیلم از سینمای خوش فکر و زیرکانه خود فاصله دارد اما کماکان زبان تلخ و گزنده و طنز شیرین خود را چاشنی فیلم نموده است.

داستان فیلم بدیع و جذاب است اما حجم دیالوگ ها و ضرب آهنگ سریع مکالمات پینگ پونگی کاراکترها دقت سمعی را جایگزین لذت بصری می نماید.

فیلم مملو از موتیف های مورد علاقه آلن است:نیویورک،زندگی زناشویی،سکس،خیانت،فساد فضای فرهنگی و هنری و بی هویتی شخصیتی 

ملیندا چه در ساختار کمدی چه در ساختار تراژدی در قالب آینه ای ظاهر شده که شخصیت های خیانتکار داستان خود را در دل آن برانداز می کنند.

هر دو داستان به طرز زیبایی به صورت در هم تنیده و نه اپیزودیک نمایش داده می شود، باور پدیر است و این مورد موید پاسخ به پرسخ ابتدایی نوشتار است.گویا زندگی از نظر آلن ملغمه ای از تراژدی و کمدی است.علاوه بر این توازن ناهمجنس آلن با پایان شیرین و تلخ هم بازی جالبی می کند و ساختار ناهمگون زندگی را در قالب کاراکتری با یک نام و بازیگر یکسان تصویرسازی می نماید.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است