ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم بنیامین, نگاهی به انیمیشن بنیامین

آرش پارساپور
۲ سال پیش - ۵ دقیقه مطالعه
منبعhttp://dgto.ir/17br
امتیاز منتقد به فیلم :

  گفته می‌شود که برای انیمیشن بنیامین بیش از دو سال زحمت کشیده شده و همچنین بودجه کار هم نسبتا رقم بالایی بوده، بعد از دیدن بنیامین در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر اما می‌توان فهمید که تمام این هزینه‌ها و سرمایه‌ها بر باد رفته است و عملا با اثری روبرو هستیم که به جای دو ساعت تماشا کردن آن اگر هر کار دیگری انجام دهید، فایده‌ بیشتری دارد. بنیامین تولید شده توسط گروه پویانمایی ندای موعود است که از سال 1390 تاسیس شده و تاکنون هر انیمیشنی که تولید...

 

گفته می‌شود که برای انیمیشن بنیامین بیش از دو سال زحمت کشیده شده و همچنین بودجه کار هم نسبتا رقم بالایی بوده، بعد از دیدن بنیامین در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر اما می‌توان فهمید که تمام این هزینه‌ها و سرمایه‌ها بر باد رفته است و عملا با اثری روبرو هستیم که به جای دو ساعت تماشا کردن آن اگر هر کار دیگری انجام دهید، فایده‌ بیشتری دارد. بنیامین تولید شده توسط گروه پویانمایی ندای موعود است که از سال 1390 تاسیس شده و تاکنون هر انیمیشنی که تولید کرده در زمینه مضامین مذهبی بوده و به گواه سایت رسمی این مجموعه متشکل از افرادی مومن، معتقد و مستعد و البته با عنایات حق تعالی و لطف بقیةالله ‌الاعظم بوده؛ افرادی که تا پیش از اکران این انیمیشن ادعا داشتند فیلمنامه خود را به سبک آثار والت دیزنی و دریم ورکس ساخته‌اند و معلوم نیست این ادعای کاذب را چطور مطرح کرده‌اند.

شعار گروه انیمیشن پویانمایی ندای موجود «تولید انیمیشن اسلامی ایرانی با بالاترین کیفیت جهانی» بوده و بخش دوم این شعار در انیمیشن بنیامین هیچ جایگاهی ندارد. بنیامین داستان پسری به همین نام است که با دوست خود آشر در سرزمین متعلق به فرعون زندگی می‌کنند و تمامی اهالی شهرشان صبح تا شب به بردگی مشغول هستند. بنیامین و مادرش در کنار دیگر شهروندان به بت سازی و مجسمه سازی برای فرعون مشغول هستند و آشر دست و پا چلفتی تنها دوست بنیامین به شمار می‌رود.

داستان از جایی شروع می‌شود که سربازان کاخ فرعون مادر بنیامین را با خود به اسارت برده و بنیامین تصمیم می‌گیرد که بر اساس توصیه یکی از پیرمردان شهر، به معدن سنگ برود و چیز با ارزشی پیدا کند تا آن را در قبال مادرش با فرعون معامله کند. معدن سنگ جایی است که به گفته مردم شهر، انسان‌ها در آن آنقدر کار می‌کنند تا در نهایت مرده و در همان معدن سوزانده می‌شوند. بنیامین و آشر بدون ترس و واهمه از این شایعات تصمیم می‌گیرند که به این معدن رفته تا بتوانند قدمی برای نجات مادر بنیامین بردارند.

در حقیقت نمی‌دانم که داستان انیمیشن بر اساس کدام روایت مذهبی اقتباس شده است ولی مطالعاتم در مورد دین یهودیت؛ این داستان را جایی ندیده اما با توجه به نامگذاری دو شخصیت اصلی داستان به اسامی بنیامین و آشر (که فرزندان یعقوب از قوم بنی اسراییل بودند) به نظر می‌رسد که سازندگان داستان خود را با علم و دانش کافی از روایات منتسب به یهودیت اقتباس کرده‌اند اما این داستان همه جایش پر از ایراد و حفره است. بنیامین و تمام شخصیت‌های منفی انیمیشن به دنبال مدالی هستند که تا آخر داستان هم برای مخاطب مشخص نمی‌شود که این مدال (پلاک، نماد، گردنبند یا هرچیز دیگری که می‌خواهید اسمش را بگذارید) چه ارزشی دارد که سربازان فرعون حاضر هستند بابتش تا این حد بجنگند و یا مردم شهر تا جان خود را فدا کردن هم برای حفظ این وسیله پیش می‌روند.

