نقد فیلم محمد رسول الله(ص), Muhammad: The Messenger of God, محمدص فیلمی شیعی ایرانی است؟

۶ سال پیش

۱۰ مهر ۱۳۹۴

فیلم مستند 3 ساعت و10 دقیقه ای معرفی شیعه را که اخیرا ساختم ، در محضریکی از رهبران فرهنگی جامعه و مسئول بلند پایه ای در نظام و کشورعزیزمان به نمایش گذاشته شد. در دقایق ابتدایی این مستند(جذاب بنا به قول کارشناسان ) به دلیل سندیت ، صحنه ای کوتاه ازیک فیلم خارجی را انتخاب کردم ، ایشان فرمودند :  در فیلم معرفی شیعه از تصاویری که مال ما باشد استفاده کنیم ،  فیلمی که همه اش توسط ما ساخته شده و شیعی ایرانی باشد . محصولات فرهنگی، هنری، اقتصادی، علمی...

کارگردان : مجید مجیدی
- /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۰ رای

امتیاز دهید :

ابرهه یکی از فرماندهان سپاه حبشه که به فرمان پادشاه حبشه لشکرکشی می کند تا خانه خدا را از بین ببرد. ابرهه با چندین هزار نفر با اسب و فیل و تجهیزات به سمت مکه می آیند، اما به اراده خداوند در 3 کیلومتری مکه که حریم مکه محسوب می شود، فیل ها قدم از قدم بر نمی دارند و میلیون ها پرنده ابابیل(پرستوهای کوچک) در حالی که سنگ هایی در منقار خود دارند، که این سنگ ها، سنگ هایی از جهنم است بر سر لشکریان ابرهه فرو می ریزد و همه را از بین می برد. یک ماه بعد از حمله ابرهه، پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) به دنیا می آید و فیلم دوران جاهلیت و ظلم و ستمی که بر مردم می رود را به تصویر در می آورد و پیامبر که شاهد وقایع تلخ دوران جاهلیت است را تا سن 13 سالگی پیامبر تصدیق می کند.

فیلم مستند 3 ساعت و10 دقیقه ای معرفی شیعه را که اخیرا ساختم ، در محضریکی از رهبران فرهنگی جامعه و مسئول بلند پایه ای در نظام و کشورعزیزمان به نمایش گذاشته شد. در دقایق ابتدایی این مستند(جذاب بنا به قول کارشناسان ) به دلیل سندیت ، صحنه ای کوتاه ازیک فیلم خارجی را انتخاب کردم ، ایشان فرمودند :  در فیلم معرفی شیعه از تصاویری که مال ما باشد استفاده کنیم ،  فیلمی که همه اش توسط ما ساخته شده و شیعی ایرانی باشد .

محصولات فرهنگی، هنری، اقتصادی، علمی  زمانی جزو افتخارات یک ملت محسوب می شود که توسط این کشور تولید شده باشد . ضمنا مقتصیات هم باید سبک سنگین شوند ، مثلا یک فعالیت کلیدی بی همانند ، که هنرمندان ایرانی ، توانایی اجرایی آن را ندارند ، بله قابل اغماض است.

اهم فعالیت های کلیدی فیلم محمد «ص» اکثرا همانند آن توسط هنرمندان ایرونی قابل اجرا است.اما نمونه بارزولازم به بهره برداری از منابع انسانی خارجی ، هنرمندی و ابداع  اسکات ابتون اندرسون ، و همچنین  استفانو کریدوری ، در ارائه  صحنه  تقریبا جذاب پرنده های ابابیل جنگ ابرهه - صحنه های زیبا ومعنوی آسمان شب - صحنه کوبیده شدن امواج  دریا زمانیکه محمد «ص» درعمق تصویرافه ای ، برفراز صخره هنگام شکسته شدن بت روستای ماهی گیران قحطی زده ، دیده می شود...این جلوه های ویژه (اسپشال افکت) بصری و میدانی، زبان تصویری موفق فیلم محمد «ص» است .

نماهاي فيكس ، تراكها، هلي شاتها، وديتل شاتهايي كه به (E.LS ) ونماي ، هاي انگل جنگ ابرهه منتهي مي شود ، ونيز ( Pov ) تصوير از نگاه محمد «ص» هنگامي كه كعبه را از لاي دوانگشت مبارك می بیند، کلوز آب چهره های نورانی عبدالمطلب ، بحیرا ، حمزه  و ابوطالب (زمان پیری) پرتره هایی است که قاب بندی این نماهای بسته به شکل کارت پستال درآمده ... نتیجتا باید گفت که الحق دوربین ویتوریو استراریو ، معنویت و رحمانیت و رافت را بصری کرد . فریم فریم یا هر کدام از نماهایی که ویتوریو استرایو از ویزور خود می بیند ،همچون اتود یک تابلوی مینیاتوری است . مینیاتوری، که از مولفه های رنگ شرقی و خطوط ملایم و منحنی تشکیل شده است .

