ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم بروکلین, Brooklyn, نگاهی به فیلم بروکلین : برنده بفتا (اسکار انگلیسی) 2015

محمد تقی زاده
۴ سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعبانی فیلم
امتیاز منتقد به فیلم :

بروکلین بر اساس رمان کولم تویین فیلمی اقتباسی درباره مهاجرت دختر ایرلندی به امریکا است . فیلمی که خیلی دیر به نقطه عطفش میرسد و تماشاگر در یک سوم ابتدایی با تصاویر و قصه ای یکنواخت و کسل کننده روبرو است و در انتها هم خیلی مبهم و سریع پایان میابد و دوباره تماشاگر را با تردید و تعجب از دنیای فیلم خارج میکند . ولی در طول 112 دقیقه ای که از فیلم میگذرد با داستان و روابط نسبتا جذاب و دراماتیکی در ایرلند و امریکا همراه هستیم که سبب میشود تماشاگر...

بروکلین بر اساس رمان کولم تویین فیلمی اقتباسی درباره مهاجرت دختر ایرلندی به امریکا است . فیلمی که خیلی دیر به نقطه عطفش میرسد و تماشاگر در یک سوم ابتدایی با تصاویر و قصه ای یکنواخت و کسل کننده روبرو است و در انتها هم خیلی مبهم و سریع پایان میابد و دوباره تماشاگر را با تردید و تعجب از دنیای فیلم خارج میکند . ولی در طول 112 دقیقه ای که از فیلم میگذرد با داستان و روابط نسبتا جذاب و دراماتیکی در ایرلند و امریکا همراه هستیم که سبب میشود تماشاگر خیلی هم از تماشای فیلم ناراضی نباشد.

الیس با بازی سایرس رونان دختری پاک و معصوم و تا اندازه زیادی ساده لوح و به قول معروف از دنیا بی خیر است که با هدف پیشرفت و یافتن شغل و درآمد بیشتر راهی بروکلین (که محلی برای اقامت ایرلندی های ساکن امریکاست) میشود . سختی های سفر با کشتی و نبود همراه و همزبان صمیمی از یکطرف و دلتنگی های غربت و تنهایی الیس سبب میشود که زمان نسبتا زیادی طول بکشد تا الیس در وطن جدیدش جا بیافتد و با ورود پسر ایتالیایی گرم مزاج سردی درونی الیس از بین برود و فیلم هم تا حدی از حالت کسالت بار ابتدایی اش خارج شود. پس از فوت خواهر الیس او مجبور میشود که به ایرلند برگردد و گره اصلی فیلم از همین جا شروع میشود که او بین معشوقه ایتالیایی و بروکلین امریکا و شهر کوچکش در ایرلند با آدم های نسبتا فضول و حرافش و البته خانواده و دوستان صمیمی اش کدام را انتخاب میکند  و گرایش اصلی اش به مهاجرت و پیشرفت تا چه حد جدی و اساسی است.

الیس نشان میدهد که همانطور که گفته شد خیلی ساده لوح و بی آلایش است و این سادگی اگرچه با چهره و بازی خوب رونان اصالتا ایرلندی به خوبی نمایش داده میشود ولی باعث میشود که الیس خیلی زود در بروکلین جذب مرد ایتالیایی شود و با او ازدواج کند و وقتی هم که به ایرلند برمیگردد دوباره گرفتار مسائل عاطفی فوت خواهر و دلبستگی به مادر و دوستان و شهرش شود تا جاییکه حتی شائبه رابطه جدید با همشهری ثروتمندش در ایرلند هم بوجود میاید و الیس بدون توجه به رابطه احساسی اش با پسر ایتالیایی به معاشرت و رابطه جدید با پسر ایرلندی مشغول شود تا اینکه...

پایان فیلم و بازگشت الیس به ایرلند از آن جهت مبهم است که اگر رییس سابق الیس خبر آگاهی از ازدواجش در بروکلین را نمیداد معلوم نبود که الیس با چه معیار و تفکری میخواست رابطه اش را با پسر ایرلندی ادامه دهد و نامه های پسر ایتالیایی را بی پاسخ رها کند؟ سکانس حضور رییس سابق قطعا سکانس مهم و نه اضافی و زایدی است که رویکرد اصلی فیلمساز را برای مهاجرت نشان میدهد. الیس باید به یاد بیاورد که اینجا همان شهر شایعه ساز و بدون پیشرفت و آینده است که بخاطرش مهاجرت کرده و از این روست که الیس خیلی سریع و ناگهانی رابطه جدیدش را به هم میزند و عازم بروکلین و معشوقه ایتالیایی اش میشود.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است