ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
0
سید محمد رضا عبادی
۴ سال پیش - ۱ دقیقه مطالعه

سینمای ایران یتیم شد... خدانگهدار "عینک دودی"

مرد خندان همیشه عینک دودی سینمای ایران چه غریبانه در جایی دیگر آخرین سکانس زندگی خود را رقم زد.

امروز سینمای ایران کسی را از دست داد که به واقع معنای واقعی ساختارشکنی، نگاه نو، خلاقیت و همه ویژگی های مورد نیاز یک کارگردان ماندگار را دارا بود. عباس کیارستمی یک هنرمند هدف دار بود چه آن زمان که از هنر سینما برای ترویج ترتیب و صف استفاده کرد چه آنجا که با مشق شب یک عارضه یابی نمود و چه آنجا که با طعم گیلاس به بزرگترین افتخارات سینمایی دست یافت.

اگر از من بپرسند به نظرم، کیارستمی حتی هنگام نوشتن "مشق شب" دوران مدرسه هم رویای کارگردانی داشت جزو معدود کسانی است که نمی توان برایش نمونه "کپی برابر اصل" یافت چرا که کیارستمی هیچ گاه تکرار نمی شود. هنوز هم "طعم گیلاس" مرا به یاد نخل طلای کن می اندازد. رابطه او و سینما "مثل یک عاشق" و معشوق بود که برای سایرین به سختی قابل درک است. به دیگران کاری نداشت و به "هر کسی سینمای خودش" اعتقاد قلبی داشت. صلح طلب بود و هنرمند برای همین هنگام نشان دادن نماد صلح به جای پارچه از "بادکنک سفید" استفاده می کرد تا به همه بگوید که فقط می خواهد فیلم بسازد و کاری با هیچ کسی ندارد همواره به شعار "زندگی و دیگر هیچ" پایبند بود. کارگردان "شیرین" و دوست داشتنی سینمای ایران که با پا گذاشتن به دنیای ما انسان ها "تولد نور" بود برای دنیای سینمای جهان، امروز به دنبال یافتن جواب سوال قدیمی "خانه دوست کجاست" راهی "سفر" ابدی گشت و در جایی از بهشت، "زیر درختان زیتون" خانه جدید خود را انتخاب کرده است و در خاطر تمامی علاقه مندان هنر سینما ماندگار شد.

نه آن هنگام که جهان برای دریافت جایزه کن او را ماندگار اعلام کرد دچار تکبر شد و نه حتی آن زمانی که روزنامه گاردین او را ششمین کارگردان برتر جهان بر شمرد. همین چند روز پیش بود که از او برای پیوستن به آکادمی اسکار دعوت شده بود اما سکانس آخرش قرار بود طور دیگری رقم بخورد یک "کلوزآپ" با همان خنده و عینک همیشگی و پایان.

خدانگهدار ای مرد پر تلاش سینمای جهان، کسی که به معنای واقعی هنرمندی بدون مرز بود. امروز سینمای ایران یکی از بزرگترین پدران خود را در حوزه کارگردانی از دست داد.

خدانگهدار ای مرد خستگی ناپذیر در برابر تمام ناملایمات.... خدانگهدار ای عباس دوست داشتنی....

خدانگهدار ای مرد بی هیاهوی سینما ایران، خدانگهدار ای عباس کیارستمی عزیز...