ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم وقتی برگشتم..., پرورش شخصیت

هومن نشتائی
۲ سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه روزان
امتیاز منتقد به فیلم :

وقتی برگشتم ، فیلمی احساسی ، فانتزی و با رگه های نوستالژیک است. قصه این فیلم از زبان بهرام است. بهرامی که در کما به سر می برد و شخصیت های زندگی اش را به ما معرفی می کند. شخصیت هایی که هر کدام در جایی از دنیا زندگی می کنند و هر کدام شخصیت منحصر به فرد خود را دارند. و همه دست به دست هم می دهند تا بهرام برگشتی با شکوه از کما داشته باشد. بیشترِ مدت زمان فیلم بر سر معرفی شخصیت ها می گذرد. در سینمایی که همه پرسوناژ ها شبیه یکدیگرند. وجود تفاوت و...

وقتی برگشتم ، فیلمی احساسی ، فانتزی و با رگه های نوستالژیک است. قصه این فیلم از زبان بهرام است. بهرامی که در کما به سر می برد و شخصیت های زندگی اش را به ما معرفی می کند. شخصیت هایی که هر کدام در جایی از دنیا زندگی می کنند و هر کدام شخصیت منحصر به فرد خود را دارند. و همه دست به دست هم می دهند تا بهرام برگشتی با شکوه از کما داشته باشد. بیشترِ مدت زمان فیلم بر سر معرفی شخصیت ها می گذرد. در سینمایی که همه پرسوناژ ها شبیه یکدیگرند. وجود تفاوت و دنیایی رنگارنگ نفسی تازه محسوب می شود. وحید موسائیان با اتخاب درست شیوه روایت توانسته به هدف خود تا حد زیادی نزدیک شود. کارگردان ماجرا را خطی و یکنواخت تعریف نمی کند. بلکه برای اجرای فیلمنامه از تکنیک هایی مانند فلاش بک و نریشن استفاده شده است. استفاده از این تکنیک ها مهارتی را می طلبد که ثبات روایت را حفظ کند. با وجود تمام اینها فیلم انسجام خود را از اول تا انتها حفظ کرده ، بدون اینکه ذهن مخاطب را در چاله سردرگمی فرو کند. فیلم بازگو کننده عشق است. عشقی که فراموش شده و با برگشت بهرام قرار است دوباره شکل بگیرد. عشقی که قرار است دوباره یک خانواده را به یکدیگر متصل کند. شاید ما در فیلم بیشتر شاهد خیانت و دوری و تنهایی باشیم. اما تمام اینها به عشقی ختم می شود تا تمام شخصیت ها سر جای اصلیشان بازگردند. این فیلم از کلیشه دوری کرده است و دیگر شبیه یک فیلم نیست. این فیلم فقط به درگیر کردن گوش و چشم مخاطب بسنده نکرده است. و وارد ذهن و قلب مخاطب شده است. و موجب شده تا مخاطب فیلم را با قلب و با ذهن خود ببیند. تا لایه ای دیگر از این دنیا را کشف کند. فیلمی فانتزی که از دغدغه های ساده دنیا به دور است. فیلمی که شخصیت های آن هر کدام رفتار های خاص خودشان را برای ایجاد جذابیت دارند. شاید به نظر برسد که بسیاری از شخصیت ها در فیلم اضافه هستند. اما وجود همه شخصیت ها برای ایجاد لایه عمیق تری از عشق ضروری است. اما شاید در انتهای فیلم مرگ خاله قشنگ و خاله فرنگ (که کمی مبهم و نامعلوم بود) غیر ضروری به نظر می رسید. وقتی قرار است همه چیز درست شود مرگی چنین غیر منتظره چه دلیلی می تواند داشته باشد. اما شاید برای توجیه این قضیه بتوان گفت : آدم به ازای بدست آوردن هر چیز ، چیز دیگری را از دست می دهد. فیلم از لحاظ ساختاری هم حرف برای گفتن دارد. از طراحی صحنه فوق العاده شروع کنیم که کاملا با فیلمنامه و ابعاد شخصیتی همخوانی دارد ، و در القای حس کمک به سزایی به کارگردان کرده است. از طرفی دوربین آرام و بی تنش و قاب بندی های خنثی به منظور درستی استفاده شده و تدوین روان به اتصالِ منسجم نماها کمک کرده است. و موسیقی نیز به اصطلاح فوت کوزه گری آخر کار است.

وقتی برگشتم ، فیلمی احساسی است که می تواند مخاطبان خودش را داشته باشد و بیننده را به فکر فرو ببرد. حس و حالی که این فیلم برای مخاطب ایجاد می کند ، فراموش شدنی نیست و می تواند دلنشین باشد.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است