ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم چند متر مکعب عشق, a few cube meters love, یک شیرینی تلخ

محمد مهدی کشوری mehdik2510@gmail.com
۵ سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

یک روند رو به شیرین اما با اتفاقی تلخ...

با سلام

فیلم خوش ساخت و خوش ایده حناب آقای محمودی بسیار زیبا بود...

فیلمی که شاید مقداری برگرفته از فیلم  باران استاد مجید مجیدی باشه...

روند داستانی...

فیلم با نشون دادن اولین سکانس از نادر فلاح در بلندی مکانی که پر است از آهن های بلا استفاده ، شروع میشه. فیلم با یک روند شیرین اما با جذابیت کمتر دنبال می شود و ناگهان در اواسط فیلم این روند روبه شیرین به یک جذابیت خاص تبدیل شده و تلخی های فیلم شروع می شود. این کنکاش و جنجال بین یک دختر افغانی و یک پسر ایرانی میتوان  نقطه جذابیت داستان در نظر گرفت و مخاطب را به نوعی با داستان همراه می کند. در ابتدا و در نگاه کلی اول ، نظرها بر این است که این فیلم هم مانند دیگر فیلم ها ، عشق های غیر ممکن دارد و در پایان به یکدیگر خواهند رسید اما جمشید محمودی با یک ساختار شکنی و یک ایده بسیار زیبا در پایان مخاطب را به نوعی غافلگیر می کند. پایان این داستان هم تلخ است و هم شیرین یا اصلا بهتر است بگوییم کل این داستان یک شیرینی تلخ خاص دارد. در اواخر فیلم بلا شک مخاطب هر گونه فکری را درباره صابر و مرونا در ذهن خود پرورش می دهد و خود را آماده برای پایان فیلم می کند اما ناگهان تمام فکر مخاطب با چند اتفاق، مثل یک برج بلند از هم فرو می پاشد. پایان این فیلم تا مدت ها ذهن مخاطب را درگیر  خواهد کرد، که چرا این گونه؟

بازی بازیگران

از بازی خوب بازیگران در این فیلم هم نباید گذشت و بدون شک میشه گفت بهترین  بازیگر این فیلم نادر فلاح (عبدالسلام) می باشد.بازی های بسیار عالی در سکوت و...

شخصیت تو دار و بسیار سنگین این فیلم (عبدالسلام) که به فیلم جذابیت و پرستیژ خاصی بخشیده بود. به نظر من کم دیالوگ زدن این شخصیت باعث شده بود که منتظر یک تلنگر بسیار سنگین در فیلم  باشیم تا عبدالسلام به این اتفاق با د یالوگ واکنش نشون بده. دو صحنه از فیلم که به نظر من اوج بازی نادر فلاح رو می رسوند عبارت بود از:

صحنه ای که در باران تمامی کارگران در حال کار هستند و گریه های پنهانی عبدالسلام که می شود برداشت های نه چندان متفاوتی از این عمل داشت. چون اکثرا میدانیم که گریه عبدالسلام برای چیست.

صحنه دوم صحنه ای که اتفاق آن باعث دیالوگ زدن عبدالسلام می شود. همان تلنگر سنگین که هم عبدالسلام را به حرف وادار کرد و هم مخاطب را غافلگیر. صحنه ای که تمامی کارگران برای بار دوم به آن پناهگاه زیر زمینی پناه می برند و عبدالسلام با یک ابهت و قاطعیت کامل با ماموران رو به رو می شود.

بازی خوب ساعد سهیلی و حسیبا ابراهیمی رنگ و بوی بسیار زیبا و جذابی رو به این فیلم اضافه کرده بود. به گونه ای که وقتی در کنار یکدیگر بازی می کردند روند فیلم بیشتر لذت بخش می شد.

در کل بازی حرفه ای نادر فلاح ، ساعد سهیلی ، حسیبا ابراهیمی و ... به نوعی بازی غیر حرفه ای دیگر بازیگران را از دید مقداری پنهان کرد.

نور و موسیقی

موسیقی این کار توسط جناب آقای مهدیزاده ساخته شده است. موسیقی که بر پایه تم و ملودی افغانی شکل گرفته و بلا شک توانسته حس بسیار خوب و کاملی رو برای مخاطب و بیننده ایجاد کنه.

نور پردازی در این کار توانست به خوبی حس ها را منتقل و بیان کند. در بارزترین نمونه نور پردازی می توان به سکانس های که زیر باران ، در کانتینر و ... اشاره کرد.

تصویر برداری

در تصویر برداری این فیلم که توسط مرتضی غفوری انجام گرفته است ، حالات و احساسات با استفاده از قاب بندی و کادر مناسب بسیار حس نزدیکی بین مخاطب و بازیگران ایجاد می کند. به خصوص تصاویر اسلوموشن که با موسیقی بسیار چفت و بست داشتند.

در کل فیلم چند متر مکعب عشق با بازی بسیار زیبای بازیگران و نور پردازی و موسیقی و به خصوص فیلم نامه بسیار خوب توانست در این برهه زمانی که همه از عشق های کلیشه ای صحبت می کنند و به تصویر می کشند به خوبی و  با ایده های جالب هنرنمایی کند.

1

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است