ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
0
فرزاد برخورداری
یک سال پیش - ۴ دقیقه مطالعه

فیلم های کوتاه روز( هنروتجربه):ایده های خوب

در این متن به طور مختصر به بررسی 5 فیلم کوتاه در حال اکران می‌پردازیم حیوان - وقت ناهار - شب تولد - هنوز نه ... - روتوش  1- فیلم کوتاه حیوان یکی از نقاط قوت فیلم کوتاه حیوان ایده خوب فیلم است (...

در این متن به طور مختصر به بررسی 5 فیلم کوتاه در حال اکران می‌پردازیم

حیوان - وقت ناهار - شب تولد - هنوز نه ... - روتوش 

1- فیلم کوتاه حیوان

یکی از نقاط قوت فیلم کوتاه حیوان ایده خوب فیلم است ( انسانی که برای رسیدن به هدف خود حیوان می‌شود)

فیلم بیشتر در شب می‌گذرد و مرد فیلم بیشتر در یک فضای کوچک بسته قرار دارد. فضای تیره و تار شب کمک می‌کند تا حس مرد که ناچاری و درماندگی و ترس است به ما انتقال پیدا کند و فضای کوچک خانه کشمکش مرد با خود و حبس شدن او در یک دنیای تنگ را خوب می رساند. مرد برای رهایی از دنیای تنگ خود و قبل از اینکه به صورت جسمی به شکل حیوان در بیاید یک عمل حیوانی انجام می‌دهد. او برای رسیدن به مقصودش حیوانی را می‌کشد و پوست آن حیوان را برای استفاده خود می‌کند. بعد از این هم مرد سعی می‌کند با پوشیدن پوست حیوان و تقلید رفتار حیوان خود را شبیه او کند. کارگردانان با نشان دادن صحنه‌ای که مرد در پوست حیوان رفته و اتاق خود را بهم می‌ریزد و همچنین با نشان دادن صحنه‌ای که مرد سعی می‌کند دست خود را مانند سم حیوان کند تغییر ماهیت مرد از انسان به حیوان را به خوبی نشان می‌دهند. کارگردانان از وقتی که مرد پوست حیوان را می‌پوشد تا لحظه آخر فیلم رفته رفته تصاویر را به‌گونه‌ای گرفته‌اند که مرد به حیوان شبیه تر و شبیه تر می‌شود و در آخر هم مخاطب بیشتر جسم حیوانی را می‌بیند تا یک مرد. همچنین صحنه آخر فیلم که دست مرد را نشان می‌دهد که مانند سم حیوان شده است تاکید براین نکته است که این فرد دیگر به حیوانی تبدیل شده و سرنوشت یک حیوان برای او رقم خورده است.

فضاسازی فیلم و همچنین کارگردانی فیلم در صحنه‌هایی که مرد خواب می‌بیند و ناگهان به خود می‌آید عالیست. 

پایان بندی فیلم اما شاید بهترین نقطه فیلم باشد جایی که فرد موفق می‌شود اما با اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای به سرنوشت یک حیوان دچار می‌شود.

2- فیلم کوتاه وقت ناهار

این فیلم هم ایده خوبی دارد و فقر را به گونه‌ای متفاوت نشان داده است.

فیلم نشان می‌دهد که فقر چقدر بی‌رحم است و هر کس حتی کودکان را مجبور به کارهای ناپسند و بد می‌کند و همینطور فیلم سوءاستفاده از کودکان را نشان می‌دهد.

دختری که در زمانی که هنگام ناهار خوردن کارمندان بیمارستان است برای تشخیص هویت مادرش مراجعه می‌کند. دختری که از ظاهرش معلوم است وضع مالی خوبی ندارد وکبودی‌هایی هم دارد که احتمالا این کبودی ها کار مردی است که در آخر فیلم می‌بینیم (درگیری مرد و دختر در آخر فیلم این احتمال را قوی تر می‌کند)

شاید علت اینکه بحث ناهار خوردن در فیلم مطرح می‌شود به این دلیل باشد که کارگردان می‌خواسته بگوید در زمانی که افراد زیادی می‌توانند با خیال راحت غذا بخورند خیلی‌ها هم در فکر این هستند  که بخاطر فقر نمی‌توانند غذا بخورند.

3- فیلم کوتاه شب تولد

شب تولد فیلمی است در مورد دو دوست تقریبا صمیمی که بخاطر موضوعی دوستی آنها از بین می‌رود.

