نقد فیلم من سالوادور نیستم, I am not salvador, سالوادور یعنی چه؟

۵ سال پیش

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵

سالوادور یعنی چه؟ یعنی بد !!! ( برگرفته از این دیالوگ فیلم): چالش یعنی چه؟ یعنی خوب!!!

کارگردان : منوچهر هادی
- /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۰ رای

امتیاز دهید :

ناصر و خانواده اش بواسطه آژانس تعطیلات رویایی به سفری سیاحتی به برزیل دعوت می شوند، آنجل دختری برزیلی او را با نامزد سابق خود اشتباه گرفته است و ...

فیلم "من سالوادر نیستم" قبل از آنکه از زاویه نگاه سینمائی مورد توجه قرار گیرد، باید از زاویه روانشناختی جامعه و بالتبع جامعه شناسی مورد نقد و بررسی باشد. فیلم فاقد مولفه های شناخته شده ژانر های مختلف تعریف شده در سینماست و اصولاً مشخص نیست که در چه ژانری ساخته شده است، اما آنچه مشهود است، اینکه، تهیه کنندگان فیلم بر این باور بوده اند که جامعه ایران، به دلیل محدودیت های موجود، دچار نقصان و عقده، نسبت به برخی مسائل و موضوعات چون بی حجابی، رقص، تفریح، خنده، تماشای سواحل خارج از کشور و دیدن فضاها و مناظر زیبای شهری و لوکیشن های متفاوت در خارج از کشوراست که به بهانه یک سفر مجانی می توان فیلمی دراین رابطه ساخت و با شگرد ها و حقه هائی که در آنونس تبلیغاتی فیلم به کار گرفته می شود، ساکنین چنین جامعه ای را به سالن سینما کشاند و رکورد شکنی کرد. متاسفانه فروش بالای فیلم، از صحت درستی چنین اندیشه ای حکایت دارد. اینکه چرا جامعه ما به اینجا رسیده است، موضوعی است که باید جامعه شناسان نسبت به آن پاسخ دهند. سوالی که اینجا هست اینکه تهیه کننده و کارگردان و علی الخصوص عطاران که مردم فیلم را بیشتر به نام او می شناسند، با تماشاچی نه چندان راضی از سالن سینما خارج شده، که عین فریب خورده ها می مانند، چه خواهند کرد. آیا این نمی تواند، آغازی بر کاهش اعتماد به عطاران و کارهای او باشد؟ اینگونه فیلمنامه های یکبارمصرف می توانند، ضررو زیان زیادی به باورواعتماد عمومی نسبت به عوامل تهیه فیلم و عطاران بعنوان یک هنرمند مردمی که طبعا نقشی فراتر از یک بازیگر دارد، بزند که با هیچ چیز دیگری قابل جبران نخواهد بود. حداقل ضرر چنین فیلم هائی برای عطاران این خواهد بود که تماشاچی بعد از این برای دیدن فیلم های او، گول آنونس های تبلیغاتی را نخورده و با مطالعه واستماع نظربینندگان فیلم، برای دیدن آن تصمیم خواهد گرفت.
          در راستای اندیشه فوق است که عجله برای ساخت فیلم، امکان نگارش یک فیلمنامه قوی را از آن گرفته و در نتیجه، فیلمنامه چنان ضعیف از آب درآمده، که در مقایسه با فیلم های هندی، باید به آنها صد آفرین گفت.
          "من سالوادر نیستم " را باید کپی فیلم " یک اصفهانی در سرزمین هیتلر" دانست. فیلم وحدت ومرحوم اصغرسمسار زاده، لوکیشن را فدای داستان می کند و لذا با حفظ زیبائی های مونیخ، فیلمی زیبا از آب در می آید که تماشاچی را تا آخر با خود همراه می کند. اما فیلم عطاران داستان را فدای لوکیشن می کند و سعی دارد به تماشاچی بلانسبت ندید، بدید، ایرانی که شاید هم به خاطر دیدن همین صحنه هاست که به سینما رفته است، چیزهائی را به رخ بکشد که بهتر از آنها در ایران وجود دارند، اما امکان نمایش عمومی نمی یابند، که من به آن زیبائی های پنهان می گویم، وارد معقولات نشویم.
          مقایسه رقص "باباکرم" وحدت، با ترفندی که برای نواختن ترانه باباکرم بکارمی برد با  رقص مزخرف " تربت سامبای" عطاران  که بنا بر درخواست مادر بزرگ از داماد بیمار!! خود انجام می گیرد، عیار دو فیلم را کاملا مشخص می کند. فیلم وحدت در نشان دادن صحنه هائی از جامعه آزاد آن روز آلمان غربی با اینکه جامعه ایرانی همچنان نیمه شهری و مذهبی بود، به کوچکترین خود سانسوری و ... متوسل نمی شود. اما فیلم عطاران که اتفاقا آنهم با هدف نشان دادن بخشی از آزادی های اجتماعی در برزیل ساخته شده است ( البته با نگاه به گیشه ) آنقدرصداقت ندارد تا کمی از خودسانسوری عبور و گوشه ای از واقعیات را همچون فیلم " یک اصفهانی در سرزمین هیتلر" به معرض نمایش بگذارد. دوربین در این فیلم در فضاهائی می چرخد که فقط بچه های حضور دارند، باغ وحش، شهربازی، آکادمی فوتبال و حتی صحنه ای نیز که از آنجلینا در حین آموزش فوتبال به بچه ها پخش می شود، با  کادر بسته فیلمبرداری می شود که مبادا کسی در ایران شلوار گرم کن ورزشی وی را ببیند؟ جالب تر از همه اینکه، وقتی الهام ( یکتا ناصر) از مادر بزرگ محتویات سوپ را می پرسد، وی به انگلیسی اولین چیزی که می گوید، وجود شراب در آن است. ولی تهیه کننده که تماشاچی را بی سواد فرض کرده، در زیر نویس از آوردن کلمه شراب خودداری می کند!!! شاید تهیه کننده ترسیده است بخاطر این کلمه، فیلم نیز مثل سایت های اینترنتی فیلتر شود؟؟؟!!!
          در این فیلم نیز مثل فیلم " فرش قرمز " ایرانی مقیم خارج دروغ گو و کلاهبردار معرفی می شود. توهین به ایرنیان مقیم خارج از کشور، در فیلم های عطاران بتدریج مرسوم می شود؟ آیا کسی ازعلت این امرخبردارد؟
شیخ بازی و ادای بچه مذهبی ها را در آوردن از سوی عطاران نیز از آن حرف هاست. نگارنده که نزدیک 20 سال در کشور های مختلف زندگی کرده است، هیچگاه جز از مامورین دولتی که به دلیل اجبار، برخی از مسائل را رعایت می کردند، از ایرانیان مسافر، هیچگاه چنین رفتارهائی را مشاهده نکرده بود. دکتر شریعتی در کتاب " بازگشت به خویشتن خویش" می نویسد:
دخترهای ایرانی در ایران از ماهی نر خانه خود رو می گیرند، ولی همین ها وقتی به خارج می آیند، از اتباع این کشورها در بی حجابی و حضور در مراکز خاص تفریحی و .... پیشی می گیرند. این واقعیت جامعه ماست، آقای عطاران.
در هر صورت برای مردمی که با هزاران مشکل مادی، معنوی، کاری و خانوادگی پای ماهواره می نشینند و با دیدن مستند " خانه های رویائی " گرفتاری های خود را فراموش و از آن حظ می برند، با تمامی احترامی که به عطاران قائلم، باید گفت که چرا وی با نمایشی مشابه، از این موضوع استفاده نکرده و جیب خود و تهیه کنندگان را پر نکند؟ اما برادر این فقط یکبار شدنی است، مطمئن باش، بار دومی در کار نخواهد بود. این ضرب المثل آویزه گوشت باشد:
" مسلمان از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود".
فیلم از لحاظ ساختاری، فیلمنامه، فیلمبرداری، انطباق وسائل داخل اتاق محل فیلمبرداری با وسائل اتاق یک هتل لوکس چند ستاره و... مشکل دارد اما چون قرار شد زاویه نگاه به آن متفاوت باشد از پرداختن به آنها در این مقال خودداری می شود.


نقدهای مرتبط با این اثر

پربازدیدترین نقدها

علی رضایی
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰
دشمن (Enemy)
نیکی و بدی که در نهاد بشر است، شادی و غمی که در قضا و قدر است، با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل، چرخ از تو هزار بار بیچاره‌تر است.ادامه مطلب
انگل (Parasite)
   انگل اگرچه نام یک بیماری در دستگاه گوارش بشر است اما نمونه روانی – سینمایی آن را به خوبی از دوربین بونگ جون هو به تماشا نشستم . فیلم ساز در این اثر با نمایش اخلاقیات در چارچوب شرایط و تلطیف آن بنابر سلیقه شخصیت ها یک روند تکاملی در سیر صعودی روان آدمی را شکسته است . از آنجاییکه همه فیلم های هو و مشخصا : «خاطرات قاتل» و «مادر» در کوشش تغییر اخلاقیات به واسطه شرایط و سائق های شخصی دست و پا می زنند ، «انگل» تا به امروز ضعیف ترین نمونه دیده شده...ادامه مطلب
معین رسولی
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰
عطر: داستان یک قاتل (Perfume: The Story of a Murderer)
عطر،داستان یک قاتل، فیلمی است برگرفته از کتابی با همین نام اثر پاتریک سوسکیند که پرفروش ترین کتاب سال 1985 نیز بوده است.ادامه مطلب
پلتفرم (The Platform)
پلتفرم دارای یک جهان بینی استعاره ای ترسیمی از ماهیت بشر است که علیرغم قرارگیری در ژانر وحشت ممکن است ترس آنی برای مخاطب ایجاد نکند اما ترس عمیقِ ادراکی ایجاد می کند که تامل و تفکر ژرفای مضمونی آن ترس را در ضمیر ناخودآگاهِ مخاطبِ عالی بنا می نهد.ادامه مطلب
عرشیا برجعلی
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰
پرندگان (The birds)
پس از شصت سال، هنوز مبهوت کننده و نفس گیر. کمتر فیلمی را مخصوصا در ژانر ترسناک میتوان پیدا کرد که حتی برای بار دوم، با وجود اطلاع تام بیننده از وقایع پیش رو، هنوز بتواند او را میخکوب کند. فیلم «پرندگان» هیچکاک شاهکاری است که با جلوه های ویژه اگزجره و به ظاهر پرطمطراق یا افکت های صوتی و موجودات خیالی مخاطب را به هراس نمی کشد، بلکه با چیزی این کار را می کند که شاید کسی فکر ترسیدن از آن را هم نکند!ادامه مطلب

نظرهای منتشر شده