ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم بد رفتاری, Misbehaviour, یک کمدی ساختارمند درباره رویداد دختر شایسته 1970

پیتر بردشاو
۴ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

«بدرفتاری» یک فیلم در راستای جنبش #MeToo نیست بلکه در مورد اعتراضاتی پیشرو در دهه 70 میلادی است که سنگ بنای آزادی طلبی زنان را بنا نهاده و جنبشی مثل #MeToo را میسر ساخته است. آن معترضان اصرار داشتند که اعلام کنند هدف اصلی آنها ، شرکت کنندگان رویداد دختر شایسته نیست و موضع فیلم نیز نسبت به این اتفاق تاریخی همین است.

ترجمه اختصاصی سلام سینما

طعنه ی بریتانیایی خاصی در این داستان واقعی عجیب و خنده دار که عصاره فرهنگ عامه است وجود دارد و با جذابیت و بامزگی روایت می شود. داستان به آنجا بر می گردد که در جریان مسابقه دختر شایسته سال 1970 که با تظاهرات گسترده فمینیستی همزمان شده بود و بحث ها درباره ی آن زیاد بود ، مجری برنامه «باب هوپ» کف زمین پهن شد و در آن سمت تظاهرات اعتراضی همچنان در حال برگزاری بود. شبکه ی بی بی سی بطور همزمان در حال پخش این رویداد بود که اولی همراه با آبروریزی و دومی افتخارآمیز بود. اگر در لحن فیلم کمی عدم قطعیت به چشم می خورد ، به این دلیل است که در رویدادهای واقعی نیز عدم قطعیت در لحن وجود دارد و «بدرفتاری» به خوبی این مسئله را به تصویر می کشد. این فیلم همزمان باید بسیار جدی و بسیار شوخ طبع باشد.

«کیرا نایتلی» و «جسی باکلی» در نقش دو فعال جبهه ی آزادی زنان و از رهبران اعتراضات به نام های «سالی الکساندر» و «جو رابینسون» ، «گرگ کینر» در نقش کمدین افسانه ای باب هوپ که شوخی هایش او را در آن شب تنها کرده بود و «گوگ امباتا-راو» در نقش جنیفر هاستن (دختر شایسته گرنادا) ظاهر شده اند. 

«بدرفتاری» این حقیقت را مطرح می کند که مسابقه دختر شایسته با تمام بحث هایی که درباره اش می شد ، این فرصت را به یک زن رنگین پوست داد تا در صحنه ای بین المللی بدرخشد. این رویداد که زمانی یک برند برای بریتانیا محسوب می شد و توسط بی بی سی به نمایش جهانی در می آمد ، توسط یک تاجر لندنی به نام «اریک مورلی» و همسرش «جولیا» پایه گذاری شد. همچنین این زوج برنامه ی «بیا برقصیم» بی بی سی را نیز پایه گذاری کرده بودند. دختر شایسته به شکلی جدی به «زیبای هدفمند» تغییر نام داد. این رویداد با مسابقه دختر شایسته ی آمریکا که از سال 1996 تا 2015 توسط «دونالد ترامپ» برگزار می شد، کاملا متفاوت است.

«رایز ایفانز» و «کیلی هاوز» در نقش «اریک مورلی» و جولیا مورلی» ایفای نقش می کنند. آنها در حالی رویداد دختر شایسته را سرپا نگه داشتند که از اواخر دهه 60 میلادی ، بسیاری معتقد بودند که این رویداد با شکست مواجه خواهد شد که تقریبا این اتفاق افتاد. باب هوپ پس از ارتباط مخفیانه اش با یکی از شرکت کنندگان رویداد دختر شایسته به شدت مورد غضب همسرش «دلورس» بود که هرگز او را نبخشید.

«سالی الکساندر»(کیرا نایتلی) دانشجوی تاریخ دانشگاه لندن است. استادش که یک مرد است به او تذکر داده که موضوع پایان نامه اش با عنوان نقش زنان در جنبش کارگری چندان مناسب نیست. حضور «فیلیس لوگان» در نقش مادر سالی بسیار جالب است. او از شنیدن این جمله که نسل آنها دیگر گذشته ، به تنگ آمده است. 

نگاه ابزاری به بدن زنان مسئله ای مربوط به گذشته است که در این فیلم اشکال عجیب آن به خوبی به تصویر کشیده شده است. یک تشکیلات بی ارتباط با تظاهرات زنان شب قبل از رویداد بمب گذاری انجام داده بود و این حادثه حساسیت ها را بیشتر کرده بود. همچنین یک سوال بزرگ در مورد ترکیب هیات داوران بود که در میان آنها چهره نخست وزیر گرنادا یعنی «اریگ گیری» دیده می شد. در این فیلم نشان داده می شود که جولیا مورلی این کار را با هدف فروش بیشتر حق پخش تلویزیونی مراسم در منطقه ی کارائیب انجام داده بود. 

«بدرفتاری» یک فیلم در راستای جنبش #MeToo نیست بلکه در مورد اعتراضاتی پیشرو در دهه 70 میلادی است که سنگ بنای آزادی طلبی زنان را بنا نهاده و جنبشی مثل #MeToo را میسر ساخته است. آن معترضان اصرار داشتند که اعلام کنند هدف اصلی آنها ، شرکت کنندگان رویداد دختر شایسته نیست و موضع فیلم نیز نسبت به این اتفاق تاریخی همین است.

منبع : گاردین

مترجم : وحید فیض خواه

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است