مدالی که تمام داستان بنیامین بر پایه آن نهاده شده، چیزی نیست که بتواند مخاطب را درگیر خود کند و رنگ و بویی که از منجی در آن به کار رفته به هیچ وجه آن اثری که باید داشته باشد را ندارد. تاکید و توضیحی که درباره منجی در انیمیشن بنیامین داده می‌شود، باورهایی است که امروزه گفتن آنها به کودکان نسل جدید معنای خاصی ندارد؛ دیالوگ‌هایی از قبیل اینکه منجی می‌آید و تمام مشکلات و بدبختی‌های ما را رها می‌کند و ما فقط باید برای آمدنش دعا بخوانیم، با دنیا و آموخته‌هایی که به بچه‌های سرتاسر دنیا داده می‌شود زمین تا آسمان فرق دارد. درس‌هایی که انیمیشن بنیامین به مخاطبین خردسال خود می‌دهد، با منطق جور در نمی‌آید و حتی آنها را تشویق به رها کردن عزیزان خود برای یک گردنبند می‌کند؛ گردنبندی که همانطور که گفته شد عملا ارزش خاصی ندارد و نمی‌توان فهمید که چرا همه شخصیت‌های داستان برای آن به سر و کله هم می‌زنند.

جدا از مشکل زیاد در هسته و شاکله فیلمنامه، باید اعتراف کرد که ریزه‌کاری‌های فیلمنامه انیمیشن بنیامین نیز پر از ایراد و مشکل است و هیچ قسمتی از آن نمی‌تواند مخاطب بالای ۷ سال را اقناع کند. سربازان فرعون آی کیویی در حد جلبک دارند و قهرمانان داستان با مسخره‌ترین نقشه‌ها علیه آنها قد علم می‌کنند و یا در جای دیگری، پنهان شدن و فرار کردن از آنها به مضحک‌ترین شکل ممکن صورت می‌گیرد. حتی اگر باز گریزی به هسته اصلی داستان بزنیم و بخواهیم باور کنیم که پیدا کردن گردنبند برای یافتن نام منجی بنی اسراییل است؛ به نظر می‌رسد باید قبول کنیم که شکنجه کردن یک شهروند روش بهتری برای پیدا کردن نام حضرت موسی بود؛ هرچند اصولا بر اساس روایات اسلامی نام موسی را خود فرعون بر او نهاده و اساسا موضوع کل فیلمنامه کماکان منطقی ندارد.

حضور المان‌هایی چون طاووس در کنار قهرمانان داستان نیز برای شخص من جای علامت سوال دارد و خیلی دوست دارم تا بتوانم از زبان عوامل انیمیشن علت استفاده از طاووس را جویا شوم. طاووس در دین اسلام جایگاهی ندارد و صرفا در باورهای ایزدی به شیطان گفته می‌شود که البته شیطان در این آیین آنچنان هم موجود پلیدی نیست. (ملک طاووس در این باورها به نوعی نقش آموزگار انسان را دارد.) جدا از طاووس، المان‌های ریز و درشت دیگری نیز در طول انیمیشن بنیامین وجود دارد که حضورشان علامت سوال بزرگی را ایجاد می‌کند و هیچ توضیح خاصی هم درباره آنها داده نمی‌شود.

 یکی از موارد نفظه ضعف انیمیشن به مساه حرکت لبها موقع صحبت کردن کاراکترها برمی‌گردد که سعی شده دوبلوران حاذق با صدای خوب خود این مشکل را لاپوشانی کنند. در بسیاری از صحنه‌ها کاراکترها در حال حرف زدن نیستند و دوبلوران جمللاتی را ادا می‌کنند و یا کارگردان به زیرکی زاویه دوربین انیمیشن را جایی قرار می‌دهد که نیازی به نشان دادن تصاویر دهان کاراکترها نباشد. اصولا زاویه دوربین اما در طول انیمیشن به خوبی انتخاب شده و تدوین کار که توسط کارگردان اثر صورت گرفته هم جای تبریک دارد. در کنار این مباحث با موسیقی به شدت ضعیفی روبرو هستیم که با هیچ بخشی از انیمیشن جور در نمی‌آید. ناگفته نماند افرادی چون چنگیز جلیلوند و ناصر طهماسب و اکبرمنانی و سعید مظفری و مریم شیرزاد و تینا هاشمی و آرزو آفری صدهایشان را به کاراکترها قرض داده‌اند. 

