ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم مرگ ماهی, سه روز در پاییز

علیرضا خباززاده رضایی
۵ سال پیش - ۴ دقیقه مطالعه
منبعمجله اینترنتی فیلم پن
امتیاز منتقد به فیلم :

«مرگ ماهی» قصه ی خانواده ایست که هر یک از اعضای آن به گونه ای از هویت خود یعنی خانه ی پدری شان دور شده و درگیر زندگی روزمره شده اند، در این میان مادر که تنها با خدمتکاری (پانته آ بهرام) زندگی می کند در اوج کم محبتی فرزندانش می میرد و این دقیقا نقطه ی شروع ماجراست...

مرگ ماهی

علیرضا خباززاده

 

در بیست و ششمین جشنواره ی فیلم فجر بود که روح الله حجازی با فیلم «در میان ابرها» اسم و نامش را در سینما تثبیت کرد، بعد از آن با «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» و «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» نگاهش را در سینما به مخاطب شناساند و چارچوبی را از خود و دنیای سینمایی و کارگردانی اش ترسیم کرد. در هر فیلم روح الله حجازی مولفه ها و تعابیری در سطح کلان و خاص وجود دارد که نمی شود به آسانی از آن ها گذر کرد همین امر است که از کارگردان جوانی همچون حجازی هر لحظه و با هر ساخته انتظار می رود که قدمی رو به جلو بگذارد و توقعات بینندگان را اقناع کند، به هر ساخته ی قبلی اش به عنوان یک تجربه نگاه کند و ایرادات ساخته های پیشینش را مرتفع سازد.

این روزها «مرگ ماهی» آخرین ساخته ی حجازی به اکران در آمده است، فیلمی که در راس مثلث سرنوشت فیلم یعنی نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی خود او دست دارد و قطعا فیلمی نزدیک تر به حال و هوای دنیای خودش ساخته است.

«مرگ ماهی» قصه ی خانواده ایست که هر یک از اعضای آن به گونه ای از هویت خود یعنی خانه ی پدری شان دور شده و درگیر زندگی روزمره شده اند، در این میان مادر که تنها با خدمتکاری (پانته آ بهرام) زندگی می کند در اوج کم محبتی فرزندانش می میرد و این دقیقا نقطه ی شروع ماجراست حالا قرار است فرزندان یکی یکی برای برگزاری مراسم دفن به خانه بیایند و ادامه ی محور داستان حول وصیت شفاهی مادر از زبان خدمتکار می گذرد، وصیت این است که سه روز جنازه در خانه بماند، کارگردان پس از طرح محتوای داستان خود از حالا به بعد بر روی روابط و مناسبات اعضای خانواده کار می کند، خانواده ای که در جامعه ای سنتی وجود دارد و در معرض مدرن شدن قرار گرفته دچار یک سری تعارض شده و این تعارض ها در روابط رفتاری بین آدم ها نمود پیدا می کند، همان دیالوگی که در فیلم (موریانه کل خانه را دارد می خورد) بیانگر رویارویی تجدد و تقدم و از بین رفتن خانه که نماد سنت است می باشد. حجازی قصد دارد تا از هر عضو خانواده کاراکتری معنادار و پر از خاطره بسازد، در هر شخصیت نشانه هایی گنگ وجود دارد که مارا به راهی نمی کشاند، شخصیت ها برایمان پشت سر هم مسئله ایجاد می کنند اما به هیچ یک از مسئله ها و پرسش ها پاسخی منطقی و درست داده نمی شود، با هر کنش و دیالوگ معمایی به وجود می آید که پردازش به آن تا انتهای فیلم نیمه تمام می ماند، تا اواسط فیلم حتی ارتباط بعضی شخصیت ها با دیگر شخصیت ها مشخص نمی شود، برای هر کاراکتر یک یا چند خرده داستان روایت می شود اما مخاطب آنقدر اسیر بی تدبیری و نابلدی فیلمنامه نویس می شود که نمی تواند استنتاجی درست و منطقی به دست بیاورد، از ابتدای فیلم روی رامین (بابک حمیدیان) بسیار تاکید و پردازش می شود همه ی شخصیت ها و حتی مخاطب در انتظار این هستند تا رامین بیاید و پاسخ تمام سوال ها را بدهد اما زمانی که رامین می آید اتفاق تازه ای نمی افتد و هیچ معمایی پاسخ داده نمی شود، در مجموع شخصیت پردازی بی مایه ی حجازی هیچگونه توجیحی ندارد و خارج از چارچوب فیلمنامه نویسی است. ناگفته نماند نشانه هایی برای کشف معنای فیلم در گوشه و کنار بوجود آمده مانند: اعضای خانواده ای که هر یک نمادی از هر طبقه ی جامعه اند، تسبیح گمشده، تکه ای سوخته شده از مبل بر اثر خاکستر سیگار، پوسته های کنده شده دیوار، نجات دادن زنبور از داخل عسل به دست فریده(طناز طباطبایی) و نمونه های مشابه اما کشف این نشانه ها برای بدست آوردن معنا و منظور دقیق فیلمساز برای همه ی مخاطبان فراهم نیست چرا که پردازش کامل و درستی در سراسر فیلم صورت نگرفته است .

