ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

یادداشتی بر فیلم دیدن این فیلم جرم است!, جرمی به رنگ و لعاب آژانس شیشه‌ای

هدی مقدسی
۲ سال پیش - ۱ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

و در این برهوت سینما چه چیزی بهتر از اینکه مجرم باشی و فیلمی ببینی که لذت ببری! لذت سینما...

جرمی به رنگ و لعاب آژانس شیشه‌ای!

صدای خنده دخترانه‌ای که توی مخت می‌رود و فکر می‌کنی با فیلمی در حد عصرهای جمعه شبکه یک طرفی، اما در کمتر از یک دقیقه، با نمایی هوشمندانه و اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی شکه می‌شود. مردی مسن به زنی با حجاب چادر توهین می‌کند ولی قضیه به همینجا ختم نمی‌شود، تعقیب و گریز و خشونتی که از پشت شیشه ماشین زن شاهدش هستیم نفس را حبس می‌کند. 

شروعی نفسگیر با نماهایی بسته و هوشمندانه و موسیقی تاثیرگذار و به‌جای حبیب خزائی‌فر،و نقطه ی اوج آغازینی که هنوز تمام نشده. زن می‌گریزد و به مرد-امیر با بازی مهدی زمین‌پرداز- می‌رسد، و اینجاست که پس از این همه کشمکش تلاقی آغاز می‌شود.

«دیدن این فیلم یک جرم است» از کارگردانی که کارنامه‌ای نه چندان شناخته شده دارد، فیلم عجیبیست، یک آژانس شیشه‌ای امروز با سکانس‌های نفس‌گیر حاتمی‌کیایی که به حق با دیالوگهایی مناسب و به‌جا و فرمی که به سینمای مدرن تنه می‌زند، درگیرت می‌کند.

میزانس‌هایی در عمق با دوربینی که همراه شخصیت‌هاست و جغرافیا را بدون تاکید روی المانهای آشنای مخاطب از طبقه خاص قهرمان به درستی می‌سازد، و قصه‌ای که شاید گفتنش جسارتی به قدرت حوزه‌هنری می‌خواهد، فیلم رضا زهتابچیان را می‌سازد. فیلمی که به نظر فرمولی مشخص از آژانس شیشه‌ای را دنبال می‌کند، بهانه‌ای برای شروع، درگیری، صحنه آهسته گرفتن اسلحه و گروگانهایی که اینبار محکومند نه شاهد!

فیلم در ادعای خود موفق است، حرفهایش را بی‌پرده می‌زند و کارگردانی روان و سیالش هرچه می‌خواهد از تماشاگر می‌گیرد، از تشویق‌هایش روی دیالوگهای طعنه‌وار تا سکوت و لب‌گزیدنش روی صحنه‌های پایانی و لذتش از قدرت سرداری که با شمایلش «سردار سلیمانی » را به یاد می‌آورد.

فیلم با تمام هنرنمایی‌اش در برآوردن حس مخاطب کمی ناتوان و شاید محتاط عمل می‌کند،انگار علاقه‌ای به احساساتی شدن آدم‌ها و اشکهایشان ندارد، حس همذات‌پنداری تا جایی جلو می‌رود که لب برچینی و منتظر اتفاق بعدی باشی، فیلم بیش از احساساتی شدن تماشاگر و جمع کردن طرفدار روی عقایدش، سینماست، سینمایی که قصه می‌گوید، اکشن می‌سازد و حرف هم می‌زند. و در این برهوت سینما چه چیزی بهتر از اینکه مجرم باشی و فیلمی ببینی که لذت ببری! لذت سینما...

پانوشت: شاید بهترین پایان ممکن و دری که بستنش تماشاگر را دچار شعف می‌کند!

4

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

Guest User
۲ سال پیش
درود، یکی از بهترین و منصفانه ترین نقدهایی که درین چند روز به این فیلم پرحاشیه خواندم نقد خانم مقدسی بود. و براستی که "در این برهوت سینما چه چیزی بهتر از اینکه مجرم باشی و فیلمی ببینی که لذت ببری! لذت سینما..."
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
سید مقداد علوی
۲ سال پیش
بنده هم کاملاً با کامنت قبلی موافقم و واقعاً منصفانه ترین نقدی بود که در مورد این فیلم نوشته شده بود چون نقدهای دیگر کاملاً اعلام نظرهای شخصی در غالب نقد بود و او که با این نگاه همسو بود به شدت تعریف کرده بود و کسی که غیر همسو بود به شدت کوبیده بود به هر حال با تمام نقدهایی که به این فیلم هست به نظر میرسه ارزش دیدن را داره
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
سید تنها
۲ ماه پیش
از بین همه صنف هایی که در فیلم نقش ایفا میکنند(سپاهی،نیروی انتظامی،بسیجی،دولتی،روحانی و ....) تنها صنفی که همه بازیگران آن صنف ،نقش منفی در فیلم دارند، صنف روحانیت است!! طلبه بسیجی، روحانی شاغل در دستگاه حکومت و مرجع تقلید هر سه نقش منفی در این فیلم دارند برخلاف دیگر نقش ها که بعضا یا اصلا بازیگر نفش منفی ندارند،مانند سپاه پاسداران ،یا اگر دارند نقش مکمل مثبت هم دارند مانند صنف بسیجیان!! بهمین خاطر بنظر بنده اصلا این فیلم قابل مقایسه با آزانس شیشه ای نیست با تشکر
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
حسین رستگار مقدم
یک ماه پیش
دو ساعت پیش دیدمش، عجب فیلم تاثیر گذاری بود،خوابم نمیبره چرا اینقدر یک سری نقد توهین به شعور خواننده است چون دوست ندارن حرف فیلم رو خود فیلم رو میزنن در حالی که خیلی قشنگ ساخته شده بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ: