ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم اسکندر, Alexander, به کارگردانی الیور استون(2004)

نیما افراسیابی
۸ ماه پیش - ۳ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

   اسکندر(2004) فیلمی ساخته الیور استون کارگردان نامدار آمریکایی است که به بیوگرافی اسکندر مقدونی جهان گشای دوران باستان می پردازد.

  

اسکندر(2004) فیلمی ساخته الیور استون کارگردان نامدار آمریکایی است که به بیوگرافی اسکندر مقدونی جهان گشای دوران باستان می پردازد. اسکندر(356ق.م -323 ق.م) با غلبه بر داریوش سوم امپراتوری هخامنشیان را منقرض میکند و در سی سالگی به جایگاهی میرسد که سرزمین پهناوری از مدیترانه تا هیمالیا را فرمانروایی میکند. داستان فیلم بصورت غیرخطی از زبان بطلمیوس(آنتونی هاپکینز) روایت میشود که از ملازمان اسکندر است و خاطراتش را برای ثبت در تاریخ بیان میکند. (مطالعه این نقد پیش از تماشای فیلم توصیه نمیشود.) 

در فیلم نشان داده میشود که فیلیپ دوم(وال کیلمر) پادشاه مقدونی دولت شهر های یونان را با هم متحد میکند و برای اسکندر سپاهی عظیم به ارث میگذارد. فیلیپ مقدونی به دست غلامی که در دربارش مورد تجاوز قرار میگرفت کشته میشود و اسکندر جوان در بیست سالگی به تاج و تخت میرسد. اسکندر مقدونی در 331 ق.م در گوگمل به پیکار سپاه نیرومند پارسی میرود، نبردی حماسی که به هزیمت داریوش سوم و متواری شدنش می انجامد. در ادامه شهرهای بابل و شوش را فتح میکند و در این رهگذر به ثروت هنگفتی دست می یابد. داریوش نیز حین فرار به واسطه خیانت ساتراپ باختر به قتل میرسد و در یکی از پلان های جالب فیلم اسکندر ردای خود را به نشانه احترام روی پیکر پادشاه پارسی می اندازد. 

اسکندر(کالین فارل) همچنین با رکسانا(رزاریو داوسون) شاهدخت سغدی ازدواج میکند تا با پارسیان به گونه ای سازش و مصالحه برسد. این پیوند به نفوذ سرداران پارسی در حلقه نزدیکانش می انجامد، اقدامی که به شورش و نارضایتی اشراف زاده های یونانی منجر میشود و سرانجام به سرکوب شدید آنها توسط اسکندر می انجامد. در ادامه به هندوکش و شبه قاره هند لشکرکشی میکند و در آنجا با سپاهی متشکل از فیل های جنگی مواجه میگردد. در جریان این پیکار خونین به شدت زخمی میشود و تا سرحد مرگ پیش میرود. اسکندر در نزدیکی رود گنگ پیشروی اش را متوقف میکند چرا که سربازانش در اثر سالهای متمادی جنگ بی رمق شده اند و از اجرای فرامینش سر باز میزنند. اسکندر تصمیم میگیرد تا فتوحاتش را متوقف کند و از طریق مسیری بیابانی و دشوار به بابل باز میگردد. 

در فیلم مراحل شکل گیری شخصیت اسکندر به تصویر کشیده میشود و نشان داده میشود که چگونه در کودکی توسط ارسطو فیلسوف بزرگ یونانی آموزش میبیند و اسلوب دستیابی به سرزمین های شرق را از استادش می آموزد. این تعالیم نقش بسزایی در موفقیت هایش ایفا میکند و به خردمندی و کاریزمای شخصیتش در جوانی می انجامد.

کودکی اسکندر با خشونت و بی مهری پدرش سپری میشود و روحیه اش بارها توسط فیلیپ سرکوب میگردد. بدینگونه اسکندر تحت نظر و علاقه بیمارگونه مادر قدرت طلبش پرورش می یابد و بذر کینه در دلش کاشته میشود. این احساس رقابت همراه با واپس زدگی از فیلیپ در کودکی سبب شکل گیری عقده ادیپ در اسکندر میشود که در جوانی به دو جنس گرایی اش می انجامد. به زعم فیلم این عقده به رابطه جنسی اسکندر با هیفاستیون(جرد لتو) و باگوآس منتج میشود، روابطی که در آن دوران در دربار شاهان چندان نامتعارف نبوده است. المپیاس(آنجلینا جولی) که به نگهداری مار علاقه مند است حس جاه طلبی را در فرزندش می پروراند و به اسکندر  چنین القا میکند که فرزند زئوس خدای یونان است! به این ترتیب عقده حقارت توام با احساس الوهیت به اسکندر عطش سیری ناپذیری میدهد که به کشورگشایی و فزون خواهی جنون آمیزش می انجامد!

فیلم با مرگ مشکوک اسکندر سی و سه ساله در بابل به پایان میرسد که به شورش ساتراپ ها و تقسیم امپراتوری پهناورش منجر میشود. در طول فیلم الیور استون از شخصیت اسکندر اسطوره سازی میکند و فتوحاتش را به گسترش آزادی و اشاعه فرهنگ هلنی نسبت میدهد! رویکرد یکجانبه کارگردان سبب میشود تا در جریان فیلم پارسیان با عنوان تحقیر آمیز بربر خطاب شوند و خبری از نبرد حماسی آریوبرزن و سوزاندن تخت جمشید توسط اسکندر نباشد! به کیفیت ساخت فیلم نیز انتقادات زیادی شده و از جمله در شش مقوله نامزد دریافت تمشک طلایی بدترین ها میشود! کیفیت پایین بازیگری و نواقص روایت های تاریخی از عوامل این بازخوردهای منفی بوده است. گرایشات جنسی اسکندر همچنین به مزاج یونانی ها خوش نیامده و گروهی بیست و پنج نفره از وکلای یونانی تهدید کرده اند که دادخواستی علیه استون و کمپانی برادران وارنر ارائه کنند!!

"اسکندر" در مجموع فیلمی تاریخی حماسی است که نکات مثبت و منفی زیادی را در بر میگیرد.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است