ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
0
امید میرحسینی
۸ ماه پیش - ۳ دقیقه مطالعه
منبعامید میرحسینی

اسکیزوفرنی اختلالی دراماتیک و جذاب برای سینما

اسکیزوفرنی از حاد ترین و ناگوارترین اختلال های روانی است و در طبقه ی اختلال های روان پریشی قرار می گیرد

 اسکیزوفرنی اختلالی دراماتیک 

اسکیزوفرنی از حاد ترین و ناگوارترین اختلال های روانی است و در طبقه ی اختلال های روان پریشی قرار می گیرد . اختلالی است که تمام جوانب زندگی فرد را مختل می کند و بسیار شبیه مفهوم عامیانه ی دیوانگی یا جنون است . هنوز از ماهیت و علل آن اطلاعات دقیقی وجود ندارد . به راحتی به درمان جواب نمی دهد و دارو درمانی اصلی ترین نوع درمانگری آن است .

مهمترین نشانه های  این اختلال هذیان ، توهم ، تکلم بی ربط و رفتار آشفته و عجیب و غریب است . این نشانه ها اگرچه برای مبتلایان و  اطرافیان  آنها دردناک است برای اهالی سینما دارای جذابیت های دراماتیک می باشد . این مسئله در تاریخ سینما قابل اثبات است و اکثرا این گونه فیلم ها آثار موفقی شده اند .

" هیچکاک " با سبک خاص فیلمسازی اش همواره به درگیری های روانی اهمیت داده است . برخی فیلم های او  بهترین نمونه ی کلاسیک سینمای روانشناسانه اند . وقتی در فیلم روانی ( روح ) با شخصیت عجیب و غریبی مثل " نورمن بیتس " مواجه می شویم که در سکانس پایانی روانشناس تشخیص اسکیزوفرنی بر او می گذارد جرقه ای در ذهن فیلمسازان بعدی اتفاق می افتد تا بیشتر به سراغ این اختلال دراماتیک جذاب بروند و آن را با فرم های گوناگون به نمایش در آورند .

اینگمار برگمان نیز همواره مسائل روانی در کانون توجه اش بودند و به شکلی متفاوت آن ها را دراماتیزه کرده است . " همچون در یک آینه " یکی از بهترین فیلم های روانشناسانه ی اوست که در آن دختری به نام " کارین " دچار توهمات شنیداری نوعی اسکیزوفرنی مذهبی  است . کارین دائم صداهایی را از پشت کاغذهای دیواری می شنود که می گویند پروردگار به زودی با او صحبت خواهد کرد . تا اینکه روزی در دفتر خاطرات پدرش می خواند که بیماری اش درمان ناپذیر است .

در این میان از پیرمرد هذیانی " کوروساوا " نمی توان گذشت . " در ترس زندگی می کنم " وضعیت روحی آشفته ی پیرمردی است که در یک بیمارستان بستری شده . نمودی از اسکیزوفرنی در سینمای ژاپن سال 1955  که با مهارت کوروساوا ساخته شده است .

از نمونه های موفق دیگر می توان به فیلم " درخشش " کوبریک اشاره کرد که در آن جک تورنس ( با بازی جک نیکلسن ) دچار توهمات شدید اسکیزوفرنیایی است . این ثر از متفاوت ترین وجذاب ترین آثار کوبریک است .

 از لحاظ نمایش رفتارهای عجیب و غریب اسکیزوفرنیایی نیز می توان به فیلم " جنون شاه جرج " اثر " نیکولاس هاتینر "  اشاره کرد . که در به تصویر کشیدن رفتارهای غیر معمول شاه جرج موفق بوده است .

" فدریکو فلینی " نیز پرداخت خوبی از این اختلال داشته است . او در " آوای ماه " شخصیتی  به نام " گونه لا " را خلق می کند که اسیر توهمات شنوایی است و صداهایی می شنود که فکر می کند علیه او توطئه می کنند .

اما شاید کامل ترین نمونه از این گونه فیلم ها " یک ذهن زیبا " اثر ماندگار " ران هاوارد " باشد . بازی  درخشان " راسل کرو " در نقش "جان نش " بهترین بیانگر ویژگی های یک فرد اسکیزوفرنیایی است . در این فیلم به یکی از علت های بروز این اختلال نیز اشاره می شود و آن انزوا و دوری از روابط اجتماعی است همان مسئله ای که جان نش به آن دچار است . فیلم بین واقعیت و خیال در نوسان است و توهمات بینایی جان نش با هنرمندی تمام ساخته شده است .

اما اسکیزوفرنی انواع گوناگونی دارد مثل نوع کاتاتونیک ، نوع پارانوئید ، نوع آشفته ،نوع متمایز و . . . که از این میان اسکیزوفرنی نوع پارانوئید برای سینما گران جذابیت بیشتری داشته است . در نوع پارانوئید ، فرد هذیان های گزند ، آسیب یا بزرگ منشی دارد و نوعی حس بد بینی . توهم هایش نیز با محتوای موضوع هذیانی در ارتباط است .

" اسکورسیزی " در " گاو خشمگین " این نوع پارانوئید را به خوبی نشان می دهد . مخاطب در طول فیلم هم از زاویه ی توهمات و هذیان های بد بینانه ی جک با بازی رابرت دنیرو به مسائل نگاه می کند و هم با و واقعیت روبرو می شود . جک به شکلی پارانویایی به ویکی ( همسرش ) شک می کند . اسکورسیزی علت گرفتاری جک به این نوع اسکیزوفرنی را در فیلمش بیان می کند و اتفاقا دلیل اصلی موفقیت فیلم بیان علت شاعرانه و روانشناسانه ی رخ دادن این اختلال در جک است.

" جهنم " ساخته ی " کلود شابرول " نمونه ی دیگری از نوع پارانوئید است . شک و سوء ظن " پل " به " نلی " آن قدر زیاد می شود که با آن همه عشق و احساس سرانجام پل به رفتارهای خشونت آمیز علیه نلی مبادرت می کند .

در فیلم " انتخاب سوفی " اثر " آلن جی پاکولا " نیز محوریت داستان با بحث اسکیزوفرنی پارانوئیدی است که سوفی ( با بازی درخشان مریل استریپ ) اسیر رفتار پارانوئیدی نیتان ( با بازی کوین کلاین ) است .

غیر از نمونه های ذکر شده آثار متعدد دیگری نیز با محوریت اختلال اسکیزوفرنی و انواع آن ساخته شده که نشان از شکل دراماتیک و جذاب این اختلال  ناگوار است.

امید میر حسینی _ روانشناس