این تابلوی مینیا توری جذاب ، هنگامی خود را بیشتر نمایان می سازد که در جوار نماهای خشن قرار می گیرد : نماهای زنده به گور کردن - نواختی شلاق ظلم- سنگ باران کردن محمد «ص» که انسانی را  در پناه گرفته و سپرش شده - دیالوگ پر از کینه ابولهب با ام جمیل ... ونیز تمایز این نماهای جذاب و معنوی عبدالمطلب ،  در دیدار با استکبار و غرور ابرهه ، بیشتر خود را نمود داده است.

بله ، فیلمبرداری فیلم محمد «ص» شاه کاریست قابل تمجید ، ولی  این فعالیت ،  از پس یک فیلمبردار ایرونی نیز بر می آید.

نقش میلین کرکا کلوکویچ  به عنوان طراح دکور، در انتخاب مواد و مصالح و ارائه ی المانهای دکوری ، مطابق موقعیت جغرافیایی صدر اسلام ، در آماده سازی لوکیشن ها و بازسازی آن نیز دقت کامل به عمل آورده است.

در طراحی صحنه فیلمها و سریالها ، چون معمولا از تمای ابعاد هر المان دکوری،  تصویر برداری نمی شود ، لذا از دو بعد :  نمای اصلی(روبرو) و جانبی استفاده می کنند، ولی پلانهای فیلم محمد «ص» به گونه ای دکوپاژ شد که از چهار وجه و گاهی با نمای هلی شات ،هر پنج وجه ، به تصویر کشیده می شود.لذا در اشل ها ، جنس ماتریال دکوری و سازه های محکم آن باید دقت زیادی بعمل آید.

لباس ، دکورها ، اکسسوار وطراحی صحنه  باز هم جای بحث دارد . اما  به بررسی فعالیت طراحی دکور میلین کرکا کلوکویچ  اکتفا می کنم ، با این اعتقاد که ، دکوراتیوهای ایرونی، از پس آنچه در فیلم محمد «ص» دیدیم برمی آیند.

 سه ساعت مدت فیلم محمد «ص»،  نشان دهنده کش دادن صحنه ها و اطاله پلانها نیست. قیچی تدوین روبرتو پرپینانی  فعال بوده و ایجاز و تمپو و ریتم مونتاژ رعایت شده است . اما سکته هایی و ابهام و خلا هایی در فیلم دیده می شود که مبین موارد ذیل است :

1- احتمالا سناریویی که به تصویر کشیده شده است بیش از سه ساعت بوده لذا در کم کردن مدت آن از سوی روبرتوبد سلیقگی شده ومنجر به نقص واقعه ها ونتیجتا ابهام هایی درروند فیلم گردید .

2- فیلم ، از مجموعه  وقایع و رویدادهایی تالیف شده است ، اما هر کدام در جای خود می تواند یک فیلم سینمایی باشد.

3- روبرتو، این وقایع مهم تاریخی را با کراس فید ، از هم جدا سازی کرده است . با دیدن فیدها ، افت فشار برای تماشاگر ایجاد  می شود که :نکنه فیلم پایان پذیرفته ، واین امر نشان دهنده تعلیق و کشش است. اما واقعه ای دیگرشروع می شود . البته مونتاژ و چیدمان خوب وقایع ، ضعف سناریو را کمی پوشش داده است.

4- اهل فن می دانند ، نویسندگی سناریو تابع اصولی است مانند :

    شروع و مقدمه    

    چیدمان گره ها

    اوج

    فرود و حل مشکل گره ها

ترتیب این عناصر ، موجب بافت دراما تیکی می شود که ، فیلم نامه را لذت بخش ، جذاب و پر کشش می کند، فیلم محمد«ص» روند یک داستانی ندارد ، بلکه حاوی چند داستان است . در واقع این مجموعه حوادث تاریخی نقاشی شده و به صورت کولاژ در یک تابلو کنار هم چیده شده اند.

5- فیلم محمد  به  دوران یک ماه قبل از تولد تا سیزده سالگی حضرت می پردازد . لذا حذف شروع  فیلم ، دوران  شعب ابی طالب ، سکانس ابوسفیان ، به نفع فیلم محمد«ص»{ دوران تا سیزده سالگی است }. لذا شروع فیلم ، خوب است از واقعه ی عام الفیل حمله ی ابرهه باشد.

6 - ازصحنه تلاوت سوره فیل با صدای پیامبر اکرم(ص) در شعب  با نریتوری (صدای) ابوطالب، فلش بک 80% مدت فیلم شروع می شود ، (ابوطالب) راوی ، این مجموعه رویدادهای عصر کودکی پیامبر را برای چه کسی روایت می کند ؟ و مخاطب این روایت ابوطالب ، کیست؟...

فیلم نامه و تدوین همسو نیست و ضعف فیلم نامه نمایان است ، هرچند تدوین ، شدت ضعف فیلمنامه را پوشش داده است ، اما فعالیت تدوینی که قلم سناریست را  یاری کرده است نیز ازپس یک مونتور ایرونی  بر می آید.

فعالیت های دیگری مانند موسیقی ، به چه دلیل توسط الله رحمان تنظیم و اجرا شده است ؟ چون اسکار گرفته ؟ موزیسین های ایرونی همچون دکتر شاهین فرهست صاحب اثر سنفونی شماره ی 11 پیامبر اعظم و یا دیگر نخبگان موسیقی کشورمان می توانست بهتر از موسیقی اجرا شده فیلم باشد. موسیقی فیلم محمد«ص» ترکیبی از رنگ های هندی ، عربی ، و کلیسایی شده است .

جناب آقای مجیدی ، گویا مغفول جوایز اسکار عوامل خارجی شده اند .

گریم  جیانتو دروسی  قابل تقدیر است ولی سریال های تاریخی کشورمان و سریالهای کشورهایی مانند الحسنین (ع) کشورهای حاشیه خلیج فارس ( بگذریم از محتوای غلطش ) توسط گریمورهای موفق کشورمان اجرا شده است . شکی نیست گریم اقای جیانتو دروسی  در ظرفیت گریمور های ایرونی دیده می شود.

 یکی از حساسیت هایی که در مورد فیلم رستاخیز ، رستاخیزی  به پا کرد ،  نشان دادن چهره ی معصومین و به ویژه شمایل مبارک ابوالفضل العباس (س) است . به اعتقاد بنده حساسیت به شنیدن صدای بد وغیر مناسب ازنقش محمد«ص» وشخصیت های مقدس نیز به اندازه فیلم رستاخیز، حساسیت برانگیز می باشد. انتخاب صدای نا مناسب  نقش سیزده سالگی محمد «ص»  در شان این شخصیت مهربان نیست ، این صدا با تصویرزیبای حضرت که در فیلم دیدیم نیز همخوانی ندارد ، از نظر تصویری زحمات قابل تقدیری کشیده شده . نور پردازی و لباس  محمد «ص»این شخصیت را جذاب کرده است ،ولی تنالیته صدا ، شیوه ی تکلم عجولانه ، اخفای حروفی که به درستی و وضوح  بیان نمی شود، سطح پایین بیان ، وزین نبودن جمله بندی،  بویژه دیالوگهای با ابو لهب ...  مناسب شخصیت باعظمت و باوقاروبردبار محمد«ص» نیست و به درستی انتخاب نشده است، لذا درصداگذاری نقش معنوی محمد«ص» بدسلیقگی شد

در یک کار هنری ، صدای فاخر ومناسب ، مبین شخصیت صاحب صداست ، مانند صدای نقش امام رضا (ع) در سریال ولایت عشق وصدای محمود یاسین درنقش وحی  فیلم محمدرسول الله (صحنه غار حرا) و...

شخصیت پردازی عبدالمطلب  باهنرمندی علیرضا شجاع نوری ، ابوطالب  درزمان پیری ، ساموئل  باهنرنمایی محسن تنابنده ،  بحیرا راهب مسیحی  باهنرمندی سید صادق هاتفی وشخصیت جذاب ودر قدوقواره بازی آنتونی کوین نقش حمزه  بابازی خوب حمیدرضا تاج دوست همگی مورد تحسین است وبه خوبی انتخاب شده اند.

شخصیت پردازی باوقار، متین و برد بارحلیمه سعدیه که در تاریخ اسلام بیان شده است . همچنین رفتار عجولانه وبی ظریفیت آمنه ، آنچه در فیلم پیرامون این دو شخصیت دیدیم وپرداخت شد  باواقعی که درتاریخ آمده  متفاوت است . البته بازیگری وهنرنمایی این دو پرسوناژ ، ستودنیست.

درپایان ضمن عرض خسته نباشید به آقای مجید مجیدی کارگردان موفق کشورمان ودیگر عوامل دست اندرکار این فیلم معنوی ،  دو مورد لازم به یاد آوری است :

      1- دراعتبار مالی فیلم ، مدیریت اقتصادی نشده است وپرخرج تمام شد.

      2- اکثر فعالیتهایی که توسط عوامل انسانی خارجی انجام شده اگر بوسیله هنرمندان کشورمان اجرایی می شد در اینصورت  فیلم محمد «ص» محصول صد درصد کشورمان محسوب میشود ، اما اکنون فعالیت های کلیدی فیلم (مانند فیلمبرداری ، تدوین ، طراحی دکور ، اکسسوار، موسیقی ، طراح لباس ، گریم ، جلوه های ویژه و... ) توسط عوامل خارجی انجام پذیرفته است .

 لذا سؤالی مطرح است که : محمد «ص» آیا فیلمی شیعی ایرانی است ؟ 


نقدهای مرتبط با این اثر

لحظه گرگ و میش
   نقد سریال لحظه گرگ و میش ، بقلم جعفر تارین  « سریال گرگ ومیش ، نوجوانان را گرگ و میشی می کند »  از آنجاییکه این سریال از شبکه سه سیما در حال پخش است ، فعلا نقدی روشنگرانه بر آن می زنم تا تلنگری وهشداری برای مخاطب بویژه نوجوانان باشد و تحت تاثیر برخی صحنه های تاریخی غیر مستند ورفتار اخلاقی آن واقع نشوند. انشاء الله در زمان پخش قسمتهای این سریال ویا بعد از پایان پخش آن، باز هم نقدی مفصل وکارشناسانه وتکنیکی خواهم نوشت وجهت استفاده، تقدیم...ادامه مطلب

پربازدیدترین نقدها

معین رسولی
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰
عطر: داستان یک قاتل (Perfume: The Story of a Murderer)
عطر،داستان یک قاتل، فیلمی است برگرفته از کتابی با همین نام اثر پاتریک سوسکیند که پرفروش ترین کتاب سال 1985 نیز بوده است.ادامه مطلب
عرشیا برجعلی
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰
پرندگان (The birds)
پس از شصت سال، هنوز مبهوت کننده و نفس گیر. کمتر فیلمی را مخصوصا در ژانر ترسناک میتوان پیدا کرد که حتی برای بار دوم، با وجود اطلاع تام بیننده از وقایع پیش رو، هنوز بتواند او را میخکوب کند. فیلم «پرندگان» هیچکاک شاهکاری است که با جلوه های ویژه اگزجره و به ظاهر پرطمطراق یا افکت های صوتی و موجودات خیالی مخاطب را به هراس نمی کشد، بلکه با چیزی این کار را می کند که شاید کسی فکر ترسیدن از آن را هم نکند!ادامه مطلب
پلتفرم (The Platform)
پلتفرم دارای یک جهان بینی استعاره ای ترسیمی از ماهیت بشر است که علیرغم قرارگیری در ژانر وحشت ممکن است ترس آنی برای مخاطب ایجاد نکند اما ترس عمیقِ ادراکی ایجاد می کند که تامل و تفکر ژرفای مضمونی آن ترس را در ضمیر ناخودآگاهِ مخاطبِ عالی بنا می نهد.ادامه مطلب
علی رضایی
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰
دشمن (Enemy)
نیکی و بدی که در نهاد بشر است، شادی و غمی که در قضا و قدر است، با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل، چرخ از تو هزار بار بیچاره‌تر است.ادامه مطلب
انگل (Parasite)
   انگل اگرچه نام یک بیماری در دستگاه گوارش بشر است اما نمونه روانی – سینمایی آن را به خوبی از دوربین بونگ جون هو به تماشا نشستم . فیلم ساز در این اثر با نمایش اخلاقیات در چارچوب شرایط و تلطیف آن بنابر سلیقه شخصیت ها یک روند تکاملی در سیر صعودی روان آدمی را شکسته است . از آنجاییکه همه فیلم های هو و مشخصا : «خاطرات قاتل» و «مادر» در کوشش تغییر اخلاقیات به واسطه شرایط و سائق های شخصی دست و پا می زنند ، «انگل» تا به امروز ضعیف ترین نمونه دیده شده...ادامه مطلب

نظرهای منتشر شده