حال جدا از بحث فیلمنامه انیمیشن‌ بنیامین می‌توان به مبحث تکنیکی آن نگاه کرد و از این زاویه به بررسی این اثر پرداخت. همانطور که گفته شد، انیمیشن بنیامین با بودجه و در حد بضاعت این استودیو ساخته شده و از رقم دقیق این بودجه اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما باید گفت که انیمیشن بنیامین با وجود آثاری چون فیلشاه، حرفی برای گفتن در سینمای داخلی هم ندارد چه مانده به سینمای بین‌المللی. افکت‌های آب و آتش به شدت مصنوعی از آب در آمده و انیمیشن حرکت شخصیت‌ها و به ویژه چشمان کاراکترها بسیار تصنعی و سطحی است. زاویه دوربین اما در طول انیمیشن به خوبی انتخاب شده و تدوین کار که توسط کارگردان اثر صورت گرفته هم جای تبریک دارد. در کنار این مباحث با موسیقی به شدت ضعیفی روبرو هستیم که با هیچ بخشی از انیمیشن جور در نمی‌آید.

انیمیشن بنیامین از جمله سه انیمیشنی است که شانس حضور در جشنواره سی و هفتم را پیدا کرده و تصور نمی‌کنم این شانس کماکان برایش ادامه داشته باشد چرا که حتی به سطح انیمیشن‌ شرکت داده شده سال گذشته هم نمی‌رسد. بنیامین نمی‌تواند برخلاف فیلشاه (یا نمونه خارجی این قبیل انیمیشن‌های مذهبی همچون The Star) داستان مذهبی خود را در لایه‌ای خوب بپیچد و آن را به تماشاگر عرضه کند. مخاطبین انیمیشن بنیامین بی‌شک کودکان هفت هشت ساله هستند و سنین بالاتر و مخاطب بزرگسال به هیچ‌وجه نمی‌تواند با کاراکترها و داستان آن پیشروی کند و همین موضوع باعث شده که انیمیشن جدید استودیو ندای موعود نتواند به رسالت اصلی خود عمل کند.