بازیگران احساسات خود را تا حد امکان به خوبی منتقل می کنند، در جای دقیق خود قرار می گیرند و برایمان تصویری مطابق با کاراکترها می سازند، اما پردازش به مناسبات غیرمنطقی و شخصیت پردازی ناموزون حجازی تمام تصویر ها را مخدوش می سازد، خاطراتی که هر کاراکتر بیان می کند گاه آنقدر زیاد می شود که به کلیشه می رود و از چارچوب بیرون می زند.

رعنا (ریما رامین فر) به فرهاد (بابک کریمی) می گوید: ((26 سال است عروس این خانواده ام، هنوز نمی دانم دوستم دارند یا نه)) پس ما در این خانواده با افرادی مغرور، غد و خوددار روبه روییم که این ویژگی در اکثر افراد به خوبی برجستگی می یابد . در این میان نیکی کریمی به خوبی می داند که در چه زمانی جیغ بکشد و چه هنگام به یک گوشه خیره شود، علی مصفا نیز نسبت به سایر کارهایش از کلیشه در می آید و حالت و شکل مردی متجدد تندخو دارد، اما ریما رامین فر بازهم همان نقش زنی را بازی می کند که دلسوز و مهربان است همان نقشی که در فیلم هایی همچون یه حبه قند و ابد و یک روز و سریال پایتخت داشت.

تصویرهای پاییزی و زیبایی که حجازی از قاب دوربین کلاری به ما نشان می دهد کم اما به اندازه ی خودشان زیبا و دل انگیزند، در زیبایی های بصری فیلم قطعا نمی توان حضور هنرمندانه ی کلاری را با دوربین ثابتش در قاب اسکوپ آن هم در لوکیشنی محدود منکر شد . طراح صحنه ی خوش ذوق (امین عشایری) و فیلمبردار هنرمندی چون کلاری باعث تاثیر بیشتر بعضی سکانس های عاطفی فیلم می شود مانند لحظه ی غسل مادر که ایجاد فضای سفید از سوی طراح صحنه و زاویه ی دید مناسب از سوی فیلمبردار نشان از ترکیب مناسب این دو فرد در کنار هم و بوجود آمدن سکانسی تاثیرگذار و معنوی می گردد.

به هر حال حضور جمعی از بهترین ها در پشت صحنه و مقابل صحنه تنها کافی نیست ضعف های فیلمنامه ای و الکن ماندن در بیان مقصود اصلی، کار را خراب می کند. اما در انتها باید برای حجازی خوشحال بود که چنین دغدغه ای در او مسئله می سازد و در فیلم هایش عینیت می یابد، امیدوارم روح الله حجازی در ساخته ی آینده اش فیلمنامه را کمی جدی تر بگیرد و مخاطب را با کلیت فیلم درگیر کند نه با بازیگران.

1

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است