اول از همه باید بیان کرد که اتفاقی که باعث شکل گرفتن داستان فیلم می‌شود واقعه ایست که بصورت تصادفی در آن لحظه دو دوست با آن برخورد می‌کنند و اگر این اتفاق تصادفی نبود داستان فیلم شکل نمی‌گرفت در حالیکه شاید اگر نویسنده بیشتر فکر می‌کرد، می‌توانست بجای این اتفاق تصادفی یک واقعه منطقی را به عنوان شروع داستان قرار دهد.

فیلم در شب می‌گذرد و این بخاطر این است که روابط دو دوست بر اثر اتفاقاتی تیره و تار می‌شود. 

استفاده از موتیف صوتی صدای موبایل( آهنگ تقریبا شادی است ) یکی از نکات مثبت کارگردانی است. صدای موبایل را در ابتدای فیلم و وقتی دو دوست خوشحالند می‌شنویم و بعد صدای آن را در انتهای فیلم و وقتی دو دوست رابطه‌شان خراب شده می‌فهمیم.

شاید موضوع اصلی فیلم باز هم نداری باشد. زیرا در ابتدای فیلم فردی پولدار رامی‌بینیم که با دوکاراکتر اصلی فیلم صحبت می‌کند و به آنها پول می‌دهد و در ادامه هم متوجه می‌شویم که هر دو کاراکتر به این پول محتاجند و دعوای آن‌ها هم برسر همین پول است.

4- فیلم کوتاه هنوز نه ...

فیلم با یک صحنه گرم و صمیمی شروع می‌شود و زن ومردی در یک قاب دیده می‌شوند که برای دخترشان تولد گرفته‌اند. اما نکته مثبت فیلم اینجاست که ما را غافلگیر می‌کند و فضای سردی را از دل آن فضای صمیمی و گرم به ما نشان می‌دهد.

بارز ترین نکته فیلم جدا کردن قاب های زن و مرد است زیرا بین این زوج فاصله عاطفی وجود دارد. واینکه نصف تصویر به مرد و نصف تصویر به زن داده می‌شود شاید به این خاطر باشد که بیان شود هر دو به یک اندازه در این جدایی مقصرند. زن در ته دلش مردد است که برود یا نرود اما با قاطعیت می‌گوید می‌خواهم بروم و مردی که نمی‌خواهد زنش برود اما خواسته اش را با صدای بلند نمی‌گوید.

پایان فیلم نکته مثبت دیگر فیلم است. جایی که قاب های جدا از هم دوباره مانند اول فیلم به هم می‌پیوندند و علت این یکی شدن چه در اول فیلم و چه در آخرفیلم دختر خانواده است( تنها نکته مشترک باقیمانده برای زن و مرد)

5- فیلم کوتاه روتوش

فیلم روتوش اول از همه ایده جالبی دارد.

فیلم سعی می‌کند برای تمام اتفاقاتی که قرار است بیافتد زمینه سازی کند. در ابتدای فیلم زن و مرد طوری باهم حرف می‌زنند که ما رابطه سرد آن‌ها را متوجه می‌شویم. حتی در ابتدای فیلم زن و مرد دور از یکدیگر به تصویر کشیده می‌شوند. 

حادثه محرک فیلم هم که افتادن وزنه روی گردن مرد است اتفاقی نیست زیرا در ابتدای فیلم مرد بیان می‌کند که دیشب بد خوابیده و دستش درد می‌کند.

اما شاید سوال اصلی که در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود این باشد که چرا زن همچین کار وحشتناکی می‌کند. یک علتش همین خشکی رابطه زن و مرد است. زن در شرایطی قرار دارد که می‌تواند بدون زحمت  از این رابطه خسته کننده خلاص شود و از آن خلاص می‌شود. 

یک علت دیگر هم به کار زن برمی‌گردد. او روتوش کار است و عادت کرده عکس‌ها را دست کاری کند و در صحنه ای می‌بینیم قسمتی از یک عکس را می‌پوشاند. حالا در دنیای واقعی می‌بینیم که او واقعیت را دست کاری می‌کند و جوری که خودش می‌خواهد آن را به تصویر می‌کشد. 

صحنه هایی در فیلم دیده می‌شود که زن در مترو است و صدای بلند مترو می‌آید که این صداها بیان می‌کند که در ذهن زن غوغایی به پا است و زن با خود نوعی کشمکش درونی  دارد

در اینجا باید ذکر کرد که نام این فیلم بهترین نامی است که می‌شد برای آن انتخاب کرد و این ذکاوت کارگردان را می‌رساند.