2

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

عاطفه عنابی
۲ سال پیش
نقدتون خیلی تند بودوغیر منصفانه.با این نقد ذره ای امید تو دل این بچه ها نذاشتین
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
علی میشن
۲ سال پیش
بنظرم در نقد، رعایت انصاف یک اصل اساسی هست. من هنوز فیلم را ندیده ام، اما از نقد تند و تیز شما بر می آید که با اثری به شدت ضعیف و در حد پویانمایی های ساده شبکه پویا سر و کار خواهیم داشت. در ضمن، نقد "خود علامه پنداری" به نقاد محترم وارد هست؛ مثلا با چه دانشی ایشان در مورد طاووس نوشته: در اسلام، طاووس جایگاهی ندارد؟! در این زمینه حداقل در نهج البلاغه مطالبی از امیرالمومنین (ع) ذکر شده است. نکته دیگر و بسیار مهمی که به این نقد وارد است، این هست که نقاد محترم گفته اند: "تاکید و توضیحی که درباره منجی در انیمیشن بنیامین داده می‌شود، باورهایی است که امروزه گفتن آنها به کودکان نسل جدید معنای خاصی ندارد؛ دیالوگ‌هایی از قبیل اینکه منجی می‌آید و تمام مشکلات و بدبختی‌های ما را رها می‌کند و ما فقط باید برای آمدنش دعا بخوانیم، با دنیا و آموخته‌هایی که به بچه‌های سرتاسر دنیا داده می‌شود زمین تا آسمان فرق دارد." ببینید! خوب از آب در نیامدن یک مفهوم در کار یک چیز جداست، بودن یا نبودن چنین مفاهیمی در کار مقوله ای دیگر. اساسا اگر هنرمندان ما صحبت از منجی که از مصادیق و محورهای وحدت ادیان و ملل هست به میان نیاورند، پس از چه گروه، استودیو یا کشوری باید انتظار داشته باشیم در خصوص امام دوازدهم محصولی هنری خلق کند؟ این که این مطلب مهم و حتمی، از دائره معلومات و آموخته های بچه های سرتاسر دنیا خارج شده یا به آن بی توجهی می شود، سلب مسئولیت از هنرمندان نمی کند، بلکه وظیفه آن ها را سنگین تر می سازد. در حقیقت این شعله های کم سوی امید که توسط هنرمندان دغدغه مند روشن می شود، رسالتش آگاهی کودکان نسل جدید است. پس نباید به صرف مسائل تکنیکال و غیره این شعله ها را خاموش و سرکوب کرد.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
مروارید حیدری
یک سال پیش
با سلام من به تازگی دخترم رو بردم ولی واقعا بد بود مرگ پدر اسیری مادر ظلم فرعون ودرنهایت ظهور منجی😤🤯ترویج خشونت بشدت زیاد بود اگر توان ساخت انیمیشن را ندارن وموضوعی مناسب کودکان پیدا نمی کنند نسازن بنیامین پدرش جلوی چشمش میمیره خودشو به اسیری میخوان ببرن مادرش بجاش میره ودوست بنیامین خانواد نداره چون فرعون اونا رو کشته بعد اول فیلم میگن فرعون آدما رو میکشه وروغنشون رو میگیره مرتبا تکرار میشه تا وسطای فیلم وقتی کامل تو ذهن بچه شکل گرفت میگن نه دروغه😤🤐 کیفیت صدا تصویر بسیار عالی ولی موضوع واقعا بد
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
شيما زواري
۹ دقیقه پیش
منم كاملا با نظر شما موافقم فيلم براي خردسالان بسيار خشنه حتي در صحنه هايي از فيلم من مجبور ميشدم حواس پسرمو پرت كنم تا نبينه من با توجه به تبليغ فيلم كه مدام از شبكه پويا پخش ميشه پسرمو براي ديدن يه فيلم شاد بردم ولي خيلي پشيمون شدم
یک نقد کننده حتما تا انتها بخوانید ضرر نداره
۹ دقیقه پیش
بزرگوار این مفهوم بابی انت و امی که در زیارت عاشورا، آل یس و... رو میخونیم به بچه ها نشون میده، این که بد نیست... حداقل میفهمن بنده خداها تو دعا ها چه میخونن
یک نقد کننده حتما تا انتها بخوانید ضرر نداره
۹ دقیقه پیش
بزرگواراین مفهوم بابی انت و امی که در زیارت عاشورا، آل یس و... رو میخونیم به بچه ها نشون میده، این که بد نیست... حداقل میفهمن بنده خداها تو دعا ها چه میخونن ضمنا واقعا ما باید بتونیم تمام زندگیمون رو فدای ائمه بکنیم و عاشقانه اونها رو بخوایم
احسان شفیعی
۹ دقیقه پیش
من دیشب دختر 4سالمو به امید دیدن یه فیلم جذاب و هیجان انگیز و امیدبخش بردم سینما (در شهر جم). فقط خلاصه میکنم که وقتی از سینما اومدیم بیرون دخترم بغض کرده بود و هرازگاهی اشکهاش درمیومد تا جاییکه شب واسه خواب اومد پیش من خوابید وقتی دلیلش رو پرسیدم که چرا توی تختت نمیخابی گفت میترسم مامانم رو بندازند توی آتیش (صحنه ای که مادر بنیامین رو توی ظرف اتش میخاستن بندازن). بسیار بسیار پشیمانم از اینکه فرزندم رو به دیدن این فیلم بردم. شما این ایمیشن رو مقایسه کنید با انیمیشنهای والت دیزنی که چقدر جذاب و مهیج هستند و کلی انگیزه و امید به بچه ها یاد میدهند. متاسفم واسه صنعت فیلم ایران
