ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

یادداشتی بر فیلم مانتو, Manto, رو در رو با حقیقت

ناصر بیگلو
۸ ماه پیش - ۳ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

ساخت فیلم های زندگی نامه ای سختی های خاص خودش را دارد. سختی در ایجاد تعادل بین نمایش کامل و ناقص، نمایش واقعی و داستانی و.... «مانتو» فیلمی درباره ی زندگی سعادت حسن مانتو نویسنده هندی _پاکستانی است که......  چیزی که در نظر اول در این فیلم نمود پیدا  می کند. به نمایش درآوردن زندگی واقعی «مانتو» در کنار نمایش داستانهایی است که او نوشته. این دو مقوله با استفاده از تدوین و کارگردانی بسیار عالی، چنان در هم تنیده شده اند که گاهی مخاطب گم می کند که...

ساخت فیلم های زندگی نامه ای سختی های خاص خودش را دارد. سختی در ایجاد تعادل بین نمایش کامل و ناقص، نمایش واقعی و داستانی و....

«مانتو» فیلمی درباره ی زندگی سعادت حسن مانتو نویسنده هندی _پاکستانی است که......

 چیزی که در نظر اول در این فیلم نمود پیدا  می کند. به نمایش درآوردن زندگی واقعی «مانتو» در کنار نمایش داستانهایی است که او نوشته. این دو مقوله با استفاده از تدوین و کارگردانی بسیار عالی، چنان در هم تنیده شده اند که گاهی مخاطب گم می کند که در زندگی واقعی «مانتو» ست یا داستان هایش. در هم تنیدگی که به مخاطب کمک می‌کند تا «مانتو» و دنیای ذهنی اش را بهتر بشناسد و روایت فیلم را از یکنواختی خارج کرده و ریتم مناسبی به آن بدهد. به این کارگردانی عالی، بازی فوق العاده ی نوازدین صدیقی در نقش «مانتو» و فیلمبرداری و قاب های کم نظیر را اضافه کنید. و سایر عواملی که همگی در سطح بالایی قرار دارند. 

در واقع این فیلم هیچ شباهتی به آنچه که از بالیوود انتظار دارید، ندارد و در پختگی کامل ساخته شده است.و شاید اگر بخواهم دلیلی بیاورم که چرا این فیلم از هیچ جشنواره ی معتبری با دست پر خارج نشده این است که مهر بالیوود را روی پیشانی خود می بیند.


هندوستان از زیر استعمار بریتانیا خارج می شود و جشن آزادی می گیرد. تنش میان مسلمانان و هندوهای کشور شدت می گیرد. تقسیم هند به دو کشور جدید، هند برای هندوها و پاکستان برای مسلمانها. و وضعیت فاجعه بار برای آنهایی که مانند مانتو در قلمرو غریب افتاده اند. 

و آن شب از راه می رسد. تنش لفظی مانتو با شهام

+اون مسلمون های لعنتی....

_من هم مسلمان هستم، شهام... اگه اینجا هم آشوبی میشد ممکن بود تو من رو بکشی

+بله ممکن بود تو رو بکشم

و مانتو هم تصمیم به مهاجرت می گیرد. تصمیم که نه اجبار برای مهاجرت، در نهایت دل شکستگی

مهاجرتی که از هر جهت برای مانتو حکم سقوط را دارد. سقوط به سبب جدایی از شهری که دوستش دارد و جدایی از دوستان. رفتن زیر دِین فامیل های دیگر، سانسور بیشتری که برایش در پی دارد.

و چیزی که بعد از همه این اتفاقات می تواند مهم باشد، دیدگاه مانتو نسبت به این مسائل است که در داستان های کوتاهش در جمع حاضران بیان می کند.


 رسیدن به جامعه ای آرمانی و از همه مهم تر رویارویی با حقیقت. حقیقت وجودی آدمی و تضادهای زندگی.

+یا زندگی همه اهمیت داره یا هیچ کس.

این دیالوگی است که مانتو روی روی آن پافشاری می کند. عدالت و برابری.


و در مقابل شهام از آن فراری است. وقتی که در دیالوگ هایی که در قطار با مانتو دارد، او را متهم به بی رحمی می کند که از هر چیزی برای نوشتن استفاده می کند.

+به خاطر خدا هم شده از هر چیزی یه متن ادبی در نیار


مجازات رویارویی با حقیقت درد است. درد اول از بابت آگاهی یافتن. دردی که مانتو آن را به جان می خرد، اما برای تحمل آن به الکل و سیگار روی می آورد. به قول نیچه:( الکل درد را بی حس می کند)

اما مطمئنا درمان نمی کند.

درد دوم پذیرش و جاری ساختن حقیقت، رودررو شدن با دولت و حکومت است. رودررویی با افرادی که حقیقت برایشان مضر است. و حتی رودررویی با مردمی که از حقیقت فراری اند. و این دو درد مانتو را در خود غرق می کند و او را به سمت سقوط می کشاند.

و در مقابل شهام به بازیگری پرطرفدار و پولدار تبدیل می شود. 

و کدام یک به سعادت می رسند؟ شاید شهام که به ثروت و شهرت می رسد و شاید مانتو که سعادتش این است که بعد از مرگش چنین فیلم درخشانی را برایش می سازند

و یک نکته، فیلم اشاره های تاریخی بسیار کوتاه به جدایی هند و پاکستان دارد، و برای مخاطب غیر، بهتر است قبل از دیدن فیلم مطالعه گذرایی راجع به تاریخ این جدایی داشته باشد.


در نهایت «مانتو» فیلمی زندگی نامه ای و بسیار عالی است که مطمئنا ارزش دیدن را دارد و اگر سودای نوشتن و نویسندگی در سر دارید به هیچ عنوان از دستش ندهید. و لازم است فیلم را با دقت ببینید تا آنچه که بر «مانتو» گذشت را دریابید.

فقط یادتان باشد که به دور از هر گونه هیجان بوده و اوایل آن ریتم کندی دارد.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است