0
سامان پارسی
۷ ماه پیش - ۳ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه بهار

نقد فیلم لوگان, Logan, داستان دراماتیک یک ابر قهرمان

امتیاز منتقد به فیلم :

لوگان درامی پر خشونت در دوره ایی است که نامیرایی ابرقهرمان ها پایان یافته و یکی از جهش یافته های مارول در روزگاری زندگی می کند که فراموش شده و به عنوان یک راننده لیموزین در حال گذران زندگی است.

  

لوگان، Logan

کارگردان: جیمز منگولد، فیلمنامه: جیمز منگولد، اسکات فرانک، مایکل گرین، مدیر فیلمبرداری: جان ماتیسون، تدوین: مایکل مک کوسکر، درک وسترولت، موسیقی: مارکو بلترامی، بازیگران: هیو جکمن(جیمز هاولت، لوگان، ولورین)، پاتریک استورات(چارلز خاویر، پروفسور ایکس)، بوید هالبروک(دونالد پیرس)، استیون مرچنت(کالیبان)، دافنه کین(لورا کینی، ایکس 23)، محصول: آمریکا، 137 دقیقه. 2017.

داستان دراماتیک یک ابر قهرمان

سامان پارسی

لوگان درامی پر خشونت در دوره ایی است که نامیرایی ابرقهرمان ها پایان یافته و یکی از جهش یافته های مارول در روزگاری زندگی می کند که فراموش شده و به عنوان یک راننده لیموزین در حال گذران زندگی است. فیلم مانند تمام آثار مردان ایکس پر از صحنه های ضد و خورد و خونریزی است و از همان ابتدا با اینکه لوگان با ریش های بلند و رفتاری مست ناشی از نوشیدن الکل هیچ شباهتی به ابرقهرمان های مردان ایکس ندارد اما منگولد سیر داستانی پر از ضد و خورد و خونریزی سری مردان ایکس را از همان ابتدا حفظ کرده و در این زمینه فیلم تفاوتی با آثار قبلی ندارد. 

لوگان یک اتفاق در ژانر ابرقهرمان ها است زیرا برخلاف اکثر فیلم هایی که در اینباره ساخته شده اند یک داستان دراماتیک درباره ابرقهرمانی است که در روزهای سخت بیماری و اعتیاد به الکل در حال زندگی است. داستان درباره سرنوشت از پیش نوشته شده و محتومی است که گاهی نمی توان از آن فرار کرد. ورود پرستاری مکزیکی و دختری که شباهت رفتاری و جسمی زیادی با جیمز دارد و گروهی که در تعقیب و شکار لورا هستند داستان را وارد یک تعقیب و گریز طولانی می کند. شاید این اولین فیلم ابر قهرمانی است که داستانی درام دارد و می توان لحظاتی را مشاهده کرد که فیلم یک درگیری صرف و تخیلی میان ابرقهرمان ها برای نابودی یا نجات زمین نیست. 

لوگان در مبارزه هایش در همان ابتدای فیلم نیز کمترین شباهتی با ابرقهرمان های مارول دارد و نه تنها از نظر ظاهری بلکه قابلیت های او مانند روزهای خوب گذشته اش در حال افول هستند و بدنش از درون بیمار شده و حتی سلاح هایش نیز به درستی کار نمی کنند. فیلم به یکی از مهمترین سوالات مردان ایکس درباره چگونگی به وجود آمدن آنها پاسخ می دهد. آدامنتیوم ماده ایی که قابلیت تغییر ژنتیکی انسانها و جهش دادن آنها به فردی با ویژگی های خاص را دارد ماده ایی است که هم زمان می تواند قهرمان ها را زنده یا بکشد. هر چند فیلم در سال 2029 اتفاق می افتد و درباره پروژه ایی است که سربازانی بسازند که بدون تفکر نابود کنند. این پروژه که با حضور ولورین نمونه مشابه لوگان به موفقیت رسیده برای اینکه از جهش یافته هایی که از فرمان نابود کردن اطاعات نمی کنند خلاص شوند تصمیم به نابودی آنها می گیرد.

لوگان تلاشی برای زنده نگه داشتن آخرین نسل بازمانده از جهش یافته های هوشمندی است که مطیع فرمان های سازندگانشان نیستند. جیمز تلاش می کند برای رهایی از شرایط موجودش با جمع کردن سرمایه ایی یک کشتی تفریحی بخرد تا بتواند با همراهانش روی آب زندگی کند اما ورود لورا تمام برنامه های او را به هم می زند. فیلم یک درام پر ضد و خورد است که با توجه به اینکه نگاهی به رویارویی جهش یافته متفاوت با شیوه مردان ایکس دارد اثری نو در این ژانر است ضمن اینکه نوعی میرایی نیز در میان قهرمان ها وجود دارد که تقریبا آنها از از جایگاه ابرقهرمانی پایین کشیده و افرادی را با ویژگی خاص که آسیب می بینند را به تصویر کشده است. راهی که برای نجات لورا ترسیم شده بازگشتی است به همان چیزی که از ابتدا گفته شده یعنی همانند قهرمان هایی شوند که پدران آنها هستند. بی شک مخاطبان مردان ایکس می توانند همچنان قسمت های دیگری از این مجموعه را ببینند و با توجه به اینکه لوگان در سال 2029 روایت می شود هنوز زمان زیادی تا افول قهرمان ها وجود دارد. ضمن اینکه خبر جدایی هیو جکمن از مجموعه مردان ایکس نیز یکی از مسائلی بود که بیش از هر چیزی بر حواشی لوگان تاثیر گذاشت و ظاهرا مخاطبان باید از این به بعد مردان ایکس را بدون حضور یکی از بازیگران مطرح این مجموعه ببینند. 

سیر داستانی لوگان دایره وار است و لورا دوباره به همان نقطه ایی باز می گردد که روزی قرار بود رویاهای پدرش را به واقعیت تبدیل کند و مبارزه و فرار آنها از دست مزدورانی که از طرف دولت قصد نابودی آنها را دارند پس از مرگ ابرقهرمان ها سری جهش یافته ها را وارد فصلی جدید می کند. 

 در زمان آینده، لوگن خسته، از پروفسور اگزاویه بیمار مراقبت می‌کند اما تلاش‌های او برای پنهان شدن از جهان و میراثش با رسیدن جهش‌یافته‌ای جوان که تحت تعقیب نیروهای تاریکی است، به پایان می‌رسد.