مروارید حیدری
یک سال پیش
به بنیامین گفته می‌شد از طرف پدرمادرش که جون ما مهم نیست مهم منجیه 🤯😤درنهایت حتی ظهور منجی رو نشون نداد تا اخرفیلم با چند اتفاق خوب تموم بشه 🤐با نهایت انزجار نظرم منفی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
فرشته صالح
۱۰ ماه پیش
خیلی هم کارتون خوبی بود اتفاقا لحظه اخر خیلی با مفهوم بود که باید به خاطر نجات مردم و به خاطر خدا از عزیزانت هم بگذری نه مثل عقاید سکولار که مثلا واسه بچشون هزار نفرو میکشن و خیلی هم ادمای خوبی نشون داده میشن.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
آرش آبائی
۹ ماه پیش
موضوع این انیمیشن بردگی بنی اسرائیل برای سربازان فرعون است که در نهایت آن بردگان برای «ظهور منجی» دست به دعا برمی دارند و حضرت موسی در پایان فیلم به زعم نویسنده «ظهور می کند». صرفنظر از ایرادات متعدد روایی درباره ی داستان بنی اسرائیل، نکته ی مورد نظر من، وجود شخصیت منفی فیلم با هویت یهودی – در تقابل با بنی اسرائیل! – است. مکارترین و خائن ترین شخصیت این کارتون، فردی یهودی است که «کیپا» (کلاه مذهبی یهودیان) بر سر دارد (آن هم کیپایی نه به شکل عرقچین سنتی یا کلاهی که اکثر قدما بر سر داشتند، بلکه کیپایی کوچک که طرح و اندازه ی آن کاملا مدرن و امروزی است!)، او گوشه های ریشش بلند و از بناگوش آویخته است (نماد یهودیان عارف مسلک و حسیدی معاصر) و دماغی عقابی دارد (همانند آنچه که درباره ی نژاد یهودیان در دوران نازی ها تبلیغ می شد) و افزون بر این ها، با لهجه ی غلیظ کلیمیان تهران قدیم یا اصفهان صحبت می کند. معلوم نیست این یهودیِ بد، از کدام جامعه و طایفه در آن دوران برخاسته که هیچکدام از آن بردگان بنی اسرائیلی، نه قیافه ی او را دارند، نه کیپا بر سر دارند، نه گوشه های ریششان مانند او آویخته است و نه حتی با لهجه ی کلیمی مانند او صحبت می کنند! بگذریم که نمادهای کیپا و بلند نگاه داشتن گوشه های ریش تعابیری توراتی و تلمودی هستند که قبل از پیامبری حضرت موسی یا دوره های بعدی تاریخ یهود، بی معنا و مردود هستند. اما روشن است که برای سازندگان این فیلم کودکانه، مستندات و واقعیات بی ارزشند و آنچه که هدف و ارزش محسوب می شود، القای تاثیر منفی نسبت به یهودیان در ذهن کودک ایرانی است. این کودکِ تماشاچی انیمیشن بنیامین، قرار است بنی اسرائیل را مظلوم بداند (این مظلومیت هم تنها در مقطع تاریخی مورد نظر مجاز است) اما «یهودی» و نمادهای امروزی اش را خائن و مکار فرض کند، و در این راه حتی منطق هم قربانی می شود و کلیشه ای سیاه و سفید در ذهن کودک نقش می بندد. در کنار این نمادهای منفی، تمامی نمادهای مثبت، ریشه ای اسلامی دارند (توجه کنید که داستان مربوط به سه هزار سال پیش و در دوران بنی اسرائیل است!). دو شخصیت مثبت داستان، ریش اسلامی – امروزی دارند (مانند اکثر شخصیت های مثبت سریال های امروز تلویزیون). یکی از این شخصیت های مثبت، شال «سبز» بر گردن انداخته و مادرِ قهرمان داستان – که خودش هم نماد مقاومت و مبارزه با فرعون است- مقنعه (بله مقنعه ی اسلامی!) و پوشش کاملا سبز رنگ بر تن دارد. و دست آخر، آویزه ای که رمز ظهور منجی است و کل داستان حول دستیابی به آن شکل گرفته است، یک شمسه (ستاره ی هشت پر) به رنگ لاجوردی است، که یک نماد مشهور هنر و معماری اسلامی است! محسن عنایتی، کارگردان انیمیشن بنیامین چنین اظهار داشته است: «در داستان بنیامین که انیمیشنی بین ادیانی به شمار می‌رود سعی کرده‌ایم به تمام زوایای داستان، جهانی نگاه کنیم» ( گفت‌و‌گو با ایکنا، 29 آبان98). و البته «بین ادیانی بودن» و «جهانی بودن» آن کاملا هویداست! بله، به بهانه ی بازگویی داستانی از بنی اسرائیل، بذر نفرت از یهود در دل کودک کاشته می شود و حاصل فردای این کودکان نیز روشن است؛ که امیدوارم رشد رسانه های آزاد و منصف در فضای مجازی بتواند با این نفرت پراکنی های دینی مقابله کند.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
