ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد سریال بازی تاج و تخت, Game of Thrones, دنیای اسرارآمیز افسانه ها

سامان پارسی
یک سال پیش - ۴ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه بهار
امتیاز منتقد به فیلم :

بازی تاج و تخت بر اساس رمان ترانه آتش و یخ اثر جرج مارتین، درباره هفت پادشاهی است که هر کدام در سودای قدرت در ابری از سیاست ورزی، توطئه، افتخار، فریب، دسیسه و وحشی گری سعی در نابودی حریف و قدرت مطلق شدن دارد.

بازی تاج و تخت، Game of Thrones

سازنده: دیوید بنیف، دی.بی. وایس، بر اساس ترانه آتش و یخ، اثر: جرج آر.آر. مارتین، موسیقی: رامین جوادی، بازیگران: شون بین(ند استارک)، سوفی ترنر(سانسا استارک)، میسی ویلیامز(آریا استارک)، کیت هارینگتن(جان اسنو)، لینا هیدی(سرسی لنیستر)، پیتر دنکلیج(تیرین لنیستر)، امیلی کلارک(دنریس تارگرین)، محصول: شبکه HBO..

بازی تاج و تخت نبردی است میان هفت خاندان پادشاهی برای کسب قدرت، و توطئه ها و دسیسه های پشت پرده برای از بین بردن رقیبان.

دنیای اسرارآمیز افسانه ها

سامان پارسی

بازی تاج و تخت بر اساس رمان ترانه آتش و یخ اثر جرج مارتین، درباره هفت پادشاهی است که هر کدام در سودای قدرت در ابری از سیاست ورزی، توطئه، افتخار، فریب، دسیسه و وحشی گری سعی در نابودی حریف و قدرت مطلق شدن دارد. سریال به خوی طغیانگر انسان برای کسب قدرت مطلق، در جهانی که ترکیبی از افسانه و اسطوره و تاریخ است را با روایت های منسجم و داستانی هیجان انگیز به تصویر کشیده است. جهان سریال هم چون فیلم ارباب حلقه ها ترکیبی از واقعیت و خیال است که انسانها در کنار اژدها و مردگان متحرکی که از درون تاریکی و سرما قصد نابودی انسان را دارند ترسیم شده است. انسجام روایت های اصلی و هارمونی روایت های فرعی با آن و شخصیت پردازی عالی همراه با صحنه پردازی و فیلمبرداری و جلوه های ویژه ایی که ترکیبی بی نقص را به وجود آورده در تمام لحظاتِ سریال مخاطب را در هاله ایی از افتخار و هیجان و تعلیق غرق می کند. 

از مهمترین ویژگی های سریال ورود بی درنگ به سلسله اتفاقاتی بود که در پس هر کدام روایتی فرعی برای معرفی هفت پادشاهی برای مخاطب داشت، داستان هایی که با وجود جنگ ها و کشته شدن شخصیت های مختلف و قسمت های زیاد به شکلی عالی توانست مخاطب را مشتاق به ادامه آن نگه دارد. بی شک بازی تاج و تخت یکی از بهترین سریال هایی است که ساخته شده و به خوبی توانسته با الهام از اسطوره و افسانه و برخی وقایع تاریخی اروپا مانند ایزابلا ملکه ظالم فرانسه در قرن 14 یا شوالیه های قرون وسطی به شکلی بی نقص در تمام لحظات پیش رود. حذف محبوب ترین شخصیت های سریال مانند ند استارک و کاتلین همسرش در یک عروسی خونین یا مرگ جان اسنو و زنده شدن دوباره ش مخاطبان سریال را غمگین و شگفت زده کرد. اما داستان بدون هیچ گونه ضعفی به خوبی پیش رفت و در تمام لحضات توانست به بهترین شکل ممکن در کیفیتی مطلوب پیش رود.

میل به قدرت مطلق و طغیانگری یکی از ویژگی های انسان است که در صورت فراهم شدن شرایط به هر شکلی ممکن است در انسان نمایان شود. قدرت مطلق در ابتدایی ترین حالت انسان را دچار توهم خدا گونه ای می کند که هر امری را اخلاقی و ارزشی می داند. سرسی نمونه دقیق انسانی است که با رها کردن خوی طغیانگرش همه چیز را برای رسیدن به اهدافش از بین می برد حتی عروس و فرزندش را و هیچ ترسی ار کشتار و خونریزی ندارد. قدرت یکی از مظاهری است که انسان به دلیل وجود نداشتن هیچ محدودیتی برای لذت بردن و رسیدن به خواسته هایش، مطالبه و میل شدیدی به آن دارد و به شکل های مختلفی در زندگی انسان نمود پیدا می کند. داشتن قدرتی بی حد و حصر همچون خدایان در عصری که پادشاهان خود را خدایگان زمین می دانستند فرصتی به انسان می دهد تا خوی مستبد خفته ی درونش را آزاد و همه را ملزم به اطاعت از خویش کند، در چنین شرایطی هر نافرمانی مستحق مرگ است. 

در هفت اقلیم افراد مختلفی در حال حکومت هستند و هر کدام با ایده ایی در حال حکمرانی، برای همین پادشاهان برای قدرت مطلق شدن به وسیله توطئه و دسیسه و نیرنگ و سیاست ورزی به شکل های مختلفی از گردن زندن تا زنده پوست کندن دشمن سعی در نابودی رقیبان دارند. در دوره ایی که مردم در هر زمانه ایی آئینی برای پرستش دارند و عصرهای مختلف در هم ادغام شده و جهانی افسانه ایی را به وجود آورده که قدرت هنوز با نبرد شوالیه ها تقسیم می شود. گاهی نوعی سیاست ورزی و نیرنگ نیز در پشت پرده برای اتحاد برخی حریفان و نابودی حریفی دیگر در جریان است. مانند قتل استارک ها در عروسی خونین یا گردن زدن ند و تمام اینها برای تاج و تختی است که خوی طغیانگر انسان و میل به داشتن قدرت بی حد و حصر را ارضا می کند. 

تیرون لنیستر نوعی سیاست ورزی در رفتارهایش دارد که یادآور ماکیاولی است و جان اسنو با اتحاد با قبایل وحشی نوعی رنسانس را در تفکر مردمش ایجاد می کند که تا پیش از خود سابقه نداشته است. داستان در زمانه ایی است که خدایان و جادوگران و مردگان زندگی می کنند و به خوبی نویسندگان تمام عناصر دنیای مدرن را نیز در روایت قرار داده اند. بانکی که به پادشاهان اقلیم های مختلف در صورت لزوم کمک مالی می کند یا مکانی که افراد برای آموزش و تحقیق و فراگرفتن علم فرستاده می شوند و تلفیق اینها با کلاغ سه چشمی که با پسر بچه ایی حرف می زند یا سه اژدها که برای بازگرداندن سلطنت از لنیستر ها به تارگرین ها نبرد می کنند به شکلی واقعی و قابل باور در جهان روایت است. 

جهان سیاست و بازیهای آن که حتی برای کسب قدرت فرزند، برادر یا متحد خود را قربانی می کنند و یا با لشکرکشی و شوالیه ها سرزمین رقیب را نابود و به زنی با بچه ایی در شکمش نیز رحم نمی کنند به شکلی عالی ترسیم شده و با اینکه در هر فصل از سریال چند شخصیت اصلی حذف می شود که مخاطب را هیجان زده می کند. اما داستان ها به گونه ایی خلاق با شخصیت های جدید بدون هیچ خللی ادامه می یابد. بی شک سریال بازی تاج و تخت یکی از بهترین سریال هایی است که ساخته شده زیرا از همه نظر ترکیبی عالی از همکاری یک تیم حرفه ایی است. کارگردانی عالی دیوید بنیف و دی.بی. وایس که در هر فصل اطلاعات جدیدی را با اتفاقات مختلف به مخاطبان می دهند و به خوبی توانسته اند مخاطب را وادار کنند الگویهای ذهنی تکراری تجربه دیدن سریال را رها و و همراه با آنها الگوسازی کند. در کنار بازی عالی بازیگران که با توجه به تخیلی بودن و نبود برخی کاراکترها مانند اژدها و واقعی کردن جهان روایت به بهترین شکل ممکن یک لذت طولانی را در دیدن سریالی زیبا برای مخاطبان به وجود آورده است. 

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است

تلفن تماس:

۸۸۳۹۴۲۱۹-۰۲۱

استفاده از مطالب سلام سینما با ذکر منبع مجاز است.

کلیه حقوق این سایت برای سلام سینما محفوظ می‌باشد.

راه های ارتباطی با ما در شبکه های اجتماعی:

logo-samandehi