ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم چاپلین, chaplin, ولگرد کوچک جادوی سینمای صامت

نیما افراسیابی
۸ ماه پیش - ۳ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

   "چاپلین" (1992) فیلمی به کارگردانی ریچارد اتنبرو به بیوگرافی چارلی چاپلین کمدین نابغه و از پیشگامان هنر سینما میپردازد. فیلمنامه اقتباسی از کتابهای "شرح حال من" بقلم چارلی چاپلین و "چاپلین: زندگی و هنر" نوشته دیوید رابینسون است. در جریان فیلم چارلی کهنسال در سوئیس خاطراتش را برای جرج هایدن (آنتونی هاپکینز) ویراستار کتاب زندگینامه اش روایت میکند. هایدن شخصیتی غیرواقعی است که در جریان فیلم میکوشد تا از زوایای پنهان زندگی چارلی آگاهی...

  

"چاپلین" (1992) فیلمی به کارگردانی ریچارد اتنبرو به بیوگرافی چارلی چاپلین کمدین نابغه و از پیشگامان هنر سینما میپردازد. فیلمنامه اقتباسی از کتابهای "شرح حال من" بقلم چارلی چاپلین و "چاپلین: زندگی و هنر" نوشته دیوید رابینسون است. در جریان فیلم چارلی کهنسال در سوئیس خاطراتش را برای جرج هایدن (آنتونی هاپکینز) ویراستار کتاب زندگینامه اش روایت میکند. هایدن شخصیتی غیرواقعی است که در جریان فیلم میکوشد تا از زوایای پنهان زندگی چارلی آگاهی یابد. (مطالعه این نقد پیش از تماشای فیلم توصیه نمیشود.)  

چارلی در 1889 و در لندن عصر ویکتوریا چشم به جهان گشود. در آغاز فیلم نشان داده میشود که در پنج سالگی به واسطه نبوغی که داشت توانست جای مادرش حنا(با بازی جرالدین چاپلین نوه واقعی اش) را روی صحنه بگیرد! چارلی در شرایطی که با فقر شدید دست به گریبان است کودکی دشواری را سپری میکند و به هایدن از کتک خوردن هایش میگوید. در حالیکه یکسال را در نواخانه میگذراند برای امرار معاش ناگزیر میشود تا همراه برادرش سیدنی از بچگی به کار مشغول شود. پدر چارلی آواز خوانی بوده که در کودکی رهایشان میکند و در فقر و فلاکت میمیرد. مادرش نیز به دلیل مشکلات ذهنی در بیمارستان روانی بستری میشود.

چارلی جوان(رابرت داونی جونیور) در نوزده سالگی برای ادامه فعالیت و دستیابی به اهدافش به آمریکا مهاجرت میکند و در آنجا کاراکتر مشهور ولگرد کوچک (little tramp) را می آفریند. در جریان فیلم چارلی به این حقیقت اذعان میکند که ولگرد کوچک را با الهام گرفتن از شخصیت واقعی خودش آفریده و خطاب به هایدن میگوید: "اگر میخواهی مرا درک کنی فیلمهایم را ببین!" 

چارلی چاپلین در هالیوود با کنار زدن کارگردان زنش میبل نرمند(ماریسا تومی) راه را برای شکوفایی استعدادهایش میگشاید. در ادامه از تهیه کننده معروف هالیوود مک سنت(دن آیکروید) نیز جدا میشود و برادرش سیدنی(پائول ریس ) به عنوان مدیر برنامه هایش در آمریکا به او میپیوندد. در این زمان چارلی استودیو فیلم خودش در هالیوود را بنا میکند و آثار سینمایی موفقی را می آفریند. چارلی مادرش را نیز به آمریکا میبرد و در ویلایی ساحلی اسکانش میدهد. در 1925 با ساخت فیلم "جویندگان طلا" طمع و آز انسان را زیر سوال میبرد و در فیلم "پسر بچه" شخصیت دوران کودکی اش را باز آفرینی میکند. بدنبال بحران اقتصادی 1929 چارلی مبادرت به ساخت فیلمهای "روشنایی های شهر"(1931) و "عصر جدید"(1936) میکند که حساسیت های زیادی را در جامعه بر می انگیزد. در این فیلمها چارلی چاپلین به تندی از سیستم سرمایه داری در غرب انتقاد میکند و به قراردادهای اجتماعی حاکم بر آن می تازد. در دهه سی و در جریان یک میهمانی در هالیوود با فردی از هواداران حزب نازی آلمان آشنا میشود و از دست دادن با او اجتناب میکند. این واقعه جرقه ای میشود تا فیلم "دیکتاتور بزرگ"(1940) را بر ضد نازی ها بسازد. چارلی با توجه به شباهت ظاهری اش به هیتلر در این فیلم پیشوای مخوف آلمان را در مقابل ولگرد کوچک خود قرار میدهد. چند سال پس از ساخت فیلم و با روشن شدن ابعاد فجایع جنگ جهانی دوم همگان نبوغ چارلی را می ستایند.

در جریان فیلم نشان داده میشود که چارلی به "جادوی سینمای صامت" باور دارد و سینمای ناطق را پایانی بر شخصیت ولگرد کوچکش میداند. ولگرد کوچک فردی نجیب و آس و پاس است که به طور مداوم در حال تغییر موقعیت و مکان است و دائما با پلیس گلاویز میشود. ولگرد کوچک با سبیل کوتاه به همراه کلاه و عصا شخصیت جذاب و دلنشینی دارد و با قواره نحیف و حرکات ظریفش مخاطب را به خنده می اندازد در حالیکه در بطن خود غمگین است و انتقادات بسیاری به جامعه و روابط اجتماعی موجود دارد!

ولگرد در فیلم "مهاجر"(1917) با گفتن عبارت طعنه آمیز "سرزمین آزادی!" کشور آمریکا و شرایط حاکم بر آن را به استهزا میگیرد. در یکی از سکانس های فیلم کارگردان چارلی چاپلین را در حال ادرار کردن در کنار تابلوی هالیوود به تصویر میکشد که بیانگر عمق نگاه انتقاد آمیزش به جامعه آمریکا و صنعت سینما در هالیوود است. چارلی در آمریکا به اتهام داشتن فرزند نامشروع محاکمه میشود و علیرغم اینکه آزمایش خون خلاف آنرا نشان میدهد به پرداخت هزینه های بچه محکوم میشود، این رای دادگاه وجهه اش را به شدت مخدوش میکند. ایالات متحده در آنزمان تحت نفوذ مک کارتیسم بوده و در راستای سیاستهای سرکوب آزادی بیان چاپلین را متهم به عضویت در حزب کمونیست میکنند. پلیس فدرال برای چاپلین هزار و نهصد صفحه پرونده تشکیل میدهد و در 1952 دادستان کل ویزای ورود چاپلین به ایالات متحده را لغو میکند، این در حالی است که چارلی هرگز تقاضای اخذ تابعیت آمریکا نکرد. سرانجام بیست سال بعد در 1972 برای دریافت جایزه ویژه آکادمی اسکار به آمریکا باز میگردد و مورد استقبال اهالی سینما قرار میگیرد.

چارلی چاپلین به اعتقاد بسیاری اسطوره فیلمسازی و بهترین هنرپیشه تاریخ سینما محسوب میشود. در این فیلم رابرت داونی جونیور میکوشد تا با تقلید و بازسازی جزئیات رفتاری چارلی از عهده ایفای این نقش دشوار برآید و میتوان گفت که تا حد زیادی موفق بوده است. شباهت ظاهری داونی جونیور با چارلی سبب میشود تا ایفای این نقش برای مخاطب جذاب و باور پذیر شود.

"چاپلین" در مجموع  نگاهی اجمالی به زندگی شخصی و آثار سینمایی چارلی چاپلین دارد.

2

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است