یک نقد کننده حتما تا انتها بخوانید ضرر نداره
۹ دقیقه پیش
دوست عزیز،برداشت شما از یهود نشان کم مطالعگی شماست، چرا که تمام بلاهایی که برسر ایمه اطهار آمد تقصیر یهود جماعت بود، و این با احادیثی با سند های بسیار معتبر قابل اثبات است، گذشته از این، عربستان و تمامی دشمنان از این قبیل با نام مسلمانی، تمام بذر یهود را پخش میکنند، ضمنا دیگر نشان کم مطالعاتی شما همین بس که نمیدانید یهود یک دین نیست و یک صفت ارثیست🤣🤣🤣
یک نقد کننده حتما تا انتها بخوانید ضرر نداره
۹ دقیقه پیش
طرز پوشش هم که کاملا معلوم، تمرکز در این فیلم روی مفهوم بود، و مفهوم فیلم بسیااار قابل تحسین است. گرچه اشکالات جزیی و کوچکی که شما از آن کوه ساخته اید، در هر فیلمی وجود دارد،ضمیمه حرف هایم این فیلم سعیشده با دنیای امروز یکی شود، تا شباهت های آن دوران با این دوران به طور کانلا واضح برای کودک مشخص باشد چرا که اصل در ساخت فیلم جا انداختن مسئله ظهور آقا صاحب الزمان برای کودک یا نوجوان مخاطب است پس از این زمینه نمیتوان اشکال گرفت 😊اشکال بعدی؟؟؟
علی شب
۹ ماه پیش
آخه بنده خدا، شما که چیزی از روایات اسلامی نمیدونی و شناحتی درباره نمادهایی که در روایات و آیات اسلامی وجود دارن نداری، مجبوری درباره یک اثر مذهبی نطق کنی؟!!! من جای شما باشم برای اینکه ضایع نشم اول سوالات ذهنم رو حل میکنم و بعدش یه متن محکم درباره نقد فیلم مینویسم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
یک نقد کننده حتما تا انتها بخوانید ضرر نداره
۹ ماه پیش
اصل در بیان یک نقد این است که ابتدا خوبی ها و سپس بدی ها را ذکر فرمایید، پس همین مطلب نشان دهنده نداشتن سواد رسانه ای و سواد اجتماعی شماست، ضمنا شما طوری صحبت کرده اید که گویی اینکه تمام زندگیمان رنگ و بوی مذهبمان را بدهد اشتباه محض است، درصورتیکه صلاح ما را مذهب ما مشخص میکند نه آنچه مردم میگویند. اینکه شما متوجه اهمیت ان گردنبند نشده اید نشان از کجا فهمی شما میدهد چرا که اهمیت ان گردنبند به خاطر گرفتن آن از دست منجی بود و منجی فرمان داده بود آن را در نزد خود نگاه دارند واین موضوع ان گردنبند را عزیز کرده بود نه خود شی. اگر درباره موضوعات روایی و تاریخ یهود و... هم بخواهیم بررسی کنیم فیلشاه هم که اینهمه شما تعریف کردید بیشتر هم خیالی است تا واقعی ضمنا فیل شاه بسیار کم مفهوم تر از بنیامین بود و مفهومات مذهبی کمتری داشت و فکر میکنم همین موضوع شمارا درباره بنیامین نگران کرده است آقای محترم شایستگی نقد یک فیلم مذهبی به فردی مربوط است که مطالعات بسیاری در زمینه دین دارد نه شما 😊مخاطبان گرامی بعضی از افراد سعی در پایین آوردن ارزش فیلم های مذهبی دارند تا فیلم های غربی افزایش یابند اما بدانید که افزایش فیلم ها و فرهنگ غربی جز ورود بی بند و باری و بی حیایی در کشور و آلودگی فرزندان شما نتیجه دیگری ندارد.فرزندان خود را در قفس فیلم های غربی نگاه ندارید و هردو راه کفر و ایمان را به کودک خود بشناسانید تا آزادانه تصمیم بگیرندضمنا در پاسخ به نقد یکی از مخاطبان عزیز بگویم: فدا شدن جان مادر و پدر بنیامین برای این بود که گردنبند را خود منجی داده است و گفته ان تا ظهور در دست شما باشد، در واقع جان پدر و مادر فدای فرمان منجی بوده است،این دقیقا همان مطلب است که در تمام دعا ها میگوییم:بابی انت و امی...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
خودم
۹ دقیقه پیش
بیگ لایک
خودم
۹ ماه پیش
شما اگر با دین و اسلام و منجی و علم توحید وو.. مشکل دارید ، کلا در این زمینه ورود نکنید چون هرگز حب و بغض های شما اجازه نمیده منصفانه بنویسید و نتیجه میشه همین متن تند و تیز که نفرت در اون موج میزنه !!!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
خودم
۹ ماه پیش
