ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد سریال دل, موفق در جذب مخاطب

نیما افراسیابی
۱۰ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

    "دل" عنوان سریالی به کارگردانی منوچهر هادی است که اینروزها در شبکه نمایش خانگی با استقبال بالایی مواجه شده است.

  

 "دل" عنوان سریالی به کارگردانی منوچهر هادی است که اینروزها در شبکه نمایش خانگی با استقبال بالایی مواجه شده است. ساخت این مجموعه نشان میدهد که بضاعت فیلمسازی در کشور با برآوردن سلیقه مخاطب فاصله چندانی ندارد و پتانسیل بالایی در این زمینه موجود است. در این نوشتار به دلایل موفقیت این سریال پرداخته میشود:

1- فیلمنامه قوی منطبق با پلات داستان که با ریتم مساعدی به جلو میرود و همنوایی مناسبی را میان المان ها ایجاد میکند.

2- تصویر سازی به جای دیالوگ محوری که باعث میشود مخاطب ارتباط بصری معقولی با داستان پیدا کند. تا جائیکه در مقاطعی کارگردان صرفا با تصاویر همراه موسیقی مضمون فیلم را به مخاطب منتقل میکند.  

3- انتخاب بازیگران حرفه ای و محبوب نه تنها کمک زیادی به جذب مخاطب میکند بلکه موجب میشود تا کاراکترها به نحو مناسبی شکل بگیرند. 

4- ایجاد تعلیق و غافلگیری های بجا که بیننده را با سریال درگیر و همراه میکند. بدینگونه فیلمساز موفق میشود تا تماشاگران را در بازه زمانی نسبتا طولانی با خود همراه کند.

5- دیالوگ ها دارای پختگی قابل قبولی هستند و کلیپ ها در مخاطب ایجاد هیجان و علاقه میکند. در تولید سریال قواعد ساخت یک ملودرام موفق به خوبی رعایت میشود.

6- پرهیز از گره ها و پیچیدگی های غیر ضروری سبب شکل گیری درامی روان و مهیج میشود. در این میان سمبل ها و موتیف های پرشمار و زاید جایی در فیلمنامه ندارند. 

7- روند غیر خطی فیلم به نحو مناسبی به جلو میرود و مشکلی در فهم داستان ایجاد نمیکند.  

8- سریال فاقد موضع گیری جانبدارانه در قبال رخدادها است و چارچوبی ایدئولوژیک برای جهت دهی داستان وجود ندارد. این موضوع باعث میشود که شعور مخاطب برای تحلیل و قضاوت آزاد و مستقل محترم شمرده شود.

9- تم سریال با دغدغه های مردم ارتباط نزدیکی دارد. فیلم در کنار ایجاد سرگرمی به مقولات و آسیبهای اجتماعی متنوعی می پردازد که هرکسی در زندگی روزمره اش تجربه میکند.

جمع بندی: 

وجود فضای رقابتی در شبکه نمایش خانگی، دور بودن از پیچ و خم های سازمانی در کنار کمرنگ بودن اعمال سلیقه ها و ممیزی های غیر ضروری از عوامل موفقیت سریال است.  اگرچه سریال "دل" دارای نقاط ضعفی نیز هست اما در ابعاد و جایگاه خودش اثری موفق محسوب میشود. این واقعیت که فیلمساز پس از چند اثر مبتذل و سخیف مجموعه قابل قبولی میسازد نشان میدهد که کارگردان روند رو به رشدی داشته است. آشنایی با ذائقه مخاطب و ارائه اثری پر زرق و برق و در عین حال حاوی مضامین اجتماعی در فضای کنونی که تفریحات اندکی برای خانواده ها به دلیل شیوع ویروس کرونا وجود دارد اقدامی شایسته و در خور توجه است.

-1

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است