ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم پنج پا دورتر, Five Feet Apart, جدایی عاشقانه

علی قربانی گرمکی
۳ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

Five Feet Apart (2019) PG-13   |  116 min   |  Drama, Romance کارگردان : جاستین بالدونی تهیه‌کننده : جاستین بالدونی کیتی اسکولمن   فیلم‌نامه‌ نویس : میکی دوگتری توبیاس آیکونیس بازیگران : کول میچل اسپراوس هالی لو ریچاردسون موضوع فیلم در مورد عده ای نوجوان مبتلا به بیماری نادر  فیبروز سیستیک که موجب مشکلاتی برای آنها شده که به راحتی قادر به فعالیت های اجتماعی همانند سایر افراد معمولی نیستند. قبل از پرداختن به روایت عاشقانه فیلم باید به...

Five Feet Apart (2019)

PG-13   |  116 min   |  Drama, Romance
کارگردان : جاستین بالدونی
تهیه‌کننده : جاستین بالدونی کیتی اسکولمن  
فیلم‌نامه‌ نویس : میکی دوگتری توبیاس آیکونیس
بازیگران : کول میچل اسپراوس هالی لو ریچاردسون

موضوع فیلم در مورد عده ای نوجوان مبتلا به بیماری نادر
 فیبروز سیستیک که موجب مشکلاتی برای آنها شده که به راحتی قادر به فعالیت های اجتماعی همانند سایر افراد معمولی نیستند.

قبل از پرداختن به روایت عاشقانه فیلم باید به بحث روایت بی نظیر فیلم از این بیماری نادر پرداخت به طوری که بالدونی سعی دارد به صورت تدریجی مخاطب را با این بیماری و شرایط خاص آشنا کند و تقریبا در این امر موفق بوده به طوری که در آخر فیلم شما اطلاعات کلی و خوبی نسبت به این بیماری در قالب فیلمی عاشقانه پیدا میکنید.
البته Haley Lu Richardson در نقش stella بسیار خوب توانسته مخاطب با زبانی عامیانه و ساخت یک وبلاگ و‌ضبط ویدیو و تمریناتش با will با بیماری آشنا کند که نشان میدهد بالدونی از خلاقیت خود استفاده کرده تا با استفاده از زبان عامیانه و غیر تخصصی مخاطب را آشنا کند با شرایط این بیماری که بسیاری از آن غافل هستند.

در روایت عاشقانه فیلم نیز بالدونی بر خلاف سبک تدریجی در آشنایی با بیماری سبکی با پستی و بلندی بین روابط will و stella انتخاب کرده که سبب شده با فیلم عاشقانه ای یکنواخت مواجه نباشیم.
آشنایی بین will و stella نیز از این سبک جدا نبود به طوری که ابتدا آشنایی این دو همراه با مشاجره لفظی بود به دلیل اینکه will نسبت به  علاج بیماری ناامید بوده ولی بوسیله ارتباطش با stella و عشقی که بین این دو صورت گرفت سبب شد تا will ذره ذره امید به مبارزه کردن با بیماری را پیدا کند و حتی در آخر فیلم که stella را که دلسرد شده بود نسبت به بیماری نجات دهد و در واقع will در فرآیند فیلم از یک فرد ناامید و تسلیم به یک مبارز و امیدوار تبدیل شد.

مهم ترین بحث داستان عاشقانه فیلم نیز بحث ارتباط فیزیکی این دو بوده که به سبب شرایط خاص بیماری مجبور به جدایی بودند و همین نکته سبب شده تا ارتباط بین این دو همراه با فاصله پنج قدمی داستان عاشقانه فیلم را حساس تر کند به طوری که stella به خاطر این مسئله و عشق شدیدش به will از ادامه مسیر مبارزه با بیماری متنفر میشود.
بحث لمس شدن و در آغوش گرفتن در ابتدای فیلم همراه با دیالوگ زیبای stella مخاطب را کم کم با مشکل ارتباطی بین این دو آشنا کرد،به طوری که این دیالوگ تاثیر گذار حساسیت این فاصله اجباری همیشگی آنها را که موضوع و مشکل اصلی رابطه بین آن دو بود بیشتر کرد.
در پایان فیلم نیز که will با به شکست خوردن علاج و آزمایشات بیماری مجبور به جدایی از stella که از بیماری نجات پیدا کرده بود شد با ایجاد یک قاب زیبا توسط will و یک نامه عاشقانه به stella سبب ایجاد یک فضای بسیار عاشقانه و احساسی بین این دو شد که مخاطب را غرق بین رابطه این دو میکند.
بی شک این شروع و پایان فیلم سبب شد تا روایت این داستان زیبای عاشقانه با موضوع جدید خود جذاب تر شود.

فیلم زیبای ۵ پا دورتر را که هم
 از لحاظ تعریف و آشنایی این بیماری
 و نیز به خاطر مشکل ارتباطی حساسی که بین will و stella
وجود دارد را یک فیلم درام و عاشقانه جذاب می‌کند.
امیدوارم از تماشای آن لذت ببرید
 

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است