شما اگر با دین و اسلام و منجی و علم توحید وو.. مشکل دارید ، کلا در این زمینه ورود نکنید چون هرگز حب و بغض های شما اجازه نمیده منصفانه بنویسید و نتیجه میشه همین متن تند و تیز که نفرت در اون موج میزنه !!!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
رامین جمالی
۹ ماه پیش
یکی دیگه از ایراداتی که بدجوری تو ذوق میزد تکراری بودن کاراکترها تو معدن سنگ بود.فکر میکنم سه یا نهایت چهار چهره طراحی کرده بودن و از هرکدوم چهار پنج تا کپی کرده بودن.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
معراج داداشی
۹ دقیقه پیش
بنیامین کارتون جالبی است اما نتوانستند آن را جالب تر هم بکنندبرای مثال میشد پدر بنیامین در اخر زنده می ماند وبا مادرش دیدار مکرد اینکه پدر بنایامین از دنیا برود اثر بدی برای بچه ها می گذاشت اما شخصیت آشر دراین داستان نقش هایی داشت که بچه ها را کمی میخندند درکل فیلم برای کودکان خوب بود ولی برای بزرگسالان بد چون داستان فیلم حوصله سر بر بود
شای شین
۹ ماه پیش
سلام آیا انیمیشن بنیامین برای کودکان ۵ سال و۶ سال توصیه میشود؟
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
حسین شاه محمدی
۹ دقیقه پیش
بله بسیار عالیست
بنیامین کریمی
۹ دقیقه پیش
اصلا خوب نیست.اصلا راضی نبودم. پشیمونم که چرا اجازه دادم پسر شش سالم این فیلمو بیینه. فقط قسمتهای کوتاهی باعث خنده بچه ها میشه که اونم شامل زمین خوردنهای آشر و جملات خنده دار و درعین حال بی ادبانه اشه. مثله کلمه ی پیرمرد کچله خائن. باعث ترویج بی ادبی و کوچک شمردن پدر و مادرمیشه. این فیلم به بچه ها یاد میده که از کمک و نجات جان پدرو مادرشون درمقابل شیئی که حتی فلسفشو نمیدونن به راحتی عبور کنن.درحالی که اسلام راستین بعد از ایمان به خدا و پیامبر به تکریم و احترام پدرو مادر و نجات جان انسانها توصیه کرده. اگر به عقب برگروم هرگز اجازه نمبدم پسرم این فیلمو ببینه.
بنیامین کریمی
۹ دقیقه پیش
اصلا خوب نیست.اصلا راضی نبودم. پشیمونم که چرا اجازه دادم پسر شش سالم این فیلمو بیینه. فقط قسمتهای کوتاهی باعث خنده بچه ها میشه که اونم شامل زمین خوردنهای آشر و جملات خنده دار و درعین حال بی ادبانه اشه. مثله کلمه ی پیرمرد کچله خائن. باعث ترویج بی ادبی و کوچک شمردن پدر و مادرمیشه. این فیلم به بچه ها یاد میده که از کمک و نجات جان پدرو مادرشون درمقابل شیئی که حتی فلسفشو نمیدونن به راحتی عبور کنن.درحالی که اسلام راستین بعد از ایمان به خدا و پیامبر به تکریم و احترام پدرو مادر و نجات جان انسانها توصیه کرده. اگر به عقب برگروم هرگز اجازه نمبدم پسرم این فیلمو ببینه.
حسین شاه محمدی
۸ ماه پیش
قبل از دیدن انیمیشن نقد هایی رو خوانده بودم و همچنین تعاریف زیادی هم شنیده بودم. به دلیل نقد هایی که شده بود و همچنین تیتراژ ضعیف ، دید چندان مثبتی وجود ندا‌شت اما پس از دیدن انیمیشن به طوری کلی نظرم تغییر کرد و به نظر باید که آن را از ارزشمند ترین آثار فرهنگی کشور در حوزه کودک و نوجوان به شمار آورد. با لطافت بسیار ارزشمند و جذابی به حقیقت نیاز به منجی و کسی که انسان ها را متحد ساخته و نجات میدهد، پرداخته شده بود. قبل از گفتن نکات لازم است که این را بگویم تنها فردی این فیلم را میتواند نقد کند که هم دانش مذهبی و تاریخی داشته باشد و هم در حوزه روانشناسی کودک و علوم تربیتی حداقل هایی را بداند. سعی میکنم به صورت تیتر وار بعضی از نقاط مثبت و منفی آن را که به نظر آمد، ذکر کنم و امیدوارم اساتید تربیتی و کسانی که در این حوزه صاحب قلم بوده و اهل فکر هستند بیشتر به بیان و بررسی نکات مثبت و منفی از این قبیل محصولات فرهنگی بپردازند: چند تا از نکات منفی و ضعف : ۱) نداشتن یک شعر مناسب جهت اثر گذاری بیشتر محصول ۲) توجه کمی افراطی به بدن کاراکتر دوم فیلم و نیز بعضی شخصیت ها که با توجه به سن مخاطب ، قابل نقد است. مانند محل ضربات نیزه و... . چند تا از نکات قوت و مثبت فیلم : ۱) توجه مناسب به حقیقت امداد های غیبی توسط یک طاووس که بیانگر و نماد کمک های خداوند در زندگی و خصوصا زمان های سختی، است. ۲) نشان دادن نیاز به روحیه انقلابی جهت زمینه سازی ظهور توسط پدر بنیامین ۳) توجه مناسب به وظیفه محوری در مقابل نتیجه محوری خصوصا وقتی که شخصیت آشر علی الرقم برخورد نا مناسب بنیامین و شکست ظاهری ، دست از انجام وظیفه خود نمیکشد. ۴) توجه عالی به حقیقت دعا و درخواست کمک از خداوند و در کنار لفظ، بعد عملی دعا. یعنی که دعا هم لفظ دارد و هم عمل که در داستان دیدیم که مردم دعا کردند و سپس در معدن سنگ قیام هم کردند و در نتیجه دعا تکمیل و در نهایت ظهور حضرت موسی علیه السلام محقق شد. ۵) توجه مناسب به این حقیقت که در دوران غیبت یا باید در دل مشکل بود و با سختی جنگید (پدر بنیامین) و یا در گوشه ای عزلت اختیار نمود (حزقیل) و در البته در نهایت برای نتیجه گیری باید عزلت و گوشه نشینی را ترک و وارد قیام شد. ۶) انتخاب یک داستان مناسب جهت اشاره غیر مستقیم به حقیقت نیاز به منجی و ظهور که اشاره به ماجرای دعای بنی اسرائیل جهت ظهور حضرت موسی (ع) و جلو افتادن آن دارد. ۷) نگاه فرا مذهبی که در نتیجه آن اصلا به مذهب خاصی محدود نمیشود و برای هر مذهب و تفکری جذاب و کاملا اثر گذار است و در نتیجه آن جذب حداکثری را داراست. ۸) توجه بسیار عالی به حقیقت توکل و تفویض خصوصا در انتهای فیلم که نقش اول داستان مادر خود را فدای ارزش بالاتر میکند و چقدر زیبا توسط امداد غیبی مادرش نجات پیدا میکند و مخاطب درک میکند که رها کردن با توکل و تفویض بسیار تفاوت دارد. ۹) نگاه بسیار عالی به اصل خانواده جهت رشد و تربیت و نیز جایگاه اعضای خانواده. مانند احترام بنیامین به مادرش، هدایت بنیامین مسیر صحیح بعد از دیدار با پدرش، فداکاری آشر جهت بازگشت پدر و مادر بنیامین به خانواده و بازسازی نظام خانواده زیرا که خود سختی نبودن اعضای خانواده در کنار هم را درک کرده. ۱۰) ترویج عدم اعتماد به غریبه های جدید که انسان را به سمت علایق نفسانی سوق داده و از وظیفه دور میکنند. در کنار آن اعتماد به دوست های واقعی اگرچه که ظاهر جذابی نداشته باشند. ۱۱) توجه به اصل خود باوری و شناخت خود و نیز تقویت عزت نفس در شخصیت آشر. با اینکه تحقیر شد، خود را اصلا نباخت و با عینک دیگران خود را نسنجید و تمام تلاشش را برای انجام کار درست انجام داد. ۱۲) اشاره به شهادت در راه تحقق ظهور منجی و نیز ادامه راه شهید که دیدیم چگونه نقش اول داستان پس از شهادت پدرش تمام تلاشش را در راستای تحقق خواسته پدرش داشت. ۱۳) اشاره زیبا به از خود گذشتگی در راه هدف بالاتر که در جای جای جای فیلم مشهود است. مانند : پدر بنیامین خود را فدای فرزندش نمود، آشر فداکاری ها برای بنیامین کرد، بنیامین مادر خود را فدای دین و منجی نمود. ۱۴) اشاره به نماد گرایی بنی اسرائیل در ماجرای گردنبند که از حقایق تاریخی است. ۱۵) پرداختن به اهمیت وفای به عهد و خوش قولی که در رفتار بنیامین در قول به پدرش مشهود است. ۱۶) اهمیت و نتیجه خوب اعتماد به نیروی جوان و انقلابی در اعتماد حزقیل به بنیامین در انتهای مطلب باید گفت که در اغلب رسانه ها در حق این انیمیشن ظلم شده و شاید اگر با دید نقادانه بررسی شود این محصول رتبه بالاتری از محصولات کودک و نوجوان فعلی به خود اختصاص دهد و هر چند که مخاطب این انیمیشن با فیلم منطقه پرواز ممنوع یکی نیست اما در مباحث اخلاقی و فرهنگی بسیار از آن غنی تر است. و البته دلیل نوشتن این مطلب هم توجه بسیار ضعیف رسانه به این انیمیشن ارزشمند بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
حسین شاه محمدی
۸ ماه پیش
برگرفته از سامانه پرواز در عرش
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
ali baghi
۸ ماه پیش
بی انصافی کردید...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
Sara Mehr
۸ ماه پیش
دیروز دخترم رو برای دیدن این فیلم بردم اولین تجربه سینما رفتنش وفکر کنم آخرین ...😔 برای کودکان سرزمینمان متاسفم که حاضرند سازندگان این گونه فیلمها تنها برای اهداف شخصیشون ومذهبی افراطی ذهن های بچه ها را با این گونه مفاهیم آزار دهند .در این فیلم پسر بچه بخاطر منجی ،مادرش رو به داخل مواد مذاب می اندازه اسم این شرک نیست پس چیه یعنی منجی از خدا بالاتره 😔😔😔😔😔واقعا متاسفم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ: