ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم ایمان, Ordet, نقد فیلم ایمان

مهران داور
۶ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعنگارنده
امتیاز منتقد به فیلم :

نقد فیلم


فیلم Ordet (ایمان؛ فرقه؛ کلمه)

فیلم Ordet (ایمان؛ فرقه؛ کلمه)فیلم Ordet (ایمان؛ فرقه؛ کلمه)


این فیلم فوق العاده وصف ناپذیر به زبان دانمارکی توسط درایر که با فیلم مصائب ژاندارک شناخته شده است، کارگردانی شده است و برنده چندین جایزه منجمله جایزه شیر طلایی گشته است. 


داستان فیلم در روستایی در دانمارک توصیف می گردد. در این روستا، پیرمردی به نام یورگن همراه سه پسر و عروسش زندگی می کند. یورگن پیر چونان کیرکگارد دانمارکی مردی بسیار با ایمان است و لحظه لحظه زندگی اش یادآوری نام خداوند و عیسای مسیح (ع) است: سر سفره غذا بدون یادآوری نام خدای مسیحی نمی نشیند، هر اتفاقی که برایش رخ می دهد منجر به شک او به کم ایمانی سهوی خود می گردد و بسیاری موارد که ایمان قوی او به مسیح و خداوند را نشان می دهد. اما یورگن پیر با تمام ایمان و درستکاری ای که دارد، بهیچ عنوان حاضر به نمایش عبادت خود در ملاعام نیست؛ به کلیسا نمی رود و در مجالس دینی ای که روستاییان به مناسبت دعا برگزار می نمایند هرگز شرکت نمی نماید (شباهت یورگن و یکی از پسرانش به سورن کیرکگارد دانمارکی). 

یورگن پیر سه پسر و یک عروس دارد. یک پسرش در دانشگاه الهیات خوانده است و آنقدر سخت درس خوانده که اکنون دچار بیماری روانی اسکیزوفرنیا گردیده است و انباشته از توهم است تا جاییکه خود را عیسی مسیح (ع) می پندارد و کودکان را تقدیس و تطهیر می نماید و دائم و با صدای بلند بندهایی از انجیل را تکرار می کند. اما بیماری کاملا" بی آزار و دوست داشتنی است. 

پسر دوم اما همراه همسرش لاادری هستند نه به وجود خداوند باور دارند و نه به عدم آن و زندگی خانوادگی خود را پیش می گیرند. پسر سوم هم بدون اینکه کاری به ایمان و خدا داشته باشد، عاشق دختر یکی از روستائیان مسیحی افراطی ارتدوکس می گردد. 

با تمام اصرارها، روستایی با ایمان افراطی اجازه ازدواج دخترش را با پسر یورگن نمی دهد و دلیل آن را هم "با ایمان تر دانستن خود نسبت به یورگن پیر" عنوان می نماید. وی ادعا می کند که کسی که مومن باشد اما ایمان خود را در کلیسا و ملاء عام به نمایش نگذارد، یا بی ایمان است یا کم ایمان. 

در نهایت ایمان خود را از نوعی متفاوت با ایمان یورگن و پسرش می داند. 

در همین اثنا، فرزند و همسر پسر لاادرای یورگن بر اثر  زایمان فوت می کند و اینجاست که خرافه در ذهن روستایی ارتدوکس افراطی اوج می گیرد و این اتفاق را به کم ایمانی یا بی ایمانی یورگن پیر نسبت می دهد......... ........ 


دیدن این فیلم قدیمی اما بسیار جذاب در باب زندگی و آرای سورن کیرکگارد را به کلیه فلسفه دوستان و علاقه مندان فیلم توصیه می نمایم. 


روستایی افراطی ارتدکس، مشابهت های رفتاری و گفتاری و عقیدتی بسیاری با افراطیون جوامع مختلف عصر امروز در سایر ادیان و فرق دارد و این تشابه برای بیننده فیلم بسیار جذاب امهران داور

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است