ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم رضا, Reza, شخصیتی دوست‌داشتنی

فرزاد برخورداری
۴ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

 فیلم(رضا) اولین فیلمی است که علیرضامعتمدی به عنوان کارگردان پشت دوربین قرار گرفته است. قبل از این فیلم ، معتمدی در چندین فیلم بازیگر یا نویسنده بوده اما بدون شک فیلم (رضا) مهم‌ترین کار او چه در زمینه نویسندگی و چه در زمینه بازیگری است. رضا شخصیت اصلی فیلم است که خود کارگردان نقش او را ایفا کرده و شاید بتوان از این موضوع چنین برداشت کرد که داستان فیلم به زندگی کارگردان آن مربوط است. رضا نویسنده ایست که میخواهد به خواسته همسرش به صورت توافقی از...

 فیلم(رضا) اولین فیلمی است که علیرضامعتمدی به عنوان کارگردان پشت دوربین قرار گرفته است. قبل از این فیلم ، معتمدی در چندین فیلم بازیگر یا نویسنده بوده اما بدون شک فیلم (رضا) مهم‌ترین کار او چه در زمینه نویسندگی و چه در زمینه بازیگری است.

رضا شخصیت اصلی فیلم است که خود کارگردان نقش او را ایفا کرده و شاید بتوان از این موضوع چنین برداشت کرد که داستان فیلم به زندگی کارگردان آن مربوط است.

رضا نویسنده ایست که میخواهد به خواسته همسرش به صورت توافقی از او جدا شود. ولی خودش راضی نیست ، این موضوع از همان صحنه اول فیلم مشخص می‌شود جایی که رضا تنها در خانه و با حالتی که ناراحتی اش را نشان می‌دهد آماده رفتن می‌شود اما بعد از آماده شدن از رفتن صرف نظر می‌کند. این صحنه به گونه‌ای دنیای درونی شخصیت را برای مخاطب آشکار می‌کند. دنیایی که سرد و غمگین است. بعد از این صحنه ما سکانسی را می‌بینیم که رضا دربرابر همسرش بسیار خندان و بامزه است که این سکانس با توجه به صحنه ابتدایی فیلم دنیای بیرونی رضا را نشان می‌دهد که سعی می‌کند در آن شاد و سر زنده باشد.

بعد از اینکه رضا از همسرش جدا می‌شود مدام صحنه‌هایی را می‌بینیم که رضا به تنهایی در حال قدم زدن است این صحنه ها تنهایی رضا را به خوبی نشان می‌دهد. 

رضا یک نویسنده است و در حال نوشتن داستانی است که در مورد پیرمردیست که میخواهد بمیرد اما نمی میرد و انگار که این داستان خود رضاست. برای مثال در جایی از داستان گفته می‌شود که پیرمرد هر طرف را که نگاه کرد خودش را دید و در حین نوشتن همان بخش داستان، رضا با زنی کافه دار روبرو می‌شود که ناراحت و غمگین و تنهاست و انگار که این صاحب کافه نمود بیرونی درون رضاست. یا در جایی از داستانی که در حال نوشتن آن است گفته می‌شود پیرمرد هرصدایی را شنید صدای خودش بود و در همان حین همسر سابقش نشانه هایی بروز می‌دهد که خواهان برگشت است و رضا به زن صاحب کافه که به او نزدیک شده بود می‌گوید نمی‌تواند با او ادامه دهد و زن صاحب کافه یک شب به خانه رضا می‌آید و سراو داد و بیداد می‌کند. انگار که این زن خود رضاست که باید سر همسرش داد بزند که چرا با زندگی من چنین می‌کنی؟

در انتها نیز همسر رضا ابراز تمایل به بازگشت میکند و در آخرین صحنه فیلم ، رضا را می بینیم که کنار همسرش نشسته و در داستانی که رضا دارد می‌نویسد گفته می‌شود پیرمرد نمی میرد ، ازدواج می‌کند و بچه دار می‌شود و انگار که پایان داستان رضا هم چنین خواهد بود.

معتمدی در فیلم(رضا) در شخصیت پردازی رضا بسیار موفق بوده و کاملا توانسته تنهایی های رضا و راهکارهای او برای فرار از تنهایی را نشان دهد اما در فیلم نقص هایی هم وجود دارد مثلا اینکه مخاطب دقیقا نمیفهمد فاطی(همسر رضا) چرا می خواهد از او جدا شود؟ 

کارگردان در فیلم (رضا) سعی کرده در کنار روایت داستان خود مناظر زیبا و دیدنی شهر اصفهان را نیز نشان دهدو در این مورد باید گفت که فیلم رضا از لحاظ بصری بسیار چشم نواز است.

در کل باید گفت فیلم رضا فیلم بی ادعایی است که ارزش دیدن دارد.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است