ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم مکاتبه, The Correspondence, یک مکاتبه عاشقانه

سامان پارسی
۳ سال پیش - ۳ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه اعتماد
امتیاز منتقد به فیلم :

داستان روایتی نو از تاثیر آن بر روابط انسانی است تاثیری که بر خلاف فیلم her سبب تنهایی و فرو رفتن انسان در نوعی انزواطلبی افسرده وار نمی شود.

یک مکاتبه عاشقانه

نگاهی به مکاتبه اثر جوزپه تورناتوره.

سامان پارسی.

The Correspondence. مکاتبه.

کارگردان: جوزپه تورناتوره، فیلم نامه: جوزپه تورناتوره، مدیر فیلمبرداری: فابیو زماریون، تدوین: ماسیمو کواگلیا، موسیقی: انیو موریکونه، بازیگران: جرمی ایرونز( اد فوروم)، اولگا کوریلنکو ( امی رایان)، شونا مک دونالد( ویکتوریا)، راد گلن (گرپ)، محصول: ایتالیا. 123 دقیقه.

مکاتبه داستان عاشقانه اریک فوروم کیهان شناس و امی رایان دانشجوی دکتری کیهان شناسی در زمان حیات و پس از مرگ او است.

تورناتوره دوباره سراغ عشق و تاثیرات آن بر زندگی افراد رفته. عشق یکی از زیباترین صورت های ارتباطی بین دو انسان است که درون خود نوعی مسخ شدگی دارد و می تواند بر انسان غلبه کند. با اینکه در روابط عاشقانه انسان فاعل و پدید آورنده است اما با گذشت زمان، با چیرگی فعل بر فاعل؛ رابطه کنترل انسان را به دست می گیرد و انسان مسخ عشق می شود و گاهی رویدادهای رابطه ماهیتی تراژیک  می یابند. داستان با سوالی جدی شروع می شود. فکر می کنی رازی میان ما است که از آن بی خبریم؟ رابطه رازی است بزرگ. امی؛ اد را به کهکشانی پر از ستارهای ناشناخته تشبیه می کند.

اد فوروم بیمار است و می خواهد همه چیز را درباره امی بداند. می داند به زودی می میرد. نمی خواهد هیچ نکته ایی را برای پیش بینی های پس از مرگ خود نادیده بگیرد. پس سیستمی طراحی می کند. که پس از مرگش امی را همراهی کند. سیستمی پیچیده با در نظر گرفتن تمام احتمالات ممکن.

این سیستم در زمان های مشخصی برای امی گل یا فیلم های (که در زمان زنده بودن اد ضبط شده اند) در مناسبت های خاص برای امی، می فرستد.

اد می داند امی پس از مرگش بسیار در هم می ریزد. پس سیستمی طراحی می کند تا بتواند حتی پس از مرگش کنار امی حضور داشته باشد و او را تا رسیدن به مهمترین هدف زندگیش همراهی کند. امی می تواند هر وقت بخواهد این ارسال ها را لغو کند. او به خاطر فشارهای روحی، ارتباط خودش با سیستم را قطع می کند ولی پشیمان می شود و دنبال راهی برای راه اندازی مجدد سیستم ارسال می گردد. او مدت هاست با مادرش ارتباطی ندارد زیرا مادرش او را مسئول فوت پدرش در نوجوانی می داند.

اد؛ امی را دوباره نزد مادرش باز می گرداند. و با رمز گشایی دوباره سیستم ارسال را راه اندازی می کند.

فیلم پر از گفتگو های تخصصی درباره کیهان و ستاره ها است. هر انسانی مثل کهکشانی است پر از ستاره های ناشناخته و عشق رابطه میان این دو انسان است. ما در هر رابطه با احتمال های بسیاری مواجه هستیم. درک درست و دقیق، هر روز ما را با یکی از ناشناخته های انسان دیگر رابطه مواجه می کند. اینکه چقدر بتوانیم جزییات را درست و دقیق درک کنیم. دقت در یافتن و وضوح آنها شاید بتواند به شناختی واقعی و نه حقیقی از طرف مقابل کمک کند. این درک و شناخت دقیق سبب می شود رابطه به جای ماهیتی تراژیک روندی موثر داشته باشد.

اد فوروم هر چقدر به امی توجه می کند نسبت به دختر خود بی توجه است همین سبب می شود ویکتوریا از امی متنفر باشد. امی برای دانستن اینکه چه کسی پس از مرگ اد نامه ها و بسته ها را ارسال می کند به در خانه او می رود. مهمترین سکانس فیلم مواجهه دو زن اصلی زندگی اد است ویکتوریا و امی. توجه بیش از اندازه اد به امی  سبب می شود ویکتوریا احساسش از تنفر به حسادت تغییر کند اما در نهایت تصمیم می گیرد به امی کمک کند در یافتن جواب سوال هایش. ویکتوریا، امی را زنی سرگشته و در هم ریخته می بیند برای همین در دومین دیدار به او در یافتن سوالهایش کمک  می کند. امی جواب را نه نزد ویکتوریا بلکه پیش اتاویو قایقران در برگشت دوباره به بورگو ونتسو می یابد.

اد خود را به ابرنواختر تشبیه می کند و تولد را ابدیت می داند و مرگ را محصول اشتباهی در مسیر وجودی مان. ذهن انسان  را عاجز از درک بیکرانگی و عشق؛ و دوست داشتن را زیباترین خاطره در روزهای واپسین می داند.

تورناتوره روایتی از عشق از راه دور و ارتباط مجازی را در تصویری لذت بخش نمایش می دهد. تکنولوژی در این ارتباط وسیله ایی برای نزدیک شدن در فاصله ی دور است. در تمام روایت تکنولوژی است که سیستم ارتباطی اد فوروم را هدایت می کند. حتی بدون حضور او می تواند حضورش را پس از مرگ برای امی جاودانه کند. ابدیت حضورش در زندگی امی سبب می شود تا او از یک بحران عاطفی نجات یابد و به زندگی بازگردد. روابط گسسته گذشته را ترمیم کند و به زندگی ادامه دهد. داستان روایتی نو از تاثیر آن بر روابط انسانی است تاثیری که بر خلاف فیلم her  سبب تنهایی و فرو رفتن انسان در نوعی انزواطلبی افسرده وار نمی شود. امی شغلش مدل و بدل کاری در فیلم ها است او نقش های متفاوتی را بازی می کند. صورت های متفاوتی که انسان ها در جامعه بازی می کنند بسیار دور از خود حقیقی آنها است اما در رابطه با اد، او خود حقیقی است برای همین این رابطه زیبا و لذت بخش است. ماهیت تراژیک رابطه به خاطر صورت های شخصی، اجتماعی و ناشناخته ماندن در رابطه بر او چیره نمی شود.

شاید یک روز ابدیت را در مسیر وجود مان به دست بیاریم اگر مرتکب اشتباهی نشویم.

 

سوپرنوا پرجرم‌ترین ستاره‌های عالم، زندگی خود را با انفجاری عظیم به نام ابرنواختر به پایان می‌برند.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است