ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
0
محمود نامی
۵ سال پیش - ۵ دقیقه مطالعه

" روزهای فراموش نشدنی "

طی 10 روز گذشته، فشردگی نمایش فیلم ها و لزوم نقد آن ها، مجال نقد خود جشنواره را تا حدودی زیادی از منتقدین محترم سلب نمود. یادداشت زیر سعی دارد تا در پایان سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر،  به...

طی 10 روز گذشته، فشردگی نمایش فیلم ها و لزوم نقد آن ها، مجال نقد خود جشنواره را تا حدودی زیادی از منتقدین محترم سلب نمود. یادداشت زیر سعی دارد تا در پایان سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر،  به نکاتی در ارتباط با این جشنواره اشاره نماید:

 سال ها پیش در پایان مسابقات لیگ برتر فوتبال کشورمان، زمانی که یکی از تیم های مطرح تهرانی، بعد از یک سال تلاش بی وقفه، قهرمان این لیگ شده بود، در پایان آخرین مسابقه این تیم، کاپ و مدال های قهرمانی به صورت فله ای، تحویل مدیر عامل باشگاه شد تا آن را به مربیان و بازیکنان تیم مذکور تحویل دهد. این بدترین نوع  پایان یک لیگ فوتبال و ارزش قائل شدن به زحمات یک تیم محسوب و در عین حال نوعی بی احترامی به کادرسرپرستی و مربی گری آن تیم و تماشاگرانی تلقی می شد که آمده بودند تا در جشن قهرمانی تیم خود مشارکت داشته باشند.

          حدیث عدم پخش زنده مراسم اختتامیه جشنواره فجر نیز دست کمی از این نوع برخورد اما این بار در صحنه هنر نداشته است، آن یکی در زمین فوتبال و در میان نگاه هزاران نفر تماشاچی حاضر و در حال نظاره از تلویزیون رخ داد و این یکی در حین برگزاری مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجراتفاق افتاد. ما افتخار می کنیم که صاحب ده ها کانال تلویزیونی هستیم، کانال هائی که از اسامی دهان پرکنی چون نسیم، تماشا، شما، نمایش، پویا، مستند و .... برخوردارند، این کانال ها که قرار بود، کاربرد تخصصی داشته باشند، متاسفانه در بزنگاه های متعدد ناپدید می شوند و بدینگونه ماهیت وجودی خود را زیر سوال می برند.

          برای یک شبکه هنری، تفریحی و فرهنگی، کدام مراسم و برنامه ای مهمتر از برگزاری بزرگترین جشنواره سینمائی کشور می توانست، باشد، که آن را جایگزین پخش زنده مراسم چنین برنامه ای نماید؟ آیا این امکان وجود نداشت که همچون مسابقات فوتبال خارجی که عموماً با تاخیر هر چند کوتاه پخش می شوند، در اینجا نیز تمهیداتی اندیشیده می شد، که برنامه اختتامیه این جشنواره دولتی نیز بدانگونه پخش شود تا خیل عظیم علاقمندان به سینما که امکان حضور در سالن محل اهدای جوایز پیدا نمی کنند، نا امید و مایوس نگردند؟.

          جشنواره تمام شد. با همه خوبی ها و بدی هایش، با همه کاستی و ناکاستی ها که بیشترین آن در را زمان نمایش فیلم ها، برنامه های مصاحبه، استقبال از هنرمندان و در نهایت طبق معمول در مراسم اختتامیه شاهد بودیم. استقبال خوبی از فیلم های اکران شده بعمل آمد، تقریباً همه فیلم های حاضر در جشنواره در پایان نمایش، با تشویق تماشاچیان روبرو شدند، این تشویق بعضاً نه بدلیل خوب بودن فیلم، که بخاطر تلاش کادر سازنده آن و در جهت ارج نهادن به هنر بوده است و این طبیعی بود فیلمی که به مذاق تماشاچیان بیشتر خوش می آمد، در نتیجه بیشتر مورد تشویق قرار می گرفت و فیلم دیگری کمتر، ولی همین فیلم ها و سازندگان آن نیز مورد تشویق و تکریم تماشاچیان قرار می گرفتند که ناشی از درک، شعور، متانت و ادب بالای تماشاچیان حاضر بوده است که باید به آن قدر نهاد. تماشاچی فهیم و آشنا به مسائل سینما، در هر صورت، چشم خود را به رای هیئت داوران دوخت، در نهایت به آراء صادره احترام گذاشت و با بستن پرونده جشنواره حاضر، به امید جشنواره سال آتی نشست.

·        سلام خانم،

·        سلام،

·        می بخشید، ممکن است یک بلیط هم برای من بخرید.

·        نه ، عذرمی خواهم، در اینصورت حق آنهائی را که ساعت ها در این صف ایستاده اند را ضایع خواهم کرد.

·        ممنون

·        متشکرم

          این تکیه کلام بسیاری از خانم ها و آقایانی بود که در ابتدای صف خرید بلیط فیلم ها در محل سینماهای نمایش دهنده آن ایستاده بودند و در مقابل خواست افراد خارج از صف، با احترام به آنان گوشزد می کردند که حق و عدالت را رعایت کنند. حق و عدالتی که از طبعاً از داوران جشنواره نیز انتظار داشته است.

          این تماشاچی را باید قدر نهاد.

          بعنوان یک نویسنده و منتقد، بعضاً در پایان فیلم، نظر برخی از تماشاچیان را نسبت به فیلمی که دیده بودند، جویا می شدم. همانند یک منتقد و تحلیل گرمسائل سینمائی، چنان حول فیلم و نقاط ضعف و قوت آن صحبت می کردند که انسان را به وجد می آورد. این واقعیتی است انکار نشدنی که نسل جوان ایران، درک خوبی از مسائل مختلف دارد و همین امر است که عامل موفقیت آنان در عرصه های علمی، فرهنگی ، اقتصادی، سیاسی و ..... چه در داخل و چه در خارج از کشور شده است و این روندی است که قطعاً به رشد، توسعه و بالندگی هر چه بیشتر کشورعزیزمان خواهد انجامید.

          سینمای ایران جزو افتخارات جمهوری اسلامی ایران است، این سینما قابلیت شناساندن ایران و پیشرفت های آن در عرصه های گوناگون را دارا است. لذا باید به جشنواره فیلم  فجر از منظرمنافع ملی نگاه کرد و آنرا در حد و شان و اعتبار جمهوری اسلامی سازماندهی و برگزار نمود. ضمن اینکه به دست اندرکاران این صنعت و هنر ارج نهاد و آنان را سربازان فرهنگی این مرز و بوم به حساب آورد. سینمای امروز ما سینمای روشنفکری دهه 50 نیست، سینمای واقع گرا و همراه است.

از امروز تا جشنواره سی و پنجم فیلم فجر، یک سال فرصت داریم، این زمان کمی برای تامل و تفکر نسبت به آنچه گذشت، و آنچه در پیش رو است، نمی باشد. اگر بخواهیم، جشنواره بهتری در سال آینده و سال های بعد داشته باشیم، همه باید متحول شویم، از دست اندرکاران برگزاری جشنواره گرفته تا صدا و سیما و سازندگان فیلم های آتی و ما بعنوان ناظرین در رسانه و تماشاچیان فهیم و با دانش این سینما و این مرز و بوم.

          امید است آقای حیدری دبیرمحترم جشنواره سال آتی، نسبت به کمی و کاستی های موجود در جشنواره برگزار شده، عنایت بیشتری مبذول و با الگو قرار دادن جشنواره های مشابه در بسیاری از کشورها و ایجاد زمینه تعامل و همکاری بیشتر با نهاد های ذیربط، صدا و سیما، اهالی سینما و رسانه ها بتواند جشنواره ای به مراتب بهتر و به یاد ماندنی تر را برگزار نماید.

          در طول مدت برگزاری سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، دست اندرکاران سایت وزین سلام سینما زحمت بسیار زیادی کشیدند تا اخبار و تحولات جشنواره را با پوشش مناسب و در کوتاه ترین زمان ممکن، به اطلاع مخاطبین بیشمار خود برسانند، باید به آنان خسته نباشید، گفت.

در ارتباط با نقد هائی هم که از برخی از فیلم ها به صورت اختصاصی از طرف دوستان همکار در این سایت بعمل آمد، باید گفت که نظر یک منتقد، الزاما نمی تواند معرف و بیانگر نظرات همه دوستان و مراجعه کنندگان به سایت تلقی شود، منتقد نظر خود را بدون پیش داوری و غرض ورزی و عناد با این و آن و یا خدای نکرده در تقابل با مصالح کشور و جامعه بیان می کند و آن را در معرض قضاوت عموم قرار می دهد. طبیعی است که خواننده نقد نیز می تواند، نظر موافق و مخالف نسبت به آن داشته باشد. در یک جامعه مدنی، نظر هر کسی برای خودش محترم است، سایت سلام سینما نیز خوشبختانه این امکان را فراهم آورده است که مراجعه کنندگان به سایت، نظرات خود را به صورت کامنت زیر مطالب درج نمایند. لذا یک ارتباط دو طرفه بین منتقد و خواننده مطلب همواره وجود داشته است که باید به آن در راستای تضارب آراء و افکار ارج نهاد. در طول مدت برگزاری جشنواره شاهد بودیم که مراجعه کنندگان به سایت، نهایت ادب و متانت و احترام را در ارتباط با ارائه نقطه نظرات خود نسبت به یک فیلم و یا نقد یک منتقد بعمل آوردند، که از همه آنها تشکر می کنیم.

امیدوارم سال آینده شاهد فیلم هایی به مراتب بهترو تاثیر گذار تر و برگزاری جشنواره ای بدون عیب و نقص و روزهای مفرح و شاد برای همه مردم عزیز کشورمان باشیم.

           